DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Młody nabytek
Autor Wiadomość
Joshua 

Imię: Grzegorz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 104
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-03-26, 12:53   Młody nabytek

Witam,
jak pisałem w przywitalni, kilka dni temu (3) zakupiłem paletki, szt.3 - sklep zoo. Na pierwszy rzut oka wydawały się ok, ale z czasem.... i właśnie. Zauważyłem małe kropeczki. Forum, lektura-> prawdopodobnie wiciowce. Ryby nie jedzą. Czasem kupy jakieś zrobią. Na początku normalne (brązowe, krótkie) aż wczoraj zauważyłem białą, ciągnącą. Chyba potwierdzenie, że wiciowce?


1) Zbiornik:
- 420l- 140x50x60 ogólne
- funkcjonuje ok. 1,5m-ca, z czego ok. 100l wody z poprzedniego dojrzałego akwa, bakterie w filtrze w pełni rozwinięte (tak mi się wydaje)
- podłoże - drobny grys bazaltowy

2) Woda:

- kwasowość (pH) .... 6,8
- twardość węglanowa i ogólna .... KH6 GH6
- wielkość związków azotowych NO2 - 0, NO3 - 20-30, NH4 - <0,025 -> wszystko testy kropelkowe JBL
- temperatura wody....... 27
- częstotliwość i wielkość podmian wody ........tygodniowo ok 40-50l
- sposób przygotowania wody do podmian ........ kranowa (ph7,2, KH4 GH6)
- obsada ryb (wymienić rodzaje ile, jakie od kiedy, wielkość .... od początku neony - 25szt, kosiarki 3sz, 2 zbrojniki, krewetki red cherry, paletki - 3ci dzień 3szt ok 9-10cm
3) Rodzaj pokarmu:
- (suchy, mrożony, żywy podawany ile razy dziennie).... suchy (granulki, płatki, spirulina)

4) Wygląd i zachowanie ryb (wymienić różnice w zachowaniu ryb odstające od standardu: od kiedy zaobserwowano objawy, płochliwość, dziwne pływanie, otrząsanie się, naloty na ciele, płetwach, ubytki na skórze czy płetwach, guzki na ciele i płetwach, trudności w oddychaniu, ocieranie się o sprzęt i rośliny, jakie odchody, itp.) .... od zakupu paletki nie jedzą nic (3-ci dzień). Kupy bardzo rzadko, na początku normalne, teraz białe, ciągnące się za ogonem (u jednej). Liczne malutkie dziurki w okolicach głowy. Ryby dosyć aktywnie pływają po akwarium, stroszą płetwy. Nie zmienia faktu, że coś mnie niepokoi a czekać nie chcę.

5) Sprzęt w zbiorniku (wyposażenie zbiornika w filtry, sumpy, częstotliwość czyszczenia, rodzaj wkładów filtracyjnych, nawożenie CO2 , grzałki) .... zewnętrzny z deszczownią aleas 1200l/s (teoretycznie) - wiem, że nie z górnej półki ale zadowolony jestem. Pompa cyrkulacyjna JVP 101, grzałka 2x250w, nawożenie - butla co2+sole+mikro - obecnie nie nawożę, nie dmucham co2.

6) Ostatnio dokonane zmiany (zakup nowych ryb, roślin, czy robiono kwarantannę i w jakim czasie, zmiana podłoża, dodanie korzeni itp.) .... 3 szt. problematycznych młodzików. Bez kwarantanny - nie mam możliwości.

7) Zdjęcia ryb o ile mamy taką możliwość.........
NAJWAĹťNIEJSZE:
- czy właściciel ostatnio leczył ryby na własną rękę, czym i jak dawno........ nic nie leczyłem, zwiększyłem temperaturę wody do 29st.

Naczytałem się na tym i innych forach ale im więcej czytam tym głupszy jestem :| W każdym razie mam nadzieję, że mi pomożecie w doprowadzeniu rybek do stanu przyzwoitości. Jaką terapię podjąć? Najlepiej w ogólnym bo problem będzie ze zbiornikiem zastępczym.

Mikroskopu jeszcze nie mam, ale jestem na etapie wyboru.

Dodam, że są to moje pierwsze paletki i starałem się odpowiednio zaopatrzyć w wiedzę przed zakupem.





 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-26, 13:05   

Nie chce martwić ale rybcie takie bardziej ,,po przejściach"
pozdro...
 
 
krawiecm 

Imię: Marcin
Wiek: 44
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 88
Skąd: Wołczyn
Wysłany: 2013-03-26, 13:10   

(gienek)
Toś łagodnie powiedział....

Kolego Grzegorzu
Juz na starcie przgrywasz przygodę pod tytułem przygoda z paletkami :-(
_________________
Marcin
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-26, 13:27   Re: Młody nabytek

Joshua napisał/a:


Dodam, że są to moje pierwsze paletki i starałem się odpowiednio zaopatrzyć w wiedzę przed zakupem.



a czytał Ty to

http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=36

jak nie to nawet nie pisz skąd czerpałeś wiedzę.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Joshua 

Imię: Grzegorz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 104
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-03-26, 13:52   

No to przemilczę w takim razie. Na to forum trafiłem dzisiaj.
Czy po przejściach czy przegrywam przygodę czy walkę - trudno. Mam je i postaram się je jakoś wyprowadzić. Czy się uda? Nadzieja umiera ostatnia.
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-26, 14:17   

Grzegorzu, nie takie ryby wyprowadzało się na prostą. Championy może z nich nie będą, ale przykład arczi.72 pokazuje, że warto powalczyć o ryby i póki ryby pływają żadna sytuacja nie jest beznadziejna.
Sprawdź pod mikroskopem co w nich siedzi, a potem bierz się za leczenie i głowa do góry! :-)
 
 
Joshua 

Imię: Grzegorz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 104
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-03-26, 17:38   

Tak, tylko ja póki co nie wyprowadziłem żadnej i dlatego proszę Was o pomoc. Mikroskopu jak na razie nie posiadam.Myślę nad nim. Trochę odbiegnę od wątku: jaki byście proponowali? W granicach przeciętnego portfela(czyt. ok 150-200zł).
Jak na razie ryby dalej nic nie jadły i wydaje się, że nie mają zamiaru :-|
 
 
Dun 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 392
Skąd: Otwock
Wysłany: 2013-03-26, 17:44   

Ryby nie bedą jadły bo są w stanie żywych trupów. Na pewno czas nie działa na ich korzyść. Co do mikroskopu to ja polecam to: http://allegro.pl/mikrosk...122253452.html.
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-26, 17:47   

Bywają czasami w Lidlu w tym przedziale cenowym ,podobno całkiem niezłe chyba Biolux czy cuś takiego,z tego co pamiętam na forum kilka osób posiada takowe i nie narzekali.
Osobiście nie posiadam , bo i nie potrzebuje(odpukać) :-) .
Pewnie i na allegro można coś wybrać.

co do rybek chyba cała wielka 5-ka i troszke więcej. :-(
sam wygląd zewnętrzny ,nie ciekawy.



życze powodzenia i dużej cierpliwości ;-)
 
 
arczi.72 

Imię: Artur
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2013
Posty: 271
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2013-03-26, 18:50   

Walcz, bo warto ;-)
Moje były w gorszym stanie i żyją u mnie 4 miesiące :mrgreen:
Jedna para w niedzielę złożyła ikrę !!
A ryby miały iść do lodówy :evil:
Znajdź kogoś z mikroskopem w swojej okolicy, na stronie jest mapa posiadaczy mikroskopów. Co z tego, że kupisz mikroskop, jak nic nie rozpoznasz.
Potrzebujesz wiedzy fachowca :!:
Sposoby leczenia znajdziesz na naszym Forum :lol:
_________________
Pozdrawiam
Artur
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-03-26, 19:06   

Nie chcę być nie miły ale ludzie ogarnijcie się trochę... już któryś raz z kolei wstawiacie zdjęcia nie w swoich wątkach !
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-26, 19:18   

michal.l napisał/a:
Nie chcę być nie miły ale ludzie ogarnijcie się trochę... już któryś raz z kolei wstawiacie zdjęcia nie w swoich wątkach !


Czy Ja wstawiłem gdzieś swoje zdjęcie w nie swoim wątku :shock:
 
 
Ryszard
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-26, 19:20   

Michal masz racje , ale nie znam lepszej metody przedstawienia tego , jak wklejenie fotki .
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-26, 19:21   

Weź wywal ryby z tego zbiornika do sterylnego bo mikre masz szanse. Wpierw leczenie:
- wiadro i anizprazol
- potem po 4 dniach metro i temperatura.
Potem się zobaczy.
Tu bym zacytował jednego kardynała ale można powalczyć.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Joshua 

Imię: Grzegorz
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 104
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-03-26, 22:29   

I to są konkrety :)
Darek, cała piątka tzn. 5 zmartwień do pokonania?

Udało mi się zorganizować szkło. 35l netto, żona już nosem kręciła bo na biurku stoi :shock:

Dzisiaj zalałem, jutro sprawdzę parametry i zaczynam kurację jak będzie ok. Do zbiornika pójdzie grzałka, napowietrzacz i termometr oczywiście. I tak:

Woda 28st. ph<7, kH <10
ryby do sterylnego 35l
aniprazol 3 dni - tutaj kąpiele 4-6h w wiadrze+napowietrzacz (5l wody 1 tabl) później do sterylnego.
...w nim - co dzień 5l podmiany (będzie bez filtra)
na 4. 5. 6. dzień metranidazol (do 35l) - 2 tabl dziennie bez podmian.
podmiana 50% i później będziem myśleć jak ryby (mam nadzieję) przetrwają.

Jeżeli źle kombinuję to proszę poprawcie mnie :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9