DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Odczyn pH
Autor Wiadomość
maqp 


Imię: Marcin
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Uniejów
Wysłany: 2013-04-17, 08:47   Odczyn pH

pH ( potentia Hydrogenium ) określa odczyn wody. Chemicznie czysta woda jest związkiem obojętnym ( stężenie jonów wodorowych H+ jest równe stężeniu jonów wodorotlenowych OH- ). Ilość jonów w takiej wodzie nazywamy stałą dysocjacji wody. W temperaturze 23 stopni stężenie tych jonów to 0,0000001 g/l. Dla ułatwienia wprowadzona została skala pH jako ujemny logarytm dziesiętny ( wykładnik stężenia jonów wodorowych czyli potentia Hydrogenium w skrócie pH ). Zmiana o jeden stopień oznacza dziesięciokrotną zmianę stężenia jonów wodorowych. O wodzie o pH równym 7 mówimy że ma odczyn obojętny, poniżej 7 że kwaśny a powyżej 7 że zasadowy. Na odczyn Ph wpływ ma np. temperatura wody, przy 0 stopni Celsjusza pH = 7 a przy 30 stopniach wynik ten wynosi około 6,8. Odczyn pH jest ściśle powiązany z twardością węglanową. Brak tej twardości może powodować niekontrolowany spadek pH w akwarium.

Do odczytu odczynu pH w akwarium najlepszym, w miare dokładnym i najtańszym sposobem jest użycie testów kropelkowych. Nie zaleca się stosowanie testów paskowych ze względu na małą dokładność.
Do zakwaszania wody należy używać kwasów mineralnych najlepiej rozcieńczonych ze względu na to iż są to substancje żrące ( po wlaniu kwasu wodę należy wodę napowietrzyć i mierzyć odczyn po kilku godzinach ) . Możemy również obniżyć pH poprzez zastowanie filtra RO powodując spadek twardości wody. Stosowany w akwariach roślinych dwutlenek węgla CO2 również powoduje zakwaszenie wody, jednak jest to dość ryzykowny sposób ( można zagazować ryby ).
 
 
rafi337 

Imię: Rafał
Wiek: 43
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 46
Skąd: Limanowa
Wysłany: 2013-04-17, 10:13   

Koledzy czy prawda jest (czy ktoś miał taka sytuację) aby ze wzrostem NO2 w zbiorniku rosło także ph??Mowa o zbiorniku higienicznym, bez podłoża ,bez ceramiki itp..
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-17, 10:25   

rafi337 napisał/a:
Koledzy czy prawda jest (czy ktoś miał taka sytuację) aby ze wzrostem NO2 w zbiorniku rosło także ph??Mowa o zbiorniku higienicznym, bez podłoża ,bez ceramiki itp..


Norma. Na początku zawsze idzie, spada dopiero jak się wytworzą bakterie nitro. Musisz pilnować pH, i zakwaszać jeśli potrzeba.
A jak dodajesz leki, to już w ogóle idzie w górę.
 
 
krzysztof 


Imię: krzysztof
Wiek: 61
Dołączył: 27 Lis 2013
Posty: 64
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2013-11-29, 23:48   

;-) Witam Wszystkich użytkowników tego forum. :-) Mam na imie Krzysztof. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Posiadam akwa 600l.Odłowiłem wszystkie paletki do kąpieli do innego akwa, bo sie obcierały o przedmioty. Po 5- dniach zauważyłem stopniowy wzrost ph.w pustym zbiorniku z 6.7-7.1. Czy to jest normalne jak niema ryb że ph będzie rosło :->
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-30, 09:08   

jak pierwszy post z przywitaniem to może tu

http://discusforum.adamn....p?p=25073#25073

co do wzrostu to:
- zależy czy są rośliny
- zależy jaka twarda woda w szczególnie Tww
- zależy jakie oświetlenie.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
szmigial 

Imię: Adrian
Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 56
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2013-11-30, 15:27   

i.... czy są kamienie i podłoże, które to ph podnoszą...
 
 
krzysztof 


Imię: krzysztof
Wiek: 61
Dołączył: 27 Lis 2013
Posty: 64
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2013-11-30, 18:50   

:-) OK ;-) Poprawię się :oops: Akwa roślinne lotosy +żabienice oswietlenie 3xt8, podłoże lawa wulkaniczna +zwir i piasek kwarcowy . Woda osmoza +kran 50/50.TWW nie znam wartości . podłoże sprawdzone kwasem. ph rano 6.6, wieczorem po zgaszeniu oświetlenia wzrasta do 7.1
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-30, 19:09   

krzysztof napisał/a:
;-) Czy to jest normalne jak niema ryb że ph będzie rosło :->

masz odpowiedź
krzysztof napisał/a:
:-) OK ;-) Poprawię się :oops: Akwa roślinne lotosy +żabienice oswietlenie 3xt8, podłoże lawa wulkaniczna +zwir i piasek kwarcowy . Woda osmoza +kran 50/50.TWW nie znam wartości . podłoże sprawdzone kwasem. ph rano 6.6, wieczorem po zgaszeniu oświetlenia wzrasta do 7.1

nie ma twardości i jakie wkłady filtra.
Rośliny za dnia pobierają CO2 jak też rozkładają węglan wapnia i woda się zakwasza a wieczorem, gdy pobieraj tlen woda wraca do normy. Może też wkłąd filtra lub podłoże je podwyższać.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
krzysztof 


Imię: krzysztof
Wiek: 61
Dołączył: 27 Lis 2013
Posty: 64
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2013-11-30, 20:53   

:-> teraz jest już 6.91. Jutro zobaczę filtry i oczyszczę. Czy wartość ph może sie wahać w jakim zakresie,aby nie była szkodliwa dla ryb
 
 
alex 


Imię: Ola
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 364
Skąd: Jenin k/Gorzowa Wlkp
Wysłany: 2013-11-30, 21:23   

krzysztof napisał/a:
Jutro zobaczę filtry i oczyszczę


Zabrudzenie filtrów ma mało wspólnego z wysokim pH. Im brudniejsze,tym pH mniejsze (mówiąc obrazowo). Tu chodzi o sprawdzenie wkładów ,bo może któryś z nich podnosi twardość. Ryby w dobrej kondycji, dość dobrze tolerują wahania pH. Niektórym spada do 3,9 i gdyby nie dodatkowa obsada,nie zauważyliby "problemu" :lol: Ja tak kiedyś miałam, to kosiarki ogłosiły alarm, bo dyski postanowiły się wycierać akurat i nie miały problemu z tymi wartościami ;-)
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-01, 11:37   

Zdrowa ryba i przełożenie jej z pH7 do pH 6 nic na niej nie robi. Nie piszę o niższych by zaraz każdy nie zaczął przekładać lub zakwaszać na szybko jak ja (strzykawka i po 5 minutach jest co chcemy). Bo jak ryba ma robaczki to wtedy zacznie się jazz.
A naturze też występują dobowe zmiany kwasowości wody.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-01, 11:41   

adamn napisał/a:
lub zakwaszać na szybko jak ja


Nie tylko Ty :->
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-01, 12:40   

ale ktoś chyba się od kogoś tego uczył ;-) O szybkim zakwaszaniu pisałem już chyba 7 lat temu. Ale do tego tzra mieć nerwy. Zakwaszanie z rybami w zbiorniku :mrgreen:
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-01, 12:45   

Mówiąc całkiem szczerze, to akurat nie od Ciebie to wiem ;-)
 
 
krzysztof 


Imię: krzysztof
Wiek: 61
Dołączył: 27 Lis 2013
Posty: 64
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2013-12-01, 13:07   

;-) O co konkretnie chodzi z tym szybkim zakwaszaniem :shock: Widzę jakieś tajemnice :shock:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10