DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka odpowiedzi na temat SUMPA projektu i budowy
Autor Wiadomość
bromila 

Imię: Oliver
Wiek: 52
Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-13, 22:18   Kilka odpowiedzi na temat SUMPA projektu i budowy

Teraz na prośbę Adama kilka zdań na temat sumpa.

Sump z przepływem pionowy o wymiarach 45*45*100

5 komów - 1 i 2 filtr mechaniczny, 3 i 4 filtr biologiczny, 5 komora techniczna

w sumpie zastosowano stałą podmianę wody z odpływem grawitacyjnym do kanalizacji. Dopływ wody świeżej z RO+kran do akwarium ale przeniosę do sumpa bo będzie mniejsza strata na podnoseniu wody.

Wymiary poszczególnych komór od szyby do szyby oraz ich wypełnienie

1- 9,5 cm gąbka, wata, flizelina
2- 14 cm gąbka o różnych grupościach
3- 20 cm keramzyt
4- 20 cm keramzyt i ceramika (jest jeszcze miejsce na inne media filtracyjne)
5- komora techniczna, grzałki czujniki

Wysokość przegród pomiędzy komorami
pierwsza przegroda (pomiędzy 1 i 2 ) 3,5 cm od górnej krawędzi 2 cm od dna
druga przegroda (pomiędzy 2 i 3) 6 cm od górnej krawędzi 0 cm od dna
trzecia przegroda (pomiędzy 3 i 4) 4,5 cm od górnej krawędzi 2 cm od dna
czwarta przegroda (pomiędzy 4 i 5) 7 cm od górnej krawędzi 0 cm od dna

Orurowanie:
przeloty w akwarium VDL przeloty w sumpie i pompie AquaMedica
przejścia w kominie od przodu - spływ, rewizja, powrót
rury i złączki fi 25

I parę zdjęć
grzebień


instalacja


4 pierwsze komory


ostatnia komora wraz z pompą i instalacją powrotu oraz podmiany wody







Poniżej w ramach wolnego czasu postaram się przedstawić zagadnienia związane z projektowaniem sumpów. Oczywiście post będzie aktualizowany gdyż za jeden wieczór nie uda się wszystkiego zawrzeć. - Jeśli administracja uważa że należy ten post przenieść do innego działu proszę to zrobić.

Rodzaje sumpów
1. Sump pionowy - są to zbiorniki filtracyjne, w których przepływ wody poprzez złoża filtracyjne następuje z góry do dołu lub z dołu do góry.

2. Sump poziomy - są to zbiorniki filtracyjne, w których przepływ wody poprzez złoża filtracyjen następune od przodu do tyłu i od tyłu do przodu

3. Sumpy mieszane - są to zbiorniki filtracyjne gdzie przepływ wody następuje w różnych komorach różnie w jednych od góry do dołu lub odwrotnie w innych od przodu do tyłu lub odwrotnie.

Każdy z nich ma swoje zalety i wady i jaki wybrać każdy z projektujących powinien odpowiedzieć sobie sam ze względu na to czego oczekuje.


Jak duży powinien być sump?

Oczywiście im większy tym lepszy bo filtracji nigdy za wiele szczególnie przy tak brudzących rybak jak dyskowce.

Większość opracowań związanych z budową i projektowanie sumpów mówi, że filtr ten powinien mieć około 20% pojemności zbiornika głównego ale jeśli będzie więcej to lepiej.
Wszystko jest uzależnione od miejsca, jaki można przeznaczyć na sump pamiętając, że musimy mieć możliwość czyszczenia, więc musimy mieć w miarę swobodne dojście od góry (około 20 cm powinno wystarzyć).


1. Od czego zacząć?
Osobiście polecam zacząć od końca czyli odpowiedzi na pytanie Ile razy chcemy aby nasza woda została przefiltrowana w ciągu godziny?

Ze względu, że sump w przypadku dyskowców przeważnie nie jest jedynym filtrem, często montuje się jeszcze turbiny z gąbką jako filtry mechaniczne, dlatego powinien raczej spełniać rolę biologiczną z niewielką ilością złoża mechanicznego. Dlaczego mechanika w filtrze biologicznym? Otóż nikt nie zagwarantuje że żaden śmieć czy resztka pokarmu nie spadnie do sumpa, a przecież nie chcemy za często czyścić złoża biologicznego. Im rzadziej rusza się złoże biologiczne tym lepiej a część mechaniczna w sumpie ma nam to umożliwić.

Patrząc na powyższe uważam że 2-3 krotna wymiana wody zbiornika głównego jest górną granicą przepustowości sumpa. Bakterie muszą mieć czas na przerobienie NO2 w NO3 a jeśli zrobimy za duży przepływ w sumpie zloża biologiczne mogą nie do końca spełniać pokładane w nich nadzieje.

Posiadając pojemność zbiornika i mnożąc go przez rządaną ilość wymian wody w sumpie otrzymamy przepływ jaki chcemy uzyskać.

Dla dalszego zobrazowania problemów załóżmy, że posiadamy zbiornik 200*60*60 czyli 720 litrów brutto i chcemy 3 krotnie wymienić wodę co daje nam 2160 litrów przepływu na godzinę.

2. Jaką pompę wybrać?

Tyle ilu akwarystów tyle będzie zdań jaką wybrać pompę do naszego sumpa. ale zacznijmy od ich podziału.

1. Pompa akwarystyczna zatapialna - może pracować całkowicie zanurzona w wodzie jaki i umieszczona poza wodą z dostarczeniem wody i odpływem za pomocą instalacji rurowej.

2. Pompa akwarystyczna niezatapialna - pompy o większym przepływie pracujące poza sumpem i woda do nich musi być dostarczona za pomocą instalacji rurowej lub poprzez dostarczoną w komplecie złączkę wkręcona od strony zewnętrznej do sumpa.

3. Pompa c.o - :) tak pompa centralnego ogrzewania może jak najbardziej być wykorzystana w akwarystyce słodkowodnej. A dlaczego właśnie ona o tym poniżej.


Wybierając pompę w pierwszej kolejności musimy wziąść pod uwagę przepływ maksymalny jaki dana pompa oferuje i sprawdzić czy jest on wystarczający dla naszych potrzeb powiększonych o około 50% (o tym dlaczego o 50% będzie w dziale HYDRAULIKA). Proszę jednak pamiętać, że maksymalny przepływ spada wraz z wysokością podnoszenia wody więc najlepiej znaleźć w internecie na stronie producenta kartę produktu i z wykresu spadku przepływu odczytać jaki będzie maksymalny przepływ na porządanej przez nas wysokości liczonej od dolnej krawędzi sumpa do lustra wody +10 cm.

W drugiej kolejności należy sprawdzić czy dana pompa jest głośna a raczej cicha. Chyba nikt nie chce mieć w salonie chodzącego traktora zagłuszającego wszelkie inne dźwięki i uprzykrzającego wspaniałe widoki akwarium. Najlepiej poczytać fora internetowe o zbiornikach słonowodnych gdyż z nich można uzyskać najlepsze opinie co do głośności pomp.

Z doświadczenia wiem, że te tanie i zatapialne są głośne, bardzo głośne bądź nieznośnie głośne i to nie koniecznie od razu ale po kilku miesiącach są coraz gorsze.
Ciche są pompy dobrych marek zewnętrzne ale ich ceny są kosmiczne i dlatego też polecam rozważenie opcji z zewnętrzną pompą c.o. Cichą wydajną i dużo (nawet kilkukrotnie) tańszą niż pompy akwarystyczne.

I nasz przykład
Wiemy, że potrzebujemy pompę, która poda 2160 litrów. Idziemy do sklepu szukamy w necie i znajdujemy pompę o przepływie 2200 litrów. Ucieszeni niską ceną szybko kupujemy. STOP !!!!!!!!!!!
Nie tak szybko. 2200 litrów to woda jaką musimy dostarczyć do akwarium a nie wypluć z pompy. Do tego trzeba dodać magiczne 50% i już mamy 3300 litrów. Sump mamy na poziomie posadzki, szafka ma 70 cm wysokości, akwarium 60 cm i dodatkowe 10 cm więc te 3300 litrów musimy uzyskać na wysokości 140 cm a nie na poziomie posadzki. Ojej czyli już nie pompa 3300 litrów ale jaka? Z kary producenta i spadku przepływu wraz z wysokością podnoszenia dowiadujemy się, że pompa powinna mieć ponad 4000 litrów więc należy wybrać tą z typoszeregu, która ma 4700 litrów przepływu. Lepiej ją skręcić na regulatorach lub zaworze niż mieć mniejszy przepływ niż porządany. Teraz czytamy fora, w których piszą, że pompa jest cicha i wytrzymała, idziemy do sklepu i :shock: . CENA z kosmosu. Skąd na to wziąść kasę. I tu przychodzą z pomocą pompy c.o., których zaletą jest cena, energooszczędność i niezawodność. Muszą być też wady - i takie są jest to pompa tylko zewnętrzna (ale wszystkie pompy o większych przepływach i ciche są zewnętrzne), trudniej ją wpiąć w układ hydrauliczny, nadaje się tylko do zbiorników słodkowodnych.
A co z pierwszą pompą 2200 litrów na godzinę. Jest zatapialna :) = głośna, na forum pisali że chodzi jak traktor i często się psuje a na wysokości 140 cm podaje aż 400 litrów. Dobrze żę się opamiętaliśmy przed zakupem bo pewnie była by to najdroższa nieużywana pompa w naszym zbiorniku.



3. Komin i początki hydrauliki.



c.d.n

temat powstaje stopniowo i będzie uzupełniany o linki, grafikę zdjęcia oraz filmy.

Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość ale nie samym pisaniem ...

Proszę również o uwagi i spostrzeżenia innych posiadaczy sumpów bo nikt niie jest nieomylny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9