DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Powiększenie mikroskopu Biolux z PC okular.
Autor Wiadomość
andzio65 

Imię: Andrzej
Pomógł: 4 razy
Wiek: 59
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 82
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2013-02-03, 19:23   Powiększenie mikroskopu Biolux z PC okular.

Wydaje mi się, że nadszedł czas, abyśmy wspólnie zdecydowali, jakie otrzymujemy powiększenia na ekranie monitora dla poszczególnych obiektywów mikroskopu Biolux z przystawką PC okular.
Z wymiany informacji z niektórymi kolegami z forum wynika, że zdania w tym temacie są podzielone, a wynika to z różnych źródeł informacji na ten temat.
Po przemyśleniach wpadł mi do głowy pewien pomysł, jak takie powiększenie sprawdzić. Metoda prosta, przybliżająca nieco do sedna sprawy, ale czy słuszna tego nie jestem pewien. Może ktoś miał więcej do czynienia z mikroskopami, niż ja - moja wiedza to lekcje biologii z podstawówki.
Pozwolę sobie opisać teraz sposób postępowania.
Po pierwsze poczyniłem założenie, że należy przyjąć jako obowiązującą rozdzielczość 640x480 pixeli, dlatego, że producent podaje taką rozdzielczość dla tego okularu.
Ustawiając większą rozdzielczość w parametrach programu uzyskujemy co prawda większy obraz na ekranie, ale wydaje mi się, że powiększenie obrazu nie dostarcza nam jednocześnie większej liczby drobnych szczegółów, co kreślił bym jako powiększenie "pozorne" - obraz większy, ale szczegółów tyle samo. Podobne wrażenie odnoszę przy zmniejszaniu rozdzielczości - szczegółów tyle samo lub niektóre zlewają się ze sobą i obraz mniejszy rozmiarowo.
Tak więc rozdzielczość dla wszystkich pomiarów pozostawała na tym samym poziomie 640x480.
Jako obiekt do powiększania wziąłem żyłkę wędkarską o średnicy 0,18mm (pomiar żyłki mikrometrem) położyłem na szkiełku podstawowym bez przykrywkowego. Następnie dokonywałem pomiarów obiektu powiększonego przez zestaw, przykładając linijkę bezpośrednio do ekranu monitora.
Dla obiektywu 4x powiększona żyłka na ekranie miała ok. 35 mm. Z tych danych można obliczyć powiększenie: 35 mm : 0,18 mm = 194 - można przyjąć 200x
Dla obiektywu 10x powiększona żyłka na ekranie miała ok. 85 mm. Obliczone powiększenie 85 mm : 0,18 mm = 472 - można przyjąć 470x
Niestety przy obiektywie 40x powiększenie było tak duże, że obraz żyłki na ekranie wychodził poza okno i by ją zobaczyć całą trzeba było przesuwać szkiełko śrubą stolika krzyżowego. Poszukiwania obiektu o mniejszej średnicy spezły na panewce. Może kiedyś wpadnie mi do głowy jak zmierzyć powiększenie dla tego obiektywu.

Teraz obliczymy powiększenia PC-okularu dla poszczególnych obiektywów wykorzystując powyższe dane.

Dla obiektywu 4x powiększenie całkowite wyniosło 200x, więc powiększenie PC-okularu wynosi 200 : 4 = 50x
Dla obiektywu 10x powiększenie całkowite wyniosło 470x, więc powiększenie PC-okularu wynosi 470 : 10 = 47x

Przyjmując powiększenie PC-okularu 50x dla obiektywu 40x powiększenie całkowite wyniosło by 50 x 40 = 2000 !! wydaje się to trochę za dużo.
Z powiększeń dla mniejszych obiektywów można wysnuć niepewny wniosek, że wraz ze wzrostem powiększenia obiektywu spada powiększenie PC-okularu, ale dwa pomiary nie uprawniają do takiego stwierdzenia.
Jednak gdyby przyjąć dla tego przypadku powiększenie PC-okularu za 40x to z obiektywem 40x dało by powiększenie całkowite 1600 razy, a to już wygląda bardziej prawdopodobnie.

Zapraszam chętnych do wypowiedzi i wyrażenia swoich opinii.

Załączam zdjęcia, które wykorzystałem do pomiarów.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-03, 19:35   

Andrzeju, prawda ale nie do końca (jak to zawsze bywa). Potrzebna byłaby nam rozdzielczość obrazka podana w dpi (punkty na cal) bo w przypadku jakim opisałeś mając rozdzieczość monitora HD 1920x1280 przy 24" będziesz miał inne wielkości niż to samo zdjęcie na telewizorze 50" też HD (ta sama rozdzielczość) i nie będzie oznaczało to, że jest wieksze powiększenie na telewizorze tylko punkty (piksele) są wieksze. Metoda dobra i bardzo logiczna ale obliczenia złe ;-)

Jako, że jestem wędkarzem, mam kilka różnych żyłek w tym i klasy zero zero nic (chyba najcieńszą mam 0,06) i jak będę miał troszkę czasu pomierzę i zobaczymy co wyjdzie.
 
 
andzio65 

Imię: Andrzej
Pomógł: 4 razy
Wiek: 59
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 82
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2013-02-03, 20:11   

Fajnie Piotr, o takie coś mi chodziło. Wiesz więcej, widzisz co ma jeszcze wpływ na odwzorowanie.
Dobrze było by wypracować wspólnie jakiś standad, który przyjmiemy o ile to możliwe.
Może celowe będzie określenie też rozdzielczości ekranu. Jak będę w domu to podam jaka jest rozdzielczość u mnie.
Może takie określenie by się przyjęło : rozdzielczość ekranu xx, rozdielczość PC-okular yy, powiększenie w przybliżeniu zz.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-04, 09:48   

Na forum już było jakie ma powiększenie kamera PC okular VGA
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
andzio65 

Imię: Andrzej
Pomógł: 4 razy
Wiek: 59
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 82
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2013-02-05, 03:42   

Adamie, zgoda było, sam raz pisałem, że PC-okular ma 15x. Jednak po rozmowie z Łukaszem okazało się, że on gdzieś znalazł w zagranicznych źródłach, że powiększenie wynosi 10x. Ja się z nim zgodziłem i później też udzielałem takiej odpowiedzi na forum.
Przekopałem całe forum i prócz powyższych informacji znalazłem jeszcze wypowiedź Jacka
weider napisał/a:
Z tego co znalazłem w internecie to kamera Bresser 1,3mpx ma powiększenie około 10x, więc podaję powiększenie wg. tych informacji.

Uważam to jednak za błąd ponieważ w zestawie biolux NV czy AL mamy okular z przetwornikiem VGA color, który kosztuje jako dodatkowy osprzęt ok. 150zł, a Jacek pisał o okularze z matrycą CMOS która kosztuje ok. 900zł. Jak widać z powodu ceny taki okular na pewno nie wchodzi w skład naszego zestawu Bioluxa. Zresztą inaczej też wygląda niż nasz.
Kiedyś gdy posłałem Ci filmy z dactylem, które Ci się spodobały, napisałem również o moich wątpliwościach co do tego powiększenia 10x przez PC-okular. Po tym co było widać na filmie, co prawda niejednoznacznie, ale zgodziłeś się ze mną, iż wygląda to tak, jakby PC-okular miał większe powięszenie niż te 10x.
Dlatego Twoje poparcie popchnęło mnie do wymyślenia sposobu sprawdzenia tego powiększenia na moim sprzęcie, co uczyniłem. A wobec trochę szokujących wyników, jakie uzyskałem, postanowiłem poddać temat pod konsultację forum. Może udało by się wypracować jednolite, wspólne stanowisko w tej sprawie.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-05, 13:42   

Andrzeju, tak więc szybkie obliczenia:

Rzeczywista wielkość obrazka w mm przy rozdzielczości 640x480 punktów i rozdzielczości obrazka 150 dpi (wątpię, że taka jest ale nie mamy wyjścia - coś trzeba przyjąć) podana w mm to 169,33 x 127 mm (czyli cały obrazek, nieważne, na czym go wyświetlisz, musisz przyjąć, że taką ma wielkość. Reszta to już zwykła proporcja czyli matematyka ze wczesnej podstawówki ;-)

EDIT: znalazłem, rozdzielczość to 96 dpi poprawiam wartości.
 
 
andzio65 

Imię: Andrzej
Pomógł: 4 razy
Wiek: 59
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 82
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2013-02-06, 01:20   

Fajnie. Mierzyłem u siebie wielkość obrazka i faktycznie mniej wiecej jest to tyle co napisałeś.
Piotruś, jeśli byś mógł rozciągnąć to co napisałeś na konkretny przykład, bo z proporcją to nie mam problemu, ale nie mam koncepcji jak te dpi, czy rozmiar okna przeiczyć na powiększenie. Tu jestem ciemny jak tabaka w rogu.
Może coś na przykładzie mojej, żyłki udało by się wyliczyć. Gdyby liczenie inna metodą dało zbliżone wyniki do moich to już by było coś.
Oczywiście w miarę wolnego czasu. :-)
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-06, 08:43   

Andrzeju, bardzo proste. Mając rozdzielczość obrazka w dpi (czyli punktach na cal) oraz rozdzielczość obrazka w punktach (np 640 x 480) możesz w prosty sposób uzyskać informację, jaką wielkość ma obrazek w calach (inch). Wiedząc, że cal to 2,54 cm masz wielkość obrazka w mm.

Czyli najpierw rozdzielczość w punktach dzielisz przez rozdzielczość w dpi i mnożysz wszystko przez 25,4 uzyskując wynik w [mm]

Gdzie te informacje uzyskać? We właściwościach pliku. Zdjęcia poniżej (klikasz prawym przyciskiem myszy na danym pliku i klikasz właściwości (na samym dole listy)
 
 
Jano 

Imię: Jan
Wiek: 49
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 36
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2013-03-07, 11:44   

Ja również próbuję określić choćby w przybliżeniu powiększenie mojego PC okularu.

Znalazłem to:

Wzór na powiększenie mikroskopu jest następujący:
POWIĘKSZENIE = (Powiększenie Okularu) x (Powiększenie Obiektywu) x (Powiększenie Soczewki Barlowa)
W zestawie znajdują się okulary 5x i 16x (wymienne) i obiektywy 4x, 10x oraz 40x w rewolwerze. Soczewka Barlowa daje powiększenie 1x (czyli nie zmienia powiększenia) gdy jest w pełni wsunięta w tubus, zaś 2x gdy jest maksymalnie wysunięta z tubusu mikroskopu (do ostatniego znacznika), a w położeniach pośrednich daje powiększenie pośrednie, płynnie zmienne. Poniżej zestawienie konfiguracji i powiększeń:

• Okular 5x + Obiektyw 4x: Powiększenie 20x + regulacja Barlowem 20x - 40x

• Okular 5x + Obiektyw 10x: Powiększenie 50x + regulacja Barlowem 50x - 100x

• Okular 5x + Obiektyw 40x: Powiększenie - 200x x+ regulacja Barlowem 200x - 400x

• Okular 16x + Obiektyw 4x: Powiększenie - 64x + regulacja Barlowem 64x- 128x

• Okular 16x + Obiektyw 10x: Powiększenie - 160x + regulacja Barlowem 160x - 320x

• Okular 16x + Obiektyw 40x: Powiększenie - 640x + regulacja Barlowem 640x - 1280x

Wiadomo że zmiana powiększeń powoduje zmianę ostrości obserwowanego obiektu. Najpierw ustawiłem ostrość z użyciem kamerki i obiektywu x10, następnie włożyłem okular x16 i tak wysuwałem soczewkę barlowa aż osiągnołem ostrość obserwowanego obrazu.
Wyszło mi na podziałce barlowa kreska 20 (przyjąłem pow. barlowa ok 1,5)

Tak więc: 10x16x1,5=240

Czyli 240:10(obiektywu) daje x24 powiększenia PC okularu.


Nie jestem pewien czy przyjąłem dobry tok rozumowania.
Dobrze by było jednak jednoznacznie przyjąć jakie powiększenie jest PC okularu po to, by porównując ze zdjęciami w internecie właściwie rozpoznawać obiekty.

Do tej pory spotkałem się, że te powiększenia to x10, x16 lub x24
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-07, 13:25   

Jano napisał/a:
Najpierw ustawiłem ostrość z użyciem kamerki i obiektywu x10, następnie włożyłem okular x16 i tak wysuwałem soczewkę barlowa aż osiągnołem ostrość obserwowanego obrazu.
Wyszło mi na podziałce barlowa kreska 20 (przyjąłem pow. barlowa ok 1,5)

Tak więc: 10x16x1,5=240

Czyli 240:10(obiektywu) daje x24 powiększenia PC okularu.


Janek zobacz wątek

http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=162

potem się zastanów i powiedz co robisz źle?

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Jano 

Imię: Jan
Wiek: 49
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 36
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2013-03-12, 10:23   

OK, doczytałem tu i ówdzie. Przestaję szerzyć herezje i przyjmuję powiększenie PC okularu x10

Tak więc w zależności od obiektywu
10x4=40
10x10=100
10x40=400

basta.
 
 
kalop 

Imię: Arkadiusz
Wiek: 47
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 131
Skąd: Jaroslaw/Okreglik
  Wysłany: 2016-02-21, 18:05   

Cytat:
http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=162

Szkoda ze nie dziala. Bo nie jestem do konca przekonany ze tak jest.
Jezeli kamerka powieksza tylko 10 razy to maksymalne powiekszenie przy nagranym filmie za jej pomoca to 400x.

Moze mi ktos wyjasni dlaczego na filmie widze bakterie , ktorych nie widze przy uzyciu powiekszen optycznych 40x2x16.???????? :-)
_________________
Niedoświadczony w leczeniu Paletek
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-02-21, 19:45   

Jak nie działa jak działa podany link. Jest opis dokładny skąd się biorą powiększenia i tego się trzymać. Co do tego co Ty widzisz to inna sprawa bo ja nie widzę nic.
Wstaw film do 10 sekund to powiem co widzisz. Przykładowo fleksi jest bakterią i widać ją nawet przy 100x. Powiększenia duże mają sens przy preparatach barwionych bo inaczej się prześwietla i rozmywa i g... widać. Trzeba odpowiednio preparować próbki.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9