DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Atlas i opisy zbrojnikowatych
Autor Wiadomość
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
  Wysłany: 2013-01-15, 11:48   Atlas i opisy zbrojnikowatych

Witam wszystkich :)
Po namowie naszego admina postanowiłem założyć temat w którym postaram się przedstawić Zbrojnikowate towarzystwo dla Dyskowca, zapraszam wszystkich do przedstawiania swoich "glusiów" (potocznie zwanych glonojadami).
Opis z wikipedii:
"Zbrojnikowate, zbrojniki (Loricariidae) – rodzina słodkowodnych ryb sumokształtnych. Bardzo liczna rodzina o trudnej do oszacowania liczbie gatunków (według różnych źródeł od 700 do blisko 2000). Duża różnorodność kształtów i ubarwienia, upodobania pokarmowe (glonojady), stosunkowo niewielkie rozmiary i duże zdolności przystosowawcze, a dzięki temu możliwość hodowania w akwariach, spowodowały w ostatnich latach olbrzymi wzrost zainteresowania tymi rybami. Wiele z nowo odkrytych gatunków nie zostało jeszcze naukowo opisanych, nie nadano im naukowych nazw, a w celu właściwej identyfikacji oznaczane są symbolem L z kolejnym numerem (np. L 173)."

Więc jak widzimy jest to dość duża rodzina :)
Na wstępie chciałem wyjaśnić pewną niezgodność:
Otóż ten najczęściej spotykany w naszych sklepach zoologicznych "glonojad" ancistrus sp. w wersji albinotycznej, czarnej i weloniastej to kundelek ktory nie ma numeracji w indeksie zbrojników. Pod nazwą zbrojnik niebieski kryje się ancistrus dolichopterus L183.
Czyli nie mylić L183 z kundelkiem pospolitym
W dalszych postach postaram się przedstawić może nie wszystkie ale te które można kupić w Polsce.


Ancistrus sp.
Zacznijmy od pospolitego kundelka nazwanego przez znawców nazwany z łacińskiego Ancistrus sp.
Występują w wersji ciemnej jak i albinotycznej oraz long fin (weloniastej)
Zbrojnik przede wszystkim roślinożerny, jak potoczna nazwa wskazuje jako młody osobnik lubi glony, później robi się bardziej wybredny, w swojej diecie musi mieć drewno dla poprawnej pracy jelit. Jednak nie ominie kawałka mięsa :)
Dorasta do wielkości 20cm jednak w akwariach nie większy jak 12cm
Temp 23-29°C
pH 5,5-8,5 (młode osobniki przyzwyczajają się do różnego ph)
Jak wszystkie zbrojniki nie tolerują soli w wodzie (co nie wszyscy hodujący palety wiedzą)
kilka fotek moich ancistrus sp. long fin (weloniasty)


tu troszkę starszy:


podczas obiadu:

a tu tarło i młode:




tak wiem dużo tych zdjęć :)


L144 - Ancistrus sp.
Następnym zbrojnikiem którego chciałem przedstawić to z tej samej rodziny L144 - Ancistrus sp.
Umaszczenie tylko żółte z czarnymi oczami
Podobnie jak Ancistrus sp. - zbrojnik roślinożerny ale od czasu do czasu można podać jako dodatek do diety pokarm mięsny - u mnie jedzą mięsko dość często :)
Niezbędne korzenie w baniaku
Wielkość (max): 10cm
Temp 22-27°C
pH 6,0-8,0
kilka zdjęć:






pankracy w budzie
Ostatnio zmieniony przez adam1977 2013-01-15, 13:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-15, 12:16   

W sklepach można jeszcze spotkać "coś" pod nazwą LDA16 co jest niczym innym jak mieszanką zwykłego L183 i wersji albinotycznej.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-15, 12:26   

Tylko te zbrojniki, które pokazałeś, to rybki roślinożerne. Więc nie są najlepszym towarzystwem dla dyskowców.

Do dyskowców nadają się doskonale wszelkiego rodzaju hypancistrusy, np. L-201, L-66, L-46. Dobrym wyborem byłby również L-134

Dobierając zbrojniki do dyskowców powinniśmy przede wszystkim kierować się żywieniem oraz zakresem temperatur.

Jeśli zaś chodzi o LDA16, to jest to zbrojnik żyjący w naturze. Jest on bardzo podobny do najpopularniejszego w sklepach anscistrusa sp., różni się nieco kolorystyką, szczególnie w młodości. Bo im starszy tym robi się ciemniejszy i coraz bardziej przypomina tego najpopularniejszego ancistrusa sp.
Ostatnio zmieniony przez Rafal 2013-01-15, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-15, 12:30   

Czyli do tego jeszcze L33 i L333 ...

Osobiście mam Pecoltia Vittata i bardzo dobrze sobie radzą. Wsuwają korzenie, że aż miło. Kokos wytrzymuje przy trzech sztukach najwyżej rok - później łamię się w rękach - tak jest obżarty.
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2013-01-15, 12:58   

Klayman napisał/a:
W sklepach można jeszcze spotkać "coś" pod nazwą LDA16 co jest niczym innym jak mieszanką zwykłego L183 i wersji albinotycznej.


Tak wiem mam takie 2 samice które też opiszę :)

Rafal napisał/a:
Tylko te zbrojniki, które pokazałeś, to rybki roślinożerne. Więc nie są najlepszym towarzystwem dla dyskowców.

Do dyskowców nadają się doskonale wszelkiego rodzaju hypancistrusy, np. L-201, L-66, L-46. Dobrym wyborem byłby również L-134

Dobierając zbrojniki do dyskowców powinniśmy przede wszystkim kierować się żywieniem oraz zakresem temperatur.

Jeśli zaś chodzi o LDA16, to jest to zbrojnik żyjący w naturze. Jest on bardzo podobny do najpopularniejszego w sklepach anscistrusa sp., różni się nieco kolorystyką, szczególnie w młodości. Bo im starszy tym robi się ciemniejszy i coraz bardziej przypomina tego najpopularniejszego ancistrusa sp.


Tak są to typowo roślinożerne - jak napisałem w opisach - jednak spokojnie można je trzymać z paletami.
U mnie nie gardzą mięskiem a nawet dżdżownicę zjedzą :)
daje im dużo warzyw - a papryką to i palety nie pogardzą :)
najlepszym wyborem do palet były by:
L129,L199,L066,L201,L333,L174,L136,L134, L030,L147 - wszystkie są mięsożerne
jednak miałem L066 i widziałem go tylko podczas przenoszenia baniaka - są skryte i nie wychodzą z kryjówki
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7860
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-15, 13:53   

Wy mi tu symbolami nie operujcie a ludzie chcą wiedzieć jak taki a taki L-ek wygląda. Nie pitulcie a opisujcie. I nie kuszą być wcale te co się nadają. Może być każdy ale z adnotacją.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-15, 14:17   

Mięsem oczywiście - nie pogardzą. Ale może to wpłynąć niekorzystnie na ich kondycję i skończyć się problemami z przewodem pokarmowym. Też mam te zbrojniki od kilku lat z dyskowcami i wygląda na to,ze mają się dobrze, jednak należy to zaznaczyć.

Jeśli chcesz coś równie efektownego jak L66 (też mam i widzę tylko machający ogon wystający zza korzenia - podobnie L46 czyli zebra - widzę tylko przy przemeblowaniu w akwarium), to polecam L134, one są dużo aktywniejsze i dużo lepiej widoczne a równie ciekawie ubarwione.

Z fotkami będzie ciężko z tego powodu, że tych ryb prawie nie widać (z hypancistrusów posiadam L-66, L46, L201, fotki L46 co najwyżej z aklimatyzacji w wiadrze mogę odszukać.)
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2013-01-15, 14:37   

L165 - Pterygoplichthys gibbiceps
Może nie po kolei ale tego miałem więc tego opisuję :)
Popularnie zwany gibiceps (gibi, zbrojnik lamparci)
Lamparci z racji jego umaszczenia cętkowanego
Rybcia wszystkożerna, z przewagą na pokarmy roślinne, starsze osobniki nie pogardzą padliną.
Gibi który u mnie był z racji swoich rozmiarów bardzo brudził i dość szybko opuścił i tak za małe dla niego akwarium.
Wielkość (max): do 60cm na wolności w akwariach do 40cm
Temp 23-30°C
pH 6.5 - 7.8
Gibi i obok niego LDA16 :)

[url=http://images42.foto...med.jpg]Obrazek[/url]


 
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-15, 15:15   

Przejrzałem stare zdjęcia. Znalazłem gibicepsa i hypancistrusa zebrę
Może się przydarzą.
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2013-01-16, 10:41   

LDA16 - Ancistrus sp.
Dziś zaprezentuje wam następnego ancistrusa,
LDA16 ma takie same usposobienia żywieniowe jak inne ancistrusy :)
czyli typowy roślinożerca ale połakomi się też na mięsko :)
zacytuję tu kolegę Rafała:
"Jeśli zaś chodzi o LDA16, to jest to zbrojnik żyjący w naturze. Jest on bardzo podobny do najpopularniejszego w sklepach anscistrusa sp., różni się nieco kolorystyką, szczególnie w młodości. Bo im starszy tym robi się ciemniejszy i coraz bardziej przypomina tego najpopularniejszego ancistrusa sp."
Wielkość (max): 12cm
Temp 22-29°C
pH 6,0-7,0
kilka zdjęć:




A to dorosła sztuka:

 
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-30, 15:49   

Pacoltia Vitatta

Popularny zbrojnik w naszych zbiornikach. Dorasta do 9 cm długości (rzadko jednak przekracza 6-7 cm). pH 6,0-8,0, miękka do średniotwardej. Temperatura do 30*C - krótko toleruje wyższe. Ĺťywienie jak dla wiekszości przedstawicieli tej rodziny - drewno i resztki roślinne.
 
 
tykapl 

Imię: Paweł
Wiek: 35
Dołączył: 12 Lut 2013
Posty: 1
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-02-14, 09:15   

Sorki ze sie wtrace ale to nie jest L15 peckoltia vittata tylko L104 panaque maccus
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-14, 12:41   

To ja ponownie polecę drewnojada
Nazwa: Panaque sp.
Numeracja: L204, Flash Pleco
Synonimy: Panaqolus sp. "L 204"

Występowanie: Peru, Rio Alejandro

Rozmiar: Jest to jeden z mniejszych przedstawicieli tego gatunku, osiąga wielkość do 13 cm.

Zachowanie: Spokojny i łagodny zbrojnik. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że nadaje się do prawie każdego akwarium.Terytorialny w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku, szczególnie samce. Ja w swoim akwarium mam dwa L204 i jeśli jeden wejdzie drugiemu w drogę, potrafią się pogonić nie mniej efektownie niż labeo bicolor ;-)
Uważam, że jedną z największych zalet tego zbrojnika jest fakt, że żerują prawie całą dobę, a światło niespecjalnie je peszy. Daje to możliwość podziwiania ich kiedy tylko zwrócimy zwe oczy ku akwarium :)

Woda i jej parametry: jest to rybka dość tolerancyjna i dobrze się czuje w temp. 24-30 st. oraz zakresie PH 6,5-8,5.

Dymorfizm płciowy: rozróżnienia samca i samiczki u młodych osobników jest praktycznie niemożliwe. Szanse na to nadchodzą dopiero, kiery ryba osiągnie ponad 10cm. U samców większe i wyraźniejsze stają się kolce na całym ciele, zwłaszcza w rejonie od płetwy grzbietowej po ogonową. Samiczki, jak to samiczki, są nieco gładsze :)

Młode osobniki, wg niektórych opinii są ciekawiej ubarwione od osobników dorosłych. Chodzi tu głównie o wyrazistość pasiastego wzoru, która z wiekiem maleje. Moim zdaniem różnica nie jest aż tak dramatyczna, za to ryby zyskują niesamowicie na kształcie ciała, zwłaszcza ogona. W ramach L204 możemy spotkać przedstawicieli o czarnym ciele i białawych pasach, ciemnobrązowym ciele i żółtawych pasach, oraz w kropki (zamiast pasów).

Dieta: Podstawą diety jest drewno oraz pokrywający je "Aufwuchs" czyli materia roślinna oraz drobne organizmy i skorupiaki ją zasiedlające. Mimo takich preferencji pokarmowych zaliczany jest do roślinożerców. Zjada również warzywa ( groch, ogórek, sałata, cukinia, marchew, słodka papryka, szpinak, itp.), a także glony spirulina i tabletki dla zbrojników. Zauważyłam, że lubi także podkraść co nie co z mięska rzucanego paletkom. Jeśli ma dobry humor, potrafi jak nikt inny oczyścić duży liść z zalegających pokładów glonów. Nawet otoski przecierały oczy ze zdumienia...

Jedynym minusem posiadania tych uroczych stworów jest fakt, że pozostałości po ich nieustannym żerowaniu potrafią skutecznie zepsuć widok dna akwarium. Ale to żadna niespodzianka w przypadku drewnojadów. Generalnie - serdecznie polecam :)

Niżej kilka fotek moich L204, z czego pierwsze jest z czasów, kiedy były małolatami:




 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7860
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-14, 14:14   

tykapl napisał/a:
Sorki ze sie wtrace ale to nie jest L15 peckoltia vittata tylko L104 panaque maccus

http://pleco.com.pl/viewtopic.php?t=134

i

http://www.akva.tv/Panaqolus%20maccus%20eng.htm

FAKT teraz Piotrek wie co ma ;-)


A Paweł jak masz wiedzę w temacie to wstawiaj ile chcesz i możesz od L 1 zacząć ;-)
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-14, 15:34   

Tak, tylko wtedy jak kupowałem to co przedstawiłeś jako L015 Pecoltia Vittata funkcjonowało jako Pecoltia Vittata Tiger

http://www.dtp-art.de/html/fische.html

http://joyojc.com/2010/05...arium/dsc06738/

Ale znajdujemy dośc dobry artykul w języku polskim i chyba można przyjąć, że moje osobniki to L-104 a nie jak kiedyś kupowałem i nawet nie sprawdzałem L015

http://pleco.com.pl/viewtopic.php?t=1414

No i widać, człek uczy się całe życie ale nic dziwnego, w 2005 roku była rewolucja w zbrojnikach zrobiona przez niemców i wiele gatunków zmieniło nazwy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10