DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc w diagnozie i leczeniu
Autor Wiadomość
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
  Wysłany: 2023-04-15, 16:52   Proszę o pomoc w diagnozie i leczeniu

Witam i pozdrawiam.
Proszę o wsparcie w interpretacji niniejszych zdjęć i leczeniu moich ryb.
Akwarium 580l, sterylne z dnioczkami+ pierzatka na powierzchni. Obsada 3 dorosłe blue diamondy, reszta młodzież 10-15cm.(20 sztuk)
Filtracjia : filtr kubelkowy, wewnetrzny juvel+ głowica z gąbką.
Karmione- suchy pokarm+ niestety( i chyba w tym problem?) mixy dla paletek i solowiec mrożony, mięso małży( mrożonki)
Ryby sprowadzone z Malezji, wszystkie od jednego importera.
Preparaty pobrane od ok 1,5-2l(minimum) od dorosłego blue diamonda.
Prezentuje następujące objawy: ciemnieje, oczy mętne, w jednym oku "jakby coś było matowego", stoi przy powierzchni głównie, sporadycznie przyjmuje pokarm, miewa nadmierną produkcję śluzu, okresowo białe kupy. Problem wydaje się rozprzestrzeniać na kolejne ryby.

Z racji białych kup przed 5 dniami leczony metronidazolem( 1,5g na 100l)- aktualnie jest po 1 leczeniu w cyklu( kolejny etap planuje wg opisu AdamaN po tygodniu).

Wcześniej ryby były leczone MLP - 2 cykle zgodnie z zaleceniami Adama: 20ml MLP/100l po tygodniu powtórka.
Ryby dotychczas leczone były w akwarium ogólnym.

Ryby w większości przyjmują pokarm, ale mam wrażenie słabiej.

Podmiana wody 50-60% 2x w tygodniu, osmoza z solami dla dyskowców( od 3 tygodni) wcześnie kranówka + osmoza.
Parametry wody:
TWO -6
Tww-3
Ph -6,7-6,9
temperatura 28 stC
No3- 10 mg/l
no2-0 mg/l

Zdjęcia to miniatury - trzeba kliknąć żeby zobaczyć w wyższej rozdzielczości.

W szczególności chciałbym poprosić AdamaN o wsparcie i radę.

Skrzele:
powiększenia 10x10x kamerka(5mpx) i 4x10x kamerka(5mpx)
Martwią mnie owalne twory pomiędzy listkami skrzelowymi, prawdopodobnie stąd duszność u ryb.
hosting

hosting

hosting

hosting

hosting

Odchody pobrane bezpośrednio od ryby- nie miały kontaktu z dnem

hosting

hosting

hosting

hosting

hosting
Z góry dziękuję za pomoc.
 
 
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-04-15, 17:06   

Dla lepszego oglądu sytuacji zamieszczam zdjęcia ryb i akwarium.
Ostatnio zmieniony przez michalp 2023-04-15, 19:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-04-16, 08:38   

Dołączam jeszcze dla pełniejszego obrazu zdjęcia mikroskopowe śluzu( chyba tylko wrotki i wieloszczet)- pasma usnoszącego się nad płetwą grzbietową pobrane bezpośrednio pipetą i dzisiejsze zdjęcia z karmienia.

Nie wystarczająco to opisałem w poprzednim poście - głownym problemem chorego blue diamonda( w tej chwili już 2 osobników) od ponad 2-3 tygodni jest duszność, większość czasu stoji przy powierzchni jak na zdjęciu z charakterystycznym dzióbkowaniem.

Śluz powiększenie 4x10xkamerka(5mpx) i 10x10x kamerka(5mpx):

hosting

hosting

hosting

hosting

hosting
Dzisiejsze karmienie:
 
 
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-04-16, 12:39   

I jeszcze link do filmów:

https://files.fm/u/hb2pec263

Ps. przepraszam za małą statyczność
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-16, 17:56   

Za duzo ryb na taki zbiornik. Plastik z akwarium wywalić jeśli to doniczki z tego są. Masz wrotki ... wypławki ... colpidium .. oodinoze ... człony tasiemca ... i chyba nicienie.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-04-16, 19:12   

Dziękuję. Od czego zaleciłbyś zacząć leczenie?Ryby były leczone MLP (20ml na 100l)czy jest możliwe że jakieś żywe tasiemce pozostały( były 2serie)?. Rozumiem że prazikwantel i flubendazol z z MLP w dawce jak wyżej to za mała dawka na tasiemca? Jutro miał być kolejny cykl 1,5g metronidazolu na 100lwody przez 4 kolejne dni.
Czy to co jest w skrzelach- owalne twory to formy przetrwalnikowe oodinum?
Chciałbym wyleczyć a nie leczyć ciągle a niestety troche się na to zanosi w tym ogólnym akwarium😐

Co sądzisz o połączeniu FMC z metronidazolem jako pierwszy krok.
Adam proszę poradź co byś zrobił w tym zestawie pasożytów i powyższych warunkach.
Ostatnio zmieniony przez michalp 2023-04-16, 19:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-17, 19:59   

A co Ty tym metro chcesz leczyć? Wpierw FMC lub CMF w podwójnej dawce w 1 dniu a potem 3 normalne. Wcześniej jak do leczenia. Potem po tygodniu przepis nr 4
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-04-18, 00:12   

Chciałem dokończyć rozpoczęte przed tygodniem leczenie metronidazolem- dostały lek zgodnie z przepisem.
Może teraz nie ma wiciowców bo metro wybiło ale jak się nie powtórzy będąza jakiś czas? Pierwsze z 3 podanie metronidazolu zrobiłem 08.04.23, preparaty kupy robione były 16.04.23.
W związku z tym odpuścić metro? leczyłem empirycznie, nie mialem potwierdzenia wiciowców i jeszcze mikroskopu..
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-18, 05:39   

Jeśli leczyłeś.... empirycznie to co ja mogę? Za mało wiem o dyskach.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-04-19, 15:42   

Podałem metronidazol wcześniej zanim zadałem pytanie na forum…pytam o możliwość braku wiciowców w preparacie który oceniłeś( że nie ma wiciowców) dlatego że zostały wybite pierwszą serią leczenia - a mogą się pojawić w przyszłości bo nie podam drugiej serii. Jesteś doświadczony dlatego zadaje takie pytanie i dlatego tez podaje daty leczenia metronidazolem - pewnie potrafisz ocenić czy już zdążyłyby pojawić się młode (wiciowce) po pierwszym leczeniu.
Ostatnio zmieniony przez michalp 2023-04-19, 17:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
michalp 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 08 Mar 2023
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2023-04-19, 15:43   

Podałem metronidazol wcześniej zanim zadałem pytanie na forum…pytam o możliwość braku wiciowców w preparacie który oceniłeś( że nie ma wiciowców) dlatego że zostały wybite pierwszą serią leczenia - a mogą się pojawić w przyszłości bo nie podam drugiej serii. Jesteś doświadczony dlatego zadaje takie pytanie i dlatego tez podaje daty leczenia metronidazolem - pewnie potrafisz ocenić czy już zdążyłyby pojawić się młode (wiciowce) po pierwszym leczeniu.

Proszę o usunięcie - zdublowany post.
Ostatnio zmieniony przez michalp 2023-04-19, 17:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13