DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Stare ale jare sprzęty używane w akwarystyce
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-01-14, 14:24   Stare ale jare sprzęty używane w akwarystyce

Wiele lat różności testowałem ale przy natlenianiu i filtracji zbiorników małym kosztem nigdy nic nie pobiło tego co przedstawię niżej.
By nie zanudzać elaboratami to pokrótce WAM przybliżę


Tak wygląda samoróbka pompy starczającej na wiele wiele wiele zbiorników. Może chodzić w systemie ciągłym jak też być podpięta pod sterownik czasowy. Ja teraz mam ten drugi sposób, gdyż działa ona tylko na natlenianie zbiorników cyklicznie. Głównymi pompami są 3W AS a te mają tendencję jak wszystkie inne cuda do tego, że w przypadku zaniku napięcia już mogą nie zaskoczyć a wtedy nie ma zmiłuj. Wszystko zależy jak dbamy o czystość wirników i w jakim stopniu namagnesowania on się znajduje.
Pompa składa się z następujących elementów
1 - podstawa do mocowania całości
2 - silniczek o mocy 1,9 -2,1 -2,3 W alternatywnie
3 - koło napędowe z mosiądzu bądź aluminium zamocowane na osi wirnika silniczka
4 - wentylator do chłodzenia silniczka zamocowany na osi od strony uzwojenia
5 - pasek napędowy kauczukowy ale mogą być też zrobione skórzane
6 - koło duże napędzające mieszki powietrzne poprzez koła z mosiądzu z dwoma otworami (jeden w osi a drugi mimośrodowy by uzyskać podnoszenie się)
7 - łożysko wbudowane w mosiężny pierścień z dwoma otworami (jeden do mocowania śruby łączącej mieszki a drugi łączący się z tuleją koła napędowego)
8 - aluminiowe profilowane pokrywy mocujące mieszki
9 - mieszki gumowe
10 - podstawa zaworów
11 - rurka łącząca komorę zaworową ze zbiorniczkiem wyrównawczym
12 - zbiornik wyrównawczy zapobiega pulsowaniu powietrza z natleniaczy (może być lub nie musi)
13 - kabel zasilający


widok na ośkę napędową wychodzącą z silnika i osadzenie koła małego jak też wentylatora


mocowanie stojana koła napędowego i ośki łączącej jeden lub dwa mieszki znajdujące się po bokach. Widoczne mimośrodowe osadzenie małych panewek z łożyskami


widoczne połączenia za pomocą śruby jak też ustalenie mocowania profilowanych osadzeń mieszka za pomocą śruby i dwóch nakrętek


mieszak zamocowany w komorze zaworowej oraz widoczny wlot powietrza do niej

mocowanie koła napędowego i wentylatora za pomocą śrub na ośce wirnika

ustawienie koła napędowego w jednej linii z kołem napędzanym przekazującym ruch obrotowy na 1-2 mieszki. Jest to ważne do tego by paski nie były ścinane na krawędziach i nie skracała się ich żywotność.

Prezentowana wyżej pompka zaczęła u mnie pracę jeszcze przed dyskowcami i miała wymieniane 3 razy silniki oraz według potrzeb gumowe elementy jakimi są mieszki i paski.


Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
czarny30 


Imię: Marcin
Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 112
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2016-01-15, 12:21   

też mam sprzęt ale na strychu bo u mnie nie ma co robić :-D jak będę robił porządki naa wiosne to cykne fote :mrgreen: moja pompa ogarniała 15 zbiorników z filtrami gąbkowymi i kostkami jedyny minus tej pompy to jak się guma zerwie a nas nie ma w domu,później chodziła na rzemyku z dwa lata spokoju
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-01-15, 15:10   

Oj pamięta pamiętam tamte fajne czasy jak to człek musiał kombinować aby coś mieć
silnik od adapteru korpus wytoczony na tokarce zawory z erosa mimośrody to końcówki z wycieraczek od samochodu mieszki to osłony od wałków napędowych paski to zimeryngii itd, itp kiedy to było
a teraz figa idziesz do sklepu kasa i masz gdzie tu romantyka naszego hobby ?
_________________
Duduś
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-01-18, 15:58   

Przypomniało mi się jak lata temu robiłem termostaty z żelazka kupowało się taki bimetal/nie pamiętam czy dobrze to nazywam/ do tego dolutowywało się miedzianą blaszkę wszystko umocowywało się na małej płytce z pleksi i po żmudnej kalibracji jakoś to działało - no niestety po przeprowadzce lata temu wszystkie moje zabytki przepadły
a może któryś z kolegów ma jeszcze coś takiego w swoich zbiorach i wstawi zdjęcie?
miło byłoby powspominać
_________________
Duduś
 
 
tomforest 

Imię: tomasz
Wiek: 53
Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 12
Skąd: bystrzyca
Wysłany: 2016-01-21, 22:37   

gdzie można nabyć takie mieszki
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-01-22, 10:29   

Oj zadajesz trudne pytania kiedy to było jak ja się tym interesowałem-robiłem jakieś 30 lat wstecz ale jeśli mogę coś to w sklepie motoryzacyjnym o ile pamiętam to były osłonki drążków napędowych wtedy chyba od syreny a dzisiaj no cóż popytaj może coś w sklepie z częściami do ciągników i maszyn rolniczych
_________________
Duduś
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-01-22, 14:56   

jak gdzie ja mam
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
kuboldj 

Imię: Kuba
Wiek: 40
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 7
Skąd: Bielsko Biała
Wysłany: 2016-01-22, 15:32   

Ja robiłem z węża od maski gazowej 8-)
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-01-23, 10:56   

Też tak można byłe spełniło swoje zadanie - inwencja twórcza nie zna granic
_________________
Duduś
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-27, 00:35   

treblinki do kombajnu :-D
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2017-10-27, 09:13   

A co Tomasz "Nie lubisz poniedziałku"
_________________
Duduś
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9