DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Uprawa roślin in vitro
Autor Wiadomość
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 10:16   Uprawa roślin in vitro

Postanowiłem dodać do zbiornika trochę roślinek, zastanawiam się nad in vitro i teraz nasuwa się kilka pytań ponieważ jestem laikiem i przerażają mnie te wszystkie aspekty prawdziwej akwarystyki roślinnej. Tak, więc:

- czy rośliny in vitro mają rację bytu w akwarium bez nawożenia
- czy światło z led jest wystarczające do prawidłowego wzrostu nie zależy mi na szybkości a na kondycji
- o czym należy jeszcze pamiętać
 
 
K@@MIL 


Imię: Kamil
Wiek: 32
Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 352
Skąd: Łuków
Wysłany: 2014-11-24, 10:47   

kup z plantica.pl tam ja brałem i w sumie nie najgorzej przyrost gorszy na początku trochę ja miałem microsorium i w sumie rośnie ale z 5 razy lepiej rośnie takie które nie było in vitro poza tym bardziej narażone są na glony moim zdaniem te rośliny i jeżeli chcesz jakieś ciut bardziej wymagające to na pewno przy oświetleniu minimum 0,4w nic CI nie wyrośnie dodatkowo nawozy chociaż potas
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 17:52   

A ja polecę bezpośrednio od producenta - http://vitroplant.pl . Zamówienia składa się mailowo.
Duże kubeczki w niskiej cenie i gwarancja, że dostaniesz rośliny świeże a nie tygodniami stojące na półce bez oświetlenia, no i nie otwierane. Takie rośliny są w najlepszej kondycji i najlepiej się przyjmują.
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 18:04   

Rafał za Twoją radą już do mnie jadą. Zastanawiam się tylko czy przy moim oświetleniu i braku nawożenia z wyjątkiem gliny i ewentualnie potasu będą rosły. Vitroplant polecam dziś rano przelałem pieniądze a jutro rośliny będą u mnie, poza tym kontakt rewelacja, szkoda tylko, że własnego sklepu internetowego nie mają. Zakupiłem takie może dadzą radę 1 x Alternanthera reineck, 1 x Hygrophila corymbosa ‘stricta’ 1 x Pogostemon helferi 1 x Hydrocotyle leucocephala chyba najbardziej wymagający jest Pogostemon.
Ostatnio zmieniony przez 2014-11-24, 18:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 18:19   

Hygrophila corymbosa i Hydrocotyle na pewno dadzą radę.

Alternathera reineckii - ciężko będzie ją utrzymać przy słabym świetle, jak wszystkie rośliny czerwone. Pogostemon helferi najlepiej rośnie przy dozowaniu CO2.

Z oferty Vitroplantu do akwarium niezbyt dobrze oświetlonego i bez nawożenia nadają się:

Bacopa caroliniana
Cryptocoryne beckettii
Cryptocoryne undulata
Cryptocoryne wendtii ‘brown’
Echinodorus magdalensis
Echinodorus schlueteri
Echinodorus tenellus
Heteranthera zosterifolia
Hydrocotyle leucocephala
Hygrophila corymbosa ‘stricta’
Limnophila sessiliflora
Sagittaria subulata

Nie wiem czy to jest pełna oferta na stronie www, bo jeszcze Microsorum pteropus brałem od nich i też ładnie rosło.


Więc jest z czego wybrać. Te pogrubioną czcionką sprawdziłem w swoim zbiorniku z oświetleniem ok. 0,3W/litr lub widziałem w zbiorniku znajomych z jeszcze mniejszą ilością światła i nie było najmniejszego problemu z nimi (wszystkie z invitro).
Ostatnio zmieniony przez 2014-11-24, 18:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 18:27   

Pogostemon helferi wziąłem na próbę chcę go też umieścić delikatnie nad taflą da radę? Hydrocotyle fajnie wygląda taka pod wodno nad wodna roślina, pewnie sporo czasu minie jeśli się w ogóle przyjmie, ale fajnie wychodzi na ścianki akwarium, co pewnie u mnie nie nastąpi, zresztą któraś jeszcze wychodzi poza lustro. Rafał dzięki wielkie przyda się też innym.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 19:10   

Czy dużo czasu? Niekoniecznie. Tutaj rośliny z Vitroplantu w akwarium roślinnym, jak widać przyrosty były całkiem spore. Ale też i światło i nawożenie było:

Przód - mały heniek i pogostemon z invitro:


Tył - łodygowce, też z invitro:


Jak widać, nie było ich widać zza kamieni. I to samo miesiąc później:



A tutaj moje akwarium ze słabszym światłem i paletami.
Po prawej stronie rośłiny z invitro - limnophila, heteranthera, hygrophila, cryptocoryne. Te trzy pierwsze to rośliny szybkorosnące, zaraz po posadzeniu zaczęły rosnąć. Początkowo miały po kilka centymetrów (nie mam niestety fotki). Tutaj jakieś 2-3 tygodnie po włożeniu do akwarium (już sporo urosły):


Miesiąc po posadzeniu ich w akwarium:


I mija kolejny miesiąc, rośliny były już dwukrotnie przycinane (zbiornik ma wysokość 70 cm):
Ostatnio zmieniony przez 2014-11-24, 19:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 19:20   

Jest więc szansa i dla mnie :mrgreen: Dzięki Rafałowi fajny temat się zrobił, jeszcze raz dzięki i jutro zobaczymy co i jak z sadzeniem. Rafał a jak rośliny były małe to ryby ich nie tratowały przy jedzeniu.
Ostatnio zmieniony przez 2014-11-24, 19:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 19:29   

Nie, ryby nic im nie zrobiły. Ani palety, ani kirysy, ani zbrojniki, których też było sporo.
 
 
Łukasz1977 

Imię: Łukasz
Wiek: 46
Dołączył: 29 Sie 2014
Posty: 13
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2014-11-24, 21:30   

Czołem. Też rozważam zakup Hydrocotyle leucocephala z Vitroplantu od pewnego czasu do akwarium z dyskami. Mam samo szkło jak na razie więc hydrocotyle sobie powinno poradzić, chce je puścić po rurkach od filtra.
Mam zapytanie do Rafała czy Ci się jakieś dziadostwo i choróbska nie przyniosło z tymi roślinami in vitro do akwarium z paletami (z zasady nie powinno..) i czy dla spokoju je wcześniej odkażałeś. Dzięki za info i pozdr.
Łukasz.
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 21:43   

Rafał na tych pierwszych fotach to masz podłoże z rodzaju ADA , czy jakieś inne bio ?
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 22:10   

Rośliny są "produkowane" w laboratorium, w warunkach sterylnych. Jakby jakiekolwiek "gratisy" dostały się na etapie "produkcji", to nic by z roślin nie było. Później rośliny w zamkniętych już pojemnikach rosną sobie w żelu do wielkości handlowej i trafiają do klientów. Nie ma możliwości, aby w oryginalnie zamkniętych pudełkach z roślinami były jakieś "gratisy" - dlatego polecam zakup bezpośrednio u producenta. Masz 100% pewności, że pudełka nie były otwierane, rośliny nie miały żadnego kontaktu z wodą. Ĺťadne odkażanie czy kwarantanna nie jest potrzebna, bo rośliny nie miały w ogóle kontaktu z wodą akwariową a jedynie z żelem (odżywką) w której rosną. W żelu nie może być żadnego życia prócz roślin. Pudełka Vitroplantu w odróżnieniu od opakowań innych producentów są plombowane (naklejka na pudełku uniemożliwiająca jego otwarcie z informacją o sterylności opakowania).

Darek, na tych pierwszych fotkach jest podłoże ELOS Terra Black (czyli podobne do ADA, może trochę lepsze w sensie bogatsze od nowej Amazonii).
Ostatnio zmieniony przez 2014-11-24, 22:19, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-24, 22:14   

Ok dzieki
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-26, 10:44   

Dziś dotarły roślinki, z winy kuriera opóźnione jeden dzień. Pierwsze wrażenie przesyłka dobrze oznaczona a kubki z roślinkami dobrze zabezpieczone, więc mam nadzieję, że nie przemarzły. Co do roślinek to duże porcję jedna nawet wychodzi z kubka, ma też całkiem ładne korzenie co widać na zdjęciach, wyglądają też na świeże i w bardzo dobrej kondycji, co by nie zapeszyć, mogę z czystym sumieniem polecić Vitroplant, jak już wspomniałem wcześniej również za cały proces obsługi od momentu zgłoszenia chęci zakupu do rozpakowania przesyłki. Teraz najważniejsze pytanie co dalej, żeby nie dać ciała. Jak posadzić szczególnie Alternanthera reineck i Pogostemon helferi bo są drobne, z Hygrophila corymbosa ‘stricta’ i Hydrocotyle leucocephala raczej sobie poradzę bez problemów, szczególnie ta pierwsza jest na tyle spora. Rafał może udzielisz jeszcze jednej lekcji pikowania roślinek? Spotkała mnie jeśli jedna pozytywna niespodzianka ze strony Vitroplantu, ale nie wiem czy mogę się tym podzielić.
Ostatnio zmieniony przez 2014-11-26, 12:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz1977 

Imię: Łukasz
Wiek: 46
Dołączył: 29 Sie 2014
Posty: 13
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2014-11-26, 14:20   

Dzięki za odpowiedź Rafał. Tez czekam na dwa opakowania hydrocotyle leucocephala z Vitroplantu. Kurier ma być jutro. Pozdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 17