DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Budujemy 5001 Litrów
Autor Wiadomość
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2014-04-11, 12:27   

PolishDiscus napisał/a:
Co do czyszczenia z dna najlepsza będzie dla mnie biała rurka PCV. już miałem przyjemność nimi czyścić zbiornik i dla mnie osobiście jest to najlepsze rozwiązanie.

PEX też jest dobry i możesz go formować do własnych potrzeb .
Solary przydadzą się do ciepłej wody w kranie na lato i grzania domu w okresach gdzie zdałoby się dogrzać , a nie warto odpalać pieca , można to wszystko połączyć do kupy .
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-11, 12:29   

PolishDiscus napisał/a:
Nie pomyślałem o pompach do co. Znalazłem fajne pompy o przepływie 2200 litrów wody na godzinę przy zużyciu tylko 22w. Trzeba będzie zakupić takie dwie. Wole zawsze mieć więcej o mniejszej wydajności niż jeden o podwójnej.
Więc w sumie wyjdzie w rzeczywistości około 4000l/h.
To pomyśl nad pompami obiegowymi, domyślam się że te pompy które Ty masz na myśli to są ogrodowe lub akwarystyczne, jeżeli tak to ich rzeczywistą wydajność możesz mieć o połowę mniejszą lub nawet trzykrotnie mniejszą.

PolishDiscus napisał/a:
Mam piec na ekogroszek i będzie ogrzewać zimą akwarium tylko do końca jeszcze nie wiem w jaki sposób zrobić to ogrzewanie gdyż będą również solary i nie chciał bym ugotować ryb.
Po co pchasz się w dwie instalację?? Skoro masz piec na eko, to najlepszym i najtańszym sposobem jest wrzucenie wężownicy z pexa do sumpa, na pexie zamontuj elektrozawór (najlepiej normalnie zamknięty) i niech nim steruje regulator temperatury.

PolishDiscus napisał/a:
Może jakiś osobny zbiornik zrobić, w którym będzie zawsze gorąca woda i podczas potrzeby komputer będzie włączył pompkę do mieszania wody.
Daruj sobie takie rozwiązania, gdyż zgromadzona gorąca woda w takim zbiorniku i wpompowana do akwarium poparzy ryby...
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-04-11, 12:42   

toommaszeek napisał/a:

PolishDiscus napisał/a:
Mam piec na ekogroszek i będzie ogrzewać zimą akwarium tylko do końca jeszcze nie wiem w jaki sposób zrobić to ogrzewanie gdyż będą również solary i nie chciał bym ugotować ryb.
Po co pchasz się w dwie instalację?? Skoro masz piec na eko, to najlepszym i najtańszym sposobem jest wrzucenie wężownicy z pexa do sumpa, na pexie zamontuj elektrozawór (najlepiej normalnie zamknięty) i niech nim steruje regulator temperatury.

Tomaszek po to dwie instalację bo gdy się ma solary na dachu to piec przez okres letni jest wyłączony :-) bo po co grzać piec jak ma się wodę gorącą z kolektorów - ja tak mam :-D

toommaszeek napisał/a:

PolishDiscus napisał/a:
Może jakiś osobny zbiornik zrobić, w którym będzie zawsze gorąca woda i podczas potrzeby komputer będzie włączył pompkę do mieszania wody.
Daruj sobie takie rozwiązania, gdyż zgromadzona gorąca woda w takim zbiorniku i wpompowana do akwarium poparzy ryby...

Tomasz drugi zbiornik to miał na myśli coś a"la bufor z od pieca a woda gorąca nie trafia bezpośrednio do zbiornika tylko to jest w obiegu CO :-)


Z drugiej strony masz taki zbiornik w domu gotowy - jest nim bojler :-)
Wystarczy zrobić coś na zasadzie instalacji CWU gdzie woda ciepła jest brana z bojlera (gdzie jest cały czas ciepła i latem i zimą) i mała pompka która załącza się jak temperatura spadnie :-) Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi :-D
 
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-04-11, 18:29   

Moim skromnym zdaniem to trochę za duży zbiornik, wiadomo że można fajnie urządzić itd , ale koszty będę ogromne , ogrzewanie to jedno , filtracja drugie , a gdzie tu jeszcze podmiany wody i cała reszta kosztów. Jesli kolega nie jest bogaty to będzie ciężko dlatego zanim zaczniesz działać dobrze się zastanów czy będzie Cię stać na utrzymanie tego wszystkiego.
 
 
kier 

Imię: Darek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 61
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 54
Skąd: Toruń
Wysłany: 2014-04-11, 19:43   

PolishDiscus napisał/a:

Mam piec na ekogroszek i będzie ogrzewać zimą akwarium tylko do końca jeszcze nie wiem w jaki sposób zrobić to ogrzewanie gdyż będą również solary i nie chciał bym ugotować ryb.

W necie jest w bród schematów jak spiąć taką instalację. Możesz to spiąć nawet z piecem gazowym, olejowym,kominkiem z wkładem wodnym itp (pierwsza lepsza stronka, wpisz Makroterm). Kwestia tylko co w rzeczywistości chcesz mieć i ile na to chcesz wydać.

toommaszeek napisał/a:
Glikol jest dość drogi, a sporo go w taką instalacje go wejdzie. Ale nic sensowniejszego nie znam.

Płyn do chłodnic samochodowych.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-11, 20:48   

adam1977, wiem co masz na myśli. A ztym drugim zbiornikiem to faktycznie źle zrozumiałem :-P
Luk_2_5, jeżeli ktoś "rzuca" się na taki zbiornik to liczy się z późniejszymi kosztami, i nie musisz mieć góry złota aby taki zbiornik utrzymać, wystarczy wszystkie rozwiązania przemyśleć z głową.

kier napisał/a:
Płyn do chłodnic samochodowych.
Sama nazwa mówi za siebie ;-) ale nie mówię że taki płyn odpada ;-)
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
kier 

Imię: Darek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 61
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 54
Skąd: Toruń
Wysłany: 2014-04-11, 22:21   

.,
Ostatnio zmieniony przez kier 2014-04-11, 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kier 

Imię: Darek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 61
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 54
Skąd: Toruń
Wysłany: 2014-04-11, 22:23   

Tomku, a jak wielka różnica jest pomiędzy glikolem krążącym w układzie chłodzenia/grzania, a płynem do chłodnic?
Jeżeli nazwa go eliminuje, to to samo jest z pompą do c.o., prawda? ;-) ;-)
Mam nadzieję, że próbujemy koledze pomóc, a nie zniechęcać. Zresztą, w taaaaakim akwarium, sam chętnie popływam.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-11, 22:42   

kier napisał/a:
Tomku, a jak wielka różnica jest pomiędzy glikolem krążącym w układzie chłodzenia/grzania, a płynem do chłodnic?
Zadajesz zbyt trudne pytania :mrgreen:

PolishDiscus napisał/a:
Co do grubości szyby rozmawiałem z kilkoma firmami, które potwierdziły mi, że 19mm można zastosować do wysokości 170-180cm i docelowo będzie 170h
U mnie szyba nie będzie od razu montowana od podłogi, zrobię około 20cm cokół.
Tomku, rozmawiałem z Przemkiem Wieczorkiem ze Szczecina na Twój temat i...
Ja - Czy to prawda że szkło 19mm może utrzymać słup wody do 180cm?? Wg mnie nie, biorąc pod uwagę to że szkło 12mm utrzyma max 70cm, no chyba że te 7mm to ogromna różnica w wytrzymałości ale aż ponad metr??
Przemek - Bezpieczne będzie 120cm. Choć w stalowej ramie będzie jeszcze mocniejsza, ale 180cm to dużo za dużo. Gdyby to były 2x19 laminat to ok.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
PolishDiscus 


Imię: Tomasz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 61
Skąd: Halinów
Wysłany: 2014-04-11, 22:55   

Wężownica z Pex-y myślicie, że będzie dobrze przekazywała ciepło z rurki do wody ?
Nie znam tych rurek, ale skoro polecacie to chyba warto zaryzykować.

Rozmawiałem z Przemkiem Odradził mi szybę 150cm/h i wstawiamy jednak 120cm/h, ale od dołu zrobi się jakiś cokół 10-20 cm aby łączna wysokość akwarium doszła do około 140cm

Co do sumpa myślę teraz coś w granicach 800L. ( może 600l )

Co do kosztów to napowietrzanie oraz 2 pompy miesięcznie wyjdą mnie około 50zł. max
Najgorsze będzie ogrzewanie i tu chciałbym zrobić wszystko aby maksymalnie obniżyć rachunki.
_________________
Pozdrawiam Tomek
Zapraszam na
wypożyczalnia samochodów w warszawie
 
 
kier 

Imię: Darek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 61
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 54
Skąd: Toruń
Wysłany: 2014-04-12, 13:26   

PolishDiscus napisał/a:
Najgorsze będzie ogrzewanie i tu chciałbym zrobić wszystko aby maksymalnie obniżyć rachunki.

Pomyśl nad oświetleniem z diód mocy, jakie robi moderator działu technicznego tego forum, przepuszczając obieg wody z akwarium przez odpowiednie radiatory, w celu jej podgrzania, a zarazem wystudzenia radiatorów diodowych.
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-04-12, 16:41   

Rura po bardzo dobrze oddaje ciepło :-D fotele została stworzona ;-)
Sam mam taką rurę pod akwarium, ale myślę że w sumpie będzie miała większą sprawność ;-)
Co do oświetlenia to kier ma rację ;-)
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-12, 20:44   

EDIT
Wczoraj napisałem

Cytat:
Mam dwa układy diod 24W i 27W na łącznej długości belek ~390cm, przy włączonych 24 diodach odzysk jest rzędu ~2°C, jutro zbadam jeszcze odzysk przy włączonych dwóch układach.


Sam nie dowierzałem że LEDy aż o tyle podnoszą temp, sprawdzałem kilka razy i cały czas różnica była ~2°C. Dziś zorientowałem się że woda płynie jeszcze przez wymiennik ciepła i dopiero przez belki z diodami. Za wprowadzenie w błąd przepraszam :oops:
Dziś sprawdziłem różnicę temperatur na wyłączonym wymienniku i faktyczny odzysk ciepła z samych diod jest:
przy włączonych 24 diodach - ~0.4°C
przy włączonych 51 diodach - ~1°C
Woda w akwarium ma temp - 28.8°C

W rachunkach za energię też jest różnica, wcześniej miałem 4x80W T5 i nie miałem grzałki w akwarium przez ponad dwa lata, temp utrzymywała się w okolicach 26 do 28°C, ale i tak polecam LEDy.
_________________
Adam jest The Best ;-)
Ostatnio zmieniony przez toommaszeek 2014-04-13, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bartt85 


Imię: Bartosz
Wiek: 39
Dołączył: 10 Gru 2013
Posty: 103
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2014-04-13, 13:31   

Pomysł świetny, jak chcesz mieć 170cm wysokości to stawiaj i nie przejmuj się niczym. Zawsze sobie poradzisz ze sprzątaniem ja w tym problemu nie widzę. Również wydaje mi się, że sklejka będzie wystarczająca i nie trzeba stawiać z betonu bo to też strasznie dużo waży. Jak ja orientowałem się jak zbudowany będzie zbiornik który też miałem w planach i może kiedyś powstanie o wymiarach 320x120x150h to firma która takie zbiorniki buduje wykonuje je ze sklejki i szyby 15mm i jest to szyba sklejona z dwóch i podobno jest bardzo wytrzymała.
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2014-10-12, 18:31   

Coś temat umarł, :cry: :cry: a fajny był.???? :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12