DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Budujemy 5001 Litrów
Autor Wiadomość
PolishDiscus 


Imię: Tomasz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 61
Skąd: Halinów
Wysłany: 2014-04-09, 23:36   Budujemy 5001 Litrów

Witam wszystkich.
Z uwagi na pracę miałem mało czasu na Dyskowce, wraz ze zmianą roboty w końcu znalazłem chwilę dla siebie...
Zawsze myślałem o akwarium pojemności kilku tyś. litrów, nadszedł czas spełnić marzenia.

Chciałbym prosić o rady jak wykonać takie akwarium.
Obecnie jestem na etapie poszukiwania przedniej szyby ( wymiary 3m na 1,5h 19mm ) oraz bocznej, Co nie jest łatwe.
Mam już miejsce pod zbiornik:

Tylna ściana jest nośna z czerwonej dziurawki,prawa boczna z płyty gipsowej, no i podłoga beton.

Ogólnie myślałem o akwarium z Ĺťelbetonu 12cm, w środku pręty zbrojeniowe, kamienie,a z przodu i z lewej strony akwarium szyby.


Wymiary całego zbiornika to 340cm długość 100cm szerokość 170cm wysokość

Jak proponujecie zrobić zbiornik ?
_________________
Pozdrawiam Tomek
Zapraszam na
wypożyczalnia samochodów w warszawie
Ostatnio zmieniony przez PolishDiscus 2014-04-10, 13:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-10, 11:09   

Na te pytania odpowie Ci Roh. Pewnie czytałeś ten temat http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=764
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
PolishDiscus 


Imię: Tomasz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 61
Skąd: Halinów
Wysłany: 2014-04-10, 12:24   

Czytałem, czytałem... U mnie jest inne pomieszczenie. tak naprawdę z tyłu tylko ściana akwarium będzie podpierana o inną ścianę. boczne ściany muszą być tak wytrzymałe aby wytrzymały obciążenie bez dodatkowej pomocy... No i spora wysokość zbiornika.
_________________
Pozdrawiam Tomek
Zapraszam na
wypożyczalnia samochodów w warszawie
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-10, 20:00   

W sprawie szkła pogadaj z Przemkiem Wieczorkiem ze Szczecina, w tej kwestii on wszystko Ci wyjaśni najlepiej.
Zasiadam w pierwszym rzędzie i bacznie będę obserwował Twoje poczynania z tak "małym" akwarium... ;-)
Napisz jakie pompy chcesz zastosować, oświetlenie, ogrzewanie etc...
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
dyskowiec2 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 67
Dołączył: 23 Maj 2013
Posty: 26
Skąd: Miłosław
Wysłany: 2014-04-10, 21:35   

Witam.Powiedz coś o tym pomieszczeniu ,[pokój dzienny , salon ,piwnica ,garaż ] i skąd ta wysokość [gdzieś widziałeś , co cię zainspirowało ,jak wyliczyłeś grubość szyb na tę wysokość ]
 
 
PolishDiscus 


Imię: Tomasz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 61
Skąd: Halinów
Wysłany: 2014-04-10, 23:32   

Pompę już mam aquael 2000L/h Nic szczególnego.
Sump będzie tuż za ścianą gdzie jest kotłownia, oszczędzę dzięki temu miejsce w salonie, a w zimę zawsze dogrzeje się woda.
Co do ogrzewania myślałem o kolektorach słonecznych wspomaganych grzałkami 100w. i być może podłączę piec CO.
Ogólnie chcę zrobić najpierw sam zbiornik,doprowadzić odpływy, a później jak już będzie stygł tuż po zalaniu zacznę myśleć co dalej...
Akwarium będzie stało w piwnicy, starym garażu, który został przerobiony na salon.
Jeszcze miesiąc temu myślałem o akwarium o wysokości 100cm, zawsze o takim marzyłem, ale coś mnie tknęło, a może jak ma być betonowe to czemu nie 1,5 metra.
Co do grubości szyby rozmawiałem z kilkoma firmami, które potwierdziły mi, że 19mm można zastosować do wysokości 170-180cm i docelowo będzie 170h
U mnie szyba nie będzie od razu montowana od podłogi, zrobię około 20cm cokół.

Tak myślałem czy nie kupić płyty OSB 22mm x 3 i nie zrobić z płyt, ale odradzają mi...?
Może jak bym dał dobry stelaż, 66mm grubość szyb OSB i dobrze zabezpieczył żywicą to chyba też mogło by być...?
_________________
Pozdrawiam Tomek
Zapraszam na
wypożyczalnia samochodów w warszawie
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-04-10, 23:42   

A ja mam pytanie odnośnie dbania o porzadek w zbiorniku , to będzie trudne przy takiej wysokości żeby dosięgnąć dna i coś tam pogrzebać czy zebrać nieczystości.
 
 
dyskowiec2 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 67
Dołączył: 23 Maj 2013
Posty: 26
Skąd: Miłosław
Wysłany: 2014-04-11, 00:20   

dopytywałem się o to pomieszczenie bo mam kilka uwag ; po latach z rybkami wniosek że najładniejsze największe akwarium na jakie możemy sobie pozwolić powinno być w pokoju ,salonie w którym na co dzień przebywamy bo cała frajda jak się legnie w fotelu , na kanapie ,utnie komara , budzisz się i znowu twoje rybcie .Rybki instalowane w piwnicach ,garażach to coś gdzie trzeba extra pójść ,bardziej jako hodowla ,praca , i mało czasu pozostaje na degustacje rybek .często się jest tam samemu chyba ,że dzieci małe i jeszcze nie grają na kompie ,Jak się już napracujesz , usiądziesz i choć oko nacieszysz to tak trochę pusto , bo jesteś sam.Też mam osobne pomieszczenia dla rybek ale zawsze wspominam akwa u mamy w pokoju stołowym gdzie cieszyło oko wszystkich z domu i gości .Bo jaka frajda w ciemnej piwnicy ,garażu.gdzie jak jest kilka zbiorników to idziemy jak do pracy .U ciebie będzie zapewne wszystko super ale często będziesz tam sam i nie będziesz mógł dzielić się radością z bliskimi ,a i przy tym litrażu nie jeden urlop spędzisz jak zaczniesz porządkować Mam znajomych którzy z różnych powodów musieli zrezygnować z rybek a co z taką budowlą wówczas zrobić Nie chcę już dłużej zanudzać ale to kilka moich x-letnich spostrzeżeń
 
 
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2014-04-11, 02:18   

PolishDiscus napisał/a:
Akwarium będzie stało w piwnicy, starym garażu, który został przerobiony na salon.

Dominik , jeśli dobrze zrozumiałem to co cytuje będzie w salonie , ale czekamy na potwierdzenie Tomka . ;-)
Tomku , chyba musisz przemyśleć czy Twoje posadzki betonowe to wytrzymają ( chodzi o ciężar ) , ale na pewno trzymam kciuki za możliwość realizacji .
Pompa do sumpa może być za słaba i tu pomyślałbym nad pompom do CO , a one mają większą średnice przepływu wody i na pewno spełnią swoją rolę przy takiej pojemności zbiornika .
Czekam na dalszy ciąg i miło będzie zerkać na realizację takiego zbiornika . :-P
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-11, 10:33   

Pompa o wydajności 2000L/h?? Wątpię w to ale niech wyciągnie nawet te 2tyś litrów to i tak zdecydowanie za mała jak na taki litraż. Pomyśl nad bardzo wydajną pompą od C.O. lub dwiema a nawet więcej.
Kolektory słoneczne... hmm... nie będę się wypowiadał bo nie mam, ale wg mnie wtedy kiedy będziesz potrzebował wykorzystać je najbardziej, to słońca jest bardzo mało, mam na myśli okres zimowy. Sump, zapewne będziesz go miał o pojemności ~1000L, także wygospodarujesz w nim miejsca na kilkanaście lub nawet dziesiąt metrów pexa, i podłącz go do C.O. jeżeli masz piec stałopalny to nie ma nad czym się zastanawiać.
Co do grzałek 100W to :mrgreen: no chyba że jedno zero zjadłeś ;-)
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-11, 11:02   

Ja to cienko widzę chyba, że to w kategorii żartu wielkanocnego.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-04-11, 11:12   

Można połączyć te dwa zestawy:
Solarny i Centralnego Ogrzewania - latem grzeją solary, a zimą piec :-)
Sam o tym myślałem, ale to są dwie oddzielne instalacje - chyba, że CO zalane glikolem.
Jeżeli chodzi o pompę to tak jak Tomasz pisze potrzebna większa :-(
 
 
 
Aicha 

Imię: Aska
Wiek: 38
Dołączyła: 26 Paź 2013
Posty: 290
Skąd: Sainte Genevieve des Bois
Wysłany: 2014-04-11, 11:57   

Jak dla mnie wysokosc 1.70 to kiepski pomysl, zbierac syf z dna prawie niemozliwe no chyba ze bedziesz tam nurkowal zeby sprzatac :-D metr wysokosci to juz jest problem :roll:
 
 
 
PolishDiscus 


Imię: Tomasz
Wiek: 37
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 61
Skąd: Halinów
Wysłany: 2014-04-11, 12:01   

Nie pomyślałem o pompach do co. Znalazłem fajne pompy o przepływie 2200 litrów wody na godzinę przy zużyciu tylko 22w. Trzeba będzie zakupić takie dwie. Wole zawsze mieć więcej o mniejszej wydajności niż jeden o podwójnej.
Więc w sumie wyjdzie w rzeczywistości około 4000l/h.

Akwarium będzie w salonie, teraz tam się przeprowadzam ( dawniej garaż )

Mam piec na ekogroszek i będzie ogrzewać zimą akwarium tylko do końca jeszcze nie wiem w jaki sposób zrobić to ogrzewanie gdyż będą również solary i nie chciał bym ugotować ryb.
Może jakiś osobny zbiornik zrobić, w którym będzie zawsze gorąca woda i podczas potrzeby komputer będzie włączył pompkę do mieszania wody.

Co do czyszczenia z dna najlepsza będzie dla mnie biała rurka PCV. już miałem przyjemność nimi czyścić zbiornik i dla mnie osobiście jest to najlepsze rozwiązanie.
_________________
Pozdrawiam Tomek
Zapraszam na
wypożyczalnia samochodów w warszawie
Ostatnio zmieniony przez PolishDiscus 2014-04-11, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-04-11, 12:11   

adamn napisał/a:
Ja to cienko widzę chyba, że to w kategorii żartu wielkanocnego.
Adam
Też tak myślę, z drugiej strony ludzie mają różne pomysły które realizują :-)

adam1977 napisał/a:
Można połączyć te dwa zestawy:
Solarny i Centralnego Ogrzewania - latem grzeją solary, a zimą piec :-)
Tylko czy ma to sens?? Zakup solarów na potrzeby ogrzania akwarium tylko latem, sprzężenie dwóch instalacji... a to są koszty, i to niemałe. Taniej wyjdzie zakup nowego pieca stałopalnego i nim to wszystko ogrzewać :-)

adam1977 napisał/a:
Sam o tym myślałem, ale to są dwie oddzielne instalacje - chyba, że CO zalane glikolem.
Glikol jest dość drogi, a sporo go w taką instalacje go wejdzie. Ale nic sensowniejszego nie znam.
_________________
Adam jest The Best ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12