DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Solowiec
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-30, 19:45   Solowiec

Wielu się z nim spotkało w swych akwariach. Zwłaszcza Ci co karmią narybek różnych ryb wymagający drobnego pokarmu żywego solowcem hodowanym samemu. W trakcie hodowli uzyskuje się larwy solowca, inaczej naupliusy, które dla narybku są zdobyczą nie tylko łatwą ale poprzez swój ruch pobudzają młode ryby do żerowania i przyswajania pokarmu. Przez to uzyskuje się szybszy wzrost narybku.
Solowiec to bezkręgowiec należący do stawonogów (Arthropoda). Resztę systematyki sobie darujemy. Posiada charakterystyczne i dobrze rozwinięte odnóża w kształcie liści. Jest ich aż jedenaście par na segmentach tułowia. Odżywia się glonami jak i okrzemkami. W razie braku pożywienia odżywia się ... własnymi odchodami. W zależności od zasobów pokarmowych barwa solowca może być od białej poprzez różową aż do czerwonej. Od postaci larwalnej aż do dorosłej naupliusy przechodzą aż 15 wylinek
Jaja - cysty solowca są odporne na działanie temperatur w zakresie od +60 stopni C do -30 stopni C. Ich wielkość od 200 do 300 mikrometrów. Kształtem przypominają jednostronnie wklęsłą kulę. Często gęsto owa kula z niewyklutego jaja brana jest za jaja pasożyta innego. Po znalezieniu się w wodzie i nasiąknięciu nią robią się kuliste.
Cysty są wrażliwe na chłonięcie wody ze środowiska i nawet nieszczelne zamknięcie pojemnika (gdy duża wilgotność) może doprowadzić do rozpoczęcia się ich rozwoju. Przez to mniejszego stanu ilościowego osobników przydatnych do skarmiania. Rozwój cyst jest zależny od temperatury i może trwać kilkanaście godzin przy 30 stopniach do kilku dni w kilku stopniach.


Jak rozmnażać solowce w domu:
- słoik lub butelka PET
- natlenianie 24 godziny pochodzące z nie kamienia napowietrzającego bo ten tworzy zabójczą dla cyst i naupliusów pianę powodującą ich zamieranie i osadzanie się na krawędziach naczynia) a z wężyka dającego grube bąbelki
- osolona woda w ilości 1 łyżka stołowa (5-10 gram) na litr wody (najlepiej woda ze zbiornika już z jakąś florą bakteryjną)
- w nocy lampka przykładowo z diodami led 1,5 W
- soda oczyszczana bo ...... większość z NAS ma w zbiornikach wodę kwaśną (poniżej pH 6,5 a to wstrzymuje rozwój cyst) a optymalny dla solowca przedział kwasowości to odczyn pH > 8.
- możliwie stałą temperatura utrzymywana w granicach 25 - 30 stopni C (optymalnie 28 stopni C).
- cysty solowca od 1-10 gram

Inkubacji trwa około 24 godziny i następuje wylęgnięcie się dużej ilości larw. Wtedy wyłączamy natlenianie by naupliusy oddzieliły się od pustych osłonek. Wtedy przystępujemy do karmienia narybku .. ale to już nie ten dział i rady.
Karmienie takim pokarmem własnoręcznie wyhodowanym własnoręczne wyhodowanym ... ELIMINUJE możliwość przywleczenia na narybek chorób i pasożytów na które małe nie są niestety odporne w większości przypadków. Jest bezpieczny, nie powoduje otłuszczenia ryb i nie kumuluje w organizmie małych odkładania się substancji pochodzących z zanieczyszczeń chemicznych.

Powiększenie 120x jaja a właściwie odpornej na działania czynników zewnętrznych cysty solowca, która zachowuje żywotność nawet po kilku latach suszy.


klująca się larwa pierwszego stadium nauplius lub instar I jak się niekiedy mówi fachowo


dalsza faza klucia (w tym przypadku larwa odżywia się zapasami pokarmowymi własnymi)


metanauplius lub instar II)


Niestety dorosłego solowca w innej formie przeobrażenia niż powyżej nie udało mi się uchwycić bo jest szybki jak błyskawica :!:

Ale od czego jest NET!
(na zdjęciu widoczne samice z jajami których może być aż do 300 złożonych w ciągu czterech dni.

F I L M

Tu więcej

F I L M 1

Poniżej opakowanie jakie według mnie jest najlepsze do skarmiania solowcem i z którego wykluwa się dużo larw.


opakowanie należy szczelnie zamykać i przechowywać w lodówce
Niżej zakupione specjalnie dla potrzeb wątku żywe dorosłe już prawie solowce na gazie do płukania


Poniżej sprzedawane w woreczkach duże już okazy pod obiektywem ze szczegółami budowy. Stąd niekiedy w próbkach do mikroskopu tych co karmią nimi, znaleźć można ich niestrawione części składowe


Solowiec ma najwięcej właściwości kalorycznych przez pierwsze dwa dni.
Wartość kaloryczna w pierwszych dniach jego życia to:
- białko około 40%
- tłuszcze około 20%
- węglowodany do 23% węglowodanów.
Jak widać jest bardzo urozmaicony dla małych dysków pierwszych dniach życia.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
Ostatnio zmieniony przez adamn 2018-12-22, 11:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10