DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Beczka "Tomaszka" 60L
Autor Wiadomość
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-01-05, 20:11   

Wiem ale w większości piszesz o filtrze a mi chodziło bardziej o to ogrzewanie.. bo na samej wężownicy się chyba nie kończy jakieś termostaty chyba i inne rzeczy
dojdą co nie ?
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-05, 20:22   

michal.l napisał/a:
Wiem ale w większości piszesz o filtrze a mi chodziło bardziej o to ogrzewanie.. bo na samej wężownicy się chyba nie kończy jakieś termostaty chyba i inne rzeczy
dojdą co nie ?

Acha no tak :-P źle zrozumiałem. Całość sterowana będzie dwoma termostatami. Pierwszy będzie sterował elektrozaworem który będzie zamykany gdy temp spadnie poniżej 30stC w inst C.O. a powyżej 30stC otwierany a drugi termoregulator będzie odczytywał temp ze zbiornika i będzie sterował drugim elektrozaworem. Gdy temp spadnie poniżej 30stC w inst C.O. i w zbiorniku to załączy się grzałka którą ustawię na 29stC.
Dokładną foto relację zrobię jak będę to składał na gotowo
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-30, 19:38   

I pojawiły się schody, a mianowicie mam dwa problemy :-(
Pierwszy. Grzałkę wklejałem na silikon który nie trzyma się przelotki plastikowej.

Co mam zrobić aby wkleić grzałkę :?: Jakiego kleju użyć :?: Na gorąco wklejać :?:

Drugi. Jak mam rozmontować teraz rurę PCV :?: Wszystko ściskane było maszynowo... :roll: Nie chciałbym uszkodzić grzałki.


Chcę wyjąć tylko jeden dekielek
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-31, 08:19   

:shock:
czytam i dochodzę do wniosku, że zamiast prostoty wykonania sami siew wpędzamy w kłopoty w przyszłości.
Beczka ogrzewana od środka z CO i termostaty co w 30 się włączają i do tego grzałka w środku> Po kiego trzymać dyski w 30 stopniach?
Co z tego, że jak się będzie taką beczkę miało a ryby nijakie to i tak kicha na starcie. Nie lepiej mieć ogrzewanie na widoku a nie szczelne w rurze maszynowo robionej?
A jak prądu nie będzie czy elektronikę szlag trafi to co wtedy.
Kiedyś za mych czasów ma pierwsza grzałka to rurka w kształcie "U" z solanka w środku i dwoma elektrodami z płaskiej baterii i całość zamknięta korkiem i zalana lakiem. Ilość solanki dobierało się metoda prób i błędów.
A tu takie udziwnianie? Ogrzewanie akwarium z CO to już dużo a jakieś tam inne to jakoś nie ogarniam celowości.

Dla mnie priorytet to tak wygląda:

- wpierw najbardziej proste wyposażenie zbiornika by nie miało się co spartolić
- potem pewne ryby
- potem jak już się nauczymy je pielęgnować to coś możemy dodać
- potem długo długo nic
- na samym końcu wprowadzamy stopniowo technikę i udziwnianie
- cieszymy się widokiem

A przy grzaniu z CO2 trza mieć na uwadze, że niekiedy będzie oziębiać i lepiej jest mieć to w obiegu co jest osobny i odcinany. Ale ja tam się na technice nie znam.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-31, 10:29   

adamn napisał/a:
Kiedyś za mych czasów ma pierwsza grzałka to rurka w kształcie "U" z solanka w środku i dwoma elektrodami z płaskiej baterii i całość zamknięta korkiem i zalana lakiem. Ilość solanki dobierało się metoda prób i błędów.

Ja jeszcze też pamiętam te grzałki, sam takową posiadałem :-)

adamn napisał/a:
Nie lepiej mieć ogrzewanie na widoku a nie szczelne w rurze maszynowo robionej?

Też wolałbym na widoku ale nie posiadam sumpa a w akwa nie chcę takich rzeczy oglądać. Maszynowo była tylko ściskana w prasie, bo sam nie mogłem jej złożyć


adamn napisał/a:
A przy grzaniu z CO2 trza mieć na uwadze, że niekiedy będzie oziębiać i lepiej jest mieć to w obiegu co jest osobny i odcinany. Ale ja tam się na technice nie znam.
Adam

Nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem ale wcześniej napisałem że będzie elektrozawór który będzie odcinał ogrzewanie z C.O. jeżeli w nim temp spadnie poniżej 30stC.
Ale tak jak napisałeś że:
adamn napisał/a:
Po kiego trzymać dyski w 30 stopniach?

Dobra, przesadziłem z temp ale to był przykład działania termoregulatorów, który i kiedy się włączy.
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-01-31, 10:39   

Tomek tak się zastanawiam ile finalnie będzie kosztowało zrobienie czegoś takiego ?
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-31, 11:20   

michal.l napisał/a:
Tomek tak się zastanawiam ile finalnie będzie kosztowało zrobienie czegoś takiego ?

2x dekle 160mm - ok 5zł za szt = 10zł
mufa 160mm - ok 10zł szt = 10zł
rura 160mm - ok 10zł szt odcinek 50cm = 10zł
2x dławiki elektryczne - po 2zł szt = 4zł
2x kolanka 1" - ok 2zł szt = 4zł
3x przelotka - ok 3zł szt = 9zł
teflon jedna rolka - ok 5zł
3x uszczelki gumowe - 1zł szt = 3zł
gwint sztangi, taśmy metalowe, nakrętki i podkładki razem ok 25zł
rurę PEX miałem a wyszło prawie 10m (w rurę 160mm) + ok 3m (żeby wpiąć się w C.O.) - ok 25zł
grzałkę miałem - ok 100zł
Do tego wszystkiego dojdą jeszcze:
2 elektrozawory, 2 termoregulatory, kształtki pex - razem ok 100zł
Całkowity koszt to ok 300zł. Wychodzi spora kwota ale w dużym zbiorniku (np mój 500L) to ta kwota szybko się zwróci.
To by było chyba wszystko :-)
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-01-31, 11:40   

Czyli koszt wcale nie taki wielki :-) moje dopytywania
z tond że też planuję założyć coś większego bez sumpa
a mieszkam w domu tak że z podłączeniem nie miał bym
zbytnio problemów ..
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
Hipo 

Imię: Krzysiek
Wiek: 41
Dołączył: 21 Gru 2012
Posty: 105
Skąd: Jaroslaw
Wysłany: 2013-01-31, 12:51   

Listewka drewniana, młotek, druga osoba do trzymania i dekiel wyjdzie bez problemu, przykladasz listewkę do krawędzi dekla i mlotkujesz.

Znam to akurat z użycia zgodnie z przeznaczeniem ;-)
_________________
375l higieniczny
6discus
 
 
terecha1 
mariusz

Imię: mariusz
Wiek: 49
Dołączył: 10 Gru 2012
Posty: 26
Skąd: starachowice
Wysłany: 2013-01-31, 13:03   

toommaszeek napisał/a:
Też wolałbym na widoku ale nie posiadam sumpa a w akwa nie chcę takich rzeczy oglądać. Maszynowo była tylko ściskana w prasie, bo sam nie mogłem jej złożyć

Czy nie rozważałeś opcji z sumpem, wszystko się w nim zmieści: grzałka, wężownica z CO,natleniacz itd, no i do wszystkiego łatwy dostęp. Jak dla mnie Twoje rozwiązania są zbyt skompikowane (regulatory, elektozawory). Widziałeś moje ogrzewanie co o nim sądzisz?

mariusz
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-31, 13:20   

OBY tylko Tobie nie rozjechały się części jak zapodasz ciśnienie wynikające z słupa wody. Bo będzie katastrofa.
A powiem Tobie że już widziałem jak to się rozjeżdrzało. Akurat to była kolumna z keramzytem
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-31, 13:39   

Hipo napisał/a:
Listewka drewniana, młotek, druga osoba do trzymania i dekiel wyjdzie bez problemu, przykladasz listewkę do krawędzi dekla i mlotkujesz.
Znam to akurat z użycia zgodnie z przeznaczeniem ;-)

Próbowałem i nic to nie daje, dlatego że uszczelka działa jak amortyzator to jest raz a dwa to to że nie mogę walić młotkiem ponieważ jest szklana grzałka i od uderzeń może się stłuc...


terecha1 napisał/a:
Czy nie rozważałeś opcji z sumpem, wszystko się w nim zmieści: grzałka, wężownica z CO,natleniacz itd, no i do wszystkiego łatwy dostęp. Jak dla mnie Twoje rozwiązania są zbyt skompikowane (regulatory, elektozawory). Widziałeś moje ogrzewanie co o nim sądzisz? mariusz

Jakoś nie mam przekonania do sumpów choć nigdy nie miałem ale kiedyś napewno będę miał, i wtedy dopiero mogę powiedzieć co jest lepsze.
Twoje ogrzewanie podoba mnie się, opisz je na forum.


Andrew72 napisał/a:
OBY tylko Tobie nie rozjechały się części jak zapodasz ciśnienie wynikające z słupa wody. Bo będzie katastrofa.
A powiem Tobie że już widziałem jak to się rozjeżdrzało. Akurat to była kolumna z keramzytem

Nie ma opcji aby się rozjechało, ponieważ wszystko będzie skręcone. Na foto tylko przymiarka.
 
 
Hipo 

Imię: Krzysiek
Wiek: 41
Dołączył: 21 Gru 2012
Posty: 105
Skąd: Jaroslaw
Wysłany: 2013-01-31, 17:30   

Jak się boisz mocniej uderzyć to poświęcić trzeba dekiel i tyle. Brzeszczotem utnij go przy samej krawędzi, grzałke będziesz miał bezpieczną a resztę srubokretem wydłubiesz.
_________________
375l higieniczny
6discus
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-31, 17:53   

Wszystko uratowane nic nie trzeba było ciąć :-D
Rurę zablokowaliśmy dwiema obejmami przykręconymi do stołu a dekiel został wyciągany za pomocą płaskownika wygiętego coś w stylu L , hak włożyłem przez otwór do grzałki, nie było łatwo ale powoli poszło :-)
Wielkie dzięki za pomoc ;-)
 
 
HoRuS 

Imię: Maciek
Wiek: 38
Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 86
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2013-02-07, 15:28   

Tomek nie żebym cię poganiał ale czekam na kontynuację wątku :-D Ogrzewanie działa? jakie wnioski?

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9