DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Beczka "Tomaszka" 60L
Autor Wiadomość
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2012-11-29, 14:32   Beczka "Tomaszka" 60L

Witam
Chciałbym przedstawić Wam mój filtr który mam zamiar uruchomić (a trwa to już prawie 1.5 roku ;/ )
Krótki opis;
- beczka 60L z wiekiem na klamrę
- pompa Grundfosa
- filtr narurowy jako reaktor
- rura PEX jako grzałka
- zawory, kształtki różnej maści wszystko o średnicy 1"

Beczka będzie zasypana keramzytem ogrodniczym ok 50L, 5kg zeolitu kilka warstw waty akwarystycznej oraz żwir akwarystyczny na dociśnięcie wszystkiego , a na samej górze ok 7cm wolnej przestrzeni.







Zawór nr 3 jeszcze nie wkręcony (chwilowy brak w sklepie) w tym miejscu jest zaślepka

Opis;
1 zawór na rurze wlotowej
2 zawór za beczką
3 zawór spustowy
4 zawór "wylewka" jako jedyny ma 3/4" reszta to 1"
5 zawór ?? opiszę go później
6 zawór końcowy?? :P
7 beczka
8 pompa
9 reaktor
10 podwójny prefiltr
11 licznik bąbelków
12 butla co2
13 wylot wody z filtra

A więc po kolei, zamykam zawór 1 i 2 i wtedy mogę wyciągnąć beczkę 7 np. w celu jej czyszczenia. Zawór 3 ma kilka funkcji a) służy do spuszczania wody z akwarium b) do uzupełniania podmienianej wody która jest w beczce 120L następnie po włączeniu pompy przepompowuje wodę do akwa c) do podłączenia odmulacza który będzie z filtra narurowego. Zawór nr 4 będzie używany tylko wtedy gdy będę odmulał akwa (czego jeszcze nie robiłem od 1,5 roku :razz: ) i spuszczania wody ale szybciej będzie zaworem nr 3 gdyż ma większą średnicę. Zamykając zawór 2 i 5 można odmulać akwa i jednocześnie wylewać starą wodę zaworem 4. Zamykając zawór 2 i 5 i rozkręceniu ich można wyjąć pompę 8 bez konieczności wyjmowania reszty instalacji. Zamykając zawór 5 i 6 i rozkręceniu ich można wyjąć reaktor 9. Prefiltr 10 posiada dwie gąbki. Wylot 13 przefiltrowanej wody. Wpinka 14 tam wchodzi wężyk od co2 i przeciągnięty jest do reaktora 9 i zakończony kostką piaskową która ma za zadanie rozpylać co2 i pomogą jej biobale. Elektrozawór chyba też podłączę dlatego że jak wyłączą prąd pompa zatrzyma się a gaz cały czas by "leciał" i gromadziłby się w reaktorze co mogłoby mieć niepożądane skutki a tak to wszystko będzie pozamykane.


Postanowiłem że akwa będę dogrzewał z ogrzewania centralnego, jako element grzejny zastosowałem rurę PEX. Zużyłem ponad 15m.


Tak to wygląda w beczce


A tak z zewnętrznej strony.


Teraz pozostaje wpiąć się przed grzejnikiem oraz zamontować elektrozawór sterujący spiralą grzejną.
Ostatnio zmieniony przez 2013-12-29, 19:45, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Igor 


Imię: Igor
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 73
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-29, 14:44   

Fajnie to wszystko wymyśliłeś :)

Rozumiem, że ten elektrozawór będzie podłączony do termoregulatora (typu rt-2)?

Sprawdź wieko beczki czy szczelne (jeśli jeszcze nie sprawdzałeś). Ja właśnie dzisiaj skończyłem swoją beczkę 80l na ro. Przed wczoraj jak robiłem próbę, założyłem, że skoro jest uszczelka to będzie wieczko szczelne. No i musiałem wycierać kuchnię :P
Od razu uszczelniłem grubą warstwą silikonu na fabryczną uszczelkę, dziś rano test i sucho na podłodze :)
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2012-11-29, 14:58   

Igor napisał/a:
Fajnie to wszystko wymyśliłeś :)

Rozumiem, że ten elektrozawór będzie podłączony do termoregulatora (typu rt-2)?

Dzięki :)
Oczywiście że chcę to podpiąć pod jakiś elektroniczny sterownik temperatury. Jeżeli chodzi o RT-2 to mam złe doświadczenia sprzed kilkunastu lat, myślałem nad WEIPRO MX1022 ale skala tylko do 32 stopni Celsjusza. Szukam czegoś z możliwością regulacji do 37stopni Celsjusza.

Igor napisał/a:

Sprawdź wieko beczki czy szczelne (jeśli jeszcze nie sprawdzałeś).

Sprawdzałem, i po kilkunastogodzinnym teście o dziwo było... sucho :)
 
 
Igor 


Imię: Igor
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 73
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-29, 15:23   

No to masz szczęście :)

U mnie rt-2 śmiga na razie, ale takich różnych termoregulatorów jest spory wybór :)

Możesz zobaczyć też te do inkubatorów jaj ptactwa (są na allegro).
 
 
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 109
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2012-11-29, 17:48   

Rozumiem że regulator temperatury będzie ją ograniczał do 37 stopni na wyjściu ogrzewania do beczki? Bo jak nie to temp. w beczce może być zbyt wysoka, co może nie sprzyjać bakterią nitryfikacyjnym.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2012-11-29, 18:10   

xenon napisał/a:
Rozumiem że regulator temperatury będzie ją ograniczał do 37 stopni na wyjściu ogrzewania do beczki? Bo jak nie to temp. w beczce może być zbyt wysoka, co może nie sprzyjać bakterią nitryfikacyjnym.


hmm... 37 stopni chcę osiągać tylko w przypadku odkażania akwarium i przy leczeniu a ciągła temperatura będzie oscylowała na 30 stopni.
Jeżeli temp w akwa osiągnie 30stopni to nastąpi zamknięcie elektrozaworu. Zastanawiam się nad histerezą temperatury jaką ustawić??
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-29, 18:21   

Chodziło bardziej o temperaturę wody podawanej do ,,wężownicy" w kuble.
jeśli będzie zbyt wysoka to bakterie w filtrze mogą mieć ciężkie życie.
pozdro....
 
 
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 109
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2012-11-29, 18:25   

O dokładnie jak Gienio pisze. Ktoś robił podobne ogrzewanie ale wężownica była poza beczką w tubie z rury pcv. Nie wiem czy to nie Bodzio był.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2012-11-29, 18:29   

gienierator napisał/a:
Chodziło bardziej o temperaturę wody podawanej do ,,wężownicy" w kuble.
jeśli będzie zbyt wysoka to bakterie w filtrze mogą mieć ciężkie życie.
pozdro....



Ĺšle zrozumiałem :/ wcześniej też zastanawiałem się nad tym ale wytłumaczyłem sobie tak: jeżeli w termofiltrach nie szkodzi to chyba u mnie też nie zaszkodzi. Temp w wężownicy będzie taka jaka jest w instalacji CO, jeżeli chciałbym aby była niższa to musiałbym zastosować tzw mieszacz.
Takie jest moje zdanie, a jakie jest Wasze??
 
 
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 109
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2012-11-29, 18:42   

No jeśli temp. w wężownicy może mieć 50-60 stopni, a trochę tych metrów w środku beczki jest to może być w beczce trochę za ciepło dla bakterii. Ja bym raczej tak nie zrobił :-|
 
 
marek2222 
Marek

Imię: Marek
Wiek: 48
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 14
Skąd: Ĺťydowo
Wysłany: 2012-11-29, 20:18   

możesz zastosować zawór RTL jest to zawór ktury montuje się do ogrzewania podłogowego do małych pomieszczeń np. łazienka montowany jest on na powrocie rury Pex i reguluje on temp przepływu przez tą właśnie rurę.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2012-11-29, 20:28   

Bakterie nitryfikacyjne wchodzą w obszar niebezpiecznego stresu powyżej 35 C, przestają "pracować" przy 40-45 C, zaś giną powyżej 49 C. Co do dolnej granicy - ich aktywność maleje poniżej 20 C, przy 10 C jest już bardzo słabiutka (15 %), zamiera przy 4 C, a giną przy 0 C.
Uważa się, że zakres funkcjonowania bakterii nitryfikacyjnych zawiera się w wartościach pH: 6 – 10. Optimum metabolizmu wykazują przy pH pomiędzy 7,5 – 8,5.
Także daliście mi do myślenia...
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-05, 19:46   

Święta, święta i ulepszenie beczki na nowy rok ;)
Wężownica została wyrzucona z beczki do hmm... nazwałem to ruro-grzałką zewnętrzną.
Wężownica została od nowa nawinięta tak aby zmieściła się do rury fi 160mm i wysokości 57cm gdzie zmieściło się ok 8m rury PEX.

Wewnątrz ruro-grzałki jest jeszcze dodatkowa grzałka Jager 300W.
Cała instalacja została przebudowana od nowa dlatego że pompa nie zmieściła by się w pionie z ruro-grzałką.
Całość skręcona tylko do przymiarki, jak na razie bez wężownicy i grzałki w rurze. W następnym tygodniu wszystko skręcę na gotowo.
Na szczęście osmoza weszła na styk.
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-01-05, 19:50   

Zdaj może relację jak by ci się chciało od podszewki co i jak co trzeba kupić jak to podłączyć itd. bo temat z takim ogrzewaniem b. ciekawy ..
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-01-05, 20:07   

michal.l napisał/a:
Zdaj może relację jak by ci się chciało od podszewki co i jak co trzeba kupić jak to podłączyć itd. bo temat z takim ogrzewaniem b. ciekawy ..

Na początku tematu jest praktycznie wszystko opisane to co chcesz. Chyba że coś jest napisane niezrozumiale to napisz co a ja postaram się opisać to dokładniej.
A co i ile trzeba kupić to faktycznie napiszę :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11