DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Towarzystwo dla dyskowca
Autor Wiadomość
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-31, 10:16   

Sumik Szklisty - Kryptopterus bicirrhis

Pochodzenie: Południowo-wschodnia Azja
Temperatura wody: 21-26*C ale toleruje wyższe
Woda: miękka do średniotwardej
Długośc ciała: w jakimś opracowaniu znalazłem, że do 15 cm ale zazwyczaj nie przekraczają 6 cm.
Dieta: wszystkożerne, pobierają pokarm z toni

Ryba stadna, zajmująca środkowe partie wody. Bardzo płochliwa i delikatna przez co nie jest polecana początkującym akwarystom. Ciało bocznie spłaszczone, zupełnie przeźroczyste. Widać kręgosłup oraz niewielką jamę brzuszną. AKwarium powinno mieć sporo kryjówej roslinnych z otwartymi przestrzeniami.
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-02, 11:28   

Kirysek Adolfa (Corydoras Adolfoi)

Występuje w Brazylii (rzeki Rio Negro i Rio UaupĂŠs).

Dorasta do 6 cm długości. Moje kiryski Adolfa są nieco mniejsze niż kiryski Sterby.

Towarzyski, łagodnie usposobiony gatunek. Powinien być hodowany w grupach (minimum 5-6 sztuk), w akwariach z podłożem z piasku lub żwirku (bez ostrych krawędzi o które kiryski mogą ranić wąsy). Akwarium miejscami obsadzone roślinnością, z kryjówkami w postaci korzeni i łupin orzecha kokosowego.

Optymalna temp. 22-26°C (choć u mnie wytrzymywały temp. powyżej 30°C) , pH 6,5-7,5, woda bardzo miękka do średnio twardej.

Potrafi ładnie złączyć się w grupę z kiryskami Sterby, ale co do zasady mam wrażenie, że podzieliły sobie akwarium na pół i każde pozostaje na swojej połowie. Są aktywniejsze niż Sterby i częściej przebywają w toni wodnej niż te pierwsze. Lubią sobie "siadać" na listkach roślin, albo podjadać glony ze ścianki akwarium. Szczególnie ładnie prezentują się na ciemnym podłożu. Przez niektórych uważany za najciekawszego wizualnie z kirysków.


Tu razem ze Sterby uzgadniają strategię czyszczenia akwa...
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-02, 12:00   

Rak też ryba... ;-)

Blue Moon (Cherax sp. 'Blue Moon')

Inne nazwy: brak

Pochodzenie: Papua Nowa Gwinea - Irian Jaya

Wielkość: różne źródła podają różne informacje od 10,0 do 20,0cm. W sklepie usłyszałam, że będzie nie większy niż 10-15 cm.

Atrakcyjnie ubarwiony - góra pancerza soczyście fioletowa, reszta intensywnie niebieska, brzegi szczypiec białe - rak pochodzący prawdopodobnie z Nowej Gwinei. Blue Moon nie został jeszcze naukowo opisany więc posiada jedynie nazwę handlową.
W internecie nie ma wiele informacji na jego temat. Najtreściwsze znajdziecie tu:
Blue Moon

Wymagania: ph 6,5-7,5 , woda średnio twarda do twardej, temperatura 22-28 stopni Celsjusza. Rak ten jest bardzo wytrzymały i toleruje nawet znaczne odchyłki od podanych wartości.

Raki te są dość agresywne względem innych raków, więc zaleca się trzymanie ich pojedynczo. Rozmnażanie (poza wrodzoną agresją) nie jest kłopotliwe. Różne źródła podają, że nie należy łączyć tych raków z dennymi rybami, do których raki mogą odnosić się z agresją i próbować je atakować. Moja samiczka jest widocznie dość gościnna, bo w jej grotce pod korzeniem nocują chętnie i kirysy i bocje wspaniałe. Jedyne co zauważyłam to delikatne odpędzanie szczypcem ryb od pokarmu, coś jakby mówił - idźcie gdzieś indziej, to miejsce jest moje!. Nie zauważyłam ani jednego ataku na dyskowce.
Raki te doskonale się wspinają więc należy zadbać o szczelne przykrycie zbiornika. Moja podróżniczka pierwszej nocy wskoczyła za dekoracyjną ściankę akwarium i tam sobie żyła przez 3 miesiące, w szczelinie o szerokości do 5 cm. Kiedy przypadkowo zauważyłam ją po właściwej stronie akwa, natychmiast uszczelniłam wszelkie dziurki i szczeliny.

Rak ten chętnie przyjmuje typowe pożywienie dla dysków, doskonale czyści akwarium z resztek i co najważniejsze, od kiedy go mam nie przejmuję się poszukiwaniami, gdy padnie mi rybka z mniejszej obsady...

UWAGA: raki te lubią własne aranżacje akwarium! Potrafią podkraść gumowe przyssawki, mniejsze elementy wystroju, czasami kopią dziury w podłożu podkopując korzenie, no i niestety... lubią co delikatniejsze roślinki.

Jeśli ktoś chce mieć wyjątkowego i barwnego mieszkańca akwa... polecam :)


 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-02-10, 18:50   

Kirysek strumieniowy
Nazwa łacińska: Corydoras arcuatus
Pochodzi z mniejszych rzek i strumieni Ameryki Południowej
Dorasta do 6 cm
Woda powinna mieć temperaturę od 22*- 28*C
To ryba stadna, harem powinien wynosić minimum 5 sztuk, oczywiście im więcej tym lepiej. Jest pokojowy w stosunku do innych ryb, w obrębie stada czy poza nim, nie dochodzi do żadnych walk. Jest rybą denną.
pH powinno być w granicach 6- 7
Preferują wodę o temperaturze od - 28*C
Dymorfizm płciowy: Ciężko jest odróżnić płeć, samce są nieznacznie mniejsze i maja ostrzej zakończoną płetwę grzbietową, pierwszy promień piersiowych jest nieco wydłużony.
Dnem w akwarium, nie może być podłoże o ostrych krawędziach, ponieważ podczas żerowania, ryba ryje pyskiem w dnie i mogłaby uszkodzić pysk, w tym delikatne wąsiki. W zbiorniku należy mieć kryjówki dla nich, w tym celu sprawdzą się kępy roślin, łupinki kokosa, korzenie czy nawet fragment akwarium z bujniejszą roślinnością i stłumionym światłem
Ĺťywią się resztkami z dna, zjadają pozostałości po głównych mieszkańcach akwarium, można urozmaicić im dietę specjalnymi dropsami dla ryb dennych, parzoną marchewką, granulatami, czy żywą lub mrożoną ochotką- tą nie dajemy często rybom.

Ostatnio zmieniony przez adamn 2013-02-11, 10:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Domisia
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-10, 23:16   

Nazwa: Panaque sp.
Numeracja: L204, Flash Pleco
Synonimy: Panaqolus sp. "L 204"

Występowanie: Peru, Rio Alejandro

Rozmiar: Jest to jeden z mniejszych przedstawicieli tego gatunku, osiąga wielkość do 13 cm.

Zachowanie: Spokojny i łagodny zbrojnik. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że nadaje się do prawie każdego akwarium.Terytorialny w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku, szczególnie samce. Ja w swoim akwarium mam dwa L204 i jeśli jeden wejdzie drugiemu w drogę, potrafią się pogonić nie mniej efektownie niż labeo bicolor ;-)
Uważam, że jedną z największych zalet tego zbrojnika jest fakt, że żerują prawie całą dobę, a światło niespecjalnie je peszy. Daje to możliwość podziwiania ich kiedy tylko zwrócimy zwe oczy ku akwarium :)

Woda i jej parametry: jest to rybka dość tolerancyjna i dobrze się czuje w temp. 24-30 st. oraz zakresie PH 6,5-8,5.

Dymorfizm płciowy: rozróżnienia samca i samiczki u młodych osobników jest praktycznie niemożliwe. Szanse na to nadchodzą dopiero, kiery ryba osiągnie ponad 10cm. U samców większe i wyraźniejsze stają się kolce na całym ciele, zwłaszcza w rejonie od płetwy grzbietowej po ogonową. Samiczki, jak to samiczki, są nieco gładsze :)

Młode osobniki, wg niektórych opinii są ciekawiej ubarwione od osobników dorosłych. Chodzi tu głównie o wyrazistość pasiastego wzoru, która z wiekiem maleje. Moim zdaniem różnica nie jest aż tak dramatyczna, za to ryby zyskują niesamowicie na kształcie ciała, zwłaszcza ogona. W ramach L204 możemy spotkać przedstawicieli o czarnym ciele i białawych pasach, ciemnobrązowym ciele i żółtawych pasach, oraz w kropki (zamiast pasów).

Dieta: Podstawą diety jest drewno oraz pokrywający je "Aufwuchs" czyli materia roślinna oraz drobne organizmy i skorupiaki ją zasiedlające. Mimo takich preferencji pokarmowych zaliczany jest do roślinożerców. Zjada również warzywa ( groch, ogórek, sałata, cukinia, marchew, słodka papryka, szpinak, itp.), a także glony spirulina i tabletki dla zbrojników. Zauważyłam, że lubi także podkraść co nie co z mięska rzucanego paletkom. Jeśli ma dobry humor, potrafi jak nikt inny oczyścić duży liść z zalegających pokładów glonów. Nawet otoski przecierały oczy ze zdumienia...

Jedynym minusem posiadania tych uroczych stworów jest fakt, że pozostałości po ich nieustannym żerowaniu potrafią skutecznie zepsuć widok dna akwarium. Ale to żadna niespodzianka w przypadku drewnojadów. Generalnie - serdecznie polecam :)

Niżej kilka fotek moich L204, z czego pierwsze jest z czasów, kiedy były małolatami:


 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-11, 08:47   

To tak w kwestii uzuepełnienia poprzedniego postu. Pierwsze polskie wzmianki o tym gatunku zbrojnika (rok 2002-2003) mówiły, że jest to Pecoltia Vittata L204, później w 2004 roku zmieniło się na Pecoltia sp. L204 aż w 2005 roku zmienił się zupełnie gatunek tej rybie i nazwali ją Panaculus L204 (czasem piszą o Panaqolus L204). To przedstawia, jak mało poznana jest ta rodzina ryb i jak ciężka jest klasyfikacja ich. Z tego co wiem, to Niemcy oddzielili ten gatunek od Panaque oraz Pecoltia ...

A to moja L204 z poprzedniego zbiornika - samiec (niestety nie mam lepszego zdjęcia)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10