DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Padają jedna po drugiej
Autor Wiadomość
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-12, 20:44   Padają jedna po drugiej

Z góry przepraszam za chaotyczny sposób pisania ale piszę z telefonu do tego jestem załamany ,zdemolowany, serce pęka. Paletki hoduje od około dwóch lat, nigdy mnie temat chorób nie dotyczył bo zawsze wszystko było okej. Do tematu hodowli Paletek też bardzo długo się przygotowałem i słuchałem najlepszych tutaj podziękowania dla pana Janusza Zajonza.

Akwarium 1400L, stałe ph 6,1 kontrolowane przez komputer pH. Kh1 góra 2 GH 8-13, woda 100% ro, mineralizowana. Jak wspominałem nigdy nie miałem żadnych chorób, trzymałem się jednej zasady, ryby tylko od jednego sprawdzonego hodowcy i też tak zawsze było ale niestety mój hodowca zlikwidował swój zbiór i zrobiłem podstawowy błąd, dwa tygodnie temu kupiłem palety na giełdzie w Łodzi i od dwóch tygodni zaczyna się horror właśnie. Z 20 palet zostało 14 ale widzę że do rana może być już przynajmniej o dwie mniej.

Postaram się za chwilkę wysłać zdjęcia tylko nie wiem czy ogarnę ten telefon. Generalnie na ciele palet widać jakąś białą maź, białą galaretkę, białe połacia, nitki... sam nie wiem jak to jeszcze nazwać. Telefonicznie po wysłaniuzdjęć pewien hodowca, też bardzo doświadczony powiedział że to są na 100% wiciowce więc od dwóch dni leczę je w osobnym zbiorniku, czystym, bez podłoża lekiem metronidazolem. Schemat leczenia jak opisany na tym forum.

Pozwolę już puścić sobie ten temat i będę starał się wstawić zdjęcie bardzo proszę o szybką pomoc, może cos się jeszcze uda uratować
Ostatnio zmieniony przez MarcinOlczyk 2023-04-12, 21:08, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-13, 07:21   

Jak Ci ten pewien hodowca powiedział na 100% że to wiciowce to niech się przestawi na szydełkowanie. Będzie bezpieczniej. Wiciowce w kilka dni nie zabijają ryb. Tu masz pewnie oodinoze z fleksibakteriozą i zasyfiłeś sobie 1400 l rybami z pieprzem. Szkoda że całości nie ma zbiornika. A woda w kranie ile ma?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-13, 07:45   

Diagnoza tego hodowcy pochodzi z obejrzenia tego filmu to moja jedna z ryb sprzed tygodnia
https://youtube.com/shorts/Rwv-F5Fl-Ys?feature=share

Aktualnie te ryby tak nie wyglądają, teraz to lepka biała maź lub zlepione płetwy, powiększone oskrzela, szybki oddech, właśnie zbieram dwa nieboszczyki i pędzę do ichtiologa mam nadzieję że coś znajdzie. Chociaż powiedział że może to być trudne ponieważ po zdechnięciu występują bakterie gnilne i obraz może być nieczytelny no ale zobaczymy.

Adam bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem nie wiem jakie mam pH w kranie ponieważ kranu w ogóle nie używam leje 100% ro i minimalizuje preis discus mineral

Edit: W podpiętym temacie o chorobach i sposobach ich leczenia, nie ma oodinozy, gdzies tu na forum znajdę Twój przepis?
Ostatnio zmieniony przez MarcinOlczyk 2023-04-13, 12:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-13, 13:54   

W badanym materiale stwierdzono obecność bardzo licznych wiciowców z rodz. Hexamita spp. i Spironucleus spp. .

odpowiedz od ichtiologa

a dzis 2 doba kąpieli w metro i nic to nie daje
Ostatnio zmieniony przez MarcinOlczyk 2023-04-13, 14:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cysiokysio 

Imię: Krzysiek
Wiek: 41
Dołączył: 12 Mar 2023
Posty: 3
Skąd: Justynow
Wysłany: 2023-04-13, 16:39   

Na której giełdzie się zaopatrzyłeś? Niedzielnej detalicznej na STARCIE czy czwartkowej hurtowej na Równej. Na STARCIE jest dwóch sprzedających jeden ma przeważnie kilka sztuk (raczej pośrednik) drugi ma kilka akwariów z paletami od 3 do 15cm, jak dobrze pamietam hodowca z Poddębic, cenny niskie ale rzadko kiedy jest coś dobrej jakości i jak próbowałem takich 5cm -8 cm to na dłuższą metę nigdy nic z tego nie wychodziło. Większe jakoś się trzymały ale do championów im dużo brakuje. Akurat odwiedziłem dwie ostatnie giełdy to strasznie liche ryby miał.
Kilka miesięcy temu na czwartkowej giełdzie ( byłem pierwszy raz) zaopatrzyłem się w młode palety u Pana Darka ze Szczercowa i w porównaniu do tych z Poddębic to do tej pory fajnie rosną.
Oglądałem tez ostatnio palety z importu u Darek Darek w Kalonce za Nowosolną, piękne wielkie ryby, niestety poza moim budżetem.
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-13, 18:13   

Znam tych dwóch z giełdy na starcie, akurat od tego co mówisz że jest pośrednikiem brałem kiedyś i wszystko było okej ,on ma swoje palety mało ma akwarium, ale ma dobrej jakości a tym razem brałem a tego gościa z Poddębic ale jego też nie obwiniam bo mało tego brałem jeszcze inne ryby od dwóch innych gości także nie wiem co co mi do łba strzeliło i siebie tylko obwiniam
Z 25 palet gdzie miałem cztery parki które składały ikrę zostało sześć sztuk, po prostu serce chcę pęknąć.
Myślałem że nie jestem w ogóle zżyty z rybami a jednak bardzo. Tak po ludzku mi ich szkoda.

.
No ale cóż, akwarystom się jest całe życie i trzeba się podnieść i fajnie że się odezwałeś bo właśnie szukam porządnej hodowli , sprawdzonej , firmy w której mógłbym się zaopatrzyć?
Możesz się podzielić jakimiś konkretnymi namiarami do tych dwóch osób które wymieniłeś?
I generalnie mam prośbę do pozostałych użytkowników forum o namiary na dobrą ,doświadczoną i sprawdzoną hodowlę z centralnej Polski? Albo w ogóle z całej Polski , raz do roku można podjechać i pod Szczecin i pod Zakopane
Ostatnio zmieniony przez MarcinOlczyk 2023-04-13, 18:24, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-13, 21:46   

Dzięki za te dane, teraz już mam jakieś rozeznanie bo myślałem że w naszych okolicach nie ma za wiele hodowców. Ja jeździłem pod Włocławek tam miał facet taką hodowlę że zaniemówiłem jak to zobaczyłem, ale już wszystko wyprzedał. Specjalnie żeby załapać kontakt z innymi hodowcami założyłem dziś Facebooka, nie lubię tych wszystkich social mediów i brzydzi mnie to ale no cóż takie czasy na rzecz swojego hobby musiałem to zrobić.

Co do tych moich pozostałych sześciu palet to tak naprawdę zostało jeszcze 8 bo dwie są w odrębnym tarliskowym i nie miały styku z tymi zakupionymi rybami. Jak do jutra przeżyją zamierzam wymienić wodę na nową i podziałać w kierunku flexibakteriozy zakupiłem już w tym celu chloramfenikol i nystatynę. Swoją drogą ciekawe jestem jak inni użytkownicy załatwiają sobie chloramfenikol?? Chyba nie da się zrobić tego drogą legalną przez receptę od weterynarza ponieważ to nie jest lek to jest składnik recepturowy w aptece, no ale mnie się na szczęście udało i zobaczymy co to będzie z tego leczenia w kierunku flexi bakteriozy, na razie najważniejsze warunek do jutra muszą przeżyć :roll:
Ostatnio zmieniony przez MarcinOlczyk 2023-04-13, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-14, 08:43   

Prosze nie podawać danych osobowych osób trzecich na FORUM. Na priva ile wlezie. A co do weterynarza to wszystko co male i sie rusza to wiciowiec dla nich. Te ryby maja połowe działu mikroskop w dobieninna sobie. Jak masz inny zbiornik to jedna najgorsza i ... 1 tabletka rivanolu na 50 l... 3 tabletki metro na 50 l ... 1 łyżka soli niejodowanej na 10 l... temperatura 32 i napowietrzanie jak przy wodospadzie. Tak 5 dni potem w 6 podmiana wody 50 % i
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-14, 10:48   

adamn napisał/a:
Prosze nie podawać danych osobowych osób trzecich na FORUM. Na priva ile wlezie. A co do weterynarza to wszystko co male i sie rusza to wiciowiec dla nich. Te ryby maja połowe działu mikroskop w dobieninna sobie. Jak masz inny zbiornik to jedna najgorsza i ... 1 tabletka rivanolu na 50 l... 3 tabletki metro na 50 l ... 1 łyżka soli niejodowanej na 10 l... temperatura 32 i napowietrzanie jak przy wodospadzie. Tak 5 dni potem w 6 podmiana wody 50 % i
Adam


Dzięki, podziałam.
Jeszcze jedno, głupie pytanie jak Wy tą temperaturę 32 i powyżej osiągacie?, mam z 3 grzałki 300W, nawet jedną 500W, nastawiam ja na maxa i 30 stopni to mi max nagrzeje, mimo że ustawiona na 33

Edit: a może 2 grzałki w jednym zbiorniku :?:

Kiedyś liczyłem zuzycie energii wszystkich domowych sprzętów, najwęcej płace za grzałki w akwariach 8-)
Ostatnio zmieniony przez MarcinOlczyk 2023-04-14, 10:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cysiokysio 

Imię: Krzysiek
Wiek: 41
Dołączył: 12 Mar 2023
Posty: 3
Skąd: Justynow
Wysłany: 2023-04-14, 15:50   

adamn napisał/a:
Prosze nie podawać danych osobowych osób trzecich na FORUM.

Namiar na firmy (hodowcy, sprzedawcy, importerzy) łapie się pod dane osobowe? Jeśli tak to szkoda. Mi osobiście i sądzę że wielu ludziom też, schodzi się trochę czasu aby ogarnąć profesjonalnych hodowców, i zanim trafią do takiego to kupują ryby z niepewnych źródeł (sklepy zoologiczne, OLX itp) a wiemy jakiej to jakości często są ryby.
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-14, 18:24   

Krzysiek, mógłbys podesłac mi na priv namiary tych osób, szczególnie tego gościa z aleksa, nie zapisałem sobie a Twój temat zniknął.

Pytanie do Adama i innych użytkowników. Gdybyście mieli plesniawkę u ryb zastosowac lepiej CMF/FMC czy lepiej nystatynę?
 
 
Cysiokysio 

Imię: Krzysiek
Wiek: 41
Dołączył: 12 Mar 2023
Posty: 3
Skąd: Justynow
Wysłany: 2023-04-15, 08:42   

MarcinOlczyk napisał/a:
Krzysiek, mógłbys podesłac mi na priv namiary tych osób, szczególnie tego gościa z aleksa, nie zapisałem sobie a Twój temat zniknął.
poszło przez Facebook
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-15, 12:24   

adamn napisał/a:
Jak Ci ten pewien hodowca powiedział na 100% że to wiciowce to niech się przestawi na szydełkowanie. Będzie bezpieczniej. Wiciowce w kilka dni nie zabijają ryb. Tu masz pewnie oodinoze z fleksibakteriozą i zasyfiłeś sobie 1400 l rybami z pieprzem. Szkoda że całości nie ma zbiornika. A woda w kranie ile ma?
Adam


Nie chcę zapeszać, ale dziś rano, bez trupów, mało tego jedna z ryb zaczeła powoli jeść. Zastosowałem kurację Adama w kierunku fleksibakteriozy, czyli 500mg detreomecyny i 250 mg nystatyny, czekam teraz 3 dni i obserwuje, mocno natleniam.

Swoja drogą zapytam jeszcze raz, znacie jakieś legalne metody pozyskania z apteki detromecyny (chloramfenikol, chloromycetyna) :?:
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-16, 17:37   

FMC czy CMF daje sie przez 5 dni. W pierwszym podwójna dawka potem normalna. W8da podmiana filtry normalna zasada. Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MarcinOlczyk 
Marcinelli

Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 12 Kwi 2023
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-04-19, 19:09   

Powoli choróbsko dobiega końca, pozostały 4 palety red rose (z 15), zdrowieją w oczach, zaczynają jeść, dziś 6 dzień kuracji nystatyną i chloramfenikolem.
Bardzo ci dziekuje Adam za diagnozę i pomoc. Pozwoliłem sobie napisać prywatną wiadomość do ciebie, jak możesz zerknij.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 16