DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Cos w wodzie
Autor Wiadomość
KnowHow 

Imię: Piotr
Wiek: 33
Dołączył: 16 Sty 2014
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-02, 12:14   Cos w wodzie

Już z kompletnie załamany zwracam się o pomoc w próbie ustalenia przyczyny powracających kłopotów w jednym akwarium


1) Zbiornik:
- pojemność litrów 340
- od kiedy zbiornik funkcjonuje miesiąc
- wymiary 140x60x40
- rodzaj (roślinny, sterylny) skały
- rodzaj podłoża piach

2) Woda:

- kwasowość (pH) 8
- twardość węglanowa i ogólna twarda
- wielkość związków azotowych 20
- temperatura wody 25
- częstotliwość i wielkość podmian wody 2x tydzien 30%
- sposób przygotowania wody do podmian brak
- obsada ryb (wymienić rodzaje ile, jakie od kiedy, wielkość....) 1 sztuka muszlowca L. ocellatus

3) Rodzaj pokarmu:
- (suchy, mrożony, żywy podawany ile razy dziennie) suchy

4) Wygląd, wielkość i zachowanie ryb (wymienić różnice w zachowaniu ryb odstające od standardu): od kiedy zaobserwowano objawy, płochliwość, dziwne pływanie, otrząsanie się, naloty na ciele, płetwach, ubytki na skórze czy płetwach, guzki na ciele i płetwach, trudności w oddychaniu, ocieranie się o sprzęt i rośliny, jakie odchody, itp.)

Sytuacja wygląda tak, ze w ciągu doby od wpuszczenia ryby pierwszy i powtarzający się zawsze objaw to powiększająca się mgiełka na oku. Dalej ryba traci apetyt (lub nie widzi pokarmu) staje się osowiała, ciemnieje, raczej się chowa i koniec końców zdycha (myślę że równie dobrze, może to być następstwo utraty wzroku a nie osobne objawy).

Jeżeli przełowię rybę do innego akwarium po dniu lub dwóch dochodzi do siebie, zamglenie ustępuję a ryba odzyskuje wigor i wraca do formy. Nie zaraża też innych ryb a przynajmniej nic na to nie wskazuje.

Miałem taka sytuację w dwóch zbiornikach, w jednym użyłem chloraminy tropicala bez usuwania piachu, sprzętu i sytuacja się nie powtórzyła. Akwarium funkcjonuje już pół roku i żadne ryby nie wykazują objawów tej ani innej choroby.

W drugim akwarium mimo identycznych środków "coś" zostało, więc akwarium opróżniłem, wywaliłem podłoże, zalałem chloraminą a potem odpaliłem na nowo. Niestety "coś" zostało mimo dużo dalej idących środków ostrożności.

Wspólny mianownik to tanganickie węgorzyki, które zamieszkiwały te akwaria w zeszłym roku. W żadnym z pozostałych akwariów nie mam problemów, używam tej samej wody, tych samych pokarmów, tych samych sposobów filtracji.

Zanim decydowalem sie na restarty z dezynfekcja probowalem leczyc CMF ale nie przynosilo to zadnego skutku.

Zdjecie zamglenia na oku:
https://imgur.com/VTKyu2O
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-02, 21:14   

informacji podałeś że aż strach. Mniemam ze masz testy do d.... i dodatkowo podłoże i wkłady filtra podnoszą parametry. ZRÓB TESTY OBU W LITRZE WODY ...OPISANE NA FORUM. ZA TWARDA WODA I ZA WYSOKIE PH.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
Ostatnio zmieniony przez adamn 2023-02-02, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KnowHow 

Imię: Piotr
Wiek: 33
Dołączył: 16 Sty 2014
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-02, 22:29   

Woda i testy są odpowiednie bo ryby z Afryki, nie trzymam dyskowców.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-05, 06:23   

A czy ja pisalem o dyskowcach czy o testach do d.. i potrzebie sprawdzenia innymi testami z doświadczeniem z litrem wody. No ale skoro wiesz lepiej ...
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9