DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Stacja uzdatniania wody
Autor Wiadomość
przemo5000 

Imię: Przemek
Wiek: 50
Dołączył: 28 Gru 2012
Posty: 11
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-15, 13:16   Stacja uzdatniania wody

Witam,

Mam pytanie. Jestem w trakcie budowy nowego lokum dla mojej rodziny jak i oczywiście dla ryb. Z tego co mi udało się póki co ustalić woda w tym miejscu jest bardzo twarda. Zamierzam na wejściu do budynku zainstalować stację uzdatniania wody głównie w celu jej zmiękczania. Jaki może mieć to wpływ na ryby w akwarium i czym się kierować przy doborze odpowiedniego urządzenia?
_________________
Pozdrawiam Przemek
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2016-05-22, 09:50   

Im więcej czytałem na ten temat w necie tym głupszy byłem, z tego co wyczytałem i usłyszałem od różnych osób to taka woda nie nadaje się dla naszych rybek. Kup zwykłe korpusy 10", połącz je szeregowo i dokup wkłady 5µ, 10µ, węglowy, żywicę, jakiś poniżej 1µ itd...
Aaa i podłącz się przed stacją zmiękczania.
Co do stacji to kup sobie dwuelementową dobrej firmy, chińczyki omijaj WIEEELKIM łukiem, nie żałuj kasy bo w eksploatacji zwróci Ci się ta droższa ;)
 
 
michal_n 

Imię: Michał
Wiek: 49
Dołączył: 04 Paź 2015
Posty: 9
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-24, 23:08   

Zwykle stacje uzdatniania wody to poprostu zmiękczacze oparte o żywice jonowymienne. Tzn jest sobie polimer który umie wiązać takie jony jakich jest akurat najwięcej i mają pewną charakterystykę. nie wdająć się w szczegóły najczęściej stosowane żywice zamieniają dwuwartościowe jony typu Ca++ i Mg++ na jon sodowy. Tzn zbijają mocno twardość ogólną ale pozostawiają taką samą twardość węglanową oraz dodają do wody trochę jonów sodu. To absolutnie nie jest żadna solanka i do wody morskiej brakuje BARDZO dużo ale nie jest to też normalna woda w sensie proporcji jonów.
Zaleta - bardzo tanie bo generalnie robi się to przy okazji. Dobrze to robi na domowe instalacje, pranie, czajniki itp.
Kolejna zaleta jest taka, że na twardej wodzie odpad z RO będzie bardzo duży a na takiej już zmiękczonej znacznie mniejszy. Można tez zrobić tak:
Do regeneracji złoża można stosować zamiast NaCl to KCl, wtedy woda ma po prostu sporo potasu co raczej na nic nie szkodzi a rośliny będą kochać.
Taką wodę puścić na cały dom. Przy akwarium zrobić sobie "drugi stopień zmiękczania" na kwasnym jonicie (uzdatnianym kwasem) - ten zbije twardość węglanową do zera i na dodatek doda jony wodorowe. Woda po takim zabiegu wyjdzie GH 0-1, KH 0, pH 3,9-4,4 (takie parametry wychodzą u mnie).
Do tego puścić pod zbiornik wodę gospodarczą (bez żadnego uzdatniania) i mieszać do akwarium całkiem zmiękczoną z tą całkiem twardą. Powinno się dać bardzo łatwo zrobić parametry. Ja trzymam w akwarium wodę pH 5,3-5,8 w zasadzie bez kłopotów ale sugeruję mieć pH metr elektroniczny.
Jeśli masz na myśli inną stację uzdatniania wody to daj znać. Trochę mam przepraktykowany temat, może będę w stanie coś doradzić.
Na pewno RO jest prostsze ale moim zdaniem taki system daje dobre możliwości przerobienia wody do Malawi na wodę "amazońską".
 
 
przemo5000 

Imię: Przemek
Wiek: 50
Dołączył: 28 Gru 2012
Posty: 11
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-26, 15:24   

OK dzięki za podpowiedzi. Zmiękczacz założyć muszę bo kamienia w wodzie mnóstwo i niszczy urządzenia. Podjadę do znajomej na osiedle i wezmę próbki wody do zbadania przed i po zmiękczaniu więc może wtedy będę mądrzejszy co i jak zastosować.
_________________
Pozdrawiam Przemek
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-26, 20:21   

michal_n napisał/a:
Zwykle stacje uzdatniania wody ....".

to chyba jedno z piękniejszych wyjaśnień problemu jakie widziałem ostatnio w necie. No i słowo piękno oznacza FACHOWOŚĆ problemu a nie zdaje mi się czy też mniemam lub słyszałem. Tak trzymać.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9