DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Ameby Amoeba
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-05, 12:40   Ameby Amoeba

O amebach w książkach jakie mam dostępne opis jest powierzchowny i podają one, że nie do końca zbadano wpływ w/w organizmów na ryby :!:
Ameb jest wiele a jakie w zbiornikach to niżej pokażę.

UWAGA:
Wątek jest nie o jednym gatunku a o AMEBACH wszelakich z jakimi możemy się spotkać w akwariach i rybach co zostało opisane. Dla tego co ma ryby nie jest ważne co to za nazwa zwyczajowa - fachowa - specjalistyczna a to czy i gdzie to w rybach i akwarium można znaleźć i czy powodują one jakieś objawy. Ja przedstawiam FAKTY namacalne z mej jakiej tam iluś letniej obserwacji, praktyki i zabawy z mikroskopem.
IMO spotkać się z nimi może każdy, kto posiada ryby z odłowu i AZJI. Widziałem je zarówno w skrzelach, jelitach czy tez toni wodnej. Dziwnym jest, że owe stworzenia spotykane były przeważnie w zbiornikach w których ryby "świrowały" ;)

Poniżej zdjęcia różnych ameb

pow. 300x


zdjęcia jelit pow. 300x



Zdjęcie pow. 1500x


tu dwie ameby w całej kracie pow. 500 x pochodzą z ciepłego kraju



Miłego oglądania tu z netu
Poniżej cztery FILMY z amebami (wystarczy kliknąć na odpowiedni)
KLIKNIJ

Ameba w pełnej krasie. Na filmie widać jak w próbkach pobranych ze zbiornika dodatkowo widoczne są - zwłaszcza u dołu ekranu z lewej - poruszające się wiciowce.

K L I K N I J 1

To zdjęcia z badania ryb FORUMOWICZA co mu młode padały jak kawki. Młode wielkości 4-5 cm. Objawy to nadęte brzuchy i trudności w oddychaniu.
Po rozkrojeniu ryb próbki zostały zbadane. IMO jeszcze takiej czystej ryby od kogoś pod mikroskopem nie widziałem.
W skrzelach nie było NIC :/
Na skórze też nic :/
I dopiero w jelitach zostały odkryte jaja w takiej ilości, że aż strach było patrzeć.
Tu w powiększeniu 120 x


Tu w powiększeniu 300x


Pozostawiam ocenie czy ameby są szkodliwe czy też nie :?:
Odpowiedź jest raczej prosta i oczywista.

:shock: widzę, że nie wszyscy mają wiarę przeto kolejne materiały tyczą goszczącego u mnie FORUMOWICZA, gdzie badaniu poddane były próbki odchodów jak i zeskrobin czy wycinków skrzeli. Co zostało zdiagnozowane to się dowiedział w sposób namacalny. Badane próbki zostały i po dwóch dniach poszły pod mikroskop powtórnie by kolejny FORUMOWICZ co miał lekkie kłopoty z rybami z ... zobaczył sobie na starym materiale co i jak wygląda pod mikroskopem. Dziś przedstawiam chyba IMO najbardziej emocjonujący i zapierający dech w piersiach materiał badawczy przedstawiający przybysza nie z tej ziemi i nie z tego wymiaru, Wystarczy popatrzyć na zdjęcie poniżej by się o tym przekonać.


Zdjęcie jak widać przedstawia ową formę materii trudno powiedzieć w jakim stanie i w jakiej ilości. Z wyglądu przypomina kawałek czegoś co trudno określić do czego zakwalifikować. Alle jak się temu przyjrzeć w czasie to ..... poniżej film w powiększeniu 120 - 300 - 500 x. Miłego przeżywania i patrzenia jak kawałek trudno określić czego staje się w czasie ... dać upust wyobraźni co by było za kilka minut na ekranie.

K L I K N I J 3
Jak z tego widać przy identyfikacji czegokolwiek pod mikroskopem obowiązuje zasada śpiesz się powoli to Cie mikroskop zadowoli.

Niżej kolejna piękność poruszająca się z gracją w próbce zdobyta nawet nie na siłę
powiększenie 200x
K L I K N I J 4
Proszę zwrócić uwagę na czystość próbki oczywiście jak pominiemy naszą bohaterką

Niżej próbka z ryby wiekowej 4 cm co nie rosła a trzymana była w sterylnym i miała też inne tam takie kłopoty z sobą
Powiększenie 120x (niestety pobranie próbki wymagało jej uśmiercenia i w jelitach było to ... i nicienie)



Poniżej z NETu opis żerowania ameby i jak się dostaje do ciała ryby oraz na co może mieć wpływ

K L I K N I J 5

co do szkodliwości ameb na ryby to już dawno pisałem (jakieś 7 lat temu przedstawiając pielęgnice pawiookie w Azji co zeszły w mękach - link już nie działa niestety), a że takowe były i są to niżej

K L I K N I J 6

a, że na świecie tylko nie u nas, traktują poważnie istnienie ameb w organizmie ryby i je zwalczają przeto wystarczy zobaczyć niżej

K L I K N I J 7


K L I K N I J 8

i na koniec podobieństwo ludzi i ryb objawowe co do świrowania

K L I K N I J 9



Ponieważ jest na tyle dobrze by mogło być lepiej przeto dziś rozpoczniemy omawianie niektórych ameb. Ogólnie jest ich dwa rodzaje:
- skorupkowe

K L I K N I J 10

- nagie (Amoebida)

Jedną z nich jest Centropyxis o nieco spłaszczonym kształcie.

pow. 300x


Część grzbietowa jest zaokrąglona, spodnia strona jest płaski do wklęsłego, z otworem, który może być przesunięty w kierunku jednego końca. Powłoka może być spłaszczona. Na tylnym końcu lub na całym obwodzie występują kolce w różnej ilości od 0 do 13. Powierzchnia powłoki jest gładka, grzbietowa posiada mniej lub więcej cząstek mineralnych lub okrzemków.

Drugi typ ma kołową powłokę lub wydłużoną. W bocznym widoku lekko spłaszczony. Brak połączeń lub mostu między częścią brzuszną i grzbietową. Niektóre gatunki tego rodzaju są powszechne w siedliskach słodkowodnych jak tez w mchach i humusie.
Ogólnie opisano ponad 130 gatunków. Rozpoznawanie gatunków Centropyxis jest często bardzo trudne lub nawet niemożliwe.
W tym przypadku jak ktoś ma rośliny, karmi mrożonkami z pokarmów naturalnych to je będzie miał i należy je traktować jako urozmaicony obraz spod mikroskopu.


Kolejna ameba urozmaicająca życie w zbiorniku

K L I K N I J 11
i
K L I K N I J 12

pow. 100x



UWAGA:
według mnie zbadanie czy w rybie jest ameba i gdzie wymaga niestety jej uśmiercenia. Bo jak jest w ciele ryby to tylko tak możemy to sprawdzić. Skrzela możemy pobrać wycinek ale nie będzie to 100% wykładnikiem jej obecności w rybie.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Darek 
Darek68


Imię: Darek
Wiek: 55
Dołączył: 15 Mar 2013
Posty: 88
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-01, 10:47   

Dla potwierdzenia co napisane powyżej zdjęcia z mich zbiorów. Preparat z odchodów ryb. Powiększenie x150. Nie zaobserwowałem żadnych objawów u ryb, wciągają wszystko aż robią się okrągłe. Przepraszam za jakość, ale zdjęcia robione telefonem przez okular.
Ostatnio zmieniony przez Darek 2014-05-01, 19:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-29, 19:34   

Natrafiłem na ciekawy filmik...
az mi trochę szkoda tych pantofelków

http://www.youtube.com/watch?v=pvOz4V699gk
Ostatnio zmieniony przez adamn 2018-12-21, 19:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11