DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak robiłem akwarium cz.7 - Oświetlenie LED
Autor Wiadomość
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 00:50   Jak robiłem akwarium cz.7 - Oświetlenie LED

Oświetlenie LED
Ostatnimi czasy większość ludzi wie co to dioda LED, ale to głównie za przyczyną że pojawiły nowe źródła światła. Ja diody LED znam od dobrych 30 lat. Jest to normalny w świecie półprzewodnik wykorzystujący zjawisko wypromieniowywania energii elektromagnetycznej (światła) przy przechodzeniu elektronów z orbity większego poziomu energetycznego na najniższy. Głównym pierwiastkiem jest Gal.
Po przez połączenia z innymi pierwiastkami uzyskujemy związki jak:
-arsenek galu ,
-fosforek galu ,
-azotek galu.
Dzięki takim mieszanką uzyskujemy różne częstotliwości emisji pola elektromagnetycznego co przekłada się na konkretne barwy (żółta, pomarańczowa, czerwona, zielona ,niebieska, podczerwień.
Ja się skupię na związku fosforku galu GaN, który po przez przepływ prądu elektrycznego świeci na niebiesko.
A jak już mamy promieniowanie o barwie niebieskie, to tylko potrzeba nam odrobina luminoforu i mamy widmo białe. Ilość i odpowiednie domieszki powodują ze uzyskujemy np.
Biel o barwie 3000K (ciepła) lub 5500 (dzienna), 6500 (zimna) ,7000K możliwości jest wiele. Za nim LED zostanie wypuszczony na rynek to producenci selekcjonują aby barwy odpowiadały konkretnym parametrom.
Barwa najbardziej neutralna, nie przekłamująca kolorów to wg mnie 6000-6500K
Ale o tym będzie nieco dalej.
Ostatnio zmieniony przez UserTech 2013-02-19, 12:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 00:53   

Dioda Led jest zaliczana do źródeł o najwyższej sprawności. Kiedyś przez taką diodę maksymalnie mógł przepłynąć prąd 20mA w sposób ciągły. Nie piszę już o impulsowaniu bo ta wiedza nie jest dla przeciętnego śmiertelnika potrzebna
A co to jest PowerLED – To taka sama dioda tylko w jednej strukturze napakowane jest ich 150 albo i więcej. Na szczęście technologia kroczy na przód i zauważyli ze każda dioda wydziela ciepło co jest powodem że żywotność diody świecącej się skraca. Więc dlatego PowerLedy konstrukcyjnie wyposażone są w podstawę do odprowadzania ciepła. Obecnie na rynku są dostępne różne moce PowerLedów 1W, 3W, 10W,20W,50W i końca nie widać. Producentów PowerLed na świecie jest kilku. Reszta to firmy montują soczewki i luminofor o różnym składzie . Jedne firmy mają bardziej rozbudowane laboratoria inne mniej.
Ceny PowerLedów są różne. Tak jak różni producenci. Za najbardziej markowe na rynku otarły się diody firmy Cree. Lecz produkt z USA więc i cena wysoka . Lecz każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto zapłacić x10, za to żeby mieć firmy Cree. Czy lepiej tańsze a częściej mieć nowe lampy.
Ja osobiście wole mieć tańsze a to co zaoszczędzę jak bym się uparł to nawet co rok bym mógł mieć nową lampę i tak przez 10 lat. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez UserTech 2013-02-20, 15:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 00:56   

Jednym z istotnym parametrem dla żywotności diody jest temperatura pracy.
Dioda w idealnych warunkach czyli 20C może świecić 100 000h ale na to nie liczcie.
Ponieważ już w temp 50C jest żywotność 50 000h , w sumie to nie tak mało bo przy świeceniu akwarium 10h/dzień to mamy że świecić będzie przez 13 lat (to i tak wydaje mi się mało prawdopodobne). Zresztą kto by chciał mieć przez tyle lat wiecznie tą samą lampę
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 00:58   

Drugim ważnym parametrem jest przepływający przez nią prąd i podane napięcie. Ten prąd należy odczytać z kart katalogowej lub innych informacji najczęściej dla diod PowerLed 1W jest to wartość pomiędzy 300mA- 350mA i napięciu 3,2V- 3,5V. Aby uzyskać odpowiednie parametry diody łączy się szeregowo , równolegle i dobiera się odpowiednie rezystory w zależności jakie dysponujemy źródło zasilania. Osobiście polecam +12VDC impulsowe zasilacze stabilizowane . Dlaczego +12VDC a nie +24VDC . Dlatego że mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników oraz przepisy w postaci Norm Polskich napięciem bezpiecznym w pomieszczeniach mokrych blisko wody jest napięcie właśnie 12VDC (SELV).
Poniżej przykładowe schematy połączeniowe. Należy je traktować poglądowo. Praktycznie za każdym razem wychodzi to z obliczeń a korekty wprowadza się w praktyce.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 01:02   

A co do naszych akwariów się nadaje.
Według moich obserwacji najbardziej do akwariów słodkowodnych i naszych ryb (dyskowców), nadają się PowerLed 1W o barwie 6000-6500K, lecz należy jeszcze mieć na uwadze jakie ryby się hoduje i jakie rośliny chce się mieć . Gdyż już miałem sytuacje że akwarysta miał ryby które żyją 30m pod powierzchnią więc nie dość ze światło słabe ale i tez lekko o zabarwieniu niebieskim.

Jakie LED-y się nie nadają:
Jeśli chcemy uzyskać dość dużą ilość światła to w żadnym wypadku nie stosujemy taśm.
Nawet jeśli taśma miała by 14W/m to ilość światła znacząco większą uzyskamy z PowerLed
Nie stosujemy naświetlaczy – prędzej czy później się przepalą . Producenci dają np. 10W mocy a o chłodzeniu nie zadbali w efekcie przy długotrwałym świeceniu przepala się. No i jak się przepali to cała lampa . A jak zastosujecie PowerLed np. 1W to jak się przepali to maksymalnie ilość jaka jest w szeregu połączona. Koszt naprawy znacząco mniejszy.

Oczywiście jak kto chce, to może zastosować 3W i 10W , ale ..(zawsze jest jakieś ale)
- musi być pewien ze odprowadzi tak dużą ilość ciepła punktowego (pamiętajcie że się jest czynnikiem co skraca żywotność diody)
- musi być świadomy że LED o mocy 3W i większej ma intensywnie skupione promieniowanie a nie wszystkie ryby to tolerują . My możemy założyć okulary przeciwsłoneczne , a ryby ….?

Barwa
Według mnie najkorzystniej stosować barwę 6000-6500K jest to określana jako chłodna biała.
Dla przykładu pokazuję wam jak oddają barwy ledy. Z fotografii dojdziecie do wniosku ze przy barwie 5000K czerwień wchodzi w pomarańcz dopiero po dodaniu barwy niebieskiej uzyskujemy kolor który uzyskamy przy Ledzie o barwie 6000-6500K. Takie kombinacje maja swoje plus wszystko zależy co oczekujemy.
Fotosy
- 5000-5500K
- 6000-6500K
- 5000-5500K wraz z odrobinę niebieskiej
- sama niebieska
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 11:54   

Wersja 1
Moją pierwsza wersja lampy LED była wykonana z chłodzeniem wodnym.
Przez wykonany wymuszony niewielki przepływ wody odzyskiwałem ciepło.
Przepływ wody uzyskałem po przez nawiercenie otworów w deszczowni i wężykiem do profila aluminiowego. Profil obustronnie został uszczelniony.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 11:55   

Dzięki zastosowaniu złączy hermetycznych w każdej chwili można było rozłączyć beleczkę.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 11:55   

Zastosowałem po raz pierwszy Power ledy 1W. Efektami byłem dość zdumiony
Ostatnio zmieniony przez UserTech 2013-02-22, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 11:57   

Po zamontowaniu wymusiłem przepływ wody, który zaznaczyłem na fotosie strzałkami.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-31, 11:57   

Efekt końcowy dla mojej pierwszej wersji oświetlenia LED uznałem za zadawalający
Dzięki zrealizowaniu tego pierwszego projektu dokonałem obserwacje które miały wpływ na realizacje kolejnych beleczek.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 16:15   

Obserwacje i wnioski
Z prowadzonych obserwacji i doświadczeń z pierwszymi belkami mogłem wreszcie odpowiedzieć sobie na pytanie : ile należy zaplanować diod świecących PowerLed?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ Ledy to takie fajne ustrojstwo że możemy robić bajeranckie kompozycje . Nie musimy oświetlać całego akwarium nie musimy oświetlać boków , Lub tez przeciwnie oświetlić tylko boki. Możemy skupić światło punktowo lub określić miejsca gdzie ma się mocniej świecić. Jak posiadasz rośliny żadne taśmy nie zdadzą egzaminu. Ledy 1W w taśmie to na moje oko to jakieś 70% światła jaki możemy uzyskać z mocy 1W PowerLed. Dlatego za każdym razem jak robie komuś belkę staram się zrobić wywiad co kto oczekuje. Na podstawie takiego wywiadu koryguje odpowiednio ilości i sposób ułożenia diod LED.
Poniżej fotosy obrazujące światło z Taśmy (mocnej ponieważ 14W na 1m) oraz PowerLed 1W.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 16:18   

Moje doświadczenia zebrałem w tabelę która daje jakiś pogląd od czego należy wychodzić (na dzień dzisiejszy).
Roślinność mało wymagająca
Dla roślin mało wymagających : trawy, mchy , anubiasy , lotos zielony, lotos czerwony, microsorium, cabomba. Przy wolnym wzroście i bez pływającej sałaty (lub niewielkie ilości) można przyjąć poniższą tabelę . Dla roślin mało wymagających aby uzyskać trochę szybszy wzrost średnio wymagających to należy zwiększyć dane z w/w tabeli o 50%, ale może być potrzebne drobne nawożenie.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 16:20   

Roślinność średnio wymagająca
Dla roślin bardziej wymagających lecz bez szaleństwa i nawożonych już typu bacopa caroliniana , rotala rotundifolia, żabienica amazońska , to słuszna staje się tabela .
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 16:22   

A to pierwszy przykład czy rośliny rosną
Jest to moje akwarium, belki 2x48W o długości 280cm. Pokazuję dwie fotografię które są wykonane w odstępie 3 miesięcy.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 16:23   

A to drugi przykład czy rośliny rosną
Jest to akwarium Rafała, belki 2x18W o długości 90cm, które oświetlają tylko boki akwarium
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 9