DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Premiera Wielkiego Atlasu Ryb AQUAEL!
Autor Wiadomość
kocan1 

Imię: Andrzej
Wiek: 63
Dołączył: 09 Sie 2013
Posty: 48
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2015-09-10, 17:06   Premiera Wielkiego Atlasu Ryb AQUAEL!


Już w ten weekend zapraszamy na premierę Wielkiego Atlasu Ryb Akwariowych AQUAEL
autorstwa Joanny i Pawła Zarzyńskich!
Tą wyjątkową książkę z autografem autora będzie można kupić na Międzynarodowych Targach Zoologicznych PET FAIR w Łodzi
na stoisku AQUAEL (piątek 11 września) oraz na Targach ZOO-BOTANICA we Wrocławiu (sobota i niedziela, 12-13 września).

Wielki Atlas Ryb Akwariowych AQUAEL to wyjątkowa książka, prawie 400 stron, 1400 fotografii i opisy ponad 1000 gatunków ryb.

Każdy akwarysta powinien ją mieć w swojej bibliotece:)
Zapraszamy wszystkich miłośników akwarystyki!
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-09-15, 14:01   

Ponieważ już mam wspomniany Atlas a jest tam o dyskowcach to ... powiem tak co mi się nasuwa by nie było, że publikacja cofa NAS w lata 70-te.
Nie wiem czemu Autorzy nie zastosowali na całości opisów fotografii przedstawianych nazw nie tyle polskich (zbrojnik czy też wąsacz) ale nazw łacińskich. Są wybiórcze nazwy ryb a reszta jest ponumerowana przykładowo 456 a opis ileś stron do tyłu?
Nie wiem czemu Autorzy brali wiadomości o dyskowcach chyba ze wspomnianych lat 70, gdzie preferowano tylko żywe pokarmy a zwłaszcza tubifeks. Opis w żywieni małych jest taki:
"Po dalszych kilku dniach dietę narybku można uzupełnić miażdżonym rurecznikiem, mrożonym oczlikiem... po dwóch miesiącach stanowią już miniatury dojrzałych ryb i mają po ok. 3 cm średnicy"
Gdyby tak robić to nigdy się zdrowych ryb nie dochowamy a wielkość tu dwa miesiące na żywym 3 cm tylko nas uwstecznia. Chyba każdy wie, że rurecznik to chyba najgorszy pokarm dla ryb a tym bardziej dla narybki kilkunastodniowego. Ryba 2 miesiące ma jakieś 5-6 centymetrów ale musi na oczy nie widzieć rurecznika oczy też oczlika. Czemu to polecam dział MIKROSKOP.

Teraz w opisie
Uwagi Autorzy wspominają o PKMD i podziale na 11 grup barwnych oznaczonych literami od A do K i je prezentują a jak wiadomo jest od A do L. Nie lepiej było wstawić dwie: dzikie i hodowlane bo jak widać reszta się zmienia. Pomijam nazwy grup czy nowe grupy.

Teraz w opisie
Rozmnażanie
"Jako pierwszy na świecie ryby te rozmnożył w akwarium w 2010 r. polski hodowca" co jak wiadomo nie jest prawdą. W Polsce tak a na świecie nie. Chyba każdy w temacie wie, że dyskowce Heckla na świecie stare z małymi były już prezentowane. Ba nawet pytanie w konkursie kilka lat temu było takowe.
Mnożenie było gdzieś w latach między 1973 a 1983 kiedy wydano książkę II wydanie (takową mam) Hansa Maylanda - 'Diskusfische" a że jest to udokumentowane to widać po stożku. W naturze takich dyski sobie nie robią. Ĺťe to heckle to każdy widzi a że małe to tym bardziej. Co nie znaczy, że nie trzeba chylić czoła przed Andrzejem Nowickim za rozmnożenie w Europie o czym już kiedyś gdzieś pisałem.



Jako, że erraty nie ma i Autorzy nie korzystali ze wspomnianej publikacji to pozwoliłem sobie skorygować niedoskonałości opisu dyskowca w książce.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9