DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Sposoby nawożenia roślin, wady i zalety
Autor Wiadomość
Mapet 


Imię: Tomek
Wiek: 43
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 143
Skąd: Chicago
Wysłany: 2013-01-10, 01:27   

Gacuś to normalne akwarium roślinne odpowiednio nawożone.
I nie ma w nim żadnych cudów.
Roślinność od łatwych nurzańców po glossostigme i barklaje.
Najważniejsza jest systematyczność.
Na początku dopuki akwarium się nie ustabilizuje i nie złapie swojego "rytmu" ważne są co tygodniowe testy i korekty w nawożeniu.
Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiedni dobór podłoża. Bo później zmiana związana jest często z całkowitym restartem, więc na początku to chyba najważniejszy krok...
Tak wyglądało akwarium z profilu:



Mógłbym podać linki do dwóch artykułów dotyczących zakładania roślinniaków jak i nawożenia, ale znajdują się one na innym forum i nie są one mojego autorstwa.
Więc w gre nie wchodzi żadne kopiowanie itd, a ja nie potrafił bym tak tego jasno napisać.
A na to czy mogę podać linki musi wyrazić zgodę administracja forum.

Ps. Gacuś studiowałem w Bydg. Ale wtedy jeszcze to był ATR a nie uniwesytet...
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-10, 12:24   

Mapet napisał/a:
Bajek- tzn?

Przecież pod zdjęciem masz cytuję
"A teraz to całkiem inna bajka"

dlatego dla mnie więcej takich bajek, Dla innych chyba też. I naszła mnie myśl nowego wątku.
Takie coś się ogląda i chce się więcej. Jeszcze by tam dyskowce pływały co nie jest wcale niemożliwe.
Co do linków z innych forów to skoro TY osiągnąłeś takie rezultaty (praktyka a nie teoria) w tym co przedstawiłeś na zdjęciach to chłopie nie kryguj się i opisuj. Bo może już mistrza przerosłeś. Dla mnie możesz wątek już zakładać a jak nie chcesz sam to mogę założyć ogólny by Ci co mają o tym co przedstawiasz pojęcie dzielili się na FORUM jako praktycy i przedstawiali swe dokonania obecne i zaprzeszłe.
Tylko żebyś całego serwera swymi opisami nie zajął bo wtedy FORUM siądzie ;-)
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Mapet 


Imię: Tomek
Wiek: 43
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 143
Skąd: Chicago
Wysłany: 2013-01-11, 06:42   

Na dzień dzisiejszy jest trochę u mnie deficyt z czasem. Zawsze coś naskrobać można, ale to nie będzie to, nie jestem humanistą i nie mam zdolności w przekazywaniu innym w prosty sposób czegos co ja wiem. Często piszę haotycznie i czasami sam musze sie domyslać o co mi chodziło. A tamte artykóły sa naprawdę prosto napisane i przez człowieka co do którego praktyki jestem pewien. I ma napewno więcej doświadczenia w tej dziedzinie jak i wiedzy ode mnie. Mistrzem moim raczej nie był, choć nie powiem że na pewno jakąś część wiedzy zzyskałem od Niego.
A wracając do nawożenia tutaj nie ma w sklepach tak pełnego asortymenu jedynie może firma seachem jest tak ogólnie dostępna. Tylko prawie wszystkie firmy zatajają skład nawozów więc tak naprawdę nie wiemy co lejemy i ile. Dlatego polecam sole. Nie te gotowe mieszanki które można kupić na aledrogo tylko wszystkie osobno gdzyż każde akwarium jest inne i każde ma inne potrzeby. Dlatego potem czesto sa problemy z glonami czy to sinice czy zielenice. To że panu X taka mieszanka przypasowała nie znaczy że i w Twoim akwarium dawki się sprawdzą. Dopiero po ustabilizowaniu akwarium i stałych (w miare) dawkach nawozów możemy zmieszac wszystkie sole razem i zrobić sobie uniwersalną mieszankę makro do swojego akwarium.
NIGDY nie mieszamy ze sobą mikro i makro razem.
Makro: KNO3, K2SO4, KH2PO4 i MgSO4
Mikro : intermag plus uzupełniany chelatem żelaza.
Wszystko uzupełniane wodą destylkowaną lub demineralizowaną.
Używałem kalkulatora Zulixa do obliczenia roztworów.
Dla mnie jest on na tyle dokładny, że po obliczeniu roztworów i dopasowaniu dawek musiałem robić tylko mało znaczące korekty.
 
 
Mariusz Zawadzki 
miszczu


Imię: Mariusz
Wiek: 45
Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 59
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2013-01-11, 15:30   

Jako, że palet już nie mam nie wypada wstawiać zdjęć zbiornika z innymi rybami w galerii na forum typowo plaetkowym. Tu jednak w temacie nawożenia mogę pokazać i napisać jak to wygląda u mnie.

Zbiornik 450 litrów,

oswietlenie ok. 200W- świetlówki Philps AquaRell,

fitrlacja- dwa kubły o łącznej masie filtracyjnej ok. 20l, obydwa wypełnione keramzytem, na wlotach do nich gąbki,

nawożenie- CO2 w ciągu dnia w godz 6.10 do 19.30 ( wtedy pali również makzymalna liść światła) te ok. 200W.

codziennie 11 ml żelaza od PG, 11 ml. potasu również tej firmy względnie czasem w zamian czyste K2SO4 w ilości 1/3 łyżeczki, 20 ml Easy Carbo. Do tego raz na tydzień 20 ml Clasic PG.

Podmiany wody.......hm.....nie robiłem od 11 listopada i potrzeby jej robienia nie widzę. Pbecnie obsada zbiornika to mieczyki, skalary, bocje, zbrojniki czyli ogóloniak.

Tak to wygląda po przycince a ta musi być dwa razy w tygodniu:


Uploaded with ImageShack.us
_________________
Mariusz
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-11, 20:20   

Mariusz Zawadzki napisał/a:
Jako, że palet już nie mam nie wypada wstawiać zdjęć zbiornika z innymi rybami w galerii na forum typowo plaetkowym.

a kto i gdzie tan napisał jeśli już?
http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=49
Mariusz nie rób mi przykrości. Liczę na poprawę.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Mariusz Zawadzki 
miszczu


Imię: Mariusz
Wiek: 45
Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 59
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2013-01-12, 09:02   

Przepraszam i obiecuję poprawę.
_________________
Mariusz
 
 
eMWu 


Imię: Maciek
Wiek: 53
Dołączył: 17 Lut 2013
Posty: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-22, 12:03   

W związku z tym, że już od dawna nie mam akwariów roślinnych to stosuję zupełnie inny sposób nawożenia roślin. Otóż w moim akwarium rosną w piaskowym podłożu (granulacja 1-2 mm) tylko żabienice różnych gatunków. Akwarium mam duże, roślin stosunkowo mało, więc nie nawożę nawozami dodawanymi do wody. Nie stosuję też kulek glinianych. Zamiast tego dawkuję pod korzenie roślin zamrożony nawóz granulowany OMOCOTE do roślin doniczkowych.
Przepis:
Nawóz w niewielkiej ilości wsypuję do małego kieliszka - tak 1-2 cm3. Następnie zalewa się wodą tylko tyle, żeby były ledwie przykryte i do zamrażalnika. Potem po zmrożeniu wyciągamy kieliszek, ocieplamy go ciepłą wodą i delikatnie wyciągamy zawartość i obracamy o 90 lub 180 stopni. Zalewamy jak najzimniejszą wodą tak, aby jak najwięcej wody oblało zmrożone kulki i znów do zamrażalnika. Na drugi dzień wyciągamy z zamrażalnika powiększoną bryłkę lodu z kulkami. Znów ocieplamy kieliszek i zmrożoną bryłkę szybciutko pod roślinki się wsadza. Jak się drugi raz nie zaleje wodą kulek, to potrafią się w akwarium szybko rozmrozić i rozsypać przed wciśnięciem pod roślinki.

Taki nawóz działa nie gorzej niż kulki gliniane, bo wolno uwalnia się zawartość do podłoża i po jakimś czasie, np. przy przesadzaniu roślin, łatwo zużyte puste kapsułki wywalić z akwarium.
Można też kupić gotowe scalone stożki nawozowe Osmocote do grzybieni (potocznie - lilii wodnych). Tylko te stożki są za duże do roślin akwariowych i trzeba je dzielić. Poza tym często się rozsypują przy wkładaniu pod rośliny. Lód jest lepszy.

Kilka miesięcy temu wyciągałem wszystkie rośliny z akwarium. Korzenie roślin pięknie powrastały w kulki Osmocote, więc na pewno nawóz ten im służy. Poza tym większość żabienic pięknie wyrosła i miała olbrzymie rozmiary.

Poniżej zdjęcia zamrożonego nawozu OSMOCOTE.



 
 
dylus 


Imię: Mariusz
Wiek: 52
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 46
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2013-04-19, 13:29   

Na temat nawożenia zbiornika można by pisać i pisać i pisać zasada jest jedna ile zbiorników to tyle metod nawożenia ,wszystko zależy co w danej chwili w zbiorniku się dzieje .Nie ma złotego środka .Wpływ na rośliny ma wszystko ilość ryb,sposoby karmienia,utrzymanie czystości w zbiorniku ,światło itd...........
 
 
Moraś 

Imię: Marek
Wiek: 46
Dołączył: 19 Gru 2014
Posty: 42
Skąd: Płock
Wysłany: 2014-12-19, 18:01   

Zgadzam się z przedmówcą . Szkół nawożenia jest sporo , Na Płockim forum akwarystycznym którego forumowiczem też jestem większość nawozi solami zapewne z racji kosztów które są na pewno mniejsze niż nawozy oferowane przez różne firmy .
Ĺťeby się nie rozpisywać przytoczę może temat który stworzył administrator owego forum .

Nawożenie
Ostatnio zmieniony przez Moraś 2014-12-19, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kowalajnen1982 


Imię: slawek
Wiek: 41
Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 262
Skąd: szczecinek
Wysłany: 2015-01-13, 10:04   

Witam. Moja przygoda z akwarystyką rozpoczeła się właśnie od rośliniaków -wydaje mi się ,że przerobiłem dużżżżo na temat nawożenia - z doświadczenia powiem tak że nawożenie to bardzo osobista sprawa dla każdego baniaka. Robiłem nawet testy i doświadczenia na na trzech zbiornikach roślinnych. Jak znajde chwilę to wstawie fotki i opis,oraz wnioski z tych doświadczeń -pozdrawiam
 
 
kowalajnen1982 


Imię: slawek
Wiek: 41
Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 262
Skąd: szczecinek
Wysłany: 2015-01-15, 15:43   

Jest czas więc opiszę kilka zbiorników.
1.
akwarium narożne 240l
woda kranówa ph7,6-7,8
podloże to ziemia z kretowiska obrobiona w piekarniku plus jbl manado
oświetlenie 0,5 W/l
nawożenie sole co tydzień -potas i żelazo resztę zrobiły rybki i co tygodniowe podmiany 40 l H2O
czas oświetlania 12h na dobę
brak napowietrzania by utrzymać CO2 na odpowiednim poziomie.
 
 
kowalajnen1982 


Imię: slawek
Wiek: 41
Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 262
Skąd: szczecinek
Wysłany: 2015-01-15, 15:55   

zbiornik numer 2
prostokątne 240l
woda kran ph j/w
nawożenie sole mikro i makro dawki dzienne
co2 -rozpuszczane w filtrze narurowym
2 filtry zewnetrzne 2x max ceramika gąbki na wlotach
podmiana 1 w miesiącu 120l
podłoże ziemia z kretowiska polus jbl manado
oświetlenie zwykłe najtańsze świetlówki o barwie 6500 K 0,5W/l 12 godzin/h
 
 
kowalajnen1982 


Imię: slawek
Wiek: 41
Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 262
Skąd: szczecinek
Wysłany: 2015-01-15, 16:03   

Zbiornik 3
woda czyste ro podmiana 50l tydzien
zbiornik 200l
oświetlenie 0,5 W /l
filtr gąbkowy wewnetrzny
nawożenie sole mikro makro -dawki codzienne
podłoże j/w .pozdrawiam
 
 
kowalajnen1982 


Imię: slawek
Wiek: 41
Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 262
Skąd: szczecinek
Wysłany: 2015-01-17, 16:31   

mam w planach akwarium 180x60x60 roslinne z paletkami jak ogarnę temat to wstawie foto-narazie musze wyspawac stelaż.pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11