DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
TWORZENIE AKWARIUM ROŚLINNEGO Z PALETKAMI, wasze opinie
Autor Wiadomość
K@@MIL 


Imię: Kamil
Wiek: 32
Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 352
Skąd: Łuków
Wysłany: 2013-12-10, 17:27   TWORZENIE AKWARIUM ROŚLINNEGO Z PALETKAMI, wasze opinie

Chciał bym żeby każdy kto ma w tym zakresie doświadczenie podzielił się zemną i być może ktoś jeszcze skorzysta na temat zakładania akwarium roślinnego z dyskowcami.
Jest wiele różnych tematów na ten temat ale nie wszystkie są w pełni sprecyzowane, chciał bym się dowiedzieć co tym sądzicie i czy takie kwestie jak higiena, nawożenie, oświetlenie, podłoże są wam znane i podzielicie się swoimi doświadczeniami. Powiem szczerze marze o akwarium roślinnym z dyskami pewnie jak każdy z was bo takie połączenie jest dość Piękne. dlatego jeżeli ktoś ma już takie akwarium to niech napisze o trudnościach przy jego konserwacji i zdrowiu ryb chodzi mi głównie o takie kwestie jak.

- oświetlenie ile wat aby ryby nie czuły się jak w solarium a rośliny jak w jaskini.
- podłoże jakie i czy dodawać np. kulki glinowe? lub substrat.
- rośliny każdy wie pewnie jakie ale może jakieś ciekawe mało znane gatunki?
- korzenie a może dodatek kamieni widziałem w niemieckich akwariach paletki wśród kamieni wiem że to nie ten biotop ale wygląda ciekawie i chyba rybom nie przeszkadza?
- zachowanie higieny jak radzić sobie z zanieczyszczeniami?
- inne ryby coś na dno do sprzątania?
- jakie nawożenie czy korzystać z markowych nawozów czy może jednak metoda si.
- no i ciekawe zdjęcia jak ktoś ma i wiele innych.

Za zainteresowanie tematem z góry dziękuje.
 
 
K@@MIL 


Imię: Kamil
Wiek: 32
Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 352
Skąd: Łuków
Wysłany: 2013-12-12, 01:13   

Powie mi ktoś czy podłoża które uwalniają do wody mikro i makro elementy mogą być dla paletek? chodzi mi o takie coś jak pro soil ada itp
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2013-12-12, 08:39   

Nie nadaje sie
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
Nazer 

Imię: Piotr
Wiek: 40
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 92
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-12-12, 08:44   

Temat już nie raz przerabiany, sam takowe tutaj zacznałem i przerabiałem to....
Postaram się odpowiedzieć na tyle na ile moje doświadczenia w tym temacie są ...
1)jeśli chodzi o oświetlenie to nad moim 200 L z paletkami wisi HQI 150W i rybą nie przeszkadza - bez większych problemu można przyzwyczaić ryby do mocniejszego światła.
2) Jeśli chcesz sadzić rośliny i dbać o bezpieczeństwo paletek to polecam i osobiście stosuje żwir kwarcowy frakcji 1-2mm jest na tyle drobny, że resztki pokarmu i kupy nie przelecą przez niego, a na tyle gruby, że nie będą powstawać strefy beztlenowe, jak w przypadku piasku. Łatwo sadzi się rośliny...Substraty i podłoża aktywne odradzam, gdyż mogą uwalniać do toni wodnej za dużo mikro i makro, paletki nie lubią dużych stężeń np no3 w wodzie... Jeśli podłoże będzie miało warstwę z 10 cm i wiecej, można pod rośliny zaaplikować kapsułki nawozowe Aqua-art. One powoli uwalniają wszelkie niezbędne mikro i makro, które rośliny przyjmują przez korzenie... Przy 10 cm podłoża, nie powinno nic się uwalniać do toni wodnej. Poza tym kapsułki aa na tyle powoli uwalniają nawóz, że roślina w całości pobiera go przez system korzeniowy. Reszta nawozów będzie z jedzenia... w toni wodnej i nie odmulonych kupek ryb.
3) jakie rośliny to zależy tylko od ciebie, ważne by był przynajmniej jeden gatunek żarłoczny tzn. taki który ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, który będzie pochłaniał nadwyżki z lustra wody... Np. rogatek, cabomba, najas indica. Co do trudniejszych roślin może być ciężko, gdyż z reguły są kapryśne, w akwariach HT mogą mieć zachcianki. Jak pewnie wiesz najważniejszym makro dla roślin jest węgiel, w akwariach podawany z reguły jako co2... Paletki nie bardzo lubią go w wodzie, a dla roślin bardziej wymagających jest on wręcz niezbędny. można się pokusić o dawkowanie co2, lecz ja bym je podawał bardzo powoli tak by ledwie z dyfuzora się wydostawał i obserwować ryby...
4) Korzenie można, kamienie bym odradzał, wystraszona paletka nie patrzy na przeszkody ino bije na oślep, może się mocno zranić o ostre krawędzie kamieni.
5) zachowanie higieny dobra filtracja biologiczna to podstawa, woda powinna powoli przepływać przez filtr, filtr mechaniczny też przydatna rzecz, duża liczba zdrowych roślin to najlepszy filtr
6)polecałbym krewetki np. amano, bądź red fire. lecz te drugie musiały by mieć sporo kryjówek niedostęnych do paletek, bo łatwo staną się pokarmem, lecz z drugiej strony, jak wystartujesz akwarium to zanim wpuścisz paletki to i tak ze 2 miesiące musi dzialać samo aż się ustabilizuje, rośliny się zakorzeniom, to red fire zdąży się namnożyć mnóstwo, więc nawet jak paletki będą sobie je podjadać to i tak będą się mnożyć, więc ich nie wybiją
7) Ja bym nie polecał nawożenia lustra wody, z mixów będzie wystarczająco składników w toni wodnej, ew. zawsze można mieć jakieś nawozy w pogotowiu, jak już to polecam markowe. Metoda ei bo o tej chyba pisałeś odpada, gdyż opiera się ona o nielimitowanie składników pokarmowych rośliną, często występują w sporych stężeniach...
dla roślin wystarczy no3 do 10 ppm, po4 do 1, potas 10, mikro będzie z jedzenia ew. możesz kupić jakiś markowy nawóz mikro i podawać, magnez w postaci mgso4 paletką nie zaszkodzi, czesto używany jest w dużych stężeniach jako środek na zaparcia...
Częste pomiany wody, parametry bym utrzymywał na poziomie : ph 6,5, no3 5, po4 0,5 max 1, potas 10, magnez raz w tyg, łyżeczkę do pomienianej wody, z reguły jest go wystarczająco w kranie, kh ok 3, gh do 8, no2 oczywiście zero, temp. 27*C jeśli zdecydujesz się na zakup młodych ryb, jak przekroczą 10 cm śmiało możesz zejść do 26-25*C
to chyba tyle...
No i zakup roślin polecam z pewnych źródeł, najlepiej z hodowli roślin akwariowych, gdyż są to rośliny przeważnie hodowane bez zanurzenia, czyli nie ma ryzyka pasożytów, a jeśli rosną też zanurzone to w hodowlach i tak nie wpuszczają ryb, bo i tak nastawiają się na masową produkcję roślin, więc tam idą tylko łopatami nawozy i światło... Najbezpieczniejsze to rośliny in vitro... Lecz te często wolno i problemowo się przyzwyczajają....
_________________
Pozdrawiam N.
 
 
K@@MIL 


Imię: Kamil
Wiek: 32
Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 352
Skąd: Łuków
Wysłany: 2013-12-12, 16:11   

Dziękuje Ci bardzoo Piotrze, na prawdę konkretna odpowiedz z której dużo zaczerpnę!

A więc podłoże aktywne odpada więc będę miał piasek bazaltowy 0.8-1.2 frakcja
rośliny in vitro właśnie też słyszałem że nie przyjmują się zbytnio a mówisz z jakich innych źródeł możesz mi linki podesłać na priv jak to dla Ciebie nie problem?
korzeń w takim razie zamiast kamieni tylko mam problem bo nie wiem jak go wygotować bo jest spory a chce go odkazić dobrze;/
nawozy polecasz jakieś sprawdzone?
a i czy w podłoże wystarczą te kapsułki nawozowe Aqua-art czy może jeszcze cos byś zastosował?

a i czy taki http://allegro.pl/korzen-...3757554712.html korzeń może byc dla palet ? i tylko jak go przygotować


a o jeszcze co do krewetek to skąd zdobyć takie które były by bez niespodzianek żadnych?
Ostatnio zmieniony przez K@@MIL 2013-12-12, 16:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Nazer 

Imię: Piotr
Wiek: 40
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 92
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-12-12, 17:32   

Hej
Co do roślin in vitro, przyjmują się, tylko muszą mieć bardzo dobre warunki, tzn przede wszystkim żyzne podłoże i dużo co2. Sam zakładałem roślinne akwaria na samych invitro i było ok, ale to były typowe akwaria roślinne z pełną paletą nawozów i co2 bylo dawkowane w dość sporych dawkach....
tzn. co do źródeł roślin to ciężko mi powiedzieć skąd brać, swoje mam od znajomych rośliniarzy, którzy mają iście pedantystyczne zbiorniki, gdzie ryb jest bardzo mało, a nie którzy w ogóle ich nie trzymią, tylko mają podwodne ogrody... ale od akwarystów zawsze jest ryzyko... Najlepsze są rośliny od tzw. ogrodnictw wodnych, a tutaj musiałbyś jechać na giełdę np. do Łodzi, są tam stoiska sprzedawców samych roślin, mają je pakowane w worki np 100 szt. kabomby karolińskiej itp... To typowe rośliny z ogrodnictw wodnych, one ryb i pasożytów nie widziały. Natomiast widziały wiadra nawozów i światło jak na slońcu... Te rośliny często też mają ciężko przyzwyczaić się do warunków panujących w przeciętnym akwa... często mizernieją, ale odbijają od korzeni i rosną ok....
Jak korzeń odkazić hmmm jak ci się zmieści do piekarnika do wrzuć go daj na 200 stopni na 45 min i wszystko co żyje padnie... później moczenie w wodzie, może być już w akwarium...
Czy same kapsułki AA starczą nie wiem... Wiesz ja rośliny wodne hoduję jako pasjonat akwarystyki roślinnej w osobnym akwarium, gdzie mam żyzne podłoże, co2, i nawożenie lustra wody... Nie wiem czy wystarczą same kapsułki AA, to też zależy jakie rośliny będziesz chciał hodować.... Cały czas też trzymałem paletki na samym szkle...
Dopiero gdy miałem zakwit pierwotniaków zdecydowałem się dać tam podłoże i posadzić rośliny...
Mam sam żwirek, posadziłem rośliny można powiedzieć do testów i obserwacji jak sobie dadzą radę.
I tak posadziłem
Hydrocotyle sp. japan (którego to paletki wykopują co chwila, a ja sadze, ciekawe czy się ukorzeni) - na razie daje sobie radę...
Hygrophile Pinnatifida - uważana za rarytas, przyjeła się i puszcza bardzo wiele nowych kłączy
Najas Indica- ta rośnie bez problemu, ale mówią że rośnie w każdych warunkach jak chwast
Cryptocoryne wendtii brown - posadzona ale stoi w miejscu...
Ludwiga sp. mini super red - roślina dość nowa wśród pasjonatów roślinnej akwarystyki... widać, że się zakorzeniła, ale nie rośnie... może zacznie ruszać...
Cabomba caroliniana - coś tam przyrasta ale jak na nią wolno, gdyby miała żyźniejsze podłoże i co2 przyrosty byłyby pewnie 2x albo lepiej większe...
To tyle oc mam u paletek...
Dzisiaj przyciąłem bacopę, zobaczymy czy zacznie puszczać nowe pędy i jak będą się rozwijać... Lecz czegoś jej brakuje, ma bardzo duże odstępy w międzywęzłach... jakby jej brakowało światła... albo jakiegoś makro....Nie spodziewam się cudów i holendra na takim typie hodowli roślin. Bardzo prawdopodobne, że mocne światło i znikome mikro i makro elementy chamują wzrost, a i głodna roślina ciągnie do światła...
Niestety by mieć piękne akwarium roślinne trzeba nawozić i dobrze oświetlać....
Podłoże + światło+ nawożenie to święta trójca udanego akwarium roślinnego...
ps. co do wyboru nawozów, jeśli z makro chcesz mieć każdy pierwiastek osobno, polecam firmę Seachem, albo Easy life, możesz kupić, azot,potas, fosfor w osobnych buteleczkach... Jeśli chodzi o nawozy mikro bardzo dobry jest Tropica Plant Nutrition Liquid...
Z polskich producentów napewno Aqua art macro red... jeśli chcesz mieć makro all in one...
Lecz ja jestem zwolennikiem posiadania każdego makro osobno bo można dawkować wedle potrzeb, gdyż czasem brakuje azotu, a fosforu jest ok... wtedy dolewamy sam azot, a w takich all in one jak dolejesz brakującą ilość azotu to i fosforu przybędzie...
_________________
Pozdrawiam N.
Ostatnio zmieniony przez Nazer 2013-12-12, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
K@@MIL 


Imię: Kamil
Wiek: 32
Dołączył: 02 Paź 2013
Posty: 352
Skąd: Łuków
Wysłany: 2013-12-13, 11:34   

Dzięki Przyjacielu za tak głęboką odpowiedź myślę że każdy kto przeczyta Twój post będzie miał w głowie zarys już wszystkich czynności i weźmie pod uwagę niektóre aspekty Twoich rad (bynajmniej ja tak mam) , myślę że co do roślin to nie będę szalał wystarczą jakieś mchy na korzeniu i microsorium uskrzydlone a na ala trawnik straugoryne repens,
tylko nie wiem jak z tym invitro bo ogólnie pytałem w zoologiku faceta który jeździ do Łodzi na tą giełdę i powiedział że są niby tacy sprzedawcy którzy mają same rośliny (ale sprzedawca to sprzedawca i mu wierzyć pewnie nie da się) więc chyba jednak zaryzykuje te invitro bo nawet na roslinyakwariowe powiedzieli mi że z upraw szklarniowych też mogą coś mieć bo tam też są ryby więc nie wiem co zrobić pod tym względem jedynie jeszcze moze uratuje mnie Adam bo on ma mi sprzedać trochę roslin i mam nadzieje że bedą to gatunki które mi odpowiadają, co do nawożenia to zdecyduje się chyba na serię Tropicala bo słyszałem własnie o nim trochę dobrego.

Co do krewetek to tak sobie myślę czy jak by kupić parę trzymać je w sterylnym akwarium i gdy zrobią młode wywalić je i zostawić same młode które może mogą być już raczej wolne od badziewi różnych? takie coś podobnie jak ślimaki helenki się przygotowuje?


a korzeń ajć nie dam rady go nigdzie zmieścić tym bardziej do piekarnika, jedynie w wannie mogę go moczyć i modlić się żeby wszystko było zabite będę lał go wodą gorącą i solą i zobaczymy




rozmawiałem właśnie z sprzedawcą roslinyakwariowe który oznajmił mi że nawet rośliny invitro nie są w 100% takie invitro i że może z nimi przedostać się jakiś pierwotniak ;o
Ostatnio zmieniony przez K@@MIL 2013-12-13, 15:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fixmax 


Imię: Rafał
Wiek: 48
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 158
Skąd: Kopenhaga
Wysłany: 2014-02-27, 10:02   

Miałem kiedyś holendra z 2 parami paletek , oswietlenie HQI 2x75W, nawozenie Co2, do tego nawóz planta gainer . Wszystko wyglądało super, jednak to bardzo duzo pracy i bardzo szybko potrafiały się zmieniac parametry. Dla tego z czasem zrezygnowałem z nawozu bo ryby wytwarzały wystarczajace ilosci, jednak z czasem zrezygnowałem tez z ryb w tym zbiorniku, bo sie obawiałem o ich zdrowie. W tych czasach są komputery sterujące i dozujące więc jest duuużo łatwiej i bezpieczniej. Rosliny polecił bym z firmy Aquatica (chyba jeszcze istnieje) Są zdrowe bo z hydroponiki, przy doborze odowiedniej ilosci ryb w akwarium roslinnym (nie holenderskim) nie ma sesu dodawać nawozu ani co2, oświetlenie to jazeniówki bo najtansze, wazne żeby miały kod 860(sylwania ,osram,philips), nie trzeba wydawac ekstra kasy na dedykowane jażeniówki. Teraz mam nad akwa 6 szt Led 2700K i niewymagające rosliny dobrze rosną, jak chcesz miec trawnik to led nie wystarczy, chyba ze mocny. Testowałem ostatnio 10W w obudowie jak od halogenowej lampy i przy akwa wysokości 60cm dał rade dobrze doswietlic dno(lepiej niż jazeniówka). Taka lampa da rade doswietlic powiezchnie 50/50/60(wys).
_________________
Ryby to jest hobby które zawsze do mnie wracało, zawsze z coraz większym akwarium
 
 
PAMIKA 


Imię: Paweł
Wiek: 49
Dołączył: 27 Maj 2014
Posty: 27
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-28, 14:47   

Kamil bardzo ciekawią mnie twoje poczynania z tworzeniem akwarium roślinnego z paletkami. Możesz napisać czy udało ci się stworzyć ciekawe akwarium z opisem co i jak - ewentualnie z dorzuceniem fotek?
 
 
Jula :3 


Imię: Julka
Pomogła: 1 raz
Wiek: 22
Dołączyła: 13 Mar 2014
Posty: 52
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2014-05-29, 21:09   

Jeśli chodzi o roślinniaki to nigdy nie ryzykowałabym hodowania pielęgnic w takim akwa ;-) Dlaczego?
- bo pielęgnice wymagają piasku, piasek to jak szczoteczka do zębów dla człowieka. Poniekąd w naturze substraty nie występują tylko piach
- to nie są ryby przystosowane do solary
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12