DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Godziny karmienia
Autor Wiadomość
MiroR 
MiroR

Imię: Mirosław
Wiek: 52
Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 397
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2014-01-31, 11:12   Godziny karmienia

Pytanie do pracujących posiadaczy dyskowców:
jak radzicie sobie z karmieniem ryb gdy w domu nie ma nikogo kto by je futrował?

Wstaje bardzo wcześnie bo już przed 6 rano i wracam dopiero ok 17 a czasami nawet później.
Raczej mija się z celem wrzucanie mixu o 6 rano bo w akwarium ciemno i ryby śpią.
Światło zapalam ok 11 i pali się 10 godzin. Nie chciał bym tego rytmu, ze względu na karmienie zmieniać, bo całą przyjemność czerpię wieczorem z obserwacji paletek a przy wyłączonym świetle jest to nie możliwe z kolei 16 godzin oświetlenia też w rachubę nie wchodzi.
Przy dorosłych dyskach nie jest to może taki problem bo można nakarmić 2 x dziennie np. po przyjściu z pracy ok 17 a potem jeszcze raz o powiedzmy 20 i wystarczy ale w akwarium mam ryby, które rosną i nawet dwa maluchy 7 cm, które domagają się papu znacznie częściej.
Mógłbym oczywiście dokarmiać automatycznym karmnikiem ale to wymagało by modyfikacji pokrywy a co najgorsze suchego moje ryby i tak nie tykają nawet po kilku dniach głodówki. Dlatego zresztą mieszam teraz do mixu D50 i inne płatki suchego by wzbogacić jadłospis.
Czy ktoś z was spędza również tyle czasu w pracy i ma taki dylemat?
Jak sobie radzicie w takiej sytuacji z karmieniem młodych ryb?
_________________
www.pokoje-taras.pl
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-01-31, 11:30   

U mnie podobnie Mirku :-)
- Wstaję 4.46 - o 4,30 - do 5,00 zapala się jedna świetlówka (1x54GROLUX) Tak żebym widział ryby jak wychodzę do pracy :-)
- Koło godziny 8,00 zapala się belka LED od Andrzeja - żona daje pierwszy kawałek mięsa - światło świeci do 22.00
- od 13,00 do 15,00 świeci się 1x54GROLUX - w taryfie - i w tych godzinach wraca żona daje drugi kawałek mięsa
- o 17 wracam ja i daję kawałek mrożonej artemii
- o 19 włącza się oświetlenie nocne 1x13w i koło 20-21 daję im granulat
Światło gaśnie w takiej kolejności:
22.00 -belka LED
23.00 -1x54w GroLux
24.00 -nocne 1x13w
Średnio karmię 4-5 razy dziennie - młode są więc częściej karmię :-)
Ale ja mam dobrze, że żonka karmi
 
 
 
wodzumasta 

Imię: Łukasz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Sty 2014
Posty: 44
Skąd: Gorzyce
Wysłany: 2014-01-31, 14:02   

Polecam wyłącznik czasowy. Przy elektronicznym możesz sobie ustawić co do minuty o której ma się włączyć i wyłączyć. jeśli wstajesz o 6 to ustaw go na 5 i ryby zdąża się rozbudzić a np. o 8 światło ustawisz na wyłączenie. I oczywiście możesz takich włączeń i wyłączeń ustawić sobie kilka na dobę.
 
 
MiroR 
MiroR

Imię: Mirosław
Wiek: 52
Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 397
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2014-01-31, 14:06   

No to masz dobrze z tą żoną :lol: Jeśli tak samo jak rybcie karmi ciebie to tylko pozazdrościć.
Ja z moją dojeżdżam razem do trójmiasta do pracy więc wyjeżdżamy i wracamy o tej samej porze i ryb nie ma kto karmić :cry:
_________________
www.pokoje-taras.pl
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-31, 14:43   Re: Godziny karmienia

MiroR napisał/a:

Raczej mija się z celem wrzucanie mixu o 6 rano bo w akwarium ciemno i ryby śpią.
Światło zapalam ok 11 i pali się 10 godzin.

a gdzie napisane, że ryba o 6 rano śpi?
Ona zaczyna właśnie intensywnie żerować skoro świt. Daje się podwójną dawkę by zjadły do naszego przyjścia i po sprawie. Jak dozować ową dawkę: bierze się porcję mixa daje do akwarium z rana o 6 i po przyjściu się sprawdza czy zjedzone. Jeśli nie daje się następnym razem mniejszą. Jeśli tak daje się zwiększoną o 10% i tak do skutku aż zobaczymy, że coś z danego dnia zostało a wtedy się porcję zmniejsza o 10% i po sprawie. Po miesiącu jak urosną trza dodatkowo zwiększyć.
Moje światła nie widzą i żyją jakoś. Wieczorem to się karmi tak by miały brzuchy z rozstępami.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MiroR 
MiroR

Imię: Mirosław
Wiek: 52
Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 397
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2014-01-31, 14:59   

wodzumasta napisał/a:
na 5 i ryby zdąża się rozbudzić a np. o 8

Tego chciałem uniknąć bo pali się 13 godzin a za wcześnie wyłącza. Największą frajdą z oglądania ryb mam właśnie gdy na dworze już ciemno czyli 19-22
adamn napisał/a:
a gdzie napisane, że ryba o 6 rano śpi?
Ona zaczyna właśnie intensywnie żerować skoro świt. Daje się podwójną dawkę by zjadły do naszego przyjścia i po sprawie. Jak dozować ową dawkę: bierze się porcję mixa daje do akwarium z rana o 6 i po przyjściu się sprawdza czy zjedzone. Jeśli nie daje się następnym razem mniejszą. Jeśli tak daje się zwiększoną o 10% i tak do skutku aż zobaczymy, że coś z danego dnia zostało a wtedy się porcję zmniejsza o 10% i po sprawie. Po miesiącu jak urosną trza dodatkowo zwiększyć.
Moje światła nie widzą i żyją jakoś. Wieczorem to się karmi tak by miały brzuchy z rozstępami.

A teraz to mnie pocieszyłeś! Może mi ryby w końcu zaczną rosnąć :-D ,
a ja myślałem, że o 6 rano to nie ma co ryby stresować bo zauważyłem , że gdy jest ciemno i otworzę klapę to w akwarium wybucha panika i ryby chowają się po kątach. Tak się jednak za dnia gdy jest jasno już nie zachowują.
Dzięki za informacje i od jutra karmienie od 6 rano...no jutro to jednak nie bo jest sobota :mrgreen: ale od poniedziałku futrowanie od świtu!
_________________
www.pokoje-taras.pl
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-31, 16:51   

Ci co mają żwir kilka milimetrowy w zbiorniku i idą spać to słyszą ja dyski żwir w pysk biorą i go przekopują w poszukiwaniu pokarmu. A jutro możesz zobaczyć pierwsze efekty. Karmienie 6.00 i kimanko do 10 i patrzysz ile zżarły.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MiroR 
MiroR

Imię: Mirosław
Wiek: 52
Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 397
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2014-01-31, 17:57   

adamn napisał/a:
Ci co mają żwir kilka milimetrowy w zbiorniku i idą spać to słyszą ja dyski żwir w pysk biorą i go przekopują w poszukiwaniu pokarmu. A jutro możesz zobaczyć pierwsze efekty. Karmienie 6.00 i kimanko do 10 i patrzysz ile zżarły.
Adam

i to jest dobry pomysł! Jutro budzik na 6h :evil:
_________________
www.pokoje-taras.pl
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2014-02-02, 22:11   

Szkoda że jeszcze nikt nie wyprodukował karmnika na mrożonki, chociaż Andrew72 gdzieś napisał że ma pomysł na takie cudo tylko nie ma czasu na jego realizację. Jakby wypuścił na rynek takie cudo to rozeszłyby się jak świeże bułeczki ;-)
Może wszyscy razem zmobilizujemy go do rozpoczęcia krótkometrażowej produkcji na nasze potrzeby?? :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9