DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Witaminki dla naszych paletek
Autor Wiadomość
MiroR 
MiroR

Imię: Mirosław
Wiek: 52
Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 397
Skąd: Władysławowo
  Wysłany: 2014-01-10, 18:56   Witaminki dla naszych paletek

Ponieważ cena za witaminki dla naszych podopiecznych jest absurdalnie wysoka postanowiłem zrobić mieszankę samemu.
Przykładem dla mnie był znany wszystkim specyfik: sera fischtamin, który ma w składzie (w 1 litrze) :
Wit. A 545.000 IU, Wit. B1 2.000 mg, Wit. B2 1.500 mg, Wit B6 2.000 mg, Wit B12 2 mg, Wit. C 55.000 mg, Wit. D3 100.000 IU, Wit. E 4.70 mg, Wit. K 510 mg, wapń D-pantothenat 5.000 mg, kwas foliowy 480 mg, nikotynamid 10.000 mg.

Niestety nie do końca udało mi się odtworzyć skład i proporcje ale najważniejsze witaminy są zawarte :-)
Z witaminą C żaden problem, jedna tabletka zawiera 200 mg czyli potrzebujemy ok 3 szt.
witamina E w kapsułkach- 100 mg, trochę za wiele więc nie trzeba wyciskać całej.
witaminy z grupy B... i tu już jest trochę szukania bo najprostszym rozwiązaniem jest B-complex ale ich skład się diametralnie różni zależnie od producenta.
Ja użyłem Gold-VitB Forte firmy Olimp Labs bo ma najwięcej witamin z grupy B (B1, B2, B6,B12) i do tego zawiera kwas foliowy, Nicynę, Biotynę oraz kwas pantotenowy.
Witaminy A i D można oczywiście mieszać osobno z dodatkiem oleju jednak lepszym rozwiązaniem są kapsułki tranu, które w moim wypadku (olej z wątroby z dorsza APTEO) zawierają witaminę D i A oraz EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), które raczej rybkom nie zaszkodzą.

Tabletki witaminy C i B-complex oczywiście trzeba umyć ze zbędnej otoczki, rozkruszyć np. łyżeczką i wsypać do wody, intensywnie mieszamy do rozpuszczenia. Dodajemy zawartość kapsułek tranu oraz witaminy E i ponownie mieszamy. Ja robię to w malutkim słoiczku po koncentracie pomidorowym :-D .
Na 10 ml wody destylowanej zużywam: 5 tabletek witaminy B -complex, 3 tabletki witaminy C, 1 kapsułkę witaminy E i 4 kapsułki tranu.

Całość przechowywać w lodówce, jak długo... trudno powiedzieć, ja przygotowuję mieszankę tylko przed leczeniem ryb lub przy jakiś zmianach, które mogłyby moje palety stresować. 10 ml zużywam najdalej po tygodniu i nie zauważyłem by płyn w tym czasie w jakiś sposób uległ jakimś negatywnym zmianom.
Bardzo istotne by witaminy przed użyciem intensywnie wstrząsnąć ponieważ płyn się rozwarstwia w trakcie przechowywania.

Całkowite koszta całej akcji w porównaniu z fishtamin sery wręcz pomijalne :-)
_________________
www.pokoje-taras.pl
Ostatnio zmieniony przez MiroR 2014-01-10, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-13, 12:04   

Człek to widać lubi iść pod górę. Już samo przygotowanie mixa nie starcza. Jakieś lanie do wody? PO co i na co?
A przerost formy i witamin nad treścią okaże się dopiero pp czasie.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MiroR 
MiroR

Imię: Mirosław
Wiek: 52
Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 397
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2014-01-13, 20:14   

adamn napisał/a:
Człek to widać lubi iść pod górę. Już samo przygotowanie mixa nie starcza. Jakieś lanie do wody? PO co i na co?
A przerost formy i witamin nad treścią okaże się dopiero pp czasie.
Adam

Naczytałem się różnych informacji w internecie, :-/ że warto po np. po leczeniu ryb dodć witamin do wody bo prawdopodobnie ma to przyspieszać ich rekonwalescencję ale masz zdecydowanie większe doświadczenie i jeśli piszesz, że jest to przerost formy i witamin nad treścią to zaprzestane podawania witaminek. :cry:
_________________
www.pokoje-taras.pl
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-14, 11:38   

"bo prawdopodobnie"
w tym sęk ;-)
Ryba jak leczona właściwie to je a jak je to dostaje witaminy w mixie. Jak nie je to jej nic nie pomoże..
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11