DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie led chyba najprostsza alternatywa.
Autor Wiadomość
hary 

Imię: Paweł
Wiek: 43
Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 28
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2014-01-09, 15:32   Oświetlenie led chyba najprostsza alternatywa.

Witam.
Ja u siebie w akwarium zastąpiłem jażeniówki T8 na żarówki GU10

Jest to bardzo proste do wykonania i praktycznie bez dużego wkładu finansowego.

W pokrywie wywierciłem 2 otwory pod oprawę GU10- ważne żeby otwory były nie za ciasne,ale tak żeby oprawa wchodziła.

Następnie ustawiamy oprawę w otworze i sylikonujemy silikonem na ciepło,aby całość uszczelnić w części zewnętrznej-tam gdzie stateczniki. A środek silikonem akwarystycznym.

Napięcie bezpośrednio z kabla ten który macie w pokrywie z włącznikiem światła na oprawki+kostka łącząca i dwa kable pod następną oprawę ( Szeregowe łączenie ile kto potrzebuje.)

I w taki prosty sposób w 112l z 2x18W =36W pobór mocy spadł na 6,5W Wykorzystałem żarówki led o mocy 1x 4,5W 1x 2W światło zimne białe.

Dodam tylko z obserwacji w 112L jest problem z glonami brunatnymi być może jest to spowodowane brakiem podłoża? lub słabym oświetleniem? tego nie wiem.

A w 240l były T8 2x36W=72W zamieniłem na 1x4,5W 1x4,5W =9W tu kombinacja światła białe zimne 4,5W oraz ciepłe białe 4,5W

Myślę o dołożeniu jeszcze 2 żarówek o mocy 4,5W barwa ciepła.

Dodam tylko że jeżeli już coś modyfikujecie w swoich pokrywach robicie to na własną odpowiedzialność.

W przyszłości planuję zastąpić w mojej 450L żarówki 2x54W na już dostępne na alegro świetlówki led tym razem bez ingerencji w pokrywę. Moc to 2x18W

Link niżej.
http://allegro.pl/swietlo...3838072262.html

Kilka fotek jak to wygląda.

Pozdrawiam.
_________________
Paweł
 
 
adam1977 


Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 759
Skąd: Pajęczno
Wysłany: 2014-01-09, 15:50   

Też miałem w czarnej pokrywie zamontowane żarówki GU10 i GU3,5 - te drugie mieściły się całe :-)
Jednak ja miałem zamontowane je wyżej - znaczy tak że nic nie wystawało pod pokrywą, wszystko było w komorze pokrywy.
Miałem tak 5 sztuk zamontowanych na 450l - oprócz standardowych świetlówek.
Jak na 450l to tylko jako oświetlenie nocne lub wieczorne :-)
Ĺťarówki działały jakieś 5-6 miesięcy w między czasie kilka padło, dopiero jak jedna się rozleciała i wpadła do wody na wiszących kabelkach, to się wystraszyłem i odłączyłem zasilanie.
Jednak u mnie było stanowczo więcej wody :-D
Jak mogę ci coś podpowiedzieć to kupuj żarówki które mają diody osłonięte szybką - bo te bez szybki szybko siadają od wilgoci.
I trzymaj paragony bo na pewno nie wytrzymają do końca gwarancji :-D
pozdro
Ostatnio zmieniony przez adam1977 2014-01-09, 15:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
hary 

Imię: Paweł
Wiek: 43
Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 28
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2014-01-09, 16:03   

U mnie jedyny minus to to że woda nie może być zalana na maxa.
co do szczelności to ja dodatkowo uszczelniłem silikonem akwarystycznym i jakoś przez 7m-cy jest ok.
_________________
Paweł
 
 
hary 

Imię: Paweł
Wiek: 43
Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 28
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2014-01-09, 16:07   

[quote="hary"]U mnie jedyny minus to to że woda nie może być zalana na maxa.
co do szczelności to ja dodatkowo uszczelniłem silikonem akwarystycznym i jakoś przez 7m-cy jest ok.
Dodam tylko że ta z prawej to barwa ciepła,jednak ryby i rośliny wyglądają naturalnie w barwie zimnej.
_________________
Paweł
 
 
hary 

Imię: Paweł
Wiek: 43
Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 28
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2014-01-09, 16:29   

Jeszcze kilka zdjęć poglądowych jak to wygląda w akwarium z roślinami.
Barwę roślin oraz krewetek.
_________________
Paweł
 
 
rafi_1984 

Imię: Rafal
Wiek: 39
Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 182
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-01-09, 17:07   

A nie myslales o belkach Power Led od Andrzeja od nas z forum....
Napewno wychodzi to troszke drozej.... ale efekt podejrzewam ze nieporownywalnie lepszy....
Ja mam belke 20W i oswietla mi cale akwarium 375l.... jak nie jestes maniakiem roslin wystarczy i jest przyjemne dla oka i nie wali po oczach jak slonce na rowniku (bodajrze Adam tak zawsze mowi :))
Lepszy efekt miedzy innymi dlatego ze belki od Andrzeja maja nie tylko biale diody ale takze niebieskie i czerwone wiec ryby tez ladniej wygladaja a nie tak jak w labolatorium :)
 
 
hary 

Imię: Paweł
Wiek: 43
Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 28
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2014-01-09, 21:00   

Co racja to racja. Zobaczę może kiedyś się zdecyduje na coś takiego,ale póki co mi to w zupełności wystarcza.
:-)
Pozdrawiam Rafale. :-)
_________________
Paweł
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-09, 21:00   

Hary bez obrazy ale bardzo lekko mówiąc nie wygląda to ładnie.
 
 
hary 

Imię: Paweł
Wiek: 43
Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 28
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2014-01-09, 22:05   

Zgadza się Tomku. Jednak że w moim przypadku jest to akwarium na młode paletki i za bardzo nie zależało mi na wyglądzie, a bardziej na obniżeniu kosztów utrzymania akwarium.

Można by pokusić się o wycięcie większych otworów i wsadzić oprawy do obudowy a żarówki usadowić na 0 w pokrywie-można to jeszcze przerobić. :-D
_________________
Paweł
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10