DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Wieloszczety Polychaeta
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-16, 10:59   Wieloszczety Polychaeta

By zobaczyć co to takiego mają niektórzy z NAS w zbiornikach i piszą co rusz posty z trwogą w głosie musiałem się postarać dawno temu o materiał do badań by ocenić co to takiego. Użyczył mi go FORUMOWICZ, który nałapał mi tego prosto ze swego denitratora. Tam ich było w znacznych ilościach. Nie licząc pływających w toni wodnej obcych ;)
Co zobaczyłem i sfilmowałem przedstawiam poniżej.
Wieloszczety (Polychaeta) to kolejny przedstawiciel jakiego możemy spotkać w naszych zbiornikach. Z uwagi na ich różnorodność i ilość form nie podejmuję się tu dokładnie określić nazwy z jaką mamy do czynienia.
W naszych zbiornikach możemy spotkać wieloszczety pełzające lub nieosiadłe, zamieszkujące wody słodkie. Niekiedy lekko zasolone. Istotnym jest też fakt, że pokazują się one w znacznych ilościach w zbiornikach dekoracyjnych z filtracją zewnętrzną jak i zaopatrzonych w denitryfikatory. Prowadzą aktywny tryb życia, mogą pełzać po dnie, ryć w gruncie, pływać czy też otaczać się resztkami pokarmowymi czy piaskiem by zbudować rurki ochronne. Wieloszczety wyróżniają się obecnością licznych i dobrze wykształconych przydatków ciała, takich jak parapodia (czyli przynóżki, okolone szczecinkami, służące jako narząd ruchu), czułki, głaszczki i wąsy. Są zwierzętami przeważnie rozdzielnopłciowymi.
Kształt ciała mają wydłużony, nieco spłaszczony w kierunku grzbietowo-brzusznym lub walcowaty. Ciało składa się segmentów. Posiadają przedni i tylny odcinek ciała odróżniający się od reszty. Na płacie głowowym występują czułki (narządy dotykowe). Na części gębowej odcinka głowowego występują wąsy. Na tułowiu występują krótkie, umięśnione, ruchome wyrostki.
Wieloszczety pełzające odżywiają się częściej pokarmem zwierzęcym.
Mogą być też drapieżne, które za pomocą silnie rozwiniętego ryjka, szczęk i niekiedy gruczołów jadowych napadać mogą nawet drobne rybki.

Środek ciała w powiększeniu 300x

300x

300x

120x

120x

300x

300x


Wieloszczet w całej okazałości - prawie w spoczynku.
k l i k n i j

Na początku dobrze widoczna część głowowa (czułki, wąsy) w powiększeniu 120x.
Potem powiększenie 300x
k l i k n i j

Tu z NETU


k l i k n i j


Jak ktoś wyłączy filtr zewnętrzny czy też ma przerwę w dopływie prądu to oczęta jego zobaczą

na filmie wypasiony osobnik wypluty z filtra jaki może się pojawić w znacznych ilościach
K L I K N I J
i ten sam pod mikroskopem
K L I K N I J
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2014-01-03, 00:55   

To jeszcze taki co wygina śmiało ciało z moich 200l

http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
hary 

Imię: Paweł
Wiek: 43
Dołączył: 15 Gru 2012
Posty: 28
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2014-01-09, 21:21   

A ja złapałem potwora.
http://youtu.be/dvget5TNCR4
_________________
Paweł
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10