DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Kto by się podjął
Autor Wiadomość
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-06, 18:51   

Rafal napisał/a:
Łukasz napisał/a:
A czy jest tak gładka, że bakterie nitro nie mogą się na niej rozwijać?

Napisz do Aquaela lub innego jej producenta i zadaj to pytanie.

Na pewno bioceramika ma dzięki porom dużo większą powierzchnię na której mogą osiedlać się bakterie nitryfikacyjne niż ceramika.


Niemożliwe ;-)
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-06, 18:53   

Ponoć nie ma rzeczy niemożliwych :-)
Ostatnio zmieniony przez Rafal 2013-12-06, 18:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-06, 20:18   

Fachowo się doszkolcie i nie musicie iść za modą. Chyba, że kolejny temat filozoficzny mam stworzyć i zaproponować :mrgreen:

BIOCERAMIKA kliknij

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-12-06, 22:22   

Hmm no ten podział ceramika a bioceramika, znana mi jest od Rafała, jedną już miałam w kubełku, niby ceramika, a drugą kupiłam później bioceramikę. :-/
No i tak już troszkę ale całkiem zgłupiałam...

Trzasnąć atlas wkładów do filtrów, opis pięknie to może troszkę, (nie mówię dużo ) zmądrzeję ?
Miejmy nadzieję ;-)

Ale niech inni powstawiają, jest sporo tego, biobale, zeolit, torf, węgiel aktywny, gąbki, wata perlonowa...
wiele innych których nawet nie znam.
Pozdro
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-06, 22:46   

Moim zdaniem tani chwyt marketingowy, pod tytułem jak zarobić 2 raz na tym samym.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-07, 09:12   

Adam, nie o takiej bioceramice tu mowa i dobrze o tym wiesz ;-) Bo wystarczyło skopiować jakikolwiek kolejny link a nie pierwszy z wyników google.

Czy tani chwyt marketingowy? Według mnie nie. Sprawdzić to można bardzo prosto. Wypełnij sobie kubeł tą gładką bioceramiką i kontroluj parametry (NO2, NO3) wody przez jakiś czas (bez żadnych gąbek, bez podłoza, sama bioceramika w zarybionym akwarium). Później zastąp to porowatą bioceramiką i kontroluj te same parametry. Nie może to być okres tygodnia czy dwóch ale dłuższy. Różnica jest widoczna.
Ostatnio zmieniony przez Rafal 2013-12-07, 09:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-12-07, 09:58   

Myślę, że nie potrzeba tutaj żadnych wykładów i dowodów. Należy temat przyjąć empirycznie.
Im większa porowatość złoża tym większa jest jego powierzchnia czynna, a im "gęściejsza " ceramika tymi wolniejszy przepływ wody przez szczeliny, a tylko wtedy możemy mówić o procesach oczyszczania bio, kiedy przepływ wody w pobliżu kolonii bakterii jest prawie znikomy. Jeżeli kanaliki są bardzo małe przepływ wody odbywa się w nich jeszcze wolniej a właściwie wcale i tam mamy pole do popisu bakteriom beztlenowym---tam rozkładane jest NO3 Takie zjawisko zachodzi wewnątrz kulek keramzytu hydroponicznego, jak i zwykłego budowlanego. Taki keramzyt jest najbardziej ekonomicznym złożem ceramicznym do filtracji w sumpach-jest tani i wydajny.
Tak moja skromna opinia, a dyskusja na temat nazwy cerami bio czy ceramika zwykła jest zwykłym mieleniem wody kijem. Ja kupię sobie 1m3 keramzytu za 140 zł i zapakuję go w woreczki po 1 litrze i będę sprzedawał za koszmarne pieniądze jako rewelacyjny "biooczyszczacz" akwarystyczny i będę miał zbyt i znajdę następnych 20 osób, które beda dyskutowały czy to biooczyszczacz czy keramzyt :-/ :-/
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-12-07, 10:53   

Napiszę coś na temat mojego sumpa-oczyszczalni.
Komora nr 1 gąbki w trzech wariantach ziarnistości każda płyta o wymiarach 50x80x10 cm
w pionie leżą po 2 sztuki różnej granulacji od góry najrzadsza u dołu najgęstsza(ta jest tylko jedna. Mamy słup 50 cm gąbki, pod nim około 10 cm keramzytu(swobodny przepływ dołem do drugiej komory) i około 25 cm piasku granulacji 0,2-2 mm(w nadziei na wytworzenie plenum)
Komora numer 2 wymiary 90x80x90 cm i tutaj znajduje się na dnie 25 cm piasku i około 0,6m3 kulek keramzytu budowlanego
Komora nr 3 -wymiary 140x80x90 cm ==tutaj znajduje się woda oczyszczona(mam pętlę zwrotną na gąbki, ale jej nie używam) i pompa niskiej mocy(50W) i wydajności 6500 l na godzinę, która podaje wodę wężem do góry tam jest zraszacz, który zrasza keramzyt w hydroponice i otwarty wypływ na końcu zraszacza---tymi dwoma drogami woda wraca do akwarium. Rosliny zasilam CO2 i nawozami firmy AZOO. Myślę, że właściwy efekt wizualny osiągnę za rok.
Dodam, że każda z komór ma przelew -wyprowadzony na zewnątrz budynku-to w razie gdyby się coś przytkało.

PC075514.JPG
Komora nr 1 stos gąbek To co leż na wierzchu to wszelakie syfy -w postaci żelu po dodaniu aquaguard AZOO. Usuwam zwykłą turbiną.
Plik ściągnięto 47 raz(y) 87,03 KB

PC075515.JPG
Komora nr 2 --keramzyt
Plik ściągnięto 38 raz(y) 130,86 KB

PC075516.JPG
komora nr 2--przelew do komory nr 3
Plik ściągnięto 32 raz(y) 112,95 KB

PC075525.JPG
komora nr 3 wylot z komory nr 2
Plik ściągnięto 37 raz(y) 59,03 KB

PC075529.JPG
pompa w komorze nr 3
Plik ściągnięto 32 raz(y) 147,23 KB

PC075533.JPG
Lampa UV 40 W włączona w obieg wody przed wejściem do akwarium.
Lampa pracuje tylko w razie potrzeby.
Plik ściągnięto 33 raz(y) 64,86 KB

Ostatnio zmieniony przez roh 2013-12-07, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-12-07, 17:43   

Jak ładnie i ile treści. Niech inni piszą to się coś zmontuje.
Mnie to osobiście nie interesuje bo od zarania dziejów nie przykładam wagi do w/w parametrów. Dla mnie i ryb liczy się tylko pH ;-)

Ale jak kto może to czemu nie. Niech się bawi.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-12-07, 18:11   

adamn napisał/a:
Jak ładnie i ile treści. Niech inni piszą to się coś zmontuje.
Mnie to osobiście nie interesuje bo od zarania dziejów nie przykładam wagi do w/w parametrów. Dla mnie i ryb liczy się tylko pH ;-)

Ale jak kto może to czemu nie. Niech się bawi.
Adam

U mnie też tak było bardzo długo i jest nadal w baniakach na dole, ale baniak dekoracyjny prawie 3000 l musi być praktycznie bezobsługowy inaczej nie wyobrażam sobie. Musiałbym cały czas latać koło niego jak kotek z pęcherzykiem.
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-08, 11:05   

Rafal napisał/a:
Czy tani chwyt marketingowy? Według mnie nie. Sprawdzić to można bardzo prosto. Wypełnij sobie kubeł tą gładką bioceramiką i kontroluj parametry (NO2, NO3) wody przez jakiś czas (bez żadnych gąbek, bez podłoza, sama bioceramika w zarybionym akwarium). Później zastąp to porowatą bioceramiką i kontroluj te same parametry. Nie może to być okres tygodnia czy dwóch ale dłuższy. Różnica jest widoczna.

Rafał rozumiem ze zrobiłeś taki test, podaj proszę jego wyniki, w sensie pomiary No2 i No3 dla ceramiki i bioceramiki z podziałem na dni w 2 identycznych zbiornikach. Fotorelacja mile widziana będzie ciekawy wątek na forum.
Ostatnio zmieniony przez porlock 2013-12-08, 11:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-08, 11:55   

Dzienniczka nie prowadziłem. Ani dwóch zbiorników identycznych zbiorników różniących się tylko wkładami nie miałem, bo warunki lokalowe na to nie pozwalają. Piszę na podstawie obserwacji jednego zbiornika i tego, co zmieniło się po zamianie gładkiej ceramiki która była w zestawie z filtrem na bioceramikę w podobnej ilości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14