DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
90x45x45 OW - powrót do akwarium roślinnego
Autor Wiadomość
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-25, 21:19   90x45x45 OW - powrót do akwarium roślinnego

Długo mnie to męczyło i w końcu powrót do akwarystyki roślinnej stał się faktem ;) Dane techniczne:

Wymiary: 90x45x45, produkcji Akwarium Szczecin

Objętość: 160 litrów netto

Szkło: 10 mm OptiWhite

Szafka: czarna, front wyklejony czarnym szkłem, produkcji Akwarium Szczecin

Oświetlenie: belka AZOO Flexi-M 2xT5 39W, świetlówki Sylvania Aquastar + Osram 865

Filtracja: Ikola 450 z wkładami AZOO Active Filter 4in1 + 2 pompy cyrkulacyjne Koralia Nano

Ogrzewanie: AquaNova 200W

CO2: butla wysokociśnieniowa + atomizer

Dekoracje: kamienie podobne do SEIRYU, korzeni brak

Podłoże: 2 opakowania 9l ELOS TerraBlack Medium (granulacja jak Amazonia Powder) + 1 opakowanie 9l ELOS TerraBlack Small (drobniejsze od Powdera), pod podłożem 1 opakowanie Ferka AquaBase

Nawożenie: na dzień dzisiejszy brak, z czasem makro (sole) i jakiś nawóz mikroelementowy (jeszcze nie zdecydowałem), do podłoża z czasem dojdą kapsułki Ferka Stemma i Rosetta

Flora: Hemianthus callitrichoides, Pogostemon helferi, Eustralis stellata, Rotala vietnam, Didplis diandra - to wszystko invitro z Vitroplantu,- trzy kubeczki łodygowców wystarczyły na obsadzenie całego trzeciego planu, Staurogyne repens, Blyxa japonica, Tonins sp. belem, Crinum calamistratum, Lagenandra meeboldii red, Lagenandra thwaitesa, tymczasowo Ceratophyllum demersum. No i poszukuję Eriocaulon cinereum.

Fauna: na dzień dzisiejszy brak, w planach Otocinclus negros, Corydoras hastatus, jakaś ławica (ale jaka - jeszcze nie wiem), Atya gabonensis, Neocaridina heteropoda var. schoko/black, Caridina cf. cantonensis red bee lub tiger


Zbiornik zalany wodą kranową.


Dzień 1. Zaraz po zalaniu. Szyby jeszcze zaparowane od zimnej wody w zbiorniku.

Ze światłem dziennym:



I tylko z podświetlonym tłem:





Dzień 2.

Zacznę od szafki, bo moim zdaniem wygląda ciekawie. Pierwszy raz z taką szafką się spotkałem - drzwiczki wyklejone są czarnym szkłem, zamknięcia typu tip-on. Front wygląda, jakby był lakierowany.








Cały zbiornik:








I kilka zbliżeń:








A na koniec to, czego nie widać, czyli łodygowce na tylnej ścianie - wszystkie z invitro, więc zanim staną się widoczne patrząc z przodu na zbiornik, trochę czasu musi minąć:



 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-09-26, 09:16   

Zapowiada się świetnie. Bardzo ładne kamienie wrzuciłeś, więc będziesz miał trochę zabawy z formowaniem roślin żeby ich całkiem nie "zniknąć" :-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-09-26, 14:33   

a sadzenie było według sznurka czy nitki?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-26, 14:37   

Według sznurka, jak to w ogródku ;-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-09-27, 15:16   

A no to może być
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-01, 20:26   

Dzień 8.

Wczoraj podmiana 30% wody (kranowej) oraz dawka potasu. Część rogatka już "wyszła" ze zbiornika.

Rośliny rosną, glonów nie widać. Są natomiast pierwsi mieszkańcy - ślimaki przywleczone w kuble z akwarium z dyskowcami. Wkrótce (mam nadzieję) wpuszczę tam helenki.

Nadal czekam na atomizer, więc CO2 cały czas podawane jest przez kamień napowietrzający umieszczony pod falownikiem. Rośliny sobie rosną, co chyba widać na zdjęciach.







 
 
Shogi 


Imię: Patryk
Wiek: 32
Dołączył: 24 Lut 2013
Posty: 26
Skąd: Polkowice
Wysłany: 2013-10-02, 03:42   

Super to wygląda , a przecież jeszcze rośliny nie urosły :) efekt końcowy pewnie będzie takim akwarium jakie zawsze chciałem mieć :-D
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-03, 03:10   

Trochę czasu minęło, czas na małą aktualizację. Zdjęcia z zeszłego tygodnia, czyli 35 dzień funkcjonowania akwarium.

Ĺťeby nie było, że grządki są dalej jak w ogródku, od linijki. Posadzone to było w ten sposób, żeby szybciej uzyskać efekt taki jak obecnie widać na pierwszym planie. Nie wszystkie rośliny uda mi się utrzymać w tym zbiorniku, już widzę, że nie dam rady z Tonina sp. belem - wkrótce zostanie zastąpiona przez coś czerwonego.

Do akwarium trafili też kolejni mieszkańcy - krewetki. A konkretnie Caridina cf. cantonensis "Tiger" oraz Atya gabonensi - ostatnie zdjęcie z aklimatyzacji tych drugich, czyli krewetek filtrujących (miska o średnicy 25 cm - to tak żeby zobrazować wielkość tych krewetek).





Ostatnio zmieniony przez Rafal 2013-11-03, 03:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-03, 17:23   

To kiedy sałatka z tych koni na talerzu się znajdzie?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-11-03, 21:53   

adamn napisał/a:
To kiedy sałatka z tych koni na talerzu się znajdzie?
Adam

Te słowa przypominały mi to jak przychodzą do mnie znajomi, rodzina etc... i pytają się "to kiedy ryby na patelnię??"
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-03, 23:19   

adamn napisał/a:
To kiedy sałatka z tych koni na talerzu się znajdzie?

Może na imprezie po przyszłorocznej Zoobotanice, jako przystawka do erupcji z grilla ;-)
Ostatnio zmieniony przez Rafal 2013-11-03, 23:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-04, 11:47   

No i to jest słuszne postawienie sprawy.
Wiemy już co będzie za rok ;-)
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-20, 15:56   

Parę słów o tym, co w zbiorniku się działo i dzieje.

Przez długi czas rośliny sobie po prostu rosły, robiłem tylko podmiany wody, przycinki i karmiłem ryby W międzyczasie skompletowałem już obsadę do zbiornika. Trochę musiałem roślin powymieniać, bo nie wszystkie udało mi się utrzymać. Pierwszy plan ładnie się rozrósł, trzeci plan wymagał większych zmian.




Doświetliłem też tył zbiornika dwiema lampkami Aquael 11W o temperaturze barwowej 8000K. Postanowiłem też mienić trawnik z małego heńka na coś innego. Na przełomie listopada i grudnia musiałem na niespełna dwa tygodnie wyjechać. Przez ten czas nawozy podawane były bardzo nieregularnie. Efekt takiego stanu rzeczy, to praktycznie całe kamienie porośnięte glonami (głównie krasnorosty ale nie tylko). Nie wyglądało to dobrze. Byłem przekonany, że trochę czasu zajmie mi pozbycie się glonów ze zbiornika.

Mając już jakieś doświadczenie sprzed lat w prowadzeniu zbiornika roślinnego, postanowiłem walczyć z glonami w inny sposób niż najczęściej przedstawia się to na forach - walka z glonami miała polegać nie na zagłodzeniu glonów a na stworzeniu roślinom optymalnych warunków tak, aby wygrały konkurencję pokarmową z glonami. Ĺťadnego ograniczania światła czy zaprzestania nawożenia. Podmieniłem 50% wody w zbiorniku, dałem podwójną dawkę węgla w płynie (Aqua-Art Carbo), wlałem nieco większe niż zalecane dawki nawozów (mikro i makro). Efekt - po kilku dniach glony zmieniły kolor z zielonego na czerwony, co świadczyło, że wszystko jest na dobrej drodze. Pogostemon na drugim planie rozrósł się bardzo mocno, trzeci plan wymagał sporo zmian. Po kolejnych kilku dniach glon zaczął robić się szary, było go coraz mniej




W międzyczasie udało mi się skompletować obsadę akwarium. Dokładnie po 2 tygodniach od rozpoczęcia walki z glonami nie ma w akwarium śladu glona. Aktualny spis fauny i flory zamieszczam na końcu posta. Czekam jeszcze dwie rośliny na trzeci plan i wówczas będę myślał nad uporządkowaniem drugiego planu. A to aktualne fotki, z wczoraj, czyli 88 dzień funkcjonowania zbiornika.








I zdjęcie jednego z ostatnich nabytków, którego dość długo szukałem:




Flora: Limnophila aromatica, Ludwigia sp. mini red, Ammania sp. bonsai, Rotala macrandra, Eichornia azurea, Hygrophila balsamica, Ludwigia arcuata, Ludwigia inclinata, Staurogyne repens, Blyxa japonica, Lagenandra meeboldii red, Lagenandra thwaitesa, Vallisneria nana, Lobelia cardinalis mini, Pogostemon helferi, Hygrophila araguaya, Elatine hydropiper. Taxiphyllum sp. Flame moss.

Fauna: Otothyropsis piribebuy (Otocinclus negros), Aspidoras pauciradiatus, Danio erythromicron, Sundadanio axelrodi blue, Phallichthys amates, Akysis longifilis, Beaufortia kweichowensis, Beaufortia Leveretti, L-201, L-66, Atya gabonensis, Atyopsis moluccensis, Neocaridina davidi var. schoko/black, Caridina cf. cantonensis "Tiger".
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-04, 19:30   

Rafał pochwal się jak wygląda zbiornik bo ciekawy jestem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9