DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
restart akwarium
Autor Wiadomość
PETER 

Imię: PIOTR
Dołączył: 04 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: WAŁBRZYCH
Wysłany: 2012-12-13, 16:51   restart akwarium

Witam wszystkich , mam propozycje odnośnie kompletnego restartu akwarium np po dłuższym czasie użytkowania.
myślę iż takie informacje odnośnie restartów mogły by się przydać mniej doświadczonym akwarystą jak i bardziej przecież warto wymieniać sie doświadczeniami, proszę o podanie swoich sposobów na przeprowadzenie restartu i sterylizacji jak i przygotowania nowego zbiornika do ponownego wpuszczenia ryb wcześniej zamieszkałych w akwarium.

1.przygotowanie akwarium zastępczego na czas restartu (jak przygotować wodę , jaki sprzęt itp) podmiany
2.przeprowadzenie restartu ( mycie podłoża, sterylizacja urządzeń, czyszczenie filtrów)
3.przygotowanie docelowego akwarium (układanie podłoża substratyów nawozów dla roślin pod korzenie , czasy świecenia, wpószczanie ryb )
4. na co zwrócić szczególną uwagę w pierwszym miesiącu po starcie nowego zbiornika
5.co jeśli w restartowanym zbiorniku były np nicienie przywry itp (co zrobić z filtrami , podłożem, roślinami jeśli chcemy zachować stare)
;-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-13, 20:59   

Dobra myśleć nad zagadnieniem )cenna inicjatywa) a jak się obrobię za niedługo to zrobi się wątek przyklejony i każdy wstawi swoje sposoby do realizacji by każdy miał prawo wyboru.
Od razu zaznaczę, że są sposoby długie i mało efektywne i krótkie i efektywna to jak z dojrzewaniem zbiornika ileś tygodni i dopiero ryby czy jak ja 48 godzin i ryby.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-14, 19:23   

Może opiszę to wedle tego jak ja postępuję w takich sytuacjach.

Ad1.

Jeżeli ja robię restart, a już od nie pamiętam kiedy raz w roku robię gruntowane czyszczenia zbiornika. Na ten czas ryby odławiam do osobnego akwarium, do którego nalewam wody z ogólnego, podłączam filtr wew i tak sobie siedzą aż skończę z dużym.

Jeżeli natomiast przygotowuję kwarantannę do leczenia ryb, to wtedy świeża woda, przygotowana według zaleceń oraz świeży bądź dokładnie odkażony osprzęt (grzałki, termometr, filtr).

Z ogólnego akwarium w tym czasie wyciągam wszystkie dekoracja, rośliny oraz podłoże, które dokładnie płuczę. Wodę oczywiście wypompowuję całą. Następnie wkładam to co wcześniej z niego usunąłem i zalewam świeżą wodą. Filtr dokładnie czyszczę i podpinam na świeżo. Wode o ile jest taka potrzeba zakwaszam do pożądanych wartości. Po dwóch, trzech dniach wpuszczam ryby.

Ad2.

Jak przeprowadzam czyszczenie opisałem wyżej, natomiast jeżeli muszę zrobic gruntownym restart akwarium z odkażeniem go, to wtedy:

Najpierw przygotowana kwarantanna jak wyżej, a akwarium ogólne:

Wszystko wylatuje i zostaje poddane odkażaniu.

Akwarium dokładnie spryskuję bądź myję gąbką roztworem perhydrolu z wodą (100ml perhydrolu 60% na 1 litr wody), następnie akwarium powycierane ręcznikami papierowymi sobie stoi suche kilka bądź kilkanaście dni.

Filtr zew, podpinam pod kubeł (30 litrów), do którego wlewam perhydrol i pozostawiam na dni kilka żeby sobie pracował, co dnia dolewając porcję perhydrolu (na oko). Do kubła wrzucam również resztę osprzętu.
Później wszystko dokładnie płuczę, a czasami wygotowuję jeszcze wkłady filtracyjne (tak dla pewności).

Podłoże z akwarium płuczę, a następnie wygotowuję. Korzenie i inne dekoracje spryskuję perhydrolem, a następnie również wygotowuję, rośliny zaś wędrują do osobnego małego akwarium kwarantannowego i tam zostają poddane takiemu samemu leczeniu jak ryby.

Ad3.

Gdy już wykonam to wszystko co opisałem wyżej, po jakimś czasie przychodzi moment na ponowne odpalenie zbiornika. Może za dużo o tym jak dekorować zbiornik nie będę się rozwodził bo każdy ma swój styl, natomiast napiszę tylko, że gdy akwarium już jest zalane wodą i wprowadzę korekty ph (zakwaszę wodę), czekam 3 dni i wpuszczam ryby chyba, że jeszcze nie zakończyło się ich leczenie. Tak czy owak nigdy nie czekam miesiąca, a nawet tygodnia na "dojrzewanie" zbiornika.

Ad4.


Ja osobiście po wpuszczeniu ryb do świeżego bądź co bądź akwarium w pierwszych dniach jego funkcjonowania z rybami ograniczam się tylko i wyłącznie do sprawdzania odczynu (ph), czasami tak się zdarza, że ph potrafi skoczyć powyżej 7, więc aby uchronić ryby przed amoniakiem staram się utrzymywać odczyn wody poniżej wartości zasadowej.

Przez pierwszy tydzień staram się również nie podawać za dużo pokarmu rybom - ma to na celu ograniczenie nagromadzania się w wodzie związków azotu, z którymi świeża jeszcze nie w pełni rozwinięta kultura bakterii nitryfikacyjnych by sobie nie poradziła co mogłoby spowodować zatrucie ryb. Ograniczam również w ten sposób powstawanie pożywki dla bakterii oraz pierwotniaków. Nadmienię również iż do akwarium wrzucam szyszki olchowe 6-10 na każde 100 litrów wody, zawarte w nich garbniki łączą rozpuszczone w wodzie białka więc kradną w ten sposób pożywienie dla w/w. Po upływie tygodnia z dnia na dzień zaczynam karmić ryby coraz większymi porcjami.

Ad5.

Patrz Ad2 chyba żeby rybom dokuczały same przywry - wtedy ryby oczywiście leczę jak przepis zaproponowany przez Adama, następnie ryby wędrują do akwarium kwarantannowego, a zbiornik ogólnym pozostawiam sobie samemu na okres ponad 2 tygodni, oraz podnoszę w nim temperaturę do 30-32* (ma to na celu przyśpieszenie cyklu rozwojowego płazińców).
 
 
artikon 

Imię: Artur
Wiek: 49
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 19
Skąd: Rejowiec
Wysłany: 2012-12-15, 18:18   

Łukasz napisał/a:

Akwarium dokładnie spryskuję bądź myję gąbką roztworem perhydrolu z wodą (100ml perhydrolu 60% na 1 litr wody), następnie akwarium powycierane ręcznikami papierowymi sobie stoi suche kilka bądź kilkanaście dni.


....a czy nie płuczesz po takim zabiegu zbiornika?
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-15, 21:15   

Nie....h2o2 sam się po czasie utleni - nie trzeba płukać.
 
 
jacekfora 

Imię: Jacek
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 94
Skąd: Kozy
Wysłany: 2012-12-29, 19:19   

Łukasz napisał/a:
100ml perhydrolu 60% na 1 litr wody


z racji iż nikt nie wprowadzał korekt to rozumiem że powyższa proporcja jest prawidłowa do odkażania poprzez spryskiwanie.

???
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-29, 20:16   

perhydrol chyba ma 30%
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Hipo 

Imię: Krzysiek
Wiek: 41
Dołączył: 21 Gru 2012
Posty: 105
Skąd: Jaroslaw
Wysłany: 2012-12-29, 20:17   

adamn napisał/a:
perhydrol chyba ma 30%
Adam



Ĺťależy w jakim stężeniu kupisz.
_________________
375l higieniczny
6discus
 
 
jacekfora 

Imię: Jacek
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 94
Skąd: Kozy
Wysłany: 2012-12-29, 20:18   

w sklepach chemicznych na ogól jest 30%. Tak jak dzisiaj kupiłem w Chemii Katowice
 
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 20:20   

Ja mam 60%

 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-29, 20:25   

Takiego to jeszcze nie widziałem. Zrób zdjęcie całego za dnia i na zbliżeniu opis i podeślij. Zrobi się watek ja mam 30 gotowa.
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
esox 

Imię: Radek
Wiek: 55
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 126
Skąd: Turek
Wysłany: 2012-12-29, 21:01   

Ja kiedyś miałem dostęp do 50% ,teraz 38% (w pracy :P)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-30, 08:54   

też zrób zdjęcie i podeślij na priva jak Łukasz ten 38%
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
esox 

Imię: Radek
Wiek: 55
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 126
Skąd: Turek
Wysłany: 2012-12-30, 13:15   

Zrobię tak, ale dopiero w nowym roku jak będę w pracy. Dodam, że baniaki 50 L :mrgreen:
 
 
alex 


Imię: Ola
Wiek: 52
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 364
Skąd: Jenin k/Gorzowa Wlkp
Wysłany: 2013-09-13, 09:47   

Ĺťeby nie zakładać nowego tematu, podepnę się pod dyskusję tutaj.
Po pozbyciu starej obsady muszę zrobić restart zbiornika. Ponieważ zakup perhydrolu graniczy z cudem, kupiłam chloraminę T.
Do tej pory zrobiłam tak:

-usunęłam z akwarium wszystko, zostało samo szkło
-umyłam szkło, filtry, grzałki,rurki i wężyki
-zalałam akwarium czystą wodą,podpięłam filtry,a grzałki i resztę sprzętu wrzuciłam do środka
-wsypałam 1kg chloraminy i całość hulała tak 3 dni (1000g/1000l wody)
-następnie spuściłam całą wodę
-zrobiłam silniejszy roztwór (wg instrukcji do zadań trudnych) i przemyłam dodatkowo szkło gąbką
-ponownie zalałam czystą wodą w celu wypłukania zbiornika i ponownie spuściłam, a zbiornik osuszyłam
-filtry pomyłam, a gąbki i ceramika poszły dodatkowo do wygotowania
-piach i rośliny nie wracają do zbiornika, korzeń raczej też nie

Mam jednak wątpliwości czy na pewno dokładnie zdezynfekowałam zbiornik i sprzęt. Wszystko w chwili obecnej stoi suche, a ja myślę co jeszcze zrobić dla pewności i czy czegoś nie pominęłam. nie wiem też jak odkazić listwę led :-( Wystarczy przetrzeć roztworem?
Jaka jest wasza opinia na ten temat? Czy mogę założyć, że chloramina poradziła sobie z paskudami? Będę wdzięczna za wypowiedzi.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9