DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Odmiany barwne dyskowców
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 66
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7464
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-27, 16:42   Odmiany barwne dyskowców

W tym wątku poznamy obowiązujące na dziś dzień podziały ryb na świecie. Nie znaczy to jednak, że to za jakiś czas się nie zmieni. Tak wiec mamy podziały dyskowców na kategorie i grupy. Od prawie zawsze była kategoria dyskowców dzikich i takowa pozostała do dziś. Wskutek rozwoju i uzyskiwania coraz to innych krzyżówek w różnych częściach świata jest też druga kategoria dyskowców hodowlanych.

1 - Kategoria dyskowców dzikich (Wild) składa się z czterech grup barwnych "starych jak świat". Te grupy były są i będą o ile świat nie ulegnie zagładzie lub też wszystkich ryb nie wyłapią szabrownicy w naturze

A- Heckel (zwany także dyskiem prawdziwym a występujący w środowisku naturalnym a odkryty w 1840 roku z gatunku Symphysodon discus. Jego cecha charakterystyczna to widoczne pręgi na ciele ryb pierwsza przez oko piąta szczególnie gruba i dziewiąta na ogonie.
F I L M 1



B - Brązowy odkryty w 1960. W tej grupie barwnej są występujące w środowisku naturalnym egzemplarze z gatunku Symphysodon aequifasciatus, zaliczane do brązowej formy barwnej. Jak zaczynałem trzymać dyski to dysk ten miał kilka falek tylko na czole i karku a całe ciało było bez wzoru. Kolor brunatny aż do zielono brunatnego.

Teraz do brązów zalicza się ryby co mają wzorki na boku czy też podbrzuszu. Podstawowa barwa ciała to kolor: żółtawa przechodzącą w brązową, oraz ceglasto-czerwoną i ich mieszanki kolorystyczne. Posiadał 9 pręg pionowych stresowych. Oko koloru czerwonego i brązowo czarnej. Teraz otoczka oka ma być czerwona lub też barwy żółtawej.



C - Niebieski odkryty w 1960 roku. W tej grupie są występujące w środowisku naturalnym egzemplarze z gatunku Symphysodon aequifasciatus, zaliczane do niebieskiej formy barwnej. Kiedyś za niebieskiego uważano rybę podobną kolorystycznie do brunatnego ale od głowy aż po grzbiet, płetwy grzbietowej przebiegały niebieskie wyraźne podłużne linie. Teraz za podstawową barwę ciała uznaje się odcienie żółto-brązowe, brązowe, a także czerwono–brązowego koloru. Wzór ma być intensywny z liniami poziomymi o niebieskim, czasami brylantowo-turkusowym, przechodzącym w opalizującą zieleń odcieniu. Takie ryby kiedyś zwano royal-blu. Zajmował on kiedyś całe ciało a teraz najlepiej jak jest regularny i na całym ciele. Tylko gdzie takie ryby dostać z odłowu?


D - Zielony odkryty w 1903. W tej grupie barwnej będą wszelkie występujące w środowisku naturalnym egzemplarze z gatunku Symphysodon aequifasciatus, zaliczane do zielonej formy barwnej. Za kolor podstawowy to od żółto-brązowego do ceglasto-czerwonego. Wzór to poziomo ułożone, lekko falujące linie o niebieskawej, czasami brylantowo-turkusowej barwie. Na centralnej części boków ciała często widnieją wyraźnie zaznaczone czerwono-brązowe plamki. Na płetwie odbytowej może też występować ciemne podkreślenie w postaci poziomej, różnej szerokości linii.


Ponieważ ileś lat temu do natury trafiły formy hodowlane jakie przedostały się w czasie powodzi to powstają, będą powstawać nowe formy i kolorystyki jakie kiedyś i teraz nam się nie śniły. Dziś już trafiają się w naturze dyski typu SS z ilością pasów powyżej 9



2. Kategoria dyskowce hodowlane.

E - Turkusowe z wzorem (striped turquoise). Będą to niebiesko liniowane dyskowce i czerwone z wzorem turkusowym. Warunek jest taki by podłużne linie (niebieskie, turkusowe, ciemno-turkusowe lub brylantowo-niebieskie) proste czy falowane pokrywały całe boki ciała, oraz płetwę grzbietową, odbytową oraz czoło. Kolor podstawowy barwy czerwono – brązowej lub czerwonej. Otoczka źrenicy oka czerwona.

F - Gładkie (solid discus). Inaczej są to ryby bez wzorku jakiegokolwiek na ciele ryby. Mogą być turkusowe, czerwone, żółte, pomarańczowe i białe. Mogą też być dyskowce dwukolorowe ale nie mogą mieć na sobie innych barw czy wzoru. Oko ryby ma mieć czarną źrenicę z otoczką czerwoną, różową lub pomarańczową.







G - Wzorzyste (pattern). Inaczej są to skóra węża (snake skin) gołębia krew (pigeon blood) i inne utrwalone genetycznie formy barwne, posiadające na ciele wszelkiego rodzaju liniowe wzory, bez względu na podstawową kolorystykę ciała. Tu też będą ryby, które nie spełniają wymogów grupy kolejnej.




H - Kropkowane (spotted). Inaczej są to dyskowce, bez względu na podstawową barwę ciała, prezentujące na ciele wzór składający się z kropek widoczny na całym ciele. Winny być one regularne i nie wymieszane z krótkimi liniami. Ĺšrenica oka mają być czarne a otoczka czerwoną, różową lub pomarańczową jej otoczkę. Kropki nie kogą się zlewać a ich wielkość ma wynosić 2 mm. Tylko kto je będzie mierzył

I - Formy albinotyczne (albino). Wszystkie ryby wzorzyste czy gładkie o czerwonej źrenicy, co jest jak wiadomo cechą albinizmu.

J - Nie sklasyfikowane (unclassified). Wszystkie ryby nie odpowiadające wcześniejszym wymaganiom oraz ryby z wydłużonymi płetwami


Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
Ostatnio zmieniony przez adamn 2018-12-22, 16:26, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 66
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7464
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-23, 18:51   

Były standardy i były KLASY i już ich nie ma bo są nowe. Niby życie wprowadziło konieczne zmiany ale czy na pewno? Cel jaki zmianom przyświecał to uproszczenie tych standardów.
Przypomnijmy wcześniej były takie:
1 - Kategoria dyskowców dzikich (Wild) składa się z czterech grup barwnych "starych jak świat". Te grupy były są i będą o ile świat nie ulegnie zagładzie lub też wszystkich ryb nie wyłapią szabrownicy w naturze

A - Heckel
B - Brązowy
C - Niebieski
D - Zielony

2. Kategoria dyskowce hodowlane.

E - Turkusowe z wzorem (striped turquoise).
F - Gładkie (solid discus).
G - Wzorzyste (pattern).
H - Kropkowane (spotted).
I - Formy albinotyczne (albino).
J - Nie sklasyfikowane (unclassified).

No a teraz mamy co niżej następuje i zostało wprowadzone do oceny na ostatnich mistrzostwach w naszym kraju a obowiązuje od 2012/2013 roku. Ten podział tyczy rodzaju .... Syphysodon :idea:

Zapaliło mi się czerwone światełko i ja na takowym się nie znam ale znam się na pielęgnacji ryb z rodzaju Symphysodon.
Teraz nie wiem pierwsze ważne czy drugie ważne? A może piszemy o innych rybach? Dla mnie taki podział jest nie do przyjęcia no ale idę z duchem czasu. Od teraz jest TAK:


1. Kategoria dyskowców dzikich (Wild).
A - Heckel - gdzie znajdą się występujące w środowisku naturalnym egzemplarze z gatunku Symphysodon discus każdej maści o ile pręgi 1-5-9 są widoczne.




B - Brązowy - pochodzące z natury ryby z gatunku Symphysodon aequifasciatus, gdzie mają jak najmniejszą ilością wzoru o niebieskiej barwie na bokach ciała. Nie tyczy to grzbietu, podbrzusza i czoła ryby, gdzie wspomniany wzór zawsze występuje. Barwa ciała to żółtawa przechodząca w brąz, oraz ceglasto-czerwoną. Dla mnie takie są wzorcem. Od takich lata temu zaczynałem przygodę z dyskowcami.

Możliwe są tu też warianty tych barw. Ważne by otoczka źrenicy oka była czerwonego koloru. Dopuszcza się też żółtawą.


C - Niebieski - pochodzące z natury ryby z gatunku Symphysodon aequifasciatus, gdzie mają barwę ciała w kolorze: żółto-brązowym, brązowym, a także czerwono-brązowym. Może tu występować wzór dość intensywny w postaci poziomo ułożonych linii o niebieskim lub brylantowo-turkusowym, który przechodzi w opalizującą zieleń. Ma być regularny i wskazane by był na całym ciele.


D - Zielony - pochodzące z natury ryby z gatunku Symphysodon aequifasciatus, gdzie mają barwę ciała w różnorodnych odcieniach od żółto-brązowego do ceglasto-czerwonego. Wzór ma mieć poziomo ułożonych, lekko falujących linii o niebieskawej, a czasami brylantowo-turkusowej barwie. W środku ciała mogą często widnieć wyraźnie zaznaczone czerwono-brązowe plamki.



2. Kategoria dyskowców hodowlanych.


E - Turkusowe z wzorem (Striped turquoise). Będą to ryby z podłużnymi liniami w postaci prostych czy też lekko falującymi, które by pokrywały całe ciało włącznie z płetwą grzbietową, odbytową oraz czołem. Kolor ciała to: turkusowo-niebieski, turkusowo-czerwony i turkusowo-brązowy. Linie jakie tworzą wzór winny posiadać czerwone zabarwienie w różnych odcieniach. Otoczka czarnej źrenicy w oku winna być czerwona. Dopuszczalne jest wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie.




F
- Turkusowo niebieskie (Solid Turquoise Discus). Będą to ryby o niebiesko turkusowej lub niebieskawej podstawowej barwie ciała, która może lekko opalizujowaćj. Stopień nasilenia niebieskiej i turkusowej barwy nie będzie miał znaczenia. W skład grupy wejdą więc dyskowce, które prezentują niezbyt dużą ilość turkusowego wzoru na bokach, czole oraz płetwie odbytowej i grzbietowej. Ryba misi m ieć czarne źrenice oraz czerwoną otoczkę oka. Dopuszczalne jest wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie.

G - Gładkie czerwone (Solid Red Discus). Będą to ryby o jednolitej czerwonej barwie ciała, a także czerwone dyskowce posiadające na płetwach czarne podkreślenie. Ryby muszą posiadać czarne źrenice oraz czerwoną, różową lub pomarańczową otoczkę. Dopuszcza się wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie. Mogą też być ryby odmian red melon i red white jeśli nie mają na sobie innych wtrąceń kolorystycznych.



H - Gładkie (Solid Discus). Będą to ryby o jednolitej barwie ciała, innej niż wyżej wymienione. Mogą być niebieskie, białe i żółte. Nie dopuszcza się na płetwach i ciele żadnego wzoru. Warunkiem zasadniczym jest, by na ich ciele i płetwach nie występował żaden wzór. Ciemniejsze wtrącenia na płetwach grzbietowej i odbytowej jest dopuszczalne. Ryba musi mieć czarne źrenice oraz czerwoną, różową lub pomarańczową otoczkę. Dopuszczalne jest wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie.




I - Drobnowzorzyste (Fine Patterned). Będą to ryby bez względu na podstawową kolorystykę ciała, które posiadają na ciele drobny wzór oraz drobne linie czy wzory. Dopuszcza się tu też ryby albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie.



J - Grobowzorzyste (Coarse Patterned). Będą to ryby z grubym liniowanym wzorem oraz z dużymi kropkami lub plamami na ciele. Dopuszczalne jest wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie.

K - Kropkowane (Spotted). Będą to ryby o różnej barwie ciała ale pokrytymi drobnymi kropkami wielkości do 2 mm. Wzór winien występować na całym ciele. Kropki nie mogą się stykać. Oko ryby ma być z czarną źrenicą oraz czerwoną, różową lub pomarańczową otoczkę. Dopuszczalne jest wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie.


L - Nie sklasyfikowane (unclassified). Będą to ryby których nie można przydzielić do wcześniejszych grup i nie spełniają ich wymogów. Inny wzór, inna kolorystyka, niepowtarzalne barwy oraz wydłużone płetwy. Możliwe też, że z tej grupy w przyszłości powstaną nowe literówki kolejne grupy. Dopuszczalne jest wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie, a inne prezentowane cechy nie pozwalają na ich ocenę w siedmiu uprzednio umówionych grupach barwnych.



No i mamy na dziś koniec podziału nowego jaki obowiązuje.
Było dzikich 4 jest 4. No bo kto podrobi naturę? Cztery formy były i cztery są. Co ciekawe stwierdzenie

"pochodzące z natury ryby z gatunku Symphysodon aequifasciatus"
Mnie osobiście trochę śmieszy bo jak udowodnić, że ryba z natury pochodzi?
Jakiś certyfikat?
Jakiś film z odłowu?
Nie da się bo wszystko oprócz heckla (mającego 1-5-9 pręgę zawsze widoczną) można podrobić i wyłazi z mieszanek ryb wszelakich i łapie się w te ograniczenia co dopuszczają daną rybę do danej grupy a z odłowem miało tyle wspólnego co zeszłoroczny śnieg na najbliższe święta. Ale może to i lepiej, że tak jest bo mniej ryb się z natury sprowadza
Było barwnych hodowlanych 6 jest 8.
Mam taką nadzieję, że jak nam się to rozrośnie jak wcześniej pisałem to nam może alfabety zabraknąć. No bo czemu teraz osobną dla kolorów niebieskich i czerwonych zrobiono. Może za jakiś czas Ci co mają białe, zółte i .. mam już różowe co całe są i wystawcy się postawią i lobby powstanie. Kto to wie?
No a dodanie do wystawców w każdej prawie grupie ryb albinotycznych preferuje wystawców z .. ale to nie ten temat i nie to miejsce. Mam taką nadzieję, że w przyszłości albinosy nie staną na pudle co ma trzy miejsca oceniane ;-)
Wtedy będzie monotonia.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
Ostatnio zmieniony przez adamn 2018-12-27, 19:59, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9