DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Ostrów Tumski
Autor Wiadomość
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-28, 20:28   Ostrów Tumski

Jest we Wrocławiu na Odrze zajefajniste miejsce zwane Ostrowiem Tumskim
( w zasadzie taka wyspa na Odrze) które ma niepowtarzalny klimacik a już
w nocy to klękajcie narody.
Na terenie Ostrowia jest sporo zabytków sakralnych jak katedra , kościół św . Krzyża
( kościół piętrowy , na górze katolicki a na dole grekokatolicki.)
Poza tym wzdłuż Oderki porobione skwery spacerniaki i.t.p.
W nocy wszystko pooświetlane reflektorami i innymi bajerami.
Na terenie ostrowia znajduje się także ogród botaniczny z całkiem sporą wystawą zbiorników z roślinnością biotopową rozmaitych stron świata . Ma on też spory stawik na którym w zimie lód
bywa bardzo zwodniczy i za cienki 9 przekonałem się o tym jako szczawik wracając z religii do domu lekko okrężną drogą) ;-)
Pozdro
ps . fotki Adam obiecał wkleić a ja coś jutro powinienem jeszcze wyszperać.
 
 
Dun 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 392
Skąd: Otwock
Wysłany: 2013-04-28, 20:41   

O widzisz i juz wiem gdzie rodzine zabrac jak bede we Wrocławiu
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-28, 20:52   

Rynek i okolice też polecam , z resztą to blisko siebie jest.
pozdro...
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-28, 22:21   

Swojego czasu przebywałem troche we Wrocku w zwiazku z charakterem pracy jaki wykonywałem,napisze tak:
Miasto samo w sobie ma pewien fajny klimat kupa mostów ,ciekawych miejsc,naprawde fajni ludzie(mam kilkoro znajomych),zabytki ,miasto nocą nie zapomniane widoki.
Ale jedno Mnie wkurzało(pewnie nie tylko we Wrocławiu) przejazd samochodem z pólnocy na południe miasta-drogi-kocie łby w lewo prawo i znowu w lewo i prawo no koszmar,siedziałem w aucie i sobie myslałem ale Wy tu macie przerąbane z tym brukiem,nie wiem jak teraz ale 12 lat temu nic moc (drogi).
Pozdrawiam wszystkich Wrocławiaków- Gieniu fajna fotka :-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7857
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-29, 12:01   

Słowo się rzekło kobyłka u płota.
Ogólnie to Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Wrocław to kilka rzek i ileś tam kanałów co tworzą sieć wodną miasta. I w tym jest ambaras by ta woda miasta nie zalała. A jak wiadomo częściowo Wrocław został zalany w lipcu 1997 roku. Na szczęście woda nie miała siły by się przez prowizoryczne umocnienia przelać pilnowane dzień i nic przez tysiące ludzi. Większość z nich to ochotnicy co się mobilizowali spontanicznie. Wtedy nikt nie patrzył na nikogo wrogo a był to ludzki odruch i chęć dania z siebie czegoś pozytywnego. Ci co nie widzą jak woda wtedy wyglądała w okolicach właśnie Ostrowa Tumskiego mogą a zobaczyć zdjęcia jakie niżej przedstawię a tyczące się tylko trzech wybranych mostów i ich otoczenia jakie są niezbędne do tego by na Ostrowie Tumskim się znaleźć. Są to mosty jedne z najstarszych we Wrocławiu. Ogólnie teraz obiektów mostowych we Wrocławiu jest ponad 130. Kiedyś Papież Jan Paweł II mówił o mostów budowaniu między narodami. Po tym co ostatnio działo się na FORUM to ja zamiast narodów zacząłbym od siebie samego. Co do jakości dróg we Wrocławiu to nie jest tak źle. Stara część Wrocławia ma kostkę bo konserwator zabytków nie pozwala by ją asfaltem zastąpić. Asfalt trzeba co jakiś czas zmieniać a kostkę granitową można setki lat używać dopóki oczywiście się jakiejś dziury nie zrobi i nie załata na szybko i potem mamy kolejne dwie. No i nie zapominać, że mieliśmy EURO w piłce nożnej a Wrocław wtedy a dziś to jak DWA różne światy.


Teraz prezentacje (zdjęcia z powodzi w 1997 roku):
poniżej mosty:
Tumski
Młyński
Pisakowy
jakie trzeba pokonać by na Ostrowiu się znaleźć w czasie powodzi w 1997 roku


Poniżej zdjęcia z maja 2010 roku przed zapowiadaną kolejną powodzią co jak się okazało było kroplą w morzu tego co przed laty nawiedziło Wrocław.
Widok od strony Muzeum Narodowego i mostu Pokoju na Ostrów Tumski i pałac arcybiskupi.



w tle Wyspa Piasek i Kościół NMP oraz most Tumski


Most pokoju i wjazd na Ostrów Tumski od jego strony z widoczną biblioteką


panorama całości


przystań żeglugi skąd można udać się w rejs krajoznawczy


most młyński


przy nim obiekt zabytkowy niszczejący od powodzi - Młyn Maria


niżej most Piaskowy obok którego znajduje się przystań żeglugi



nabrzeża i elementy hydrotechniczne odbudowane po 1997 roku


elementy spiętrzające wodę


kładka łącząca wyspę z hotelem La Plaza


przedostatnia z kładek łącząca wyspy


ostatnia z wybudowanych kładek dla pieszych łącząca wyspy



a dla tych co już chcą zwiedzać świat wirtualny Ostrowa Tumskiego

http://www.wirtualnewycie...ycieczka-tumski

I na koniec ciekawostka niech każdy jak będzie we Wrocławiu zobaczy co jest szczególnego w moście Tumskim teraz a przed laty?

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9