DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Woda z wodociągów - zatrucie metalami ciężkimi
Autor Wiadomość
Inkaa 

Imię: Iwona
Wiek: 45
Dołączyła: 22 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-04-22, 15:22   Woda z wodociągów - zatrucie metalami ciężkimi

Wczoraj wieczorem jak zwykle wymieniłam ok. 30% wody w akwarium. Teoretycznie wszystko było w porządku. Rano patrzę - a tu jedna ryba pokłada się na boku, melon wyblakły dostał plam, kilka ryb też zachowuje się dziwnie - tak jakby spływały i nie miały równowagi, jedna obracała się do góry nogami ale potem wracała do normalnej pozycji :( Do tego wszystkie śluzują i mają przyśpieszony oddech. Szybko sprawdziłam parametry : Ph - 6,5, NO2 - 0, NO3 - 40. To co mi przyszło do głowy to zatrucie metalami ciężkimi po wymianie wody. Po konsultacji z Adamem wszystkie siedzą w nowej wodzie w akwarium sterylnym (140l), z filrem gąbkowym i napowietrzaniem. W sterylnym trochę im się uspokoił oddech. Niestety kilka z nich nadal jest w bardzo kiepskim stanie, a szczurek blue diamond niestety nie przeżył :( Jeżeli macie jeszcze jakieś wskazówki co mogłabym zrobić żeby im pomóc to będę wdzięczna.
 
 
alex 


Imię: Ola
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 364
Skąd: Jenin k/Gorzowa Wlkp
Wysłany: 2013-04-22, 19:01   

Za wiele niestety nie zrobisz...Adam na pewno powiedział wszystko,co musisz wiedzieć.
Pozostaje czekać cierpliwie,a powinny dojść do siebie. To może jednak potrwać nawet kilka tygodni. Niemal identyczną sytuację miała koleżanka. Już myślała, że po rybach...Bidulki leżały na boku właściwie bez ruchu. Na szczęście miała dużo cierpliwości i ich nie eksterminowała. Ryby wynagrodziły jej to czekanie :-) Trzymam kciuki żeby i u Ciebie tak było :-)
 
 
 
Inkaa 

Imię: Iwona
Wiek: 45
Dołączyła: 22 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-04-22, 20:06   

Póki co 2 ryby nadal cały czas leżą :( Reszta już sama nie wiem, raz mi się wydaje, że jest lepiej, potem znowu się pokładają :( . Teraz walczę z dużym akwa i filtrami, żeby mogły jak najszybciej wrócić do siebie, bo w tym sterylnym to trochę "zupa rybna". Dzięki za wsparcie, mam nadzieję że uda mi się je uratować :)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-22, 21:44   

jak metale trafią do wody to i ja g.. mogę. Już kiedyś pisałem o mej przygodzie z tym badziewiem. Akwarium 450 litrów. Dyskowców wielkości 18-21 cm 7 odmian barwnych było 36 sztuk i dwie rośliny z czego jedna miała amazonka 113 liści a macrofilus 35. Zebrałem ak zawsze 2 wiadra z dna i dolałem wody. Za pół godziny ryby zaczęły walić a szybę nakrywkową. Po gdoznie nie miały prawie płetw a z ciała szlam schodził ja z polanego octem karpia. Ryby ręką poszły do innych zbiorników. Siedem sztuk szlag trafił. Reszta przeżył z promieniami w płetwach bez miękkiej tkanki. Włożyłem do zbiornika węgiel aktywny i na drugi dzień z roślin zostały tylko korzenie. Liście zrobiły się przezroczyste i oklapły. Dwa tygodnie węgiel pracował. Wsadzam rybę i po 30 minutach to samo. całe do wymiany. Było to w grudniu jakieś dziesiąt lat temu. Takie właśnie przypadki zdarzają się zimową porą jak fotosynteza w naturze nie występuje. W stacja uzdatniania muszą dodawać różności i częściej czyścić filtry. Po czyszczeniu jest najgorzej ale kto wie kiedy to nastąpi? Na marginesie to powiem tak. Mam teraz dzikie już ponad miesiąc i tylko 5 razy dolewałem im po wiadrze wody na 300 litrów. A chodzą jak banda w sile. Oczywiście te co się ostały. No i karmione są oczywiście sercem które z rąsi mej jedzą.
jak ktokolwiek coś ma nie tak po podmianie wody to nie ma co czekać a zmieniać akwarium wodę i ryby tam dawać.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
dominik2 

Imię: dominik
Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył: 27 Lis 2012
Posty: 158
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2013-04-23, 07:12   

A woda po od wróconej osmozie czy może przepuszczać w jakimś stopniu metale ciężkie?
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-23, 07:17   

Woda po RO nie powinna już tego zawierać. No chyba że nie pilnujemy wymian prefiltrów, membrany - wówczas skuteczność filtra spada.
 
 
Inkaa 

Imię: Iwona
Wiek: 45
Dołączyła: 22 Kwi 2013
Posty: 4
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-04-23, 09:25   

Witam, po nocy żadnych strat. Ale mam pytanie: mam wrażenie że lekko zmętniała mi woda, a NO2 wynosi 0,1. Pytanie czy już wymieniać wodę i w jakiej ilości, żeby im nie zaszkodzić?
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-04-23, 12:42   

Bardzo skutecznym preparatem na wytrącenie lub związania metali ciężkich do soli(mangan, cynk, cyna miedź i innych) jest preparat aquasafe tetry. Można go bez obaw wlać do baniaka z rybami. Pamiętać tez trzeba o CO2 rozpuszczonym w kranówce. Ĺťadne filtry go nie usuną. Tylko napowietrzanie minimum godzinę przed dolaniem do akwarium wywali CO2 w powietrze. Niestety CO2 nie trzyma normy w naszych kranach, a bardzo często stężenie tego gazu jest przekroczone kilkunastokrotnie.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-23, 13:39   

woda zmętniałą bo ryby śluzowały a bakterie się mnożą i pierwotniaki. Ogranicz karmienie by żarły od razu. Małe porcje i czyść filtry wewnętrzne pod wodą oraz zbieraj z dna brudy. Możesz dodać też wywar z 6 szyszek olchy na 100 litrów jak już nieraz opisywałem. Jak nie wiesz co robić to idź na spacer. Z ryb metale się muszą wypłukać i trochę to trwa.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9