DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe "formy i kolorystyki" w naturze
Autor Wiadomość
mare777 


Imię: Marek
Wiek: 64
Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-04, 18:28   Nowe "formy i kolorystyki" w naturze

adamn napisał/a:
Ponieważ ileś lat temu do natury trafiły formy hodowlane jakie przedostały się w czasie powodzi to powstają, będą powstawać nowe formy i kolorystyki jakie kiedyś i teraz nam się nie śniły. Dziś już trafiają się w naturze dyski typu SS z ilością pasów powyżej 9.


Adamie bardzo mnie to zdanie w Twoim opisie form barwnych zaintrygowało. Czy mógłbyś temat ten bardziej rozwinąć, względnie odnieść się do literatury w której znajdę rozwinięcie, czy potwierdzenie powyższego cytatu?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-05, 11:27   

"Nasze Akwarium" 117 i 118 i jeszcze, gdzieś ale nie pamiętam w latach 70 zalało całą farmę hodowlanych w czasie powodzi. Chyba Kolumbia?

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Dino25 


Imię: Marek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 66
Dołączył: 09 Gru 2012
Posty: 287
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-04-05, 14:34   

Też pamiętam że o tym czytałem w Naszym Akwarium lub innym czasopiśmie tylko mam trochę wątpliwości czy te hodowlane przeżyły w naturalnych warunkach i zdążyły się skrzyżować z dzikusami no ale to przyroda wszystko albo prawie wszystko jest możliwe.
Tak myślę że do tej pory już więcej tych mieszańców by się pojawiało.Dzisiaj już nie pamiętam czy w artykule była mowa o basenach hodowlanych czy zbiornikach z rybami odłowionymi.
 
 
mare777 


Imię: Marek
Wiek: 64
Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-13, 23:13   

Powracając do wcześniejszego cytatu pragnę nieco sprostować teorię dotyczącą hybryd ryb dzikich i hodowlanych w ich naturalnym środowisku.

W przytoczonym piśmiennictwie (miesięcznik Nasze Akwarium nr 117, s.18 ) Heiko Bleher w swoim artykule „Dyskowce – przewodnik część 1” w części dotyczącej zasięgu występowania Symphysodon aequifasciatus pisze: „Muszę jeszcze dodać, że ten dyskowiec żyje w Rio Nanay, ale nie jest to obszar jego naturalnego występowania. Ponad 30 lat temu zatonął tam statek przewożący z rzeki JutaĂ­ do Ikuitos trzy tysiące dyskowców; ryby się tam zadomowiły, ponieważ parametry wody są niemal takie same (nie pochodziły one z Tefe, jak podawano)”.

Tak więc ewidentnie zdarzenie to dotyczy dyskowców dzikich, które przez przypadek zostały introdukowane na nowy obszar. Osobiście znam jeszcze przynajmniej dwa takie przykłady w Brazylijskich stanach Para i Amazonas, gdzie ryby z gatunku S. discus zostały zawleczone przez człowieka na stanowiska w których dotychczas występowały jedynie S. aequifasciatus.

Znane są również przypadki introdukcji dyskowców hodowlanych, jak na przykład ta z Singapuru o której napisał Andrew Soh, a dotyczyła ona odmian barwnych „Cobalt”, „Snakeskin” i „Virgin Red”. Jednak jak powszechnie wiadomo Azja nie jest obszarem ich naturalnego występowania i ryby te nie mają wpływu na formy występujące w Ameryce południowej.

Zgodnie z dostępną wiedzą na chwilę obecną w literaturze naukowej nie odnotowano celowej lub przypadkowej introdukcji form hodowlanych ryb z rodzaju Symphysodon do środowiska ich naturalnego występowania.

Ponadto w latach 70-tych rozmnażanie dyskowców było dopiero w powijakach, a pierwsze utrwalone mutacje miały miejsce dopiero w latach 80-tych. Tak więc w tym czasie w Ameryce południowej istniały jedynie ośrodki zajmujące się odłowem i exportem dzikich ryb.

Z moich terenowych obserwacji i dostępnych opracowań wynika iż, rosnąca różnorodność ubarwienia i wzorów u dyskowców z odłowu oferowanych do sprzedaży wynika z eksploracji nowych wcześniej nie eksploatowanych łowisk.

Z pozdrowieniami dla „dyskomaniaków” :-) Michał Marcinkiewicz ( https://www.facebook.com/...457347057630129 )

Ps. Zainteresowanych tematyką dzikich dyskowców odsyłam do „rocznika PKMD 2012”, który ukaże się w połowie bieżącego roku, jak również zapraszam na moją prelekcję i rozmowy w kuluarach na IV-tych Międzynarodowych Mistrzostwach Dyskowców, które odbędą się w dniach 19-20 października w Poznaniu.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-13, 23:31   

mare777 napisał/a:
Z pozdrowieniami dla „dyskomaniaków” Michał Marcinkiewicz ( https://www.facebook.com/...457347057630129 )

Ja się pogubiłem, kto z tego konta pisze. W profilu Marek, w poście Michał. W profilu wiek 53 lata, na podanym w treści posta profilu facebookowym 24 lata. Trochę to wszystko mylące...
 
 
robert
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-14, 00:16   

Rafal napisał/a:
mare777 napisał/a:
Z pozdrowieniami dla „dyskomaniaków” Michał Marcinkiewicz ( https://www.facebook.com/...457347057630129 )

Ja się pogubiłem, kto z tego konta pisze. W profilu Marek, w poście Michał. W profilu wiek 53 lata, na podanym w treści posta profilu facebookowym 24 lata. Trochę to wszystko mylące...

Syn pisze z konta ojca, w końcu to rodzina!!!!! taka najbliższa
 
 
mare777 


Imię: Marek
Wiek: 64
Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-14, 00:50   

robert napisał/a:

Syn pisze z konta ojca, w końcu to rodzina!!!!! taka najbliższa


Dokładnie tak :-) , mam nadzieję, że nie popełniłem zbyt ciężkiego wykroczenia :shock: , :-D , Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich serdecznie.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-14, 11:52   

mare777 napisał/a:


Z pozdrowieniami dla „dyskomaniaków” :-) Michał Marcinkiewicz ( https://www.facebook.com/...457347057630129 )

Ps. Zainteresowanych tematyką dzikich dyskowców odsyłam do „rocznika PKMD 2012”, który ukaże się w połowie bieżącego roku, jak również zapraszam na moją prelekcję i rozmowy w kuluarach na IV-tych Międzynarodowych Mistrzostwach Dyskowców, które odbędą się w dniach 19-20 października w Poznaniu.

Marku i Michale mniemam, że zostaliście upoważniony do wstawiania, oferowania i zapraszania. Dlatego też dziękujemy za zaproszenia chyba w imieniu PKMD jak sądzę. Całemu FORUM jest miło, że się nas doceniło i zaprasza do współpracy.

1 - dlatego na facebooku

facebook kliknij
jest już podana przez Ciebie strona w ULUBIONYCH i tego samego oczekujemy od WAS

2 - na forum w
http://discusforum.adamn....p?p=15764#15764
jest już link do forum Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców, gdzie możesz jako osoba widzę wytypowana (łącznikowa) zamieszczać informację zgodnie z REGULAMINEM działu (jeśli z banerem PKMD jest coś nie tak to proszę sprawy z Rafałem uściślić). By było zachowane status quo to na FORUM proszę też zamieścić informację o następującej treści (już przygotowałem by nie tracić czasu i kuć żelazo puki gorące):
"Miło nam donieść, że w listopadzie 2012 roku powstało nowe forum o DYSKOWCACH i akwarystyce w szerokim tego słowa znaczeniu. Jest ono skierowane dla każdego bez względu co kto i jak. Każdy na nim zaczyna od ZERA. Posiada największą w Polce BAZĘ danych na podstawie których można zidentyfikować problem z tym co mamy w akwarium, wodzie w rybie i na rybie. Posiada też największą i najbardziej profesjonalną BAZĘ chorób jakie są dla ryb niebezpieczne wraz z opisem szczegółowym jak, kiedy i czym je leczyć"
Proszę podać link do FORUM

http://discusforum.adamn.pl/
oraz baner FORUM


w razie dodatkowych pytań proszę kontaktować się z RAFAŁEM (gdyby okazało się, że BANER jest za wielki czy inne sprawy informatyczne. Rafał się zna a ja na tym nie)

3 - Ja również zapraszam wszystkich członków PKMD na
XII TARGI I WYSTAWĘ ZOO-BOTANICA w dniach 13-15 IX 2013.

gdzie FORUM będzie prezentowało swoje dokonania. Dodatkowo ja chyba będę miał wykład na temat jaki będzie na czasie. Wtedy możemy wymienić swe doświadczenia jak w tym temacie. Stoisko FORUM będzie otwarte dla każdego z każdym problemem.

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY za docenienie dotychczasowego trudu jaki każdy członek tego FORUM włożył w jego rozkwit. I zapewniam, że nie zawiedziemy ZAUFANIA jakim zostaliśmy obdarzeni

Cała społeczność DiscusForum.adamn.pl czyli 532 forumowiczów.
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
mare777 


Imię: Marek
Wiek: 64
Dołączył: 18 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-15, 01:06   

Adamie moje badania, podróże i zajęcia ze studentami nie zostawiają wiele czasu na przeglądanie i pisanie na forach akwarystycznych.

Moje pytanie i późniejsze wyjaśnienia spowodowane było pytaniem o hybrydy zadanym na zajęciach przez jednego ze studentów z podaniem jako źródła Twojego postu na tym forum.

Piszę tutaj z profilu ojca za jego zgodą (wiosną nieobecny – sezon połowu „mysia” na Bałtyku) i piszę tylko w swoim imieniu.

W kwestii facebooka oczywiście dziękuję za zainteresowanie oraz podlinkowanie i rewanżuję się tym samym, jednak na mojej stronie osobistej ( https://www.facebook.com/michal.marcinkiewicz.5 ), gdyż strona ekspedycji z założenia służy do innych celów.

Dziękuję także w swoim imieniu za zaproszenie do Wrocławia na Twój wykład na ZOO-Botanice.

Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie to zapraszam na swoją prelekcję jako Michał Marcinkiewicz, a nie organizator mistrzostw. Nic mi też nie wiadomo abym był osobą wytypowaną i łącznikową na którymkolwiek z forów – sądzę że funkcja taka wymagałaby mojej zgody.
Do lektury rocznika wydawanego przez PKMD również zachęcam jako autor artykułów o dyskowcach w nim zawartych, (w poprzednim roczniku są również artykuły o skalarach mojego autorstwa jeżeli kogoś to interesuje również polecam).

Sprawy zamieszczania na innych forach linków, banerów jak i tekstów reklamowo-promocyjnych przekażę ojcu jak wróci z morza i sądzę, że niezwłocznie się tym zajmie. Moim zdaniem dostęp do szeroko pojętej wiedzy nie powinien mieć żadnych ograniczeń.
Jeszcze raz wszystkich pozdrawiam.

Ps. Adamie ponieważ nasze ostatnie posty nie wnoszą praktycznie nic nowego w temacie który założyłem, proponuję abyśmy ewentualne sprawy techniczne omawiali na pw.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-15, 15:34   

mare777 napisał/a:

Moje pytanie i późniejsze wyjaśnienia spowodowane było pytaniem o hybrydy zadanym na zajęciach przez jednego ze studentów z podaniem jako źródła Twojego postu na tym forum.

Ps. Adamie ponieważ nasze ostatnie posty nie wnoszą praktycznie nic nowego w temacie który założyłem, proponuję abyśmy ewentualne sprawy techniczne omawiali na pw.

Michał no to się rozminęliśmy w przestrzeganiu REGULAMINU , jego zrozumieniu i zrozumieniu wypowiedzi. Ale by nie przeciągać:
- o hybrydach dawno pisali i do dziś chyba nikt tak naprawdę nie wie co i ile dyskowca w dyskowcu. To jak z rzepką co chwila się zmienia. Niby nie powinny dawać płodnego potomstwa a ....
- publikację jaką przytoczyłem to tylko w kwestii tego, że w naturze trafiają się ryby co do których Azjaci jako ojcowie sobie przypisują, że dzięki nim powstała a tak naprawdę to natura sama tworzy tworzyła i będzie tworzyć nowe koloryty i nie potrzeba im hodowlanych. Są na to dowody piśmienne jakie posiadam w literaturze i odmiany jakie koło 1970 roku w naturze wyłowili do dziś są chyba niedoścignione dla AZJATÓW czy innych. No i byli tacy jak J.W. co się w tym też zasłużyli. Wspomniany AUTOR wtedy to chyba torby za ekipą nosił i bidony im podawał. Przecież nie kto inny jak on kilka lat temu we Włoszech odwalił z MISTRZOSTW ryby co to dla mnie do dziś są DOSKONAŁOŚCIĄ
F I L M 1
doczepił się do oka, że dziki Heckl nie ma oka .. jakie ON sobie wymyślił. Kpina jakaś. Co do uściśleń to jak ryba jest z odłowu i tam się rozmnaża to jest rybą DZIKĄ.
Jak ryba dzika trafi do kogoś co ją rozmnaża to jest już HODOWLANĄ. I tak było w Kolumbii chyba przed 1970 rokiem, gdzie wskutek powodzi i intensywnych deszczów zmyło całą FERMĘ dyskowców już hodowlanych i poszła do wody. Teraz nie chce mi się szukać bo ma inne priorytety. Ale do wykładu w 100% opiszę co i jak posiłkując się materiałami FACHOWYMI sprzed lat (najstarszy z 1956 roku). Takie ryby jakie przed 1970 rokiem ukazały się w USA w czasopismach to teraz tylko pomarzyć można. Każda z odłowu. Co do ryb okazowych jedna na .. 20000 to takowe się trafiają i nawet wspominany AUTOR o tym pisze w publikacji. ba w naturze teś są na masówkę ale .. zważywszy gdzie na jakim tle i jakie ma zachowanie stadne dysk to jak trafi się w pokoleniu okaz inny niż "wzorzec" z brąza wyłazi albino to zaraz stanie się atakiem swoich pobratymców (widać to doskonale jak dopuści się rybę do stada innych kolorystycznie a ryba przecie nie wie co ma na sobie). W naturze z niebieskiej lśniącej wyłazi pełny turkusowy (opisane przed 1970 rokiem ze zdjęciami) to zaraz takiego drapieżnik wyłowi ze stada bo bidny na tle konarów będzie widoczny jak latarnia morska.
Inne kolorystycznie giną na pniu jak się mówi potocznie.
A hodowle to:
- mnoży się co chce
- mnoży się jak chce
- mnoży się cały rok
- wychowuje się sztucznie
- daje stymulatory
- prawie 100% przeżyje a nie ułamek 1 %
- prowadzi się selekcję i to jest odpowiedź, zę w naturze by coś zajarzyło trzeba o wiele więcej czasu niż w hodowli. Oczywiście pojedyncze się trafiają ale jaką mają szansę by okaz 1 na 20 000 trafił na podobny sobie by coś się utrwaliło w kolejnych pokoleniach 2-3?
Taką jak wtedy, gdy kometa walnie w ziemię. Może ale nie musi.
ponieważ źle Cię zrozumiałem to decyzje jakie podjęliśmy odnośnie PKMD zostają aż ktoś z PKMD da i odpowiedź czy są chętni na współpracę czy nie. Jak TAK to wtedy ustali się co jak i kiedy. Mozę wtedy się wszyscy opamiętają.
My jesteśmy zawsze do DYSPOZYCJI

UWAGA
Ty się nie kryguj bo tego wątku nie zakładałeś i zapewniam Cię wnosi on o wiele więcej niż niektórych 1000 postów na tym FORUM.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-15, 16:32   

Adam i Michał może wypowiecie się w tym temacie. ;-) Zapraszam chętnie bym poczytał co na ten temat myślicie. Oczywiście zapraszam też wszystkich użytkowników forum.

http://www.discusforum.ad...967e62d2e#15833
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-15, 17:53   

wypowiedzieć miałem się dzisiaj ale nie mam już siły. Jutro TAK. Sprawa prosta jak makaron.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 9