DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Książka o dyskowcach dla każdego
Autor Wiadomość
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7466
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-23, 17:36   Książka o dyskowcach dla każdego

Jakiś czas temu na jednym FORUM mnie powiedziano, że nie jest rzeczą łatwą założyć FORUM. To trzeba zachody i wiedzy by ciągnąć to i prowadzić. No i w 24 godziny z drugim napaleńcem specjalistą założyliśmy FORUM i jest i działa i jakoś tam raczkuje.

Na tym samym FORUM mnie też powiedziano, że jak mnie się podoba to może książkę też napiszę bo to też niełatwa sprawa. Ba nawet byli już chętni do nabycia ;-)

I teraz z perspektywy czasu tak myślę sobie, że to chyba dobry pomysł i trzeba się za to wziąć. Dlatego mam zamiar napisać książkę o dyskowcach dla każdego by była taka jakiej jeszcze nie było.

I teraz mam do FORUMOWICZÓW pytanie:

co chcecie by znalazło się w nowo powstałej książce. Tu można zgłaszać konkretną tematykę i zawartość. Proszę pisać tak jakbyście WY chcieli coś się dowiedzieć z owej publikacji.
W miarę nowych propozycji powstanie w tym wątku

SPIS TREŚCI

a potem tylko wydanie pierwsze dla każdego z FORUM. Mile widziane też informacje na temat możliwości wydania owej książki w swoim zakresie.

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 104
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2013-03-23, 17:45   

No wreszcie ;-) Co powinno się w książce znaleźć? Myślę że jak poradzić sobie od początku z przygotowaniem akwarium, pielęgnacją i ewentualnymi zagrożeniami jakie można spotkać na swojej drodze. Myślę że ciężko będzie to wszystko napisać w jednej części więc może zostaw sobie furtkę na drugi tom :-D A i jedną książkę już sprzedałeś ;-)
 
 
młody 


Imię: Arek
Wiek: 32
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 79
Skąd: Łosośniki
Wysłany: 2013-03-23, 17:52   

Ja juz sie doczekac nie moge :mrgreen: jak dla mnie powinno byc jak zaczac z paletkami jakie ryby wybierac (na co zwracac uwage) choroby i sposoby leczenia. ;-)
powodzenia zycze Adamie :)
_________________
Pozdro Arek :)
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1068
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-03-23, 17:57   

Tak jak napisał xenon, zostaw sobie furtkę a najlepiej furtki na kolejne tomy, Może zrób kilka tomów a każdy ukierunkowany na konkretny temat np
1 tom - zakładanie akwarium
2 tom - wybór ryb
3 tom - rozmnażanie
4 tom - choroby
itd...
Tak jak miała ukazać się seria Ś.P. Darka Firleja, wiem że pewnie źle przytoczyłem przykład podałem ale może coś w ten deseń wydać książkę/i. Każdy tom ukazywałby się np co kwartał.

xenon napisał/a:
A i jedną książkę już sprzedałeś ;-)

Drugą też ;-) ale z oryginalnym podpisem autora oraz dedykacją jak da radę ;-)
 
 
Dino25 


Imię: Marek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 67
Dołączył: 09 Gru 2012
Posty: 260
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-03-23, 18:25   

A po co? Przecież dopiero co w temacie Dyski od A do Z większość mówiła że wszystko jest na forum to po co książki?I żeby była jasność ja jestem za a dlaczego to napisałem w poście w tamtym temacie.Pozdrawiam
PS.Troszkę się dziwię Adam że człowiek z taka wiedzą i doświadczeniem w tym zagadnieniu do tej pory jeszcze tego nie zrobił.Piszę się na I Tom ;-)
 
 
arczi.72 

Imię: Artur
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2013
Posty: 271
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2013-03-23, 18:57   

Wiem, że ten pomysł Masz już od dłuższego czasu w Swojej głowie ;-)
Nic, tylko życzyć duuużego i błyskawicznie rozchodzącego się nakładu :lol:
Z Twoją wiedzą, będzie to bestseller na rynku akwarystycznym :!:
Ĺťyczę szybkiego wydania i już nie mogę się doczekać dobrej książki w mojej biblioteczce akwarystycznej :-)
A, co do spisu treści, to Masz go w głowie od przynajmniej roku ;-)
Powodzenia :!:
_________________
Pozdrawiam
Artur
 
 
maik 

Imię: mirek
Wiek: 70
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 26
Skąd: Bielawa
Wysłany: 2013-03-23, 19:49   

Panie Adamie niech Pan napisze taką książke żeby taki początkujący jak ja mógł przeczytac od czego mam zaczac przygodę z paletkami ijaki ogrom pracy czeka mnie żeby wszystko grało.Książka powinna składac się z działów np. filtracja. Metod filtracji wody jest sporo,trzeba opisac dokładnie i wskazac te które w praktyce sprawdzaja się najlepiej. itd. Wskazałem tylko jeden temat, szukam tematu akwarium higiniczniczne w necie jest tak mało i ogólnie że w książka mogła by zawierac taki dział dokładnie opisany. Wiadomości na temat hodowli paletek ale od strony praktycznej a nie teorytycznej. Dzisiaj kto umie napisac poprawnie pare słów poprawnie, przeczyta pare książek, poszuka w necie i napisze następną książke,ale niw wtym rzecz.Pan Panie Adamie jest praktykiem jest szansa na dobrą książke.Przepraszam za błędy jestem prostym człowiekiem.
 
 
Mirek06 


Imię: Mirek
Wiek: 50
Dołączył: 22 Lis 2012
Posty: 225
Skąd: Ciechów (dolnośląskie)-PL
Wysłany: 2013-03-23, 19:58   

Zacząć trza od samego początku!!!. Dlaczego taka woda,wielkość zbiornika itp. Po to aby taki zwykły szary człowieczek kupując lub dostając takie rybki wiedział , czy podoła wyzwaniu. Dalej to myślę że książka jest gotowa do druku :mrgreen:
_________________
Pozdrowienia!!!
 
 
Arturo
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-23, 20:23   

Czym i jak karmić żeby od początku w miare dobrze zacząć
 
 
ciasteczkovw 

Imię: Mariusz
Wiek: 53
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 44
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-03-23, 21:13   

Moim zdaniem powinno być więcej porad praktycznych a mnie zdjęć.Treść powinna być łatwa i czytelna w odbiorze nawet dla początkującego akwarysty.Czekam z niecierpliwością na książkę.
 
 
andzior70 

Imię: Andrzej
Wiek: 54
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 39
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-03-24, 00:26   

Opisy chorób i sposoby leczenia, formy barwne, karmienie, ogólnie prawie wszystko co na forum
 
 
Ryszard
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-24, 08:21   

Tak jak poprzednicy pisali Dyscowce od A do Z czyli przygotowanie zbiornika , sprzetu (jaki) , wymagania naszych ppupili , nastepnie zakup i czego sie wystrzegac , z podpowiedziami by poczatkujacy mogl wejsc w akwarystyke i sie nia cieszyc , a nie zaczynac od stresu i leczenia.
 
 
pjotjek 

Imię: Piotr
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 18
Skąd: Konin
Wysłany: 2013-03-24, 20:02   

Ja myślę podobnie, skoro ma być książka dla każdego to powinno w niej być w miarę możliwości wszystko co potrzebne aby człek zielony całkowicie mógł mieć dyskowce. Z drugiej strony myślę że powinna się w niej znaleźć również "wiedza tajemna" aby książka była atrakcyjna dla osób, którym coś tam świta w kwestii akwarystyki, jednocześnie napisana w taki sposób, aby obalała większość mitów o dyskowcach, dużo ludzi boi się zacząć z nimi przygodę, bo one są takie trudne, bo to jakaś czarna magia itd.
 
 
 
sero 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Straszęcin
Wysłany: 2013-03-24, 22:23   

Może troszeczkę informacji o dzikich dyskowcach. Przygotowanie wody dla nich, kwarantanna, utrzymanie w akwarium.
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 851
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-03-24, 23:28   

Chociaż Adam Ty już te książkę masz gotową:

http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=278

http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=36

Połącz to i więcej- książka jak się patrzy :-)

Ale takie co ja szczaw chciałabym w owej książce to:
( tak w oparciu o ciekawość i to co już buszując po forum przeczytałam )

( Co zrobić by móc mieć dyski: )

1) Jak zacząć przygodę z dyskowcami:
Wstęp: Dyskowce oczami wieloletniego hodowcy, co jest w nich wyjątkowego- wiem, że długo by tu piać :-D
Woda: Wymagane parametry wody i ich zmiany/ czy Chemia wody - coś w ten deseń
Biologia akwarium: cykl azotowy jego rola , dojrzewanie zbiornika
Zbiornik: Wielkość i urządzanie akwarium, mam na myśli tu te kroczki którymi ja teraz idę ;-)
+ Zwrócenie uwagi, aby wszystko było sterylne i pewne, aby niczego nie zwlec + może jak odkazić akwarium sprzęt.
Filtracja: Filtry, wkłady, rodzaje ich role / ?? może coś jak obieg wody w akwarium ?? /
Mieszkańcy: Wybór ryb, na co zwracamy uwagę, i ew zagrożenia- pasożyty / ?? może kwarantanna, cele i przebieg ? /
+ inni mieszkańcy, zagrożenia wiążące się z łączeniem ryb- przenoszenie różnych ,,gadzin" + fakt, że paletka czasem coś ,,zatłucze "

( Mamy ryby to trza karmić, więc : )

2) Karmienie:
To co jedzą w naturze: jak to opisywałeś już tu na FORUM
Co było dawniej: ( bo to ciekawe) rurecznik, serca i jak się zmieniały, ogółem teorie na temat karmienia w poszczególnych latach- to też już opisywałeś
Mixy z dodatkiem serc: obalenie mitu, że są beee , plusy karmienia nimi,
Witaminy i minerały: jakie to zawierają poszczególne składniki, dzięki temu można samemu kombinować i łaczyć składniki
Rola poszczególnych składników: np SZCZAW :-D tak samo witaminy opisanie tego
Skutki złego karmienia: Objawy niedoborów

( mamy ryby, źle karminy bo nie wiedzieliśmy co wyżej, lub inne felery to : )

3) Choroby:
Czynniki chorobotwórcze: pasożyty, woda, stres itd.
Zapobieganie chorobom: profilaktyka itp
Najczęstsze choroby i ich objawy : ( tu już sam pisz :-P )
Jak postawić prawidłowo diagnozę: Mikroskop w łapę i odjazd :-P Czyli tu miało by być zawarte:
a) Skąd pobierać próbki i jak
b) Jak je przygotować
c) Mikroskop, to co ważne aby zdiagnozować powiększenia
Pasożyty: Atlas, opis gadzin- z podziałem na szkodliwość


( ryby nam chorują, umiemy postawić diagnozę więc: )

4) Leczenie:
Leki: Spis i opis działania leków
Łączenie leków: Co wolno co nie
Leki a inne czynniki: Woda, temperatura, wiek ryb , czy co innego
Zanim zaczniemy leczyć: Tu przykładowo te przywry, co nie wolno temp podnosić- czy jakoś tak :roll:
Walka z pasożytami: Przepisy by Adam
a) w sterylnym akwarium
b) w ogólnym
+ opis zachowania ryb w czasie leczenia- np brak apetytu itp

( Ryby zdrowe więc: )

5) Rozmnażanie: ( akurat dziś ponownie czytałam :-D )
Ważne czynniki:( szczęście :-) ) zdrowe ryby do tarła bez:
- nicieni
- wiciowców
- przywr
Woda: Najodpowiedniejsze parametry pH itp, temperatura
Łączenie w pary: Twe 3 sposoby
Tarło: Przebieg+ rozpoznanie płci
Opieka nad młodymi: Jak powinni się zachowywać rodzice, ja mogą a nie powinni- np zjeść młode
Rozwój młodych dzień po dniu Opis jak młode się rozwijają, kiedy wskakują na dorosłe, kiedy zaczynają jeść inne pokarmy, niż to co z dorosłych
Karmienie młodych: Jaki pokarm na jakim etapie życia
Selekcja młodych: Na co zwracamy uwagę, gdy chcemy zostawić te najj, ogółem jak rozpoznać w podrostkach przyszłych champon- ów ;-)

( Sporo w materii wiemy to poprzeczka idzie wyżej : )

6) Dyskowce z odłowu:
Odłów: Kiedy są odławiane, skąd, jak to wygląda
Odmiany barwne: Brown, Blue itp- kiedy jakie odmiany odkryto
Transport: Jak z Amazonki trafiają do nasm jak powinny byc zapakowane
Wybór: Jakie są najlepsze, dorosłe młode
Woda: ( o ile te mają jakieś inne wymagania )
Zagrożenia: Mowa tu o chorobach, pasożytach, bakteriach itp
a) Kwarantanna
b) Leczenie
Rozmnażanie: Trudności i przeszkody z rozmnożeniem dzikich

adamn napisał/a:
SPIS TREŚCI

Chciałeś- to masz :-P

Tylko tam nie bijcie z jakieś byki, bo jeszcze owej książki nie przeczytałam ;-)
Z resztą od szczawika cudów nie wymagajcie. :roll:

Pozdro :-D
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10