DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Brown, Blue i Green discus
Autor Wiadomość
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-03-08, 21:17   Brown, Blue i Green discus

Na wstępie kilka info na temat tych rybek-nie będę zaglębiał się tu w genetykę i systematykę opiszę i pokaże kilka tych rybek.
Zacznę od Brauna
Braun discus sprzedawany jes najczęśściej pod nazwą red discus-taka moda
Krótko red discus można podzielić na 3 kategorie
1 Solid red
Charakteryzuje się brakiem wzoru na tułowiu jedynie czasmi ma zarysowną głowę, płetwę grzbietową i odbytową
[URL][/URL]
2. Semi royal red discus
Charakteryzuje się wzorem na dolnej i górnej partii ciała najcenniejsze są takie, które mają wzór symetryczny.
3.Red royal discus-wzór na całym ciele im bardziej regularny tym bardziej cenna ryba

Niestety sprzęt nie ustawia mi fotek w odpowiedniej kolejności, ale jak widać na zdjęciach red discus nie musi być w podstawowej barwie czerwony i odwrotnie blue discus nie musi być wcale niebieski. Takie dziwadła. CDN
Ostatnio zmieniony przez 2013-03-09, 00:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
plakat 

Imię: Artur
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Lis 2012
Posty: 135
Skąd: St. Albans
Wysłany: 2013-03-08, 23:24   

To ja sie od razu czepię. Po co pisać tytuł wątku w dwóch językach obcych?
Ostatnio zmieniony przez plakat 2013-03-09, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-03-09, 07:17   

plakat napisał/a:
To ja sie od razu czepię. Po co pisać tytuł wątku dwóch językach obcych?

a po co się czepiać robiąc błędy w języku ojczystym???? :lol:
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-09, 12:46   

na świecie obowiązuje następujący podział (stan na dziś) tyczący dyskowca z natury. A składa się z czterech grup barwnych "starych jak świat". Te grupy były są i będą o ile świat nie ulegnie zagładzie lub też wszystkich ryb nie wyłapią szabrownicy w naturze.

A- Heckel (zwany także dyskiem prawdziwym a występujący w środowisku naturalnym a odkryty w 1840 roku z gatunku Symphysodon discus. Jego cecha charakterystyczna to widoczne pręgi na ciele ryb pierwsza przez oko piąta szczególnie gruba i dziewiąta na ogonie.
F I L M 1




B - Brązowy odkryty w 1960. W tej grupie barwnej są występujące w środowisku naturalnym egzemplarze z gatunku Symphysodon aequifasciatus, zaliczane do brązowej formy barwnej. Jak zaczynałem trzymać dyski to dysk ten miał kilka falek tylko na czole i karku a całe ciało było bez wzoru. Kolor brunatny aż do zielono brunatnego.Teraz do brązów zalicza się ryby co mają wzorki na boku czy też podbrzuszu. Podstawowa barwa ciała to kolor: żółtawa przechodzącą w brązową, oraz ceglasto-czerwoną i ich mieszanki kolorystyczne. Posiadał 9 pręg pionowych stresowych. Oko koloru czerwonego i brązowo czarnej. Teraz otoczka oka ma być czerwona lub też barwy żółtawej.




C - Niebieski odkryty w 1960 roku. W tej grupie są występujące w środowisku naturalnym egzemplarze z gatunku Symphysodon aequifasciatus, zaliczane do niebieskiej formy barwnej. Kiedyś za niebieskiego uważano rybę podobną kolorystycznie do brunatnego ale od głowy aż po grzbiet, płetwy grzbietowej przebiegały niebieskie wyraźne podłużne linie. Teraz za podstawową barwę ciała uznaje się odcienie żółto-brązowe, brązowe, a także czerwono–brązowego koloru. Wzór ma być intensywny z liniami poziomymi o niebieskim, czasami brylantowo-turkusowym, przechodzącym w opalizującą zieleń odcieniu. Takie ryby kiedyś zwano royal-blu. Zajmował on kiedyś całe ciało a teraz najlepiej jak jest regularny i na całym ciele. Tylko gdzie takie ryby dostać z odłowu?

D - Zielony odkryty w 1903. W tej grupie barwnej będą wszelkie występujące w środowisku naturalnym egzemplarze z gatunku Symphysodon aequifasciatus, zaliczane do zielonej formy barwnej. Za kolor podstawowy to od żółto-brązowego do ceglasto-czerwonego. Wzór to poziomo ułożone, lekko falujące linie o niebieskawej, czasami brylantowo-turkusowej barwie. Na centralnej części boków ciała często widnieją wyraźnie zaznaczone czerwono-brązowe plamki. Na płetwie odbytowej może też występować ciemne podkreślenie w postaci poziomej, różnej szerokości linii.


Ponieważ ileś lat temu do natury trafiły formy hodowlane jakie przedostały się w czasie powodzi to powstają, będą powstawać nowe formy i kolorystyki jakie kiedyś i teraz nam się nie śniły. Dziś już trafiają się w naturze dyski typu SS z ilością pasów powyżej 9. Ba nawet w naturze trafiają się krzyżówki heckla z innymi co oferowane są jako heckle a nimi w 100% nie są. Łatwo je rozpoznać bo środkowy pas mają z reguły cieńszy i z przewężeniami. Do tego jeszcze mogą wystąpić widoczne pręgi a mniejszym lub większym nasyceniu od pasa 5 do 9.
Jak widać zastosowałem krajowe nazewnictwo (można przełożyć to na języki obce i będzie jak w TEMACIE. Co do nazw pod jakimi się ryby oferuje to są one przypisane po części rejonowi, gdzie dany dysk jest pozyskiwany i temu co go oferuje. Jak również charakterystycznym częściom ciała dyska czy też słowotwórstwem w zrozumieniu świata: twarz, głowa, księżyc..... kolor
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-03-10, 18:07   

Doskonały opis Adamie, a dla przykładu kilka fotek greena, który pływa w moich baniaczkach. Woda PH=6,5 GH=14 TDS=220. Jedzą prawie wszystko.
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-03-13, 11:32   

Jutro na lotnisku we Frankfurcie ląduje 30 boxów z rybami z Brazylii
Przeznaczenie---Kętrzyn
 
 
kostek454@vp.pl
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-13, 18:58   

Roman, który Frankfurt, bo jak na Menem to może być nie ciekawie. Wszystkie loty i przyloty odwołane, pogoda okropna. Zapewne kontrolujesz to wszystko, trzymam kciuki by obeszło się bez zgrzytów.
 
 
alex 


Imię: Ola
Wiek: 53
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 364
Skąd: Jenin k/Gorzowa Wlkp
Wysłany: 2013-03-13, 19:38   

O ile mi wiadomo Frankfurt nad Odrą nie ma lotniska ;-)
 
 
 
Ryszard
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-14, 07:43   

Jak tu zyje juz troche to jeszcze nie widzialem no chyba , ze na autostradzie wyladuje :)
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-03-16, 23:53   

Dzięki za troskę. Samolot wylądował, ryby dojechały.wkrótce mam nadzieję, że będą jakieś tam fotki.
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-03-18, 06:47   

A co takiego????
 
 
Dun 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 392
Skąd: Otwock
Wysłany: 2013-03-18, 07:53   

Piękne ryby, i chyba dość sporawe.
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 502
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2013-03-18, 09:08   

Wielkość rybek od 11 do 22 cm. Te rybki wylądowały 2 dni wcześniej w moich baniakach, są jeszcze bardzo zmęczone, przyleciały mocno wychłodzone. Zanim uzyskają pełne kolory musi upłynąć trochę czasu.
 
 
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2013-03-18, 09:45   

Podaj jeszcze odmiany jakie otrzymałeś .
I napisz jak długo te rybki dochodzą do siebie po tych katorgach , ile czas potrzeba do ładnego żerowania .
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-18, 10:15   

roh napisał/a:
Wielkość rybek od 11 do 22 cm


Jak Wy mierzycie te ryby? Bo chyba każdy robi to inaczej. Czy przyjąłeś jakąś metodę ? Daj na zdjęciu jakieś przykłady z zaznaczeniem, o którą wielkość chodzi (wysokość z płetwami piersiowymi, długość, wysokość bez płetw ?!?!)

Rybska fajnie się zapowiadają, poczekajmy troszkę aż coś się z nich wykluje (tzn nabiorą barw i zobaczysz, czy coś w nich nie siedzi).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11