DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
[30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...
Autor Wiadomość
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-27, 22:59   [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Zbiornik: Aquatic Nature Cocoon 3 o wymiarach 30x30x35 czyli 30 litrów

Filtracja: filtr kaskadowy Aquael FZN-1 podłączony do filtra podżwirowego

Podłoże: BENIBACHI Black Soil Normal

Oświetlenie: docelowo lampka Diversa LED Intenso 7,2W, przez okres dojrzewania 3 moduły led (6500K) o mocy 1,2W każdy

Ogrzewanie: grzałka z termostatem Aquatic Nature 25W, utrzymująca temperaturę na poziomie 25 stopni Celsjusza

Dekoracje: korzeń ADA old wood dark iron, rurki z węgla bambusowego, rurki/piramidki firmy Aquanetta i Aquawild

Rośliny: gałęzatka oraz mchy: willow moss, flame moss, weeping moss, christmas moss

Docelowa obsada: Caridina cf. cantonensis „Crystal Red”, „Taiwan bee” i hybrydy, Otothyropsis piribebuy (Otocinclus negros).

Zastosowane preparaty: pełna linia produktów dla krewetek BENIBACHI (możliwe dzięki wsparciu sklepu akwarystyczny24.pl, za co serdecznie dziękuję)










Dzień 1.
Dziś odebrałem przesyłkę z brakującymi do rozpoczęcia startu elementami. Można brać się do roboty. Akwarium i filtr umyte, zaczynam od ułożenia podżwirówki oraz połączenia jej z kaskadą Aquaela. Nie obyło się bez drobnych problemów technicznych. Filtr podżwirowy Aquaela dostosowany jest do pracy z turbinami, z kaskadami niestety nie (inny kształt rury zasysającej wodę). Po drobnej ingerencji w konstrukcję – odpiłowanie części rury zasysającej wodę do kaskady oraz po podgrzaniu rurki dołączonej do filtra podżwirowego, udało się dopasować jeden element do drugiego. Oto efekt:









Nad podłożem długo się zastanawiałem, wybór padł ostatecznie na BENIBACHI Black Soil o frakcji Normal.



I zasypuję zbiornik. Choć podłoże troszkę pyli, nie płuczemy go! Gdy będziemy zalewać zbiornik delikatnym strumieniem, woda będzie czysta chwilę po zalaniu. Na początku miałem obawy, czy aby na pewno granulki nie będą przedostawały się do filtra podżwirowego, miałem nawet na wszelki wypadek przygotowaną plastikową moskitierę, gdyby taka sytuacja miała miejsca. Jednak obawy okazały się bezpodstawne







Podłoże wsypane, czas na pierwsze dekoracje. Są to ceramiczne piramidki dla krewetek firmy Aquanetta oraz piramidki zrobione z rurek z węgla bambusowego, na których zaszczepiony jest mech christmas moss.



I zalewam zbiornik wodą RO:







Czas umieścić resztę sprzętu w zbiorniku – grzałkę i termometr. Jak widać, woda jest po zalaniu krystalicznie czysta:







Do uzdatnienia wody RO używam mineralizatora Mineral RO brązowy v.2, który daje wodę o parametrach: GH=6, KH=2, pH=6,4



Zbiornik przed wlaniem mineralizatora...







...i po jego zastosowaniu



Zmętnienie wody nie utrzymywało się zbyt długo. Po 15 minutach akwarium wyglądało tak:



Zbiornik przez pierwsze dni oświetlany będzie modułami na ledach SMD5050 zasilanymi napięciem 12V o łącznej mocy 3,6W. Później moduły, ze względów estetycznych, zastąpione zostaną lampką ledową firmy Diversa (Diversa LED Intenso 7,2W).






Dzień 2.
Dotarły do mnie przesyłki z resztą potrzebnych mi dekoracji. Mam już korzeń ADA old wood dark iron, mchy do zaszczepienia na nim oraz gałęzatki różnej wielkości. Zaletą tych korzeni jest to, że toną od razu po włożeniu do zbiornika. Dodatkowo mają dość ciekawą fakturę i proste kształty (a takiego czegoś szukałem właśnie do zaszczepienia mchów).

Korzeń:



Korzeń został zaszczepiony mchami i trafił do akwarium:













Na koniec umieszczam w środku gałęzatki:







Za jakiś czas dojdzie jeszcze jeden element – większa piramidka z rurek ceramicznych. Z uwagi na zastosowanie oświetlenia ledowego, tym razem daruję sobie większą ilość roślin. Teraz czas na spokojne dojrzewanie zbiornika. Obsadę zacznę stopniowo wpuszczać po tygodniu od zalania akwarium.


Dzień 8.
Po raz pierwszy sprawdziłem parametry wody:
NO2=0
NO3=10
KH=1
GH=5
pH=6,4
temperatura: 25 stopni Celsjusza
TDS: 145 ppm


Podmiana wody:



Dodanie minerałów, zmiana oświetlenia na mocniejsze.













Parametry wody po podmianie:
NO2=0
NO3=5
KH=2
GH=7
pH=6,6
temperatura: 25 stopni Celsjusza
TDS: 140 ppm

Do zbiornika trafiają dziś pierwsi mieszkańcy – 5 sztuk Otothyropsis piribebuy.







Teraz czekam kolejny tydzień i jeśli nie nastąpią żadne nieplanowane okoliczności (problemy z parametrami wody) to akwarium zasiedlą pierwsze krewetki. W zbiorniku stosowane będą produkty dla krewetek marki BENIBACHI – praktycznie cała linia przeznaczona dla krewetek Crystal Red / Biene.


Dzień 10.
Miało być za tydzień ale będzie jednak wcześniej. Dwa dni po wrzuceniu Otothyropsis piribebuy, w akwarium pojawiła się ikra. Jest to spora niespodzianka dla mnie, gdyż ryby te mam od ponad 3 lat i do tej pory do tarła nie podchodziły.







Jestem bardzo ciekaw, czy coś z tego tarła będzie.


Dzień 11.
Część ikry niestety zbielała. Ale około 50% pozostało w normalnym kolorze, więc może jednak coś z tego tarła będzie. Drobne zmiany w zbiorniku, dołożyłem dużą piramidkę Aquawild i skałkę BENIBACHI mironekuton.








Dzień 13.
Są młode Otothyropsis piribebuy (Otocinclus negros). Dziś zaczęły wykluwać się z ikry, pojawiły się machające ogonki. Woreczek żółtkowy jest inny niż ten, który widziałem u innych zbrojników, u Otothyropsis piribebuy jest on zupełnie biały, niemal przezroczysty.







Na razie siedzą przyklejone do szyb zbiornika i się nie przemieszczają. Co najwyżej obracają się wkoło.


Dzień 14.
Narybek rozpłynął się po akwarium, czasami pojedyncze sztuki widać na szybach. Dziś podmiana, bo jutro wpuszczanie pierwszych krewetek.




Dzień 15.
Dziś wcześnie rano przyjechały pierwsze krewetki do tego zbiorniczka – Taiwany (Panda) i hybrydy (Crystal Red i Biene). Wszystkie dobrze zniosły wielogodzinny transport.







Najpierw aklimatyzacja – powolne mieszanie wody przez spuszczenie wody ze zbiornika docelowego wężykiem do napowietrzania z zawiązanym supełkiem tak, żeby woda kapała kropla po kropli.

Po trzygodzinnej aklimatyzacji wszystkie krewetki trafiają do swojego nowego domu.














Dzień 17.
Małe otoski rosną, mają już ok. 0,5 cm. Zaczynają się wybarwiać, są bardzo aktywne, widać je w całym akwarium.






Dzień 19.
Krewetki mają się dobrze, otoski także. I jedne i drugie karmione są pokarmami BENIBACHI (głównie roślinnymi) oraz sproszkowaną Spiruliną i Chlorellą firmy DRAK. Pokarmy BENIBACHI Kale i BENIBACHI Ambitious doskonale nadają się dla narybku jak i małych krewetek, bo rozpadają się na drobne cząstki i porywane są przez prąd wody. Za 2 dni kolejna podmiana wody, dzień później reszta mieszkańców powinna uzupełnić obsadę zbiornika.

Zbiornik przed podmianą wygląda następująco:





Parametry wody bez większych zmian.


Dzień 21.
I kolejna niespodzianka w zbiorniku, jeszcze przed podmianą wody. I znów za sprawą otosków. Maluchy z pierwszego tarła podrosły a na szybach po nocy pojawiła się kolejna ikra w ilości kilkudziesięciu sztuk.








Dzień 22.
Dziś do zbiornika trafiła kolejna partia nowych mieszkańców – Taiwany (Red Wine) i hybrydy. Zdjęcia z aklimatyzacji:





I aktualne zdjęcia krewetkarium, po wpuszczeniu nowych mieszkańców:










Dzień 23.
Do zbiornika trafili ostatni mieszkańcy – krewetki Crystal Red SSSS oraz niespodziewanie Goldeny w ilości 4 sztuk (które znalazły się w przesyłce jako gratis do CR SSSS)



Parametry wody są stałe, jest to zasługa zastosowanego podłoża BENIBACHI oraz minerałów tej samej firmy.
NO2=0
NO3=5-10
KH=1-2
GH=6-7
pH=6,3-6,5
temperatura: 25 stopni Celsjusza
TDS: 150-160 ppm






















W ten sposób, po nieco ponad trzech tygodniach, nowy domek dla krewetek został ukończony. Przeżywalność krewetek to 100%, nie było sytuacji, żeby jakaś krewetka nie przeżyła transportu czy też żeby padła podczas aklimatyzacji lub po wpuszczeniu do zbiornika. Teraz pozostało tylko karmić krewetki, robić cotygodniowe podmiany i czekać na młode :)

Ostatecznie obsada zbiornika to:
Otothyropsis piribebuy (Otocinclus negros) - 5 dorosłych + kilkadzieisąt sztuk narybku (2 tarła w okresie dojrzewania zbiornika)
Caridina cf. cantonensis Crystal Red SSSS – 10 sztuk
Caridina cf. cantonensis Golden White – 4 sztuki
Caridina cf. cantonensis hybryda – 15 sztuk
Caridina cf. cantonensis Taiwan bee – Panda i Wine red - 5 sztuk

Stosowane preparaty i pokarmy:
BENIBACHI Baby Food
BENIBACHI Bee Max
BENIBACHI Bee Strong
BENIBACHI Breeding Liquid
BENIBACHI Gold Food
BENIBACHI Kale
BENIBACHI Mironekuton
BENIBACHI Red Bee Ambitous
BENIBACHI Red Up
BENIBACHI SP Food
BENIBACHI SP Max-H
BENIBACHI Super Enzyme Bee Speed
DRAK Chlorella Powder
DRAK Spirulina Powder

Do przygotowania wody RO używam Mineral RO brązowy v2 od akwanawozy.pl
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-27, 23:10   

No Panie, pogratulować. Fajna relacja :-)
 
 
darek-J
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-27, 23:16   

Bardzo fajna relacja ,szczegułowa poprostu super. :-) a i krewecie porządnej gradacji,nie mówiąc o ciekawym zjawisku jakim jest rozmnorzenie otosków. :-)
Ciekawym elementem nie tylko jako dekoracja jest kora cynamonu sprzedawana w formie zwinietych rurek .
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-02-27, 23:26   

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Opłaca się czekać, opłaca.
Pięknie wszystko opisane, pokazane- to na co najbardziej czekałam- zbrojniki, choć myślałam o Otocinclus affinis tym pospolitym. Niespodzianka tym większa ;-)

I tylko czytam czytam- patrzę na pasek obok- jeszcze dużo -to dobrze :-D
To jest jak dobra książka, szkoda kończyć, dlatego będę czekać na kolejne części- bo jak zarośnie nieco więcej ... :shock: :mrgreen:
Heheh pod koniec zerknęłam na moje 25l- też krewetkarium na biurku, porównałam- i... ale chała. A zaczynałam wierzyć, że moje jest ciut ładne :roll:

Może nauczyciel to zły zawód ? Bardziej dekorator wnętrz, czy firma z projektami akwaryjek... tooo sztuka i tyle :-D

Pozdrawiam i gratuluję ;-)
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-27, 23:47   

A otoski rosną i mają się dobrze. Rosną bardzo nierówno, łącznie po dwóch tarłach będzie ich na pewno ponad 30 sztuk.
 
 
alex 


Imię: Ola
Wiek: 52
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 364
Skąd: Jenin k/Gorzowa Wlkp
Wysłany: 2013-02-28, 07:44   

Bardzo fajny zbiorniczek,a krewety pierwsza klasa :-)
Powiedz jak duże podmiany robisz? 10-15 % ja radzą? Wlewasz wodę od razu po uzupełnieniu minerałami czy czekasz,np. 24h?
 
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-28, 08:44   

Podmiany 30%-40% raz w tygodniu. Leję RO i w międzyczasie podczas nalewania uzupełniam minerałami (w dwóch dawkach - w połowie i na koniec podmiany).

Te 30% - 40% to na początku funkcjonowania zbiornika, przez przez pierwszy miesiąc. Później będzie 20% tygodniowo.
 
 
Dun 

Imię: Marek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 392
Skąd: Otwock
Wysłany: 2013-02-28, 10:05   

Rafał masz może dostęp do pokarmów w niskiej cenie?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-28, 13:18   

Rafał mnie się nie podoba. Zdjęcie i opis pod spodem.
Jak chcesz to Ci w FORMIE ATLASU to zrobię ;-)
Wtedy będzie super.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-03-22, 12:10   

A ja to bym o jakąś aktualizacje poprosiła ;-)
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-22, 23:07   

Będzie aktualizacja, będzie w formie atlasu. Na razie brakuje mi czasu.

Tak na szybko, zmienia się niewiele. Otoski podrosły i szukają już nowych domów (kilka już pojechało do nowych zbiorników ale jeszcze kilkadziesiąt sztuk zostało), bo jest im coraz ciaśniej. I zmieniła się też lampka - ledową Diversę zastąpił ledowy Eheim.



A tu podrostki Otocinclus negros podczas karmienia:

 
 
jab75 

Imię: Jacek
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 553
Skąd: PL
Wysłany: 2013-03-23, 11:58   

A co tu się dzieje , jakaś uczta , to teraz się przyznaj czym szyby wysmarowałeś :shock: :mrgreen:
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-11-04, 23:13   

A o tym akwarium to już zapomniałeś ? ;-)

Pozdro
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-05, 11:57   

może nie zapomniał ale mu się znudziło ;-)
Pierwszy post to najdłuższy jaki kiedykolwiek widziałem na forach wszelakich
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-05, 17:32   

Kostka funkcjonowała przez kilka miesięcy tylko. Niestety (a może stety bo dzięki temu pojawił się 180 litrowy roślinniak) musiałem ją zlikwidować. Część krewetek znalazła nowe domy, część trafiła do nowego zbiornika roślinnego.

Przed zlikwidowaniem (czyli kilka tygodni temu) akwarium wyglądało tak jak w załączniku.

A otoski po przeniesieniu do nowego zbiornika znów złożyły ikrę :-)
Ostatnio zmieniony przez Rafal 2013-11-05, 20:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10