DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Overflow
Autor Wiadomość
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-25, 21:41   

Na 11 maja mam odbiór nowego zbiornika 120x50x60 i do niego będę robił szklany przelew - do końca maja niestety mam w pracy urwanie głowy, ale jak tylko nadejdzie sesja będę miał więcej wolnego, wystartuję zbiornik i na pewno wrzucę fotki.
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-25, 21:56   

kier napisał/a:
A czy te rurki nie mogą być zrobione z rury PMMA? Zawsze to tworzywo, można wyginać, wiercić i robić prawie że kształty dowolne.


Polimetakrylan jak najbardziej może być, choć nie jestem pewien czy będzie ci go łatwo wygiąć bez zagnieceń i rozwarstwienia/stopienia tworzywa przy podgrzewaniu. Musisz też pamiętać o dość szybkim matowieniu więc po pewnym czasie nie będzie widać czy najwyżej położone kolano się nie zapowietrzy.
Jeśli miałbym giąć rurki samodzielnie, to chyba próbowałbym na plastyfikowanym pvc - rurkę można wypełnić przed gięciem piaskiem żeby uniknąć załamań, opalarka do lakieru w rękę i jazda :-D
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-04-26, 08:05   

Trev napisał/a:
Polimetakrylan jak najbardziej może być, choć nie jestem pewien czy będzie ci go łatwo wygiąć bez zagnieceń i rozwarstwienia/stopienia tworzywa przy podgrzewaniu.

Przy zginaniu każdego materiału powiedzmy przynajmniej do kąta 90° na kolanku od zewnętrznej strony zawsze masz delikatniejszą ściankę, natomiast od wewnętrznej strony mogą ale nie zawsze zrobić się fałdki.
Prosty przykład: wyprostujmy dłoń i ściskajmy ją w pięść, zobaczcie co dzieje się ze skórą z zewnątrz a co wewnątrz na każdym zgięciu, wiem że to trochę zły przykład ale chciałem to jakoś zobrazować, że z zewnętrznej strony materiał zostaje naciągany a wewnętrznej ściskany.
Jednakową grubość ścianki na kolankach czy tak jak w naszym przypadku U-rurki daje tylko odlew.
 
 
kier 

Imię: Darek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 61
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 54
Skąd: Toruń
Wysłany: 2013-04-26, 08:42   

Sam sobie wyginałem rurki do filtra kubełkowego coś a' la szklana ADA. Wlot jest wygięty pod kątem 180 stopni. Na początku zamiast piasku sypałem sól, teraz o wiele szybciej i ładniej wychodzą przy zastosowaniu wewnętrznej sprężyny od systemu "kitec". Najstarsze mają 1,5 roku i oprócz tego, że lekko zarastają glonem, to raczej nie zmatowiały.
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-04-26, 10:10   

Darek, a jaką temp. stosujesz przy gięciu i czym grzejesz? Ciekaw jestem jak wyglądałoby porównanie pmma i pc przy gięciu rurek, tylko chyba trudniej trafić na grubościenne rurki z pc.
Sprężyny do pex'ów albo kitec sa super ale nie każdy je ma, dlatego pisałem o piasku...

Tomek: jeśli weźmiesz do gięcia rurkę grubościenną, to pocienienie ścianki na zewnętrznej nie będzie miało w praktyce żadnego znaczenia dopóki zachowa szczelność.
 
 
kier 

Imię: Darek
Pomógł: 2 razy
Wiek: 61
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 54
Skąd: Toruń
Wysłany: 2013-04-26, 13:46   

Jaką temperaturą, to nie mam pojęcia. Opalarka chodzi na II biegu i grzejąc widać jak rurka robi się plastyczna. Wtedy po kawałeczku zaginam, zaginam aż do efektu końcowego.
Ja moją sprężynę kupiłem w Castoramie za całe 12 złociszy i jest to sprężyna na rurkę Pex'a 1/2' czyli 12/16 mm, ale widziałem też większe.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9