DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Przepływ wody w filtrze biologicznym.
Autor Wiadomość
jacekfora 

Imię: Jacek
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 94
Skąd: Kozy
Wysłany: 2013-02-24, 14:19   Przepływ wody w filtrze biologicznym.

Mam takie pytanko:
ustawiony mam przepływ w filtrze biologicznym (beczka xenona 25l) na 400l/h(rzeczywisty, zmierzony) w aqwa 300l.
czy to jest ok?
wiele razy czytałem o tym że przepływ nie powinien być za duży ale nigdy nie było konkretnej odpowiedzi - jaki.

Może osoby które mają filtry biologiczne zmierzą swoje przepływy i podadzą i określą czy mają problemy z no3 czy nie.
Nie wiem tylko czy będzie to miarodajne ponieważ dochodzi jeszcze kwestia podmian i to też by się przydało opisać :-) .
 
 
 
toommaszeek 

Imię: Tomasz
Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 1106
Skąd: Aleksandrów Kujawski
Wysłany: 2013-02-24, 16:15   Re: Przepływ wody w filtrze biologicznym.

jacekfora napisał/a:
Mam takie pytanko:
ustawiony mam przepływ w filtrze biologicznym (beczka xenona 25l) na 400l/h(rzeczywisty, zmierzony) w aqwa 300l.
czy to jest ok?
wiele razy czytałem o tym że przepływ nie powinien być za duży ale nigdy nie było konkretnej odpowiedzi - jaki.

Może osoby które mają filtry biologiczne zmierzą swoje przepływy i podadzą i określą czy mają problemy z no3 czy nie.
Nie wiem tylko czy będzie to miarodajne ponieważ dochodzi jeszcze kwestia podmian i to też by się przydało opisać :-) .

Wcześniej miałem podpiętego Eheima 2228 650L/h jako biologa, jaki miał rzeczywisty przepływ?? Tego nigdy nie mierzyłem. Z NO3 czasami bywały problemy pomimo podmian ok 120L co dwa tygodnie w 500L akwa. Wspomnę że to było akwarium roślinne z kilkoma gatunkami ryb typu gurami, mieczyki, kirysy i krewetki.
 
 
Jimbim 


Imię: Łukasz
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 147
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2013-02-25, 07:24   

Ja swojego eheima 2228 (1050l/h) ma ustawionego cały czas na 3/4 pełnej wydajności na wlocie mam gąbkę czyszczona co tydzień i jest gitara ale przepływu nie mierzyłem.
_________________
Pozdrawiam
Jimbim
 
 
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 109
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2013-02-25, 07:28   

jacekfora napisał/a:
czy to jest ok?
Spokojnie wystarczy ;-)
jacekfora napisał/a:
Może osoby które mają filtry biologiczne zmierzą swoje przepływy i podadzą i określą czy mają problemy z no3 czy nie.
Chyba z No2 ;-) No3 jest produktem "rozkładu" No2 i jeśli jest go za dużo to albo podmieniać częściej wodę albo zielska żrącego nasadzić lub puścić na taflę. Jeśli nie ma No2, a jest sporo No3 jest to też dowód na to że przepływ jest wystarczający ;-)
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-25, 07:54   

xenon napisał/a:
Chyba z No2 No3 jest produktem "rozkładu" No2

Jak Piotrek zauważył no3 nie ma nic wspólnego z wydajnością filtracji.
Rozpasane zielsko to co innego np. ceratopteris pteroides.
pozdro.
 
 
jacekfora 

Imię: Jacek
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 94
Skąd: Kozy
Wysłany: 2013-02-25, 11:25   

pomierzyłem NO2 i tu jest problem. Mam sporo ceramiki ale wychodzi na to że badziewnej.
Muszę wymienić wkład we filtrze.

Mam zakodowane w głowie że przy wykrywalnym NO2 nie ma co mierzyć NO3. Tak to jest?
 
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2013-02-25, 11:30   

tak
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
wojkamyk 

Imię: Wojtek
Wiek: 61
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-25, 14:28   

A jak długo chodzi , może niedojrzałe?
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-02-25, 16:01   

xenon napisał/a:
No3 jest produktem "rozkładu" No2


Piotrek, nie rozkładu, ale utleniania, ale to tylko tak dla ścisłości.
Zawyżony poziom NO2, może być powodowany kilkoma przyczynami.
Pierwszy to niedojrzałe filtry ale myślę że to można pominąć bo przypuszczam, że do takiego akwarium nikt ryb nie wpuści.
Drugi to zanieczyszczone wkłady filtracyjne częsta przyczyna przy starcie niedojrzałego jeszcze akwarium Kidy na wlocie nie ma prefiltra.
Inne to zanieczyszczone podłoże, brak cyrkulacji woda akwarium i podłożu.
Deficyt tlenu zarówno w podłożu jak i akwarium. Niepełna denitryfikacja w dolnych warstwach podłoża i ..... kilka innych.
 
 
jacekfora 

Imię: Jacek
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 94
Skąd: Kozy
Wysłany: 2013-02-25, 17:10   

wojkamyk napisał/a:
A jak długo chodzi , może niedojrzałe?


uruchomione 3tyg przed rybami i same ryby już w zbiorniku też ponad 3 tygodnie

ratafia napisał/a:
Drugi to zanieczyszczone wkłady filtracyjne częsta przyczyna przy starcie niedojrzałego jeszcze akwarium Kidy na wlocie nie ma prefiltra


od początku prefiltr z narurowego, raczej nic tam się nie dostało ale to sprawdzę

ratafia napisał/a:
Inne to zanieczyszczone podłoże, brak cyrkulacji woda akwarium i podłożu


podłoże piasek, syfu brak, jak nie zjedzą to żarcie zbierane, filtry czyszczone na bieżąco

sam nie wiem, obstawiam tanią ceramikę
 
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-02-25, 21:28   

Przy tej pojemności złoża ceramika to ostatnia rzecz, którą brałabym pod uwagę.
Filtracja biologiczna a akwarium wymaga żeby przepływ przez filtr wynosił od 1 do 2 objętości akwarium. Dalsze zwiększanie przepływu nic już nie poprawia dla sprawności filtra. Nie wiem tez czy sama konstrukcja filtra zapewnia przepływ przez cały przekrój złoża. Czy nie ma w nim miejsc gdzie przepływ jest na tyle mały, że bakterie nitryfikacyjne nie cierpią na deficyt tlenu.
Chciałabym wiedzieć jak długo ten filtr dojrzewa?
Oraz czy oprócz przepływu, jaki wymusza pompa filtra masz jeszcze w akwarium coś, co powoduje dodatkową cyrkulacje wody lub jakiś układ napowietrzający w akwarium?
 
 
Dami 

Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 25 Lis 2012
Posty: 68
Skąd: Warszawa-Wawer
Wysłany: 2013-02-25, 22:00   

ratafia napisał/a:

Filtracja biologiczna a akwarium wymaga żeby przepływ przez filtr wynosił od 1 do 2 objętości akwarium. Dalsze zwiększanie przepływu nic już nie poprawia dla sprawności filtra. Nie wiem tez czy sama konstrukcja filtra zapewnia przepływ przez cały przekrój złoża. Czy nie ma w nim miejsc gdzie przepływ jest na tyle mały, że bakterie nitryfikacyjne nie cierpią na deficyt tlenu.


Hmmm to ja mam zupełnie inną teorię dla mnie przepływ w biologicznym filtrze to MAX jedna objętość akwarium. Kiedyś też tak myślałem i cudowałem - a kupię sobie filtr z dużym przepływem to będę miał nie dość że czystą wodę to jeszcze bardzo dobrą biologie. I bardzo szybko zmieniłem zdanie. Szybki przepływ wody przez złoża biologiczne w filtrze nie sprzyja rozwojowi bakterii nitryfikacyjnych, nie może być za duży ani za mały. Z dużym przepływem wody zakładamy sobie cyrkulator z grubą wielką gąbką, a biologiczny ma nie robić pralki! Odwiódł mnie od tego hodowca paletek, spróbowałem i wyciągnąłem wnioski.
W moim akwarium 450L chodzi Eheim Proffesionel III 2075 przykręcony na pół gwizdka, JBLe900 normalnie to biologia - a za mechanikę odpowieada cyrkulator 1100l/h

Pozdrawiam.
 
 
wojkamyk 

Imię: Wojtek
Wiek: 61
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-25, 22:13   

W sumie 6 tygodni , troche cierpliwości i odpali , jak duże no2 ?
 
 
jacekfora 

Imię: Jacek
Wiek: 42
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 94
Skąd: Kozy
Wysłany: 2013-02-26, 11:18   

max na skali 5,0 - po podmianie 120l w niedzielę i poniedziałek 120l i dalej to samo.
badałem kranówę i test pokazał 0!!!
 
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2013-02-27, 09:15   

Sześć tygodni?
To właśnie czas kiedy w procesie dojrzewania filtra powinny rozwinąć się bakterie z rodzaju Nitrosomonas.
To te które niezbędną do życia energię uzyskują z chemicznej reakcji utleniania azotu amonowego do azotynów. Natomiast dla zasiedlenia złoża w dostatecznej ilości przez Nitrobacter, utleniających NO2, jest odrobinę za krótki.
Ten proces dopiero się zaczyna.
Przy sprzyjających warunkach, a więc woda bez jakichkolwiek toksyn i w temperaturze około 18 stopni, filtry dojrzewają do 8 tygodni. Kiedy warunki w akwarium są mniej sprzyjające może się przedłużyć i do 3 miesięcy.
PS: Jeśli w akwarium masz już ryby, to masz duży problem!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9