DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak robiłem akwarium cz.7 - Oświetlenie LED
Autor Wiadomość
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 17:46   

Wersja 2 - Oświetlenie PowerLED
Obecnie mam akwarium 900l a oświetleniem LED są dwie belki o długości 280cm każda o mocy 48W. Wykonana jest z jednego kawałka co nadaje urok delikatności i prostoty. Nie mam żadnej pokrywy. Kiedyś chciałem ją zrobić. Ale szybko mnie pewne osoby wyprostowały że takie rozwiązanie jak obecnie mam jest eleganckie dyskretne i proste w obsłudze . Ledy zamontowane na profilu aluminiowym aby ciepło oddawać i osłonięte kloszem. Zasilacz 12VDC montażowy. Ponieważ przy tych mocach lepiej zastosować przemysłowy sprzęt. Na zasilaczach montażowych gdzie jest napisane np. ze prąd jaki można obciążyć zasilacz 5A to znaczy ze właśnie tak jest i nie spotka nas niespodzianka. Natomiast jak zastosujecie zasilacze „plastikowe” na których jest napisane, że można obciążyć zasilacz prądem 5A to weźcie za pewnik, że po kilkunastu godzinach możecie zastać stopioną bryłę(bywają wyjątki). Przy mniejszych mocach można stosować zasilacze „plastikowe” ale zawsze bierzcie rezerwę mocy. Ja jak mam zasilacz plastykowy 50W maksymalnie wykorzystuje 33W i wtedy wszystko gra .
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 17:48   

Klosze
Cała listwa leży na szybie bez pokrywy, aby zabezpieczyć się przed oparami wody jest założony klosz . Klosze mam do wybory:
- Szron, który daje efekt światła rozproszonego mniej więcej jak świetlówka. Efekt falowania na pisaku delikatne
- Bezbarwny (przezroczysty) – daje efekt światła zbliżony do oświetlenia HQI. Efekt falowania na piasku imponujący. Można się poczuć jak nad jeziorem w słoneczny dzień. Każdy może sobie wybrać co woli
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 17:50   

Stopniowanie Mocy
Zastosowałem że każda belka jest na osobnym zasilaczu dzięki temu mogę stopniować sobie oświetlenie.
Obecnie mam ustawione :
od godz. 10.00 do 22.30 jedna belka się świeci
od godz. 16.00 do 22.00 dwie belki się świecą
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 17:51   

Oświetlenie Nocne
Do każdej belki mam włożone dodatkowo kilka PowerLed niebieskich, które pełnią rolę oświetlenia nocnego. Oświetlenie nocne nie znaczy ze ma się świecić przez całą noc. Raczej pełni rolę doświetlenia akwarium w późnych godzinach nocnych jak chce jeszcze posiedzieć w pokoju. Ustawiłem, że świeci mi się w godzinach 22.30-23.30.
Robiłem już wykonania że rolę oświetlenia nocnego pełniły wydzielonych kilka PowerLedów białych. Możliwości jest naprawdę wiele.
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 19:05   

Przykłady realizacji
A oto przykładowe wykonania oświetlenia LED:
- Wersja wisząca
- Wersja z taśmy LED (tylko do oświetlenia ryb, bez roślin)
- Wersja hermetyczna
- Wersja leżąca
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 19:08   

Przykładowe zbiorniki
A to przykładowe zbiorniki gdzie wykonane przeze mnie belki PowerLed świecą i mam nadzieje ze z dobrym skutkiem. Docierają raczej do mnie sygnały pozytywne
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 19:09   

Koniec opracowania
Wiadomości jakie zawarłem wynikają z moich doświadczeń i są słuszne na dzień dzisiejszy. Technologia oświetlenia LED jest młoda i intensywnie rozwijająca. Więc nie wykluczone ,a nawet pewne że w/w wiadomości należy korygować z biegiem czasu.
Z tytułu zastosowania diody PowerLed można powiedzieć, że rachunki za prąd są niższe .

Jak by ktoś potrzebowała belkę w moim wykonaniu to w miarę możliwości się polecam ;-) .

-------- END ---------
 
 
daro1820 

Imię: Dariusz
Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 2
Skąd: Braniewo
Wysłany: 2013-01-01, 19:23   

Wszystko ładnie, ale jeśli kilka diod się przepali czy taki laik jak ja może je bez problemu wymienić???
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 19:24   

Pewnie, sprawa prosta - tylko lutownice należy mieć :mrgreen:
 
 
maqp 


Imię: Marcin
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Uniejów
Wysłany: 2013-01-01, 20:14   

Andrzej ze schematów wynika że łączysz diody w szereg. Czy nie lepsze będzie połączenie równoległe ( nie wiem jak z zasilaczem na te 3,5V ) wtedy przepalenie jednej nie powoduje przerwy w obwodzie. Czy Power Led 1W 100Lm będą wystarczające i czy diody mają być z radiatorem czy bez. Bo mnie korci wykonanie takiej beleczki :-) .
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2013-01-01, 20:17   

Marcin Podjedź do mnie i obaczysz wszystko na własne gały
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
maqp 


Imię: Marcin
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Uniejów
Wysłany: 2013-01-01, 20:18   

Podjechać podjade ale nie będe Ci rozbierał belki :mrgreen:
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2013-01-01, 20:21   

Spokojnie wszystko widać jak na dłoni nie ma co rozbierać a jest widoczne
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
UserTech
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-01, 20:23   

W szeregu są połączone w ilości zależnej od zastosowanego zasilacza. Przy 12V jest to 3 szt. Potem każde 3 jest połączone równolegle. Przepalenie jednej najwyżej wyłączy jedną trójkę. Zastosowanie zasilaczy 3,5V - ja bym nie stosował. Ale to nie znaczy że nie możesz. A dlaczego- bo jak więcej podłączysz równolegle takich diod to spadki napięcia na przewodach będą duże. Bo prąd duży by płyną. Diody 100lm jest ok.
Oczywiście ze radiator , pisałem że musi być chłodzenie
Ostatnio zmieniony przez 2013-01-01, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maqp 


Imię: Marcin
Wiek: 47
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 42
Skąd: Uniejów
Wysłany: 2013-01-01, 20:26   

No to w sumie wszystko wiem, teraz skompletować klocki i do roboty :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10