DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Beczka xenona
Autor Wiadomość
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 109
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2012-12-25, 21:30   Beczka xenona

Witam wszystkich majsterkowiczów ;-)
Pewnie wiele osób zna moją beczkę i pewnie wiele ją posiada :-D , ale postanowiłem dla dobra ogółu jak to Adam pisze przypomnieć i tu jak skonstruować za niewielkie pieniądze wydajny filtr biologiczny.
Na początek przedstawię przybliżone koszty:

-beczka ok. 50zł z przesyłką,
-pompa Atman At-306 81zł z przesyłką,
-zestaw rurek przelewowych do filtrów unimax ok.20zł,
-złączki, rurki, uszczelki, odpowietrznik, wąż i inne drobiazgi 50-70zł,
-keramzyt 20l ok.30zł.

Razem ok.230-250zł

Zdjęcia obrazują mniej więcej co i jak ale zaszły małe zmiany więc opiszę krótko jak to wykonać. Kiedy już mamy wszystkie potrzebne "części" możemy zabrać się do roboty :-) W beczce wiercimy otwory w odpowiednich miejscach. Trzeba to zrobić wiertłem 18mm bo złączki PVC mają 20mm i wkręcić je na ścisk podkładając z obu stron uszczelki gumowe. Na gwint złączki PVC wystający z beczki nakręcamy mosiężne końcówki na wąż ogrodowy, które dokręcamy do oporu. Dociskają one na tyle że połączenie jest wystarczająco szczelne. Trzeba zwrócić uwagę by te złączki miały jak największą średnicę wewnętrzną. Zdarzają się takie, mimo gwintu 20mm o średnicy wew. 11-12mm co spowalnia przepływ. Prawidłowa średnica wew. to 14-15mm. Na mosiężne końcówki nakładamy wąż ciśnieniowy zbrojony(nie załamuje się) o średnicy wew. 16mm. Dobrze jest przed nasunięciem węża zanurzyć końcówkę w gorącej wodzie co sprawi go bardziej elastycznym. Wszystko dla pewności ściskamy opaską uciskową o odpowiedniej średnicy. Na końcach węży montujemy zestaw rurek przelewowych od filtra Unimax i też ściskamy opaskami uciskowymi. Tu możemy zastosować deszczownię bądź tylko kolanko 90 stopni z którego wypływająca woda będzie nam pięknie poruszać taflę wody, a to jak wiadomo super natlenia. Na rurkę zasysającą jak wiadomo gąbeczka. Wróćmy jeszcze na chwilę do beczki bo zostało nam jeszcze podłączenie pompy i kilka innych rzeczy ;-) Aby podłączyć pompę musimy uciąć kabel przy wtyczce i przepuścić go przez dławik elektryczny(najmniejszy) zamontowany w beczce. I tu podobna zasada z mniejszym wiertłem itd. Na kabel trzeba zamontować nową wtyczkę. Jeśli mamy już pompę w beczce to kolanko do niej dołączone idealnie pasuje na wcisk do złączek PVC 20mm. Pozostało jeszcze wykonać odpowietrznik w wieku. Nie jest on niezbędny ale zalewanie z nim beczki to sama przyjemność. Tak więc stosujemy najtańszy (ok.3zł) odpowietrznik do grzejników z gwintem 1/2 cala. Taki z śrubką ;-) Ponieważ ma on bardzo krótki gwint musimy zastosować przedłużkę(z dłuższym gwintem) o długości 3cm przykręconą od wew. strony wieka odpowiednią nakrętką z uszczelką. Pozostało nam już tylko wsypać złoże biologiczne czyli tani jak barszcz keramzyt. I tu istotna zmiana bo na zdjęciach widać gąbkę. Przy ostatnim restarcie stwierdziłem że nie spełnia do końca swojej roli tzn. przepływa bokami keramzyt i gąbki zastąpił worek z firanki zszyty cieniutką żyłką. Zalewanie jest bardzo proste. Odkręcamy śrubkę na odpowietrzniku i do rurki zasysającej znajdującej się w akwa przystawiamy turbinę wew. którą pewnie każdy maniak dyskowców posiada. Jak pociągnie wodę to czekamy ze śrubokrętem w ręce aż z odpowietrznika zacznie wypływać woda. Dokręcamy i włączamy pompę. Filtr działa :-D U mnie taki zestaw działa bez problemu już 2 lata. Teraz kilka zdjęć obrazujących to co napisałem ;-)
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-25, 21:51   

Już myślałem Piotrek że się nie odezwiesz a sam nie śmiałem. ;-)
pozdro...
 
 
Damian_K 


Imię: Damian
Wiek: 39
Dołączył: 09 Gru 2012
Posty: 4
Skąd: Gostyń WLKP
Wysłany: 2012-12-25, 21:56   

Zastanawiam się czy można by taką beczkę, ale 15l bo takie też widziałem podłączyć np.pod JBL cp900 szeregowo?czy może zbytnio to spowolni przepływ?
_________________
Pozdrawiam Damian
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2012-12-25, 22:30   

Tak sobie czytałam o tych beczkach na różnych forach i mam pewne obawy czy aby przy takiej pojemności złoża wystarczają przepływy jakie zapewniają zamontowane przez Was pompy.
Innymi słowy czy zagwarantują one dostateczny przepływ przez cały przekrój złoża.
Czy nie tworzą się strefy beztlenowe?
Czy sprawność takiego filtra niebyła by większa gdyby dodatkowo wmontował jakąś pompę wewnątrz i wymusił cyrkulację wody w samej beczce.
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-26, 06:05   

ratafia napisał/a:
gdyby dodatkowo wmontował jakąś pompę wewnątrz

W mojej beczce jest jeszcze mniejsza pompa bo o przepływie 1200l/h i wszystko działa.
Przepływ przez możliwie cały przekrój złoża rozwiązałem w ten sposób że rurka zasilająca jest u mnie spiralą zajmującą złe dno beczki , rurka jest zaopatrzona w otwory na całej długości ( trochę jak deszczownia)

pozdro...
 
 
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 109
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2012-12-26, 10:24   

gienierator napisał/a:
Już myślałem Piotrek że się nie odezwiesz a sam nie śmiałem.
Spoko Gieniu myślałem już od jakiegoś czasu ale brak czasu i inne problemy.
ratafia napisał/a:
czy aby przy takiej pojemności złoża wystarczają przepływy jakie zapewniają zamontowane przez Was pompy.
Innymi słowy czy zagwarantują one dostateczny przepływ przez cały przekrój złoża.
Zapewniam cię Kasiu że nie ma z tym najmniejszego problemu. U mnie przy obsadzie kilkunastu dużych dysków w 450-tce bez podłoża nie było najmniejszego problemu.
 
 
ratafia 


Imię: Katarzyna
Pomogła: 4 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 309
Skąd: Nowy Dwór M
Wysłany: 2012-12-26, 18:53   

No nie wiem, nie wiem.
Przekrój złoża w przeciętnym filtrze to tak około 0.04 m2 a w tych beczkach?
Na pewno nie nie mniej jak 0.2 m2.
Już sama różnica w powierzchni złoża powoduje że woda płynie z prędkością pięciokrotnie mniejszą, a chyba przy projektowani filtrów biologicznych ktoś te przepływy, potrzebne do sprawnej pracy filtrów dobierał?
Poza tym co z wysokością wysokość złoża?
Porównajcie powierzchnię czynną złoża w obydwu rozwiązaniach.
Co z tego, że powierzchnia czynna złoża w tych beczkach jest nieporównywalnie większa, skoro nie będzie ono zasiedlane przez kolonie bakterii nitryfikacyjnych, a to z prostej przyczyny jaką jest dostępność tlenu do utleniania azotynów. W temperaturach jakie panują w naszych akwariach nik nie będzie twierdził że tlenu mamy w nadmiarze.
Przyjmijmy jednak, że dla zasiedlającej filtr populacji bakterii przepływ jest na tyle wystarczający, że je powoduje jeszcze deficytu dostępnego bakteriom tlenu.
Musicie jednak wiedzieć, że im większa sprawność filtra tym mniej rozpuszczonego tlenu w wypływającej z niego wodzie.
Ciekawe ilu z Was zadbało o dodatkowe napowietrzanie?
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2012-12-26, 18:57   

Stosuję taką beczkę od prawie 2 lat w 375 L i żadnego problemu z nią nie mam , pierwsze czyszczenie zrobiłem po 8 miesiącach (z powodu choroby ) i nie było za wiele syfu w niej . Mam zamontowany odpowietrznik grzejnikowy w deklu i co jakiś czas odpowietrzam i hula jak ta lala nawet bym powiedział za bardzo bo cerata ma problem z przyrostem więc jak sie zadomowi biologia to nie ma zmiłuj dla syfu . Szczerze polecam tani i extra filtr biologiczny ;-)
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-26, 19:33   

ratafia napisał/a:
Ciekawe ilu z Was zadbało o dodatkowe napowietrzanie?

Skoro nikt nie melduje o problemach to pewnie każdy zadbał , u mnie dba o to
AQUASZUT 750 :-)
pozdro...
 
 
xenon 
xenon


Imię: Piotr
Wiek: 47
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 109
Skąd: Nawojowa Góra
Wysłany: 2012-12-26, 21:15   

ratafia napisał/a:
Już sama różnica w powierzchni złoża powoduje że woda płynie z prędkością pięciokrotnie mniejszą, a chyba przy projektowani filtrów biologicznych ktoś te przepływy, potrzebne do sprawnej pracy filtrów dobierał?
Kasiu gwarantuje Ci że przepływ nie jest mniejszy niż np. w JBL 1500 dedykowanym do akwarii takich jak Ja mam. A bakterie jakoś nie narzekają na brak tlenu ;-)
ratafia napisał/a:
W temperaturach jakie panują w naszych akwariach nik nie będzie twierdził że tlenu mamy w nadmiarze.
Dlatego też Ja nie wyobrażam sobie zbiornika z dyskami bez zapewnienia im dodatkowego natleniania czy to z filtra wew. czy z pompki. Troszkę osób posiada ten filtr i pisze z własnego doświadczenia, którego Tobie brakuje w tym temacie. Mało tego jestem pewny że ten filtr poradziłby sobie w akwariach dużo większych. Myślę że do 720l spokojnie. Oczywiście nie piszę tu o przerybieniu, a o rozsądnej liczbie ryb dla takiego zbiornika np.15szt.
 
 
pjotjek 

Imię: Piotr
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 18
Skąd: Konin
Wysłany: 2012-12-27, 11:44   

Zdaje się, że ja mam najdłużej taki filtr, jest w nim turbina 1200l/h i problemów brak, a skoro nie dzieje się nic z wodą to raczej stref beztlenowych nie ma, nie mylę się prawda?
Dodatkowe natlenianie to oczywista oczywistość ;-)
 
 
 
zyga49 
zyga49


Imię: zygmunt
Pomógł: 1 raz
Wiek: 74
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 75
Skąd: kalno
Wysłany: 2012-12-27, 17:10   

ratafia napisał/a:
Już sama różnica w powierzchni złoża powoduje że woda płynie z prędkością pięciokrotnie mniejszą, a chyba przy projektowani filtrów biologicznych ktoś te przepływy, potrzebne do sprawnej pracy filtrów dobierał?
Wszystko sie zgadza,ale fabryczne kubły są projektowane do oczyszczania mechanicznego,biologicznego i chemicznego -oczywiście w zaleznosci od użytych złóz.Najwiekszy przepływ potrzebny jest do oczyszczania mechanicznego natomiast do filtracji biologicznej /a takie sa nasze beczki/ nie potrzebny jest szybki przepływ a potrzebna jest czysta woda -dlatego zakładamy na wlocie prefiltry /narurowe,gabki,waty itp/.
_________________
pozdrawiam
 
 
Maniek 

Imię: Mariusz
Wiek: 39
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 447
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2013-01-06, 20:25   

Czy stosował ktoś z Was inną pompę niż polecana??
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-06, 20:43   

Myślę że każda pompa o podobnych parametrach i gabarytach się nada ,
ja użyłem Atmana idąc za myślą że może to nie jest szczyt techniki ale za to
stosunkowo tani i w razie konieczności wymiany z powodu awarii mniej będzie bolało.
pozdro...
 
 
Maniek 

Imię: Mariusz
Wiek: 39
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 447
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2013-01-07, 07:57   

A jak z hałasem?? Obecnie mam unimax i moge powiedzieć tylko tyle że jest bezszelestny... Czy atmany są również ciche. Zastanawiam sie czy beczka nie wpada w rezonans, jest spięta z beczką i może nieco hałasować.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10