DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w identyfikacji (brud z prefiltra)
Autor Wiadomość
Artur67 

Imię: Artur
Wiek: 28
Dołączył: 25 Wrz 2020
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2020-09-25, 19:17   Pomoc w identyfikacji (brud z prefiltra)

Cześć!
Proszę o pomoc w identyfikacji tego co pływa wraz z rybami w kwarantannie.
Ostatni raz kiedy używałem mikroskopu miałem w akwarium nicienie (2015/2016?), je na 99% poznam jeśli je zobaczę. Cała reszta to dla mnie czarna magia. Odwiedzałem forumową bazę/interaktywny atlas, ale nadal nie mam pewności co mam w zbiorniku.
Powiększenie to:
Okular 5x + obiektyw 10x
Próbka pobrana z prefiltra.
Przepraszam za taką jakość nagrań, nagrywane z ręki, telefonem. Kamerka dołączona do zestawu niestety nie współpracuje z komputerem. Jeśli uda mi się zainstalować wszystkie sterowniki postaram się zrobić drugie podejście (w momencie gdy nazbiera się znowu brud w filtrze).

Ot co zero paniki bo to kwarantanna, nie ogólniak, ale chciałbym wiedzieć czy coś groźnego ,,w wodzie" sobie pływa.

https://www.youtube.com/watch?v=-1-x7PAVLKY

https://www.youtube.com/watch?v=Qbmm8gu259Y

Za pomoc z góry wielkie dzięki :)


P.S. Patrząc na forumową encyklopedię/bazę wydaje mi się że na nagraniach widać:

orzęski bądź okrzemki?
Loxodes? Wrotek?
(Bardzo podobne do wypławków na moje oko, więc nie jestem pewien. Akwarium ma dobrą filtrację, czystą wodę, karmione dwa razy dziennie bardzo małymi porcjami (zjadane wszystko w 30sek.) więc nie wiem czy to dobre środowisko dla tych stworów (wypławki). Nie widzę też żadnych większych osobników, które można by zaobserwować gołym okiem.)
Jak widać dla mojego oka wszystko podobne, nawet wiciowce przypominają mi okrzemki...

Nie nagrałem, ale w próbce zaobserwowałem też wieloszczety. Tego akurat jestem na 100% pewny, bo duże to że aż się człowiek w pierwszym momencie wystraszy co to.
Ostatnio zmieniony przez Artur67 2020-09-26, 07:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-27, 17:59   

za dużo światła bo prześwietlone i małych jak wiciowce nie widać. Są wrotki, ameby, colpidium, euplotes i lexodes.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Artur67 

Imię: Artur
Wiek: 28
Dołączył: 25 Wrz 2020
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2020-09-27, 18:17   

Z tego co wiem:

wrotki
colpidium
Euplotes
loxodes

Są niegroźne.

A ameby? Z tego co słyszałem nie jest stwierdzone w 100% czy są szkodliwe czy nie... ?

Na innych ustawieniach oświetlenia nic innego się nie pojawiało.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-29, 07:10   

Ja tam nie wiem co Ty i gdzie słyszałeś. Ameby oskary 30 cm wykończyły w kilka miesięcy. A co do innych ryb to wystarczy w wyszukiwarkę wpisać i .. czytać.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Artur67 

Imię: Artur
Wiek: 28
Dołączył: 25 Wrz 2020
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2020-09-29, 15:26   

Po to zakładam temat by dowiedzieć się co mam JA w akwarium i jak JA mam z tym walczyć. Gdybym miał czas na szukanie i czytanie niezliczonych ilości lektur - nie pisałbym tematu. Nie jestem specem od mikrobiologii i pewnie nigdy nie będę. Może jak w ciągu dnia 10h nie będę spędzał w pracy, a reszty z rodziną - wtedy znajdę czas na poszerzanie horyzontów.

Dzięki za pomoc. Z tego co wywnioskowałem - więcej rad chyba nie dostanę. Jak to mówią - teraz radź sobie sam.

Radziłbym zmienić nazwę ,,forum" na ,,baza danych" bo wprowadza niepotrzebnie w błąd.

Pozdrawiam.

P.S. https://adamn.pl/discusforum/viewtopic.php?t=1419

Pierwsze zdanie w/w wątku:

,,O amebach w książkach jakie mam dostępne opis jest powierzchowny i podają one, że nie do końca zbadano wpływ w/w organizmów na ryby"

Tak odpowiadając na pytanie ,,gdzie co słyszałem". Sam pisałeś że tak ,,czytałeś" w każdej jednej książce jaką masz dostępną poruszającą ową tematykę.
Ostatnio zmieniony przez Artur67 2020-09-29, 15:45, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-29, 18:26   

Artur67 napisał/a:

Tak odpowiadając na pytanie ,,gdzie co słyszałem". Sam pisałeś że tak ,,czytałeś" w każdej jednej książce jaką masz dostępną poruszającą ową tematykę.

strasznie tendencyjnie napisałeś. Gdybyś dalej czytał to byś wyczytał to co na scrinie na czerwono. Jak byś to wyczytał bym Ci podał przepis jak ameby leczyć po wcześniejszym zobaczeniu filmu zbiornika. Podaniu parametrów wody. Podaniu skąd ryby i jak długo na priva. I podaniu czym karmisz. No ale jak strugasz ważniaka i mi radzisz że mam nazwę zmienić to po co mam się wysilać?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Artur67 

Imię: Artur
Wiek: 28
Dołączył: 25 Wrz 2020
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2020-09-29, 18:40   

,,Odpowiedź jest raczej prosta i oczywista"
No jednak są takie matoły jak ja i - nie.

Dlaczego na PRIV? Nikt inny wtedy owego przepisu by nie znalazł. Po to są fora, wątki - by to w ich obrębie wszystko przedyskutować.

Nie zgrywam ważniaka, po prostu jestem podirytowany całą sytuacją.

Na odpowiedź czeka się tu kilka dni (między założeniem wątku, a pierwszą odpowiedzią), w zasadzie tylko Ty odpowiadasz, nie ma tu żadnej dyskusji, po czym dalej muszę wałkować temat dopytując się w każdej kwestii.

Wyobraźmy sobie taką sytuację w innej strefie życia.
Jadąc do mechanika na diagnozę najpierw czekasz kilka dni.

Potem, mechanik mówi Ci że źle umyłeś auto (prześwietlone próbki), a na komputerze wyskoczył błąd ,,Ameba".

Nic więcej nie rozwinął.

Po drugim poście, w którym pytasz się co to takiego, słyszałeś że z tym da się jeździć mówi - Panie, gdzieś Pan tak słyszał, idź Pan tam do pokoju obok, tam są takie instrukcje serwisowe i se je Pan poczytaj.

Mówisz że nie masz zbytnio czasu, że przyszedłeś po diagnozę do specjalisty, a w zamian słyszysz że zgrywasz ważniaka i w ogóle to on miał w planie Ci to wysłać prywatnym e-mailem ale skoro ośmieliłem się mu zwrócić uwagę że coś nie halo to już jednak nie.

Przerysowane/przekoloryzowane, ale może w ten sposób zrozumiesz o co mi chodzi, i dlaczego ,,zgrywam ważniaka".

Co do doczytania - jak już pisałem, udzielanie się w tym wątku/pisanie tutaj odpowiedzi zabiera mi i tak sporo czasu.

Ciekawostka - użyłem funkcji szukaj i jedyne co znalazłem to przepis z metronizadolem.
Ale dalej nie wiem nic więcej o amebach. Tylko żeby je zwalczyć, mimo że jak sam wspomniałeś są przesłanki świadczące o tym iż Ameby nie są ,,zdiagnozowane" w 100% (co do ich szkodliwości -> dostępna literatura).
Nie wiem jaką wersję tych ameb mam itp.

Dzięki za pomoc, pozdrawiam.

W weekend będę musiał przeglądać internet odnośnie ameb i ich leczenia. Może ryby dożyją - ot co nadal zero objawów.
Ostatnio zmieniony przez Artur67 2020-09-29, 18:42, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-29, 18:57   

znów filozofa strugasz? masz na czerwono co i jak w scrinie i wyciągnij wnioski.
Odnośnie szkodliwości to polecałem wpisać w google ameboide in fish wtedy oczy się otwierają.
Na priwa bym kazał podesłać jak długo ryby i skąd są. Wyrażnie napisane resztę można ogólnie podawać. Po to na priva bo odkąd pisze na forach nigdy nie negowałem jakichkolwiek ryb i nazwy i jaki syf w sobie mają. A co do czasu odpisywania to dla leniwych jest na górze strony odnośnik do GRUPY na FB. Tam takie sprawy od ręki załatwiam. A skoro nie chiało Ci się napisać to polecam mechanika i mu się wyżalić.


To jest najlepsze: (Twój cytat)
"Co do doczytania - jak już pisałem, udzielanie się w tym wątku/pisanie tutaj odpowiedzi zabiera mi i tak sporo czasu"

no mało ze stołka nie spadłem. Tobie dużo czasu naskrobanie kilku zdań? A co mam ja powiedzieć jak ciągle na telefonie ktoś mi d.. z duperelami zawraca czy na mesengerze pyta się przykładowo jak się bada wodę???? Nie wspominając innych spraw.

Jak odpisywałeś trza było zrobić co pisałem ale jak widać filozofa mechanika udajemy to co ja mogę. Biorę 2 dni odpoczynku od tego wątku.

znów nie doczytałeś co w scrinie na czerwono.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Artur67 

Imię: Artur
Wiek: 28
Dołączył: 25 Wrz 2020
Posty: 6
Skąd: Opolskie
Wysłany: 2020-09-29, 19:09   

Wystarczyło napisać na grupie FB? Przecież napisałem... :D

Dobra, widzę jedna z tych sytuacji gdzie jest tylko jedna prawda - ,,moja".

Skoro brakuje Ci czasu bo ciągle ktoś coś pisze to może trzeba zacząć to ignorować? Po co zakładałeś forum? Wiadomo że ludzie będą truć du*ę.
Ja podjąłem decyzję - czas na tym forum to bardziej udręka niż otrzymanie pomocnej rady.

Trzymam za słowo co do dwudniowej przerwy :) Moja będzie znacznie dłuższa.

Pozdrawiam.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-09-29, 20:18   

FAKT napisałeś na GRUPIE co można sprawdzić i dostałeś 100% odpowiedż od ręki. Z odpowiedzi tej NIC nie zrozumiałeś. Nigdzie i nigdy nie spytałeś czym to leczyć a ja leniwcom nie ułatwiam zadania. Skoro TY czytasz tylko pierwsze zdanie z linka podanego z amebami a reszty nie to wybacz ale mnie nie interesuje ile Twa przerwa będzie trwała. Bo ja Ci w sekundę mogę ułatwić podjęcie decyzji.
Zamiast w kolejnym poście napisać co Ci wcześniej napisałem .... Jak byś to wyczytał bym Ci podał przepis jak ameby leczyć po wcześniejszym zobaczeniu filmu zbiornika. Podaniu parametrów wody. Podaniu skąd ryby i jak długo na priva. I podaniu czym karmisz. No ale jak strugasz ważniaka i mi radzisz że mam nazwę zmienić to po co mam się wysilać? ... to Ty dalej strugasz ważniaka. Strugaj dalej i zrób sobie przerwę i bądź słowny.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13