DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Cabomba
Autor Wiadomość
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-10, 21:47   Cabomba

Dość ciężka roślina pod względem uprawy pochodząca z Ameryki Południowej (rejon Amazonki). Lubi miękką, lekko kwaśną, spokojną wodę oraz dużo światła. Przy zbyt niskim ośtwitleniu hamuje się jej rozwój. Stymulacja CO2 przy odpowiednim oświetleniu poprawia wzrost rośliny. Nawożenie prócz podstawowego NPK (azot, fosfor i potas) powinno być uzupełnione o spore ilości chelatów żelaza. Zaleca się pod korzenie włożyć kawałki gliny. W idelanych warunkach rośnie bardzo szybko i osiąga średnicę nawet 7-10 cm. W akwariach rozmnaża się ją najłatpiej poprzez sadzonkowanie. Sadzonki około 10 cm bardzo łatwo się ukorzeniają i szybko rosną. W sprzyjających warunkach Cabomba kwitnie, wypuszczając jednocześnie liście nawodne. U mnie zdażyło się to tylko raz. Wypuszcza wtedy jasne niewielkie kwatki średnicy około 1 cm.
Ostatnio zmieniony przez 2012-12-11, 08:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-10, 22:16   

To nie jest aquatica, to caroliniana.
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-10, 22:31   

Zgadza się, łodyga w c. aquatica jest ciemniejsza.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-10, 23:03   

Wg mnie jest to aquatica (przynajmniej pod taka nazwą ją kupiłem), z tym, że nie ma u mnie idealnych warunków i już nie wygląda zbyt dobrze. Jest karłowata (przynajmniej przy tym, co była po zakupie) i nie ma pełnych kolorów choćby ze względu na niewielką ilość światła (rośnie pod nurzańcami) oraz niewielkie ilości CO2 (na 240 litrów daję ok 1 bąbla na 2 sek).
 
 
Łukasz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-10, 23:22   

Nie ma szans żeby, to była aquatica.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-11, 08:06   

No to trzeba zmienić nazwę tematu :) choć rośliny są tak podobne i maja identyczne wymagania, że może nazwać temat Cabomba i pozostawić oba gatunki. Jeśli ktoś ma zdjęcia aquatici, to niech wklei i podzielimy już je wewnątrz wątku. Czy może tak być?
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-11, 09:21   

Nie zakładać od razu, ze coś nie jest czymś.
Cabomba po naszemu kabomba.
W mej bogatej bibliografii (chyba zrobię watek biblioteczny) można wyczytać, że dla cabomby wodnej są następujące synonimy (określenie równoważne znaczeniowo):
- Cabomba aquatica
- Villarsia aquatica
- Nectris aquatica

Natomiast dla cabomby karolińskiej to:
- Cabomba caroliniana
- C. aquatica
- C. aublett
- C. pinnata
- Nectris aquatica
- N. Peltata.

Dlatego też by określić co jest przedmiotem dysputy to o przynależności danej rośliny do określonego gatunku decyduje BUDOWA kwaiatu.
W książce - St. Sławiński i M. Tokarski - "Rośliny wodne w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego" jest zapis:
- cabomba południowa ma kwiaty białe, które u podstawy są żółtawe;
- cabomba karolińska (caroliniana) białe z żółtymi plamkami,
- cabomba wodna (aquatica) drobne białe, wyrastające ponad wodę.

Zresztą jak wygląda rośłina w zbiorniku to zależy od:
- ilości światła sztucznego i naturalnego
- nawożenia
- podłoża
- składników pokarmowych
- nawet składu wody i ryb w zbiorniku
Po kwiatostanie można określić, że była to ......?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-11, 13:59   

adamn napisał/a:
Po kwiatostanie można określić, że była to ......?


Ta nigdy mi nie kwitła więc nie mogę powiedzieć. Natomiast poprzednia miała lekko kremowe kwaity, bez plamek i niczego podobnego. Jak wiadomo dla mężczyzny wiele kolorów to będzie ten sam więc nie będę kompetentny, żeby odpowiedzieć dokładnie, jaka to była :)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-11, 14:12   

Klayman napisał/a:
U mnie zdażyło się to tylko raz. Wypuszcza wtedy jasne niewielkie kwatki średnicy około 1 cm.

kolory inaczej widziane ;-)
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Klayman
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-11, 14:24   

adamn napisał/a:
kolory inaczej widziane

Masz tak samo? ;-) były jasne, może kremowe, może białe ... cóż, teraz tego nie rozstrzygniemy. A tak poza tym, gdzieś znalażłem w jakimś opracowaniu, że przez pierwsze 20-30 lat od pojawienia się tej reśliny w akwariach europejskich (na przełomie XIX i XX wieku) obu gatuków nie rozróżniano bo były tak do siebie podobne.
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2012-12-22, 11:45   

Klayman napisał/a:
Dość ciężka roślina pod względem uprawy

A jak, dla mnie jedna z łatwiejszych- mi rośnie jak chwast. Ale może tylko warunki jej się spodobały i tyle. Pozdro
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-22, 11:50   

A pokaż zdjęcie? Bo może nie masz kabomby, tylko roślinę do niej podobną. Zdarza się, że w sklepach sprzedawane są jako kabomby - limnophile. A te faktycznie w odróżnieniu od kabomby, rosną jak chwast w każdych warunkach.
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2012-12-22, 17:24   

Ojj sorki, nie mam czym, jak dodać fotek.
Może jak przestanę walić każdą złotówkę w akwa, to kupię sobie komórkę czy aparat, którym zrobię znośne zdjęcia- teraz, nie mam takiej możliwości. :roll:
Po problemach z akwa, ciągłymi resartami z 25l ostała mi się gałązka- rośnie ładnie, myślę, że o jest to samo co wyżej, ale jes w kącie akwa.
Pozdro
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
A!icja 


Imię: Alicja
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 895
Skąd: lublin
Wysłany: 2012-12-23, 18:12   


Odzyskałam mojego złomka nokię i mogłam zrobić zdjęcie.
_________________
Bo widzisz drogie dziecko...
Tak już w życiu bywa,
że pies tonie, łańcuch pływa.
 
 
 
Rafal
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-23, 18:20   

To chyba jest limnophila sesiliflora a raczej to co z niej zostało. Szybkorosnący chwast, idealny do słabo oświetlonych zbiorników.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11