DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Nagrzewnica - czyli centralne ogrzewanie w akwarium.
Autor Wiadomość
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-05, 23:10   Nagrzewnica - czyli centralne ogrzewanie w akwarium.

Czytałem ze kilku forumowiczów buduje nagrzewnice w oparciu o rurki PEX, problem polega na tym ze owe z założenia miały mieć mała przewodność cieplną, gdyż maja doprowadzić "ciepło" do grzejnika a nie je rozproszyć po drodze, wiec średnio się nadają. Są wykonane głownie z polietylenu którego przewodność cieplna wynosi około 0.4 W/mK. To mniej niż przewodność żelbetu, cegły i gipsu, a nawet mniej niz wody samej w sobie. Dlatego aby taka nagrzewnica była efektywna musi być ogromna.

Dla chętnych:
http://sklep.dobo.pl/allegro/pex1.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewodno%C5%9B%C4%87_cieplna
http://www.polymar.pl/tworzywa/polietylen.htm

Dlatego ja swoją nagrzewnice wykonałem ze zwykłej 3 metrowej rurki aluminiowej jaka można kupić w markecie za mniej niż 10 zł :-) a wszystkim steruje głowica grzejnikowa z elektrozaworem. Bez problemu podgrzewa wodę w 500l akwarium (nie licząc sumpa) do 30C (temp mierzona w kominie). Nie utrzymuje takiej temp cały czas :-) raz zrobiłem tylko eksperyment żeby zobaczyć czy da radę a pewnie by dało i więcej. Obecnie grzałki elenktyczne mam ustawione o 0,5 stopnia mniej niż elektrozawór i podczas normalnego użytkowania nigdy nie grzeją.
 
 
Trev 


Imię: Jurek
Wiek: 48
Dołączył: 13 Mar 2013
Posty: 120
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-11-06, 09:09   

Cenowo Al jest na pewno najlepsze, natomiast dla bezpieczeństwa (o ile nie będzie to rujnujące finansowo) można rozważyć taką samą rurkę z nierdzewki.
Pomysł generalnie o wiele efektywniejszy i prostszy w wykonaniu niż nagrzewnica z pex'a, a Twoje wykonanie jest super :D
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-06, 10:24   

Dzięki za uznanie :-)

Myślałem o rurce z nierdzewki ale jest za twarda i ciężej będzie powyginać odpowiednio niestety :-( no i do tego alu dużo lepiej oddaje ciepło.

Tak jeszcze dodam gdyby ktoś sie za budowę zabierał, ze wąż gumowy który widzicie na foto, to nie taki zwykły wąż :-) to wąż do układów chłodzenia, temp. pracy: od -35°C do +145°C, 6 bar. około 5.5PLN za metr. Jak użyjecie zwyklaka z castoramy czy innego obi to w krótkim czasie będzie katastrofa.
Ostatnio zmieniony przez porlock 2015-11-06, 11:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sylwester 

Imię: Sylwester
Wiek: 51
Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 191
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2015-11-09, 17:27   

Tomek w jaki sposób zginałeś rurki aluminiowe, w jakich odcinkach są dostępne? Chyba jednak pex się lepiej gnie?
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-09, 17:41   

Rurki alu najdłuższe jakie dostępne były w praktikerze to 3m, jak by dobrze poszukał to by pewnie dostał i dłuższą ale po co .. skoro 3m w zupełności na 500l akwarium wystarcza.
No raczej ze pex się gnie lepiej, chociaż lepiej to złe słowo ja bym powiedział ze łatwiej, guma się wygina jeszcze łatwiej :-) rzecz w tym ze nie są to materiały do budowy nagrzewnicy.

Do gięcia rurek alu można użyć giętarki (koszt około 30zł) lub nasypać piasku do środka na gęsto, zaślepić wyloty i giąć na kolanie, przy tak niskich cenach giętarek wybrałem pierwszą metodę.
Ostatnio zmieniony przez porlock 2015-11-09, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-17, 00:20   

Po wnikliwych analizach doszedłem do wniosku ze Alu nie jest zbyt dobre niestety, może uwalniać do wody jony które generalnie "źle" wpływają na organizmy żywe. będę próbował z czymś innym.
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-12-17, 08:45   

Wystarczy zmienić na alu/pex i po sprawie
:-)
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-17, 09:07   

No nie, z pex to musiałoby kilometr zająć.
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-12-17, 09:14   

Nie histeryzuj , dwa razy więcej niż masz i wystarczająco będzie. ;-)
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-17, 09:23   

Jak juz pisalem PEX sie nie nadaje kompletnie, polietylen, ma ponad 300 razy gorszą sprawność cieplną niż alu, co za tym idzie 300 razy gorzej będzie sie nagrzewał i 300 razy gorzej oddawał ciepło do akwarium, łatwo policzyć ile musi miec żeby jego sprawność była porównywalna do mojej 2 metrowej nagrzewnica z alu.
Polietylen w rurach pex pełni role izolatora.
Jeśli juz .. coś w ten deseń to jakiś przewód grzejny miedziowy ze powłoką ze specjalnego PCV do ogrzewania podłogowego, myślę tez nad wężownicą ze stali nierdzewnej.
Obydwa te rozwiązania będą gorsze nic alu dlatego potrzebna będzie dużo dłuższa rurka.
Ostatnio zmieniony przez porlock 2015-12-17, 09:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-12-17, 09:31   

Tyle że nie do końca wiesz co piszesz , to nie jest taka prosta zależność bo gdyby tak było to nikt przy zdrowych zmysłach nie użył by pexa do ogrzewania podłogowego a używany jest nagminnie ,
nie mam wzoru na praktyczną sprawność pexa ale wiem z doświadczenia że w wymiennikach sprawuje się przyzwoicie.
pozdro....
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-17, 09:48   

No nie jest to taka prosta zależność to prawda, nigdzie nie napisałem ze jest, co najwyżej zasugerowałem :-) dla dodania dramatyzmu ;-P
Nie można porównywać tych 2 rzeczy, bo co do ogrzewania podłogowego.. to można dać cokolwiek, tak stosuje się również zwykle rurki z rożnych tworzyw sztucznych bez ALU, i tez dają radę, nie ma to większego znaczenia, ot żeby dało się łatwo układać, było tanie nie korodowało i wytrzymało wysoką temp, powód jest prosty, kafel czy tam podłoga nigdzie nie idzie.. :-) leży sobie i przyjmuje ciepło, w końcu się nagrzeje, na pewno nie płynie z prędkością 500l/h jak woda w sumpie, dodatkowo wystarczy podgrzać taka podłogę o 1-2 stopnie więcej niż temp otoczenia, w akwarium jest to raczej 5-10 stopni więcej.
W jakich to wymiennikach ciepła widziałeś rurki pex ?
Ostatnio zmieniony przez porlock 2015-12-17, 10:03, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-12-17, 10:06   

Sam nie korzystam bo mam centralne etażowe ( sam gazem opalam ) więc wielkiego sensu to nie ma ale robiłem wymienniki trzem ludkom i wszystkie ludki zadowolone.
Widzę że zawsze i wszędzie rację musisz mieć ale prawda jest taka że jeśli tak się boisz jonów z alu czy miedzi to alternatywy specjalnie nie masz.
pozdro...
Ostatnio zmieniony przez gienierator 2015-12-17, 10:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
porlock 


Imię: Tomasz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 649
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-17, 10:16   

gienierator napisał/a:

Widzę że zawsze i wszędzie rację musisz mieć


Nie można mieć własnego zdania ? widziałem wężownice zrobione z rurex PEX nawet tu na forum kilka osób wstawiło i były ogromne, jakie wielkościowe były Twoje wymienniki ?
Rozwiązanie nie nadaje sie do mojej układu po prostu nie mam na to miejsca, ale są lepsze i bardziej wydajne materiały niż rurka PEX, co do tego jestem pewien.

Np rurka cuprotherm, czy chociażby stal nierdzewna.

Nie rozumiem Twojego komentarza, powinienem przerobić wszystko w swoim zbiorniku żeby wsadzić tam ogromną rurkę PEX, i w tedy było by ok, bo nie miał bym racji ? Szukam lepszego wyjścia bo mam taką potrzebę wynikająca z braku miejsca.

Moja obecna nagrzewnica ma wymiary 16/30/6 cm, maxymalnie aby weszła tam gdzie byłą poprzednia może mieć,
35/35/6cm, jeśli uwazasz ze jestem w stanie w mieszczać sie w tych wymiarach zrobić nagrzewnice z PEX która "da radę" w 500l utrzymać 28 stopni to powiedz mi ile metrów kupić i jak to zwinąć a ja lecę do sklepu, nie chce sobie utrudniać tylko ułatwić.. wiec z chęcią skorzystam z doświadczenia.
Ostatnio zmieniony przez porlock 2015-12-17, 10:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-12-17, 10:51   

Z alu/pex 16mm wężownica o średnicy zewnętrznej 16cm ale można zwinąć jeszcze ciaśniej.
pozdro...
Ostatnio zmieniony przez gienierator 2015-12-17, 10:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 17