DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
może wreszcie nic nie zepsuje - Rafał
Autor Wiadomość
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-10-30, 20:03   może wreszcie nic nie zepsuje - Rafał

Witam! postanowiłem napisac co mam i co planuje i na bierzaco cos opisywać co się dzieje w zbiorniku. Planuje założenie akwarium zgodnie z opisem Adama wg etapów.
woda na razie lekko mętna się zrobiła od czasu wpuszczenia ryb ale spokojnie

euforia jest okropna i żonka zawsze mi pomaga i dba jak mnie nie ma ..

teraz co jest

- wielkość zbiornika w litrach - wchodzi 340 litrów z filtrem

- wymiary zbiornika - 120x50x55 ( tyle do lustra wody )

- od kiedy funkcjonuje - 29.10.2015r.

- sposób przygotowania wody do zbiornika - 1/3 kran + 2/3 RO4 ( ostatni wkład żywica )

- woda i jej parametry: tww 4, two 9, pH ( po RO 5,5 po zmieszaniu z kranówa ph 6,6-6,8 ) teraz ph 7 ( jak się nie zmieni po dojrzewaniu akwa to zakwaszę kwasem) temperatura 28 stopni

- ewentualnie wielkość związków azotowych - jak będą to napisze teraz chyba za wcześnie

- częstotliwość podmian wody - planowane co tydzień 60 litrów

- rodzaj podłoża z podaniem granulacji orientacyjnej w przypadku żwiru - piasek kwarcowy 0,6-1,0 biały

- dodatkowe elementy jak korzenie zamki ceramiczne, okręty podwodne, akropol z marmuru czy też tła wewnętrzne czy skały - brak może kiedyś

- obsadę zbiornika dokładnie ile dyskowców i pozostałych ryb. Samopoczucie ryb i aktywność - na razie 7 szt.. 3 pigeony , 2 erupcje i 2 leopardy mozaikowy. oby do końca życia tych ryb ich samopoczucie było jak teraz czyli wspaniale

- obsadę roślinną i nawożenie (jeśli zbiornik nie jest higieniczny) - brak

- rodzaj filtracji, jaka i ile - filtr zewnętrzny unimax 700 z dwoma prefiltrami czyli na każdy wąż .. oraz filtr wewnętrzny aquael 1500 gąbka i ceramika

- rodzaj wkładów filtracyjnych - unimax cały w lawie wulkanicznej- prefiltry w nich gąbka gruba oryginalna z filtra unimax oraz włuknina

- ogrzewanie zbiornika szczegółowo- grzałki -Jager 250 wat

- oświetlenie zbiornika ile i jak długo - 2 lampy led 2 x 24w zrobione przez kolegę również z tego forum kto czyta ten wie kto robił. palnowane świecenie od 12.30 do 22 jedna lampa od 16 - 20 będą 2 lampy

- sposób i rodzaj karmienia - mix( serce indycze, dorsz,krewtki koktailowe, szpinak, vibowit, witamina d, suchy rożny,) oraz suche topical d-50 plus, tropical astacolor, tropical d-allio, tropical discus wild. jedza na razie ile wlezie

- krótki w kilku zdaniach opis powstawania (czas kwarantanny dojrzewanie)
bez kwarantanny bo tylko są one i czyste ryby bo od Adama wsadzone do akwa wg zalecenia po 24 godzinach od zalania bez żadnych dodatków tylko liście migdałecznika 2 szt

- zdjęcie zbiornika całego - będzie jak się naucze jak wstawić .. czy raczej zmienię rozmiar
pierwsze ryby potem po kolei co jest..


- sukcesy i porażki jakie były ewentualnie do tej pory w zbiorniku
jest to 3 obsada.
- 1- sza obsada 11 ryb ( 2 zdechły po miesiącu szczurki) pozostało 9 wyrosły do 15-18 cm. ale że były to ryby nie zbyt pięknie kolorystycznie źle dobrane itp postanowiłem je sprzedać. aha jeśli dobrze pamiętam były tam 3 pary które składały regularnie ikrę w ogólnym. były tez inne ryby ale przez wpuszczenie dyskowców używałem do niby odkażania dostępnych w sklepie środków. chyba było dobrze. ale sprzedałem i kupiłem kolejną obsadę 7 szt. wielkości około 5cm. pięknie rosły jadły podmiany jak zawsze i opisane wyżej parametry po ustabilizowaniu się zbiornika do przyjęcia.. urosły do 9-13cm ( ale i tak wolno bo ) BARAN ZE MNIE.... myśląc że tamte ok to i tu będzie namówiony przez ....... kupiłem inne ryby z innego źródła i krótkiej kwarantannie do ogólnego.. i się zaczęło za około miesiąc czasem marudziły w jedzeniu ale przechodziło.. i z uwagi na brak czasu przez kilka dni i opieki grzałka podniosła temperaturę do 38 stopni i się okazało że wychodzi z nich wszystko co opisane w dziale choroby.. spidowanie i uduszenie było przyczyna zgonu 5 szt.. ocalały 2 i sa teraz w osobnym zbiorniku leczone na przywry( po badaniu mikroskopem) i tasiemca ( wyszło wszystko sposób Adama) teraz jedzą wszystko ok ale nigdy nie będą z istniejącą obsadą.. bo z innego źródła

Wiec wiem ze można odnieść sukces z dyskowcami jeśli jest się spokojnym i robi tylko to co ryby lubią .. dlatego zakupiłem 7 szt n razie 7 od Adama. zdjęcia będą lepsze jak kiedyś się najedzą i postoją w miejscu.

tyle marudzenia do roboty ..
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
Ostatnio zmieniony przez apollo19825 2015-10-30, 20:22, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-11-01, 08:46   

no przed wyjściem na groby..

ryby jak na razie się dobrze zaadoptowały jedzą jak szalone , jak pokroje mix na cienkie paski i dam pojedynczo te paski które są trochę jeszcze zamrożone to nie zdąży upaść na dno a już są znów u góry i proszą. oby tak dalej. za to suchy im zbrzydł po tym jak wczoraj podałem im mix.

no może się obejdzie bez kwasów.. wczoraj zmierzyłem ph było po południu 7,2 ( czyli wzrosło bo było 6,8 jak wpuszczałem ryby ) ale ryby nic żarły jak opętane i pływały wszędzie... dziś już jakby spadło bo jest wg koloru odczynnika jakby nie całe ph 7 wiec chyba od żarcia się zaczyna sama zakwaszać.

inne parametry zmierzę wieczorem czy zaczyna się coś dziać na dobre oczywiście
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2015-11-01, 10:12   

No to teraz musisz uważać ile tego żarcia dajesz jak po jednym dniu tak ci spadło
_________________
Pozdrawiam Juras
 
 
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-11-01, 21:46   

mierzyłem pozostałe parametry uzyskałem coś takiego testami zoolek

gh - 9
kh- 4
ph- 7
NH3 - 1 ( COS MIĘDZY 1 A 2 żona jako kobieta co widzi lepiej kolory mówi że 1 :shock: )
NO2- 0,025
NO3- 5

dziś wieczorem już lekko płochliwe ( zbyt nagły ruch przy akwa ociekają do tyłu) ale na jak się popatrzy na nie to zaraz wracają i proszą o jedzenie. brzuchy widać że pełne.

zastanawiam się jaka im temperature dać teraz jest 29 stopni (szybsze trawienie?) czy obniżyć do 28 stopni? :roll:
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
 
 
darek-j 


Imię: Darek
Wiek: 53
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 356
Skąd: czechowice-dziedzice
Wysłany: 2015-11-01, 21:47   

27 ;-)
_________________
Pozdrawiam Darek
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7860
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-11-02, 11:16   

lekko wstydliwe bo u mnie światło się nie pali a u Ciebie od rana. Zejdź z pH mniej niż 6,8 bo wtedy amoniak się nie wydziela. Temperatura 26-28 i nie ma co świrować b o im się w d.. poprzewraca.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-11-02, 13:37   

Zejde z ph ponizej 6,8 podmianami wody . zaczne od soboty bo jutro musze wyjechac do starachowic..
Temp juz jest 27.

Jesli dobrze kojarze to w kwasnych wodach wydzielaja sie zwiazki amonowe mniej szkodliwe niz amoniak w wodach zasadowych ?
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
 
 
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-11-02, 14:39   

http://www.ichemia.pl/30,...owy-85-1kg.html

Czy taki kwas moze byc do zakwaszania ? Bo jest on w kilogramach..
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
 
 
jurasiga 


Imię: JURAS
Pomógł: 10 razy
Wiek: 46
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 1723
Skąd: Turek
Wysłany: 2015-11-02, 14:50   

Rafał idź do sklepu budowlanego i tam kupisz bez problemu , u mnie za 0,5 L 6 zł

http://olx.pl/oferty/q-kwas-solny/
_________________
Pozdrawiam Juras
Ostatnio zmieniony przez jurasiga 2015-11-02, 14:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-11-02, 16:25   

W gliwicach bylem wszedzie nie ma zadnego ... Zostaje internet tylko czy wysylka kwasu jest legalna? Lub katowice ktos pisal tu o tym sklepie musze poszukac.
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
 
 
darek-j 


Imię: Darek
Wiek: 53
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 356
Skąd: czechowice-dziedzice
Wysłany: 2015-11-02, 16:35   

Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne "Chemia - Katowice" S.A.
ul. Kolejowa 19, 40-601 Katowice - Ligota


http://www.chemiakatowice.com.pl/
_________________
Pozdrawiam Darek
Ostatnio zmieniony przez darek-j 2015-11-02, 16:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-11-04, 11:36   

Zamowiony kwas ortofosforowy. Proponowany przez Adama. 85%.
Podobno nie da sie nim zbic ph ponizej 6.5. Ale mniej wiecej ile tego wychodzi aby zmniejszyc ph z parametrow gh 9 i kh 4. Wiem ze metoda prób i błedow ale w przyblizeniu jak to zrobic. Czy ktos stosował u siebie .? ile wlac mniej wiecej na 100 litrow do podmian. Czy go rozcieczyc ? Jak? Licze na doswiadczenie forumowiczow.
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7860
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-11-04, 19:56   

apollo19825 napisał/a:
Podobno nie da sie nim zbic ph ponizej 6.5. .... ile wlac mniej wiecej na

kto Ci takich głupot naopowiadał?
Jak stosować kwas orto.. to czytać na FORUM w dziale WODA.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
apollo19825 


Imię: Rafał
Wiek: 42
Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 155
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-11-04, 21:11   

Czytalem jakis artykuł.. Jakas analiza tabeli ph i tww i o buforze.. Gosc chyba źle zinterpretował bo chyba chodziło o to że przez wprowadzenie fosforu ph ponizej 6.5 jest bardziej stabilne.. Ale szkoda o tym gadac .. Ważne że

Już mam Adam dzieki. Bardzo jasno opisane kilka dni temu ..
_________________
Początkujący. Ale ambitny.
Ostatnio zmieniony przez apollo19825 2015-11-04, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bosak 
Paletki są cudem natury


Imię: Marcin
Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 782
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2015-11-04, 21:28   

apollo19825 napisał/a:
Szukam jak zakwasic nim odpowiednio wode..

twardość wody znasz jaką masz?

apollo19825 napisał/a:
woda i jej parametry: tww 4, two 9


chyba znasz to w czym kłopot?

adamn napisał/a:
Szybkie i bezpieczne zakwaszanie wody robi się tylko wtedy, gdy mamy już ryby w akwarium.

Jest kilka bezpiecznych sposobów na mieszanie i zakwaszanie akwarium, gdy robi się od podstaw;

1 - jak mamy gołe szkło to woda do akwarium i wlewa się na każde 100 litrów wody 10 ml kwasu ortofosforowego 85% podawanego strzykawką z dołączonym wężykiem do wylotu minimum 15 (filtry mają chodzić).

Takie zakwaszenie spowoduje, że woda będzie miała poniżej pH7 co dla dysków w perspektywie karmienia zupełnie wystarczy. Jak kto chce mniejsze pH to wtedy po pomiarze po godzinie pracy filtrów dolewa się strzykawką po 1 ml kwasu. Należy pamiętać, że pierw kwasowość spada wolno ale wraz ze zmniejszeniem się jej następuje to już dość szybko

UWAGA:

przy czystym kwasie należy pamiętać o tym by nie dostał się on na nasze ciało czy ubranie bo będzie nieprzyjemnie.



2 - jak mamy akwarium roślinne czy też ryby w środku (woda skoczyła przy podmianie zbyt dużej ponad pH7) to postępujemy ostrożnie i robimy jak napisane niżej:

- strzykawka z wężykiem (twardy by się nie zaginał pod ciężarem) pojemności minimum 20 ml z tłokiem na zero i do niej kwas w/w w ilości 1 ml na każe 100 litrów. Potem resztę uzupełniamy wodą z akwarium

- strzykawkę opieramy w pionie o gąbkę filtra i szybę w akwarium i zostawiamy na godzinę

- w tym czasie kwas rozcieńczony wodą mający większą gęstość niż woda w akwarium będzie sobie swobodnie spływał na gąbkę i zostanie rozprowadzony po całym akwarium przez system filtracji.



UWAGA: strzykawki nie wrzucamy do akwarium by sobie swobodnie pływała czy leżała na powierzchni bo ryby są ciekawe zwłaszcza te co lubią jeść. Na coś nowe w akwarium reagują podpływaniem do tego a wtedy mogą być nieprzyjemności. No i jak leży całość większej gęstości nie zostanie wymieniona z wodą w akwarium. My mierzymy jest dobrze z pH to co robimy? Bierzemy pływającą strzykawkę i wyciskamy z niej ostatnie soki a wtedy może nas spotkać za jakiś czas nieprzyjemny widok poparzonych ryb.

Najczęściej się to objawia:

- zmętnieniem oczu

- niespokojnym pływaniem

- zmętnieniem płetw

- nadmiernym wydzielaniem śluzu i nalotami na ciele

- rozchylonymi skrzelami i śluzem z nich wylatującym



Jak kto ma inne rozcieńczenia czy też inne kwasy to wielkości tu podane muszą być zwiększone. Najlepiej pierwszy raz z danym kwasem sobie przeprowadzić eksperyment:

- wiadro 10 litrów wody i mierzymy pH

- 1 ml kwasu

- godzina filtracji

- sprawdzamy pH

- wyciągamy wnioski.

Adam
_________________
Paletki są cudem natury:)
Ostatnio zmieniony przez bosak 2015-11-04, 21:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16