DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Zakładanie akwarium dla palete315 l od nowa przez nowicjusz
Autor Wiadomość
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-17, 08:55   Zakładanie akwarium dla palete315 l od nowa przez nowicjusz

Witam

Postanowiłem napisać ten wątek pomimo tego, że istnieje wiele informacji na ten temat. Być może przyda się on osobom, które nie mają doświadczenia z dyskowcami (tak jak i ja).

A więc zaczynając od początku. Jako całkowicie zielony w kwestii dyskowców, gdyż wcześniej trzymałem Malawi i inne pielęgnice, postanowiłem spróbować swoich sił z dyskowcami.

Naczytałem się informacji na wielu różnych forach i pomimo tego postanowiłem zakupić 4 dyski i wrzucić do akwarium ogólnego gdzie pływają skalary, barwniaki czerwonobrzuche i księżniczki z Burundii – MÓJ 1 BŁĄD

I jakie moje było zdziwienie, gdy dyski przez cały czas chowały się po kątach nic nie jadły i praktycznie ich nie było, radzę więc wam stosować się do informacji, jakie znajdują się na tym forum, są tu osoby, które naprawdę mają o tym wielkie pojęcie.

Zupełnie inną kwestia jest to, że zakupiłem dyski bez wcześniejszego zapoznania się z tym, jak powinny one wyglądać, oraz rozeznania w kwestii pewnych hodowli. A więc zakupiłem oto takie "OKAZY" - MÓJ 2 BŁĄD

Pochwaliłem się nimi i jakież było zdziwienie, gdy po prostu zmieciono komentarzami na temat ich wyglądu, gdyż wydawały mi się ładnymi.

Tak więc, oddałem pielęgnice, które były przyczyną chowania się dyskowców. W tej chwili dalej są one w ogólnym jednakże już nie mają towarzystwa, które im dokuczało. Pływają ją normalnie jedzą jak małe świnki, zarówno suche pokarmy jak i różne mixy, przygotowane dla nich.

Zobaczymy co z nimi będzie, czy coś się uda wyprowadzić z nich jeszcze.

Po komentarzach na temat ich wyglądu, zaopatrzyłem się w mikroskop, żeby sprawdzić czy nic w nich nie siedzi (wcześniej sprawdził mi kolega). Okazuje się, że nic nie ma (przynajmniej nic nie znalazłem, ani kolega, który ma mikroskop).

Tytułem wstępu pewnie będzie tyle. Chciałem tym tekstem przestrzec wszystkich, którzy mają zamiar rozpocząć przygodę z dyskami przed pośpiechem. Najpierw trzeba przeczytać 10 razy to forum i wtedy można zaczynać coś planować. Ja tak nie zrobiłem i widać powyżej co z tego miałem, a raczej mam.

Przechodząc do rzeczy. Akwarium, w którym docelowo będą dyski będzie miało 315 litrów. na tyle sobie mogę w tej chwili niestety pozwolić (chciałbym z 600 litrów - ale to w przyszłości).


Przechodząc do rzeczy. Akwarium, w którym docelowo będą dyski będzie miało 315 litrów. na tyle sobie mogę w tej chwili niestety pozwolić (chciałbym z 600 litrów - ale to w przyszłości). Jak będę miał chwilę dzisiaj to wrzucę zdjęcia jak w tej chwili wyglądają moje zakupione "OKAZY"

Więc zaczynając od początku:

Zakupiłem komodę pod akwarium. (komoda jpg.) Odkręciłem w niej od razu nóżki i dodałem wzmocnienie na plecy z płyty 22 mm oraz wzmocnienia pionowe również takiej samej płyty (wolałbym, żeby mi się 300 litrów po pokoju nie pływało) (wzmocnienie). Dodatkowo na komodzie położony będzie blat 24 mm. Wszystkie dodatkowe elementy zakupiłem w jednym z wielu marketów, gdzie przycinają od razu wszystko na wymiar.
Na rysunku czarne kształty to standardowa szafka + ciemno niebieski wzmocnienia dodatkowe, które zastosowałem. Szafka zamykana więc plecy i środek nie ma znaczenia jaki będzie. Co do balu zakupiłem w takim samym kolorze jak szafka.

Akwarium w tej chwili się klei - jeśli ktoś będzie zainteresowany zapraszam na pw dam namiar na osobę, która wykonuje dla mnie kolejne akwarium i co do której nie mam zastrzeżeń - LUBLIN. Wymiary 150 długość, 42 cm szerokość, 50 cm wysokość (315 l) - wynikają z wymiarów szafki, niestety większe nie mogło na chwilę obecną być.

Jeśli chodzi o wyposażenie:

FILTRACJA:
Biolog - Filtr Kubełkowy BHW-304, chińczyk ale ma dobre opinie, jak już uruchomię to będę mógł powiedzieć coś więcej. Przepływ 2 000 l/h i podnoszenie słupa wody do 2,5 metra, więc w zupełności mi wystarczy
Mechanik - Aquael unifilter 1000
Filtr RO: żeby nie mieć problemów z wodą, myślę, że najlepsze rozwiązanie i wydajne w trakcie użytkowania akwarium

GRZAŁKA: 2 x 200 W z termostatem

OŚWIETLENIE: 2 x świetlówka + do tego oświetlenie LED (w trakcie wykonania i przemyślenia, jak to wszystko zrobić)

POKRYWA: wykonana samodzielnie ze spienionego PCV oraz aluminium (jak będę ją wykonywał to umieszczę fotorelację)

ROŚLINNOŚĆ: tutaj w planie mam anubiasy, różnego rodzaju "trawy" + cryptocoryne

PODŁOŝE: piach z marketu do piaskownic (podobno najlepszy)


INNE WYPOSAĹťENIE: 2-3 korzenie, tło zewnętrzne 3D wykonane samodzielnie na podstawie wielu relacji z tego forum.


Tak na chwilę obecną to u mnie wygląda, czyli przygotowania, jedynie szafka stoi jak na razie, a reszta pozamawiana, czekam na wysyłki i odbiór. Będę na bieżąco wrzucał kolejne informacje w trakcie realizacji całości.

Pozdrawiam
Jarek
Ostatnio zmieniony przez adamn 2014-10-18, 11:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-17, 09:13   

Przechodząc do rzeczy. Akwarium, w którym docelowo będą dyski będzie miało 315 litrów. na tyle sobie mogę w tej chwili niestety pozwolić (chciałbym z 600 litrów - ale to w przyszłości). Jak będę miał chwilę dzisiaj to wrzucę zdjęcia jak w tej chwili wyglądają moje zakupione "OKAZY"

Więc zaczynając od początku:

Zakupiłem komodę pod akwarium. (komoda jpg.) Odkręciłem w niej od razu nóżki i dodałem wzmocnienie na plecy z płyty 22 mm oraz wzmocnienia pionowe również takiej samej płyty (wolałbym, żeby mi się 300 litrów po pokoju nie pływało) (wzmocnienie). Dodatkowo na komodzie położony będzie blat 24 mm. Wszystkie dodatkowe elementy zakupiłem w jednym z wielu marketów, gdzie przycinają od razu wszystko na wymiar.
Na rysunku czarne kształty to standardowa szafka + ciemno niebieski wzmocnienia dodatkowe, które zastosowałem. Szafka zamykana więc plecy i środek nie ma znaczenia jaki będzie. Co do balu zakupiłem w takim samym kolorze jak szafka.

Akwarium w tej chwili się klei - jeśli ktoś będzie zainteresowany zapraszam na pw dam namiar na osobę, która wykonuje dla mnie kolejne akwarium i co do której nie mam zastrzeżeń - LUBLIN. Wymiary 150 długość, 42 cm szerokość, 50 cm wysokość (315 l) - wynikają z wymiarów szafki, niestety większe nie mogło na chwilę obecną być.

Jeśli chodzi o wyposażenie:

FILTRACJA:
Biolog - Filtr Kubełkowy BHW-304, chińczyk ale ma dobre opinie, jak już uruchomię to będę mógł powiedzieć coś więcej. Przepływ 2 000 l/h i podnoszenie słupa wody do 2,5 metra, więc w zupełności mi wystarczy
Mechanik - Aquael unifilter 1000
Filtr RO: żeby nie mieć problemów z wodą, myślę, że najlepsze rozwiązanie i wydajne w trakcie użytkowania akwarium

GRZAŁKA: 2 x 200 W z termostatem

OŚWIETLENIE: 2 x świetlówka + do tego oświetlenie LED (w trakcie wykonania i przemyślenia, jak to wszystko zrobić)

POKRYWA: wykonana samodzielnie ze spienionego PCV oraz aluminium (jak będę ją wykonywał to umieszczę fotorelację)

ROŚLINNOŚĆ: tutaj w planie mam anubiasy, różnego rodzaju "trawy" + cryptocoryne

PODŁOŝE: piach z marketu do piaskownic (podobno najlepszy)


INNE WYPOSAĹťENIE: 2-3 korzenie, tło zewnętrzne 3D wykonane samodzielnie na podstawie wielu relacji z tego forum.


Tak na chwilę obecną to u mnie wygląda, czyli przygotowania, jedynie szafka stoi jak na razie, a reszta pozamawiana, czekam na wysyłki i odbiór. Będę na bieżąco wrzucał kolejne informacje w trakcie realizacji całości.

Pozdrawiam
Jarek
 
 
gienierator 



Imię: Eugeniusz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 937
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-17, 10:01   

Czyli ,,Ruskie" rozwiązanie , starczyły by plecki. ;-)
pozdro...
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-17, 10:02   

Hehe może i "ruskie" jednak wolę mieć pewność co do tego, że mi się to nie zawali :) hehe :)

jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony :)
 
 
rafael 


Imię: Rafał
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 11 Cze 2014
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-17, 13:48   

Widać, że komoda będzie "konkretna". ;-) Nie zapomnij tylko odpowiednio jej wypoziomować. Ja swoją kupiłem używaną razem z akwarium i tak jak kolega gienierator napisał też mam "ruskie" rozwiązanie. Szafka zrobiona z 30mm płyty laminowanej (plecki też). :-D
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-17, 16:44   

Właśnie jestem w trakcie wzmacniania, zaraz wrzucę jakieś fotki jak tylko skończę :)

A tak wolę przesadzić ze wzmocnieniami, niż ma się to rozjechać :) koszt nieduży, razem z wkrętami i płytą około 50 zł :)
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-18, 08:49   

No i zgodnie z wcześniejszą wiadomością wrzucam zdjęcia ze wzmocnienia (wczoraj nie miałem już siły). Słaba jakość ale coś tam widać na nich
Teraz czekam na akwarium i potem przygotowywał będę tło zewnętrzne typu 3D, pomysł zaczerpnięty z tego forum :) zobaczymy jak wyjdzie[/hide]
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-22, 11:44   

Czekam na baniaczek, w międzyczasie dotarł do mnie filtr, grzałki, oświetlenie. Także pozostało tylko oczekiwanie. W międzyczasie, żeby temat nie umarł wrzucam kilka fotek moich dysków. Wydaje mi się, że od początku jak je mam troszkę im się poprawiło - w sensie wyglądu i kondycji. Może ktoś się wypowie, bo jak je zakupiłem to zbyt ciekawie nie wyglądały (być może dalej dla niektórych nie wyglądają zbyt ciekawie-ale nie muszą to być championy).
 
 
Andrzej B 
dyskowce.com.pl

Imię: Andrzej
Wiek: 45
Dołączył: 08 Sty 2013
Posty: 111
Skąd: gościcino
Wysłany: 2014-10-22, 16:12   

Nie obraź się ale straszne szczury :shock:
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-22, 16:18   

Hhehe nie obrażam się

Skoro tak piszesz to znaczy, że się znasz. Dla mnie każda opinia jest konstruktywna, tym bardziej negatywna :)

Zakupiłem jak nie miałem o tym zielonego pojęcia tak naprawdę. No ale są i nic im nie jest (badałem mikroskopem) więc nie mam serca ich puścić na wody WC :) więc zostaną u mnie :)
 
 
rafael 


Imię: Rafał
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 11 Cze 2014
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-22, 17:33   

jarekmilczuk tak trzymać. :-) Ja jak sam zakładałem akwa z dyskami to pomagał mi kolega, co siedział w tym od lat. Gdyby nie on to też bym kupił dyski w sklepie, które uważałem za piękne okazy. Na szczęście mam dyski z bardzo pewnego źródła we Wrocławiu. Powodzenia i pamiętaj, że czasami z brzydkiego kaczątka może wyrosnąć łabędź. :mrgreen:
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-22, 17:39   

Hehe zgadza się :)

Co prawda nie kupiłem ze sklepu, ale z "hodowli"

No zobaczymy co z nich wyrośnie, żrą jak małe świnki, jak tylko zobaczą mnie przy akwarium. A żeby ograniczyć konieczność sprzątania to już nauczyły się jedzenia z ręki (widać na zdjęciach). A co z nich będzie to się okaże. Badałem mikroskopem odchody, nic nie widać, zachowują się normalnie. Nie chowają się, ganiają się po akwarium - może akurat, któryś z nich jest "ŁĄBĄDĹšIEM" :) :) :p

Niestety nie mam nikogo w okolicy znajomego, kto pomógłby kupić coś sensownego, więc jak na razie staram się, aby miały jak najlepsze warunki, dużo jedzonka itd.

Ale człowiek uczy się na swoich błędach. W piątek prawdopodobnie przyjdzie baniaczek dla nich nowy, a ja od jutra biorę się za robotę i trochę zaczynam majsterkować (tło, obudowa do akwarium z oświetleniem, itd).

Pozdrawiam

Jarek
 
 
Arek 

Imię: Arek
Wiek: 43
Dołączył: 30 Maj 2013
Posty: 235
Skąd: Dębówka
Wysłany: 2014-10-22, 17:48   

jarekmilczuk napisał/a:
Co prawda nie kupiłem ze sklepu, ale z "hodowli

:shock: to co to za hodowla jak można wiedzieć :?:
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-22, 17:54   

Szczerze mówiąc nie pamiętam nazwy, bo wiem, że jakaś stronka internetowa jest

ale proponuję zobaczyć sobie jedno z ogłoszeń:

http://olx.pl/oferta/paletki-CID103-ID4MClX.html
 
 
rafael 


Imię: Rafał
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 11 Cze 2014
Posty: 72
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-10-22, 18:58   

Ja kilka miesięcy temu kupiłem dobrane pary z pewnej dużej hodowli na śląsku. Po tygodniu zdechł samiec jednej z nich. Ryby przez centralną filtrację miały tyle wiciowców w odchodach, że nie trzeba było ich szukać bo były wszędzie. Śnieżyło jak w telewizorze. Do dziś przeżyła mi 1 para. Leczyłem na wiciowce, chorobę welwetową i odoinozę. Ryby dochodzą do siebie i może coś jeszcze z nich będzie. Najlepiej jest kupić rybki u kogoś kto ma w domu klika par w osobnych akwariach i same mu się dobrały i rozmnożyły. :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11