DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Ichtiosporidioza - Ichtioofonoza
Autor Wiadomość
rabbit 


Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 18
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2016-01-13, 16:09   Ichtiosporidioza - Ichtioofonoza

1) Zbiornik:
- pojemność litrów .... 300
- od kiedy zbiornik funkcjonuje .... 01.03.2015
- wymiary .... 120x50x50
- rodzaj (roślinny, sterylny) .... roślinny
- rodzaj podłoża .... manado+lawa

2) Woda:

- kwasowość (pH) .... 6.8
- twardość węglanowa i ogólna .... GH4, KH2
- wielkość związków azotowych .... 15
- temperatura wody .... 27
- częstotliwość i wielkość podmian wody .... 2xtydz. 50l
- sposób przygotowania wody do podmian .... osmoza z Hydromineral
- obsada ryb (wymienić rodzaje ile, jakie od kiedy, wielkość ....
Pangio kuhlii - Piskorek kuhla x4
Crossocheilus oblongus - Grubowarg syjamski x4
Corydoras sterbai - Kirysek sterby x14
Otocinclus affinis - Otosek przyujściowy x4
Paracheirodon axelrodi - Neon czerwony x30
Caridina japonica - krewetka Amano x3
Neocaridina davidi var. red - Krewetka Red Cherry x20

Symphysodon aequifasciatus - Paletka x5;
2szt 13 i 14cm od maja 2015 [przy kupnie miały niecałe 4cm]
1szt 11cm od czerwca 2015[kupiona 4cm]
1szt 9cm od sierpnia 2015[kupiona 4cm]
1szt 7cm od maja 2015 [kupiona 4cm] taki pokurcz co jje za dwie a nie rośnie wcale

W maju 2015 zakupiłem ogólnie 5szt, dwie nie przeżyły pierwszego tygodnia, zakupy z czerwca i sierpnia zupełnie nie przemyślane - wiem, ale wtedy nie wiedziałem

3) Rodzaj pokarmu:
- (suchy, mrożony, żywy podawany ile razy dziennie) .... mix 3xdziennie + tabletki przyklejane co 2 dzień.Nic innego nie jedzą, bo wszystko inne be i fuj i nie chcą się dać przekonać.
Skład mixu:
Cytat:
Siemie lniane, mielone - na poprawę apetytu czubata łyżeczka.
Pestki z dyni - na robaki, 20 świeżych sztuk nie mogą być suche, może być do 100szt, ciężko je obrać bo są śliskie, ja pomagałem sobie cążkami do paznokci, lek znajduje się w zielonej skórce tuż pod łupiną więc trzeba się starać pozyskać jej jak najwięcej.
Serca indycze, serce wołowe razem 1200g po przetworzeniu, kupiłem 2kg woła i 700g indora.
Szpinak hortex lub bonduelle rozdrobniony najlepiej w kulkach ok 450g
Suche karmy - spirulina forte duża torebka, discus wild dwie saszetki
Pokrzywa suszona - rozerwałem 10 torebek
Vibowit truskawkowy - 2 saszetki
Dwie świże marchewki statrte na tarce
Duży zmiksowany banan.
Ĺťelatyna na koniec dwie łyżeczki w 50-100ml wrzątku - poczekać aż ostygnie

Suche karmy, dynia, siemię, pokrzywa, vibowit zmieszać w kubku - wyszło 3/4 kubka.
Serca obrać, zmielić 2-3 razy, wypłukać w sicie pod bierzącą wodą, odsączyć w miarę możliwości, dodać suche, dobrze wymieszać ręką, suche musi się napić resztkami wody w sercu i do chłodziarki.
Szpinak rozmrozić, w sito i pod kran, płukać krótko intensywnie do pozbycia się zielonej wody, odsączyć.
Wyciągamy serce, ścieramy do niego dwie marchewki, dodajemy szpinak, banana i intensywnie mieszamy ręką.
Dodajemy przygotowaną wcześniej żelatynę i mieszamy.
Nakładamy w woreczki śniadaniowe po 4 duże łyżki stołowe i wałkiem do ciasta formujemy tabliczki na grubość ok do 1cm.
Woreczki układamy na sobie i do chłodziarki na godzinę żeby żelatyna stężała potem całość przekładamy do zamrażarki na min. dobę. Po dobie wyciągamy 2-3 woreczki, zdejmujemy folię i kroimy dużym nożem w kostkę jaka komu pasuje. Kostka do pojemnika a pojemnik spowrotem do zamrażarki. Przed podaniem kosteczkę moczymy chwilkę na sitku do herbaty pod bierzącą wodą.


4) Wygląd, wielkość i zachowanie ryb (wymienić różnice w zachowaniu ryb odstające od standardu): od kiedy zaobserwowano objawy, płochliwość, dziwne pływanie, otrząsanie się, naloty na ciele, płetwach, ubytki na skórze czy płetwach, guzki na ciele i płetwach, trudności w oddychaniu, ocieranie się o sprzęt i rośliny, jakie odchody, itp.) .... Wygląd na zdjęciach w pkt7 wymiary w pkt2. Zachowanie; Nie jedzą śniadań w słoneczne dni od ponad miesiąca. Akwarium mam w pokoju od południa, w słoneczny dzień światło nie pada bezpośrednio na akwarium ale przejście domowników wywołuje ogólną panikę, w pochmurne dni wszystko ok. Zazwyczaj taki słoneczny dzień przeczekują w krzakach, wychodzą dopiero na obiad około 15:00. Czasami potrzepoczą płetwą grzbietową, czasami powachlują płetwą piersiową, jeszcze rzadziej ocierają się o elementy wystroju ale całość ogólnie bardzo rzadko. Apetyt poza porą słoneczną dopisuje.

5) Sprzęt w zbiorniku (wyposażenie zbiornika w filtry, sumpy, częstotliwość czyszczenia, rodzaj wkładów filtracyjnych, nawożenie CO2 , grzałki) ....
filtracja - Fluval 304 + HW-302
Fluval standardowo gąbki na rafie, 2 kosze ceramiki i ostatni wata
HW-302 same gąbki i na końcu wata, do HW wpięta jest po drodze lampa UV 5W, chodzi ostatnio 24/7, po niej jest reaktor narurowy do rozpuszczania CO2 z butli wysokociśnieniowej, CO2 podawane tylko w dzień nie przekracza dawki 15ppm, skoków pH nie ma, mierzone wielokrotnie testami kropelkowymi. Po reaktorze wpięta jest grzałka 300W. Całość ma wylot tuż przy dnie.
ogrzewanie - 300W zewnętrzny Hagen

6) Ostatnio dokonane zmiany (zakup nowych ryb, roślin, czy robiono kwarantannę i w jakim czasie, zmiana podłoża, dodanie korzeni itp.) ....
Crossocheilus oblongus - Grubowarg syjamski x5 po 2 tygodniowej kwarantannie
7) Zdjęcia ryb o ile mamy taką możliwość .... i ewentualnie FILM który pokazuje to czego niekiedy sam AUTOR nie dostrzega
Całe akwarium;


BD;


Melon;


RT;


Nie wyrośnięty pokurcz to melon, ale foty nie wstawię :oops:

NAJWAĹťNIEJSZE:
- czy właściciel ostatnio leczył ryby na własną rękę, czym i jak dawno ...Mniejszy BD miał zatwardzenie w listopadzie, pomogły dwie kąpiele w gorzkiej soli, pozostałe ryby nigdy nie leczone

Uff... po wypełnieniu tego wszystkiego człowiek zapomina co chciał zapytać :)
Ogólnie choroba rozpoznana w tym temacie;
http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=2731

Palety jedzą więc przepis nr 1.
Pytania:
Nie badałem jeszce paletek bo nie wiem jak. Płetwy żywej rybie nie utnę. Mogę pobrać wycinek skrzela ale pobieramy końcóweczkę a te grzyby zazwyczaj w dużych ilościach gromadzą się u nasady skrzeli. Jedyne co pozostaje to zeskrobina ale też się boję, że uszkadzając powłokę ryby mogę doprowadzić w tym miejscu do ogniska choroby. Czy mogę leczyć bez badania paletek w tym przypadku?. Pozostałe ryby coraz częściej się ocierają, zwłaszcza neony i kosiarki. Kirysy z racji grubości pancerza raczej bez reakcji.
Kupiłem już leki; Dereomycyna 1g w cenie niecałe 12zł i Nystatyna 1g w cenie 70zł. Dla kogoś, kto wsześniej nie stosował tego przepisu jest on nie do końca jasny. Przygotowujemy dużą łyżkę pokarmu z lekami 500mg i 250mg. Podajemy przez 5 dni - skarmiając przygotowany pokarm czy za każdym razem robimy nową porcjęz lekami? Karmimy "na głodnego", czy w między czasie jeszcze dokarmiać czy podawać tylko karmę z lekiem?

Zapomniałem dodać, obydwa BD nieco pociemniały ostatnimi czasy a większy nieco więcej czasu spędza w krzakach niż pozostałe.

EDIT:
Otosków w zasadzie już nie ma, znalazłem dwa truchła, szukam dwóch pozostałych.

Czy kurację należy powtórzyć? Jeśli tak to po jakim czasie?
Ostatnio zmieniony przez rabbit 2016-01-13, 19:09, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7860
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-01-13, 20:16   

Leczy się jak ryba przebadana dokładnie bo się wtedy wie na co. Nie na oko czy na zapas.
jak leczyć podane tu
http://discusforum.adamn....der=asc&start=0

Co do badań czy zeskrobin to wielu przed Tobą to robiło i ryby uratowało. Grzyb może być w małym nasileniu lub inwazyjny po całości. Owe badania są po to byś wiedział na czym stoisz. No i pamiętaj masz akwarium dekoracyjne a to przy grzybie jak wylęgarnia wielkanocnych kurczaków na fermie kurzej.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
rabbit 


Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 18
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2016-01-14, 23:07   

Przyjrzałem się zeskrobinie 3 z 5 ryb zaraz po napisaniu posta. U każdej znalazłem grzyba na łuskach. W związku z:
adamn napisał/a:
No i pamiętaj masz akwarium dekoracyjne a to przy grzybie jak wylęgarnia wielkanocnych kurczaków na fermie kurzej.
Adam

...zdecydowałem się na leczenie. Przepis nr 1 - leki w pokarmie. Pierwsze dwie działki zjedzone ochoczo przez wszystkie ryby bez wyjątku. Co zauważyłem to dużo leku dostaje się do słupa wody ale to chyba dobrze. Dzisiejsza kolacja już nie była tak ochoczo wsysana ale wszystkie coś zjadły. Czego nie zjedzą to zostaje skonsumowane przez resztę obsady. Przygotowałem czubatą łyżkę stołową tartego mixu z lekami jak w przepisie. Trzymam to w lodówce i karmię tym 2xdziennie. Dalej nie wiem czy tak powinno być.
Mierzyłem wodę - NO3 podskoczyło na 20ppm - tragedii jeszcze nie ma, powinno wytrzymać do końca kuracji. PH - 6.6, NO2 -0.0, GH-4, KH-2.
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7860
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-01-15, 16:48   

I tak trzymaj.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11