DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
moje 240
Autor Wiadomość
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-02-28, 12:39   

Nie przekręcaj.
Nie napisałem, że nie ma różnicy tylko że nie jest to "diametralna" różnica.
Bo 25% to nic jeśli porównasz np powierzchnię ceramiki.
Tam litraż (5,6l ) wielkości tejże gąbki w kształcie prostopadłościanu a np z ceramiki będzie miał powierzchnię dla osiedlenia bakterii setki razy większą czyli dzisiątki tysięcy procent większą.
To jest dla mnie diametralna różnica a nie 25%.

Ale już w sumie roztrzygnęliśmy, ze biologia tutaj nie jest sprawą najważniejszą.
Gąbka na pewno nie załatwi sprawy ale oczyści mechanicznie i cokolwiek ruszy biologię. A sprawę załatwią tak na prawdę podmiany wody.
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-02-28, 13:59   

O czym Ty piszesz? Powierzchnia ceramiki to boisko a gąbka to g... a litraż tam 5,6 l a prostopadłościanu o podanych wymiarach to ile myślisz z matematycznego punktu jest?
Dokładnie 5,625 litra
Ten sam litraż a gąbkę sobie rozwiń na czynniki pierwsze to będziesz miał jak w katalizatorze. Są różne gąbki napisałem jakie są najlepsze a co kto stosuje z matematyką czy bez to mnie nie interesuje. A i teraz to chyba już nie będziesz przytaczał matematyki i pisał o Piotrusiu. Na tym FORUM już znafcy tacy byli co FAKTÓW nie przyjmowali i mieszali, mieszali aż się zamieszali jak TY. A te procenty podałem bo nie czaiłeś czym się różni objętość walca od prostopadłościanu z którego są gąbki. Co proponowałem zmienić. TY od razu na NIE zamiast pomyśleć co i jak. A i zostaw podmiany bo nie wiesz co piszesz. Niekiedy lepiej nie wymieniać wody bo lepsza w akwarium niż w kranie. Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-02-28, 14:33   

Nie no, ręce mi opadły.
Nic nie zrozumiałeś?
Ja mieszam fakty?
Litr gąbki to powierzchnia kilkaset razy mniejsza niż litr ceramiki.
Co tu można inaczej zrozumieć?

Ja nie czaiłem czym się różni objętość walca od prostopadłościanu?
Napisałem, ze różnica jest nieznaczna (nie jest diametralnie różna).
I zmiana kształtu niewiele da, bo raptem 25%.
To jest niewiele przy tak wielkich różnicach jakie dają zmiany na ceramikę.

Aż jestem ciekawy, jak to tera przekręcisz bo jaśniej napisać się już chyba nie da. ;)
Ostatnio zmieniony przez Nalesnick 2017-02-28, 14:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-03-01, 09:11   

Pomijam brednie o kilkaset razy większej objętości wkładów do biologicznych bo gdyby tak brać wkłady (a takie są):
- kulki z plastiku pełne
- kulki z plastiku ponacinane
- kulki z plastiku ażurek taki w środku pusty
to śmiech mnie ogarnia jak to ma być większa powierzchnia dla osiedlania się bakterii. Przecie najmniejsza gąbka kilkucentymetrowa ma większą powierzchnię jak się ją rozłoży na czynniki pierwsze niż ileś litrów tego.
To nie ja skoczyłem i od początku, że gąbka to nie filtr biologiczny i tu filtracja do d... Nie trawisz nie neguj jak się nie znasz.
Pisanie o siporaxie to lekka kpina bo są wkłady co się zamulają a jak się zamulają to nie ma biologii ale to chyba wiesz. No i trzeba taki wkład regularnie przemywać lub wymieniać.

A i nie naginaj, że kazałem zmienić tylko okrągłe na kwadratowe bo zapis jest taki:

" Tu gąbki zmienić na większe kwadratowe i lodzio miodzio a biologią sobie d.. nie zawracać."
A wtedy to nie 25% a wiele więcej a jaka powierzchnia filtracyjna gąbki.

No dobra to się pobawimy. To może nam opiszesz jak działa filtr biologiczny dokładnie w tym akwarium co wątek. A i napisz co jest w ceramice a czego nie ma w odpowiednio wielkiej gąbce?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-03-01, 11:36   

Po pierwsze, nie wyskakuj z wkładami jak kulki z plastiku bo ja o niczym takim nie pisałem.
Porównywałem gąbkę z ceramiką czy siporaxem. O tym czytałem o tym się wypowiadam. O wkładach z kulek nic nie wiem.

Po drugie, nie napisałem że gąbka to nie filtr biologiczny tylko ze może być za słaby.

Po trzecie- z tym zamulaniem to mit. Na wielu forach morskich opisywali żeby nie płukać, nie odkażać.
Bakterie są tak małe że przenikną gdzie trzeba, woda też. Ale akurat w tym punkcie zdania mogą być różne, to wiem.

Po czwarte "nie naginaj że kazałem tylko zmienić na kwadratowe ale i na większe" - a Ty dalej swoje. Co to znowu da jeśli zwiększysz litraż gąbek z 2l do powiedzmy 10l - 5 razy tyle. Jasne że jest różnica. Ale tylko 1l ceramiki to kilkadziesiąt litrów gąbek.

Po piąte
Nie będę pisał jak działa filtr biologiczny dokładnie w tym akwarium bo działa tak samo jak wszędzie.
Tylko dla tego akwarium moim zdaniem filtr biologiczny oparty tylko na tych gąbkach to trochę mało.

Co jest w ceramice innego niż w odpowiednio wielkiej gąbce?
Myślę że nic, bo wszystko rozbija się o powierzchnię do osiedlania bakterii.
I tu wracamy do sedna, którego nie potrafisz przełknąć.
By otrzymać powierzchnię dla bakterii uzyskaną dzięki 1l ceramiki musiałbyś zastosować powiedzmy 50l i to odpowiednich gąbek. Z tym 50 to trochę strzelam, bo producenci i różne fora różnie podają ale są to naprawdę tego rzędu wielkości różnice.

I na koniec:
"Pomijam brednie o kilkaset razy większej objętości wkładów do biologicznych"
ceramicznych
szkoda to komentować - wystarczy poczytać

"Nie trawisz nie neguj jak się nie znasz."
Nie trawię? Nie rozumiem. Mogę prosić po polsku?

"Pisanie o siporaxie to lekka kpina"
Jasne. Wielkie hodowle ryb słodkowodnych czy morskich filtrację mają opartą na siporaxie a dla Ciebie to kpina.
Gratuluję zadęcia. :)
Ostatnio zmieniony przez Nalesnick 2017-03-01, 11:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-03-01, 13:53   

Masz postawione proste pytanie a TY dalej swoje.
Opisz jak w stosownym akwarium będzie się zachowywała biologia.

Nałykałeś się tekstów z morskich, gdzie ryb jak na lekarstwo a karmienie jak dla jednego dorosłego dyskowca i siejesz ferment, że gąbka to fee i się nie da. Gdyby tak gąbkę podaną na czynniki pierwsze i plasterki rozłożyć

rozłożenie to każda pora na płask z dwóch stron bo tam osiedlają się bakterie

( pora to przestrzeń pusta między ściankami gąbki o określonej gęstości)

to byś miał tyle metrów że by ci :shock: no ale jak widać nawet nie potrafisz cyklu w filtrze opisać jaki w danym akwarium powstanie dla dyskowców. Tylko o jakimś Piotrusiu murenie smalisz to teraz masz co masz. Dawaj ten cykl biologiczny jaki mamy w naszym przypadku ale dokładnie go opisz byś na Piotrusia murenę nie wyszedł. Do jutra masz czas i nie pisz po próżnicy bo wakacje za pasem.
FAKTY

Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
Ostatnio zmieniony przez adamn 2017-03-01, 13:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-03-01, 14:38   

dostałeś gołe fakty o powierzchniach
tylko co to dało jak nic nie zrozumiałeś

Człowieku, z Tobą nie da się rozmawiać.
Opisałem wszystko jak przysłowiowej .... na miedzy a Ty dalej nic nie rozumiesz, albo raczej udajesz.
Biologia wszędzie zachowuje się tak samo.
Bakterii będzie mniej na gąbkach bo mają mniej miejsca na osiedlenie (mniejsza powierzchnia).
Mniej bakterii mniejsze moce przerobowe.
Czy wystarczy, ciężko to ocenić.
Jak sam wspomniałeś zależy o ilości karmienia, wielkości ryb i częstotliwości podmian.
Wg mojego widzi mi sie i wiedzy to znacznie za mało. Ale ja mam wiedzę bardziej książkową, Ty praktyczną.

A gąbkę jakbyś nie rozkłądał i czego z nią nie wyczyniał to powierzchni większej niż z tej samej ilości ceramiki - nie uzyskasz.
Ale Ty jak ten przysłowiowy ... dalej w zaparte.

i nie "każda pora" a pory - występują tylko w liczbie mnogiej
i nie pory się liczą a powierzchnia między nimi bo tam się osiedlają bakterie

"do jutra masz czas" - a ja myślę, ze już dzisiaj dostatecznie pokazałeś, że dyskusji z Tobą nie należy prowadzić
bo argumenty do Ciebie nie trafiają i jak już Ci całkiem zbraknie to BAN

Adam, zrób eksperyment.
Daj wypowiedzieć się ludziom czy zrozumieli o czym piszę czy nie.
Jeśli inni napiszą, że nie wiedzą o czym prawię i nie mam racji to z bólem serca przyznam Ci rację.
Ok? Idziesz na to?
Ostatnio zmieniony przez Nalesnick 2017-03-01, 14:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-03-01, 15:03   

Weź to na poważnie bo skoro podważasz celowość gąbek w tym przypadku i cięgle okoniem stajesz to jak napisałem: masz opisać cykl jak biologia będzie w tym konkretnym przypadku działała. Akwarium ryby konkretne i możesz sobie wybrać czy ceramika czy gąbki.
Już za porównanie mnie do Piotrusia mureny powinieneś na garba dostać miesiąc ale TY tylko negacja i ceramika bo gąbki fee. Teraz już wiemy, że nie gąbka a jak piszesz

"i nie "każda pora" a pory - występują tylko w liczbie mnogiej
i nie pory się liczą a powierzchnia między nimi bo tam się osiedlają bakterie "

już tu widać jak mało wiesz na temat.

Czas do jutra aktualny.
A jak nie napiszesz to pójdziesz w odstawkę za Piotrusia murenę i brak wiedzy z ciągłym klepaniem ciemnot jak w cytacie. Ja chcę się dowiedzieć i reszta FORUM jak ten cykl przebiega w tym akwarium z dyskami. Przecie to nie wykracza poza wiedzę jaką posiadasz. Znafca jesteś i morszczakami się zajmowałeś to wal jak w dym.
Już mnie znudziło Twoje pisanie. Kolejny znafca materii organicznej ale zrozumieć to trudno.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-03-01, 15:42   

to napisze ostatni raz
i poprosze o BANa żeby mnie nie kusiło na pisanie
Biologia w tym jak i w każdym innym akwarium przebiega tak samo
jeśli chcesz fachowiej to proszę, tu jest przystępniej opisany:
http://www.apisto.pl/inde...arium&Itemid=15

tylko sednem całej dyskusji jest nie to jak przebiega cykl azotowy w tym konkretnym akwarium
bo przebiega tak samo jak w każdym innym przy pH poniżej 7,0
ale to, czy gąbki dadzą wystarczającą powierzchnie dla takiej ilości bakterii, która będzie w stanie przerobić ten w uproszczeniu azot

pomijam kwestie że zbierają się na nich brudy, a płukanie ich np co tydzień powoduje wypłukiwanie dużej ilości bakterii z gąbek
chyba że sa jakies metody na niewypłukiwanie ale ja tu się nie znam

co tu jest trudnego do zrozumienia?
może napisz czego nie rozumiesz to będzie łatwiej tłumaczyć
bo prościej naprawdę nie umiem

poproszę o BANa

mi będzie lżej a i Tobie zniknie ktoś, kto podważa Twoją wiedzę
drobną część Twojej wiedzy bo poza tym jest pewnie wielka
ale w tym konkretnym temacie jak widac chyba niewystarczająca
znów będziesz mógł żyć w przeświadczeniu że we wszystkim jesteś nieomylny

a jak cię uraziło to porównanie do Piotrka z Mureny to dam Ci przykład jednej z jego teorii
Piotruś twierdził że woda odparowująca z akwarium paruje razem z minerałami czy powoduje top, że zmniejsza się ich ilość w akwarium
czyli w jednym momencie obalił teorię, że deszczówka ma skład praktycznie wody destylowanej bo odparowuje czysta woda
i też nie dało się go przekonać, że tak nie jest
Ostatnio zmieniony przez Nalesnick 2017-03-01, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
kalop 

Imię: Arkadiusz
Wiek: 47
Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 131
Skąd: Jaroslaw/Okreglik
Wysłany: 2017-03-01, 23:51   

Bardzo dziekuje za zainteresowanie. Jak robilem filtracje mialy byc tylko gabki ktore umiescilem w filtrze. Te widoczne tak naprawde maja spelniac role prefiltrow. Maja mi zapewnic bezobslugowosc kubelka. Kupilem najwieksze jakie byly zeby nie musiec ich zbyt czesto plukac. Mam zamiar to robic tylko gdy drastycznie spadnie ilosc wody wyplywajacej z filtra. Dodatkowo maja zbierac wszystkie drobinki jedzenia itp.
Nawiazujac do dyskusji moze ktos podrzuci jakis link o tym ile to jest powierzchni do zasiedlenia w roznych rodzajach gabek. Usiluje cos znalesc ale nic nie znajduje.
_________________
Niedoświadczony w leczeniu Paletek
 
 
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-03-02, 07:08   

Też nie mogłem znaleźć. Pewnie dlatego, że gąbki nie są traktowane sensu stricte jako media do osiedlania bakterii ze względu na stosunkowo niedużą powierzchnię i dlatego nikt się nie sili i tej powierzchni nie podaje.
Co innego ceramika i pochodne, gdzie producenci się prześcigają co kto zrobi lepszego a i czasem trochę przez to fantazjują. ;)
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-03-03, 08:37   

24 godziny minęły a nawet więcej i teraz dzień zapłaty. Pisalem co i jak amsz zrobić i byś sie zastanowił.

[quote="Nalesnick"]Adam, zrobiłbyś furorę na forum akwarystyki morskiej
teorie godne Piotrka z Mureny
;)[/quote]

§3. Pisanie na forum i na shoutboxie.

przyrównywanie procesów biologicznych w morskim i konkretnie tym z wątku to KPINA jakaś i brak zrozumienia zagadnienia. Jak żeś się uchował na tym morskim?
A Piotrusiowi murenie trza było zaproponować doświadczenie :
pół litra wody, pół kilo soli wymieszać mikserem zlać solankę, postawić na kaloryferze. Za kilka dno obaczyć co ostało a czego nie ma. PROSTE a nie bełkot pewnie jak tu.

[quote="Nalesnick"] Biologia ta sama ale ilość NH3 do przerobienia przez małą ilość bakterii na gąbkach o małej powierzchni może być niewystarczająca. [/quote]

§3. Pisanie na forum i na shoutboxie.
tu kolejny brak zrozumienia procesów w morskim i konkretnie tym co w wątku a to kpina jakaś

[quote="Nalesnick"]jeśli chcesz fachowiej to proszę, tu jest przystępniej opisany:
[/quote]

§3. Pisanie na forum i na shoutboxie.
tu kolejny bełkot rodem z Wiki co do nas ma niby pasować/

Miałeś opisać swoimi słowami konkretnie to akwarium co i jak się w nim zmienia. Nie ma opisu Ciebie też nie ma. Masz czas do niedzieli wieczór by spreparować odpowiedź na moje pytanie i przesłać mi na maila. Do tego czasu jesteś w niebycie. Napiszesz wracasz nie napiszesz nie wracasz. Proste i czytelne nawet dla kogoś tak znającego słowo pisane jak TY.

A i możesz sobie imię na Piotrusia znafce biologii zmienić bo murena zajęta.

To FOREUM to nie pisanie sztuka dla sztuki jak w Twoim przypadku ale FAKTY a, że ich brak powyżej to proste łatwe i przyjemne.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-04-10, 18:11   

[quote="adamn"]
przyrównywanie procesów biologicznych w morskim i konkretnie tym z wątku to KPINA jakaś i brak zrozumienia zagadnienia. Jak żeś się uchował na tym morskim?
[/quote]
KPINA to ... (nie będę się wyrazał)
Twoje pojmowanie procesów w akwarystyce zatrzymało się na gąbce. :D
Przeoczyłeś, że wszędzie, nawet i tutaj technologia poszła bardzo do przodu i powstało wile nowych mediów filtracyjnych.
Ale nie bijmy piany.

FAKTY

Powierzchnia zasiedlenia dla bakterii w siporaxie Sera jak podaje producent to 270 m2 na 1 litr złoża.
Podają jeszcze że pozwala to oczyścić biologicznie 200l wody ale to już bardzo subiektywne bo zależy "co w tej wodzie pływa, w jakiej ilości, wielkości, ile je".

Słucham Twoich faktów.
Ile powierzchni jest w litrze gąbki?
Możesz wybrać dowolnego producenta.
Tylko nie tłumacz, że jakby ja rozłożyć na powierzchnię. Wszyscy wiedzą o co chodzi.
Słucham, ale tylko fakty.

Myślę, że nie usłyszę od Ciebie żadnych faktów.
Wystawisz tylko bana, bo jak brak argumentów to Adam ma zawsze rację.
Ostatnio zmieniony przez Nalesnick 2017-04-10, 18:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-04-11, 19:56   

Miałeś wcześniej opisać cykl i różnice w biologii i do tej pory nie napisałeś a kolejny raz piszesz o mnie, że ja bee. Swe domniemania bierzesz z fora morskiego, gdzie jedni są za a drudzy przeciw. Jedni coś słyszeli a drudzy domniemają. Ba polecają jeden środek a drugi nie a tymczasem jeden i drugi z tego samego materiału zbudowany. Polecają całkowity brak przez kilka lat czyszczenia filtrów bo po co. Do tego niby doświadczenia pokazują z YT, gdzie chyba nikt nie wie jak się doświadczenia prowadzi bo każda próbka materiału jest inna wielkością i kształtem niż pozostałe. To jest kpina. Baaa jeszcze specyfik co polecasz i bijesz pianę poleca się tylko do małych akwariów z żywą skałą. My tu o dyskowcach co zjedzą w jeden dzień tyle żarcia co skała żywa w rok. Nie chwytajcie wszystkiego co się gdzieś pisze jak karp powietrze na wigilię bo to nie. A co jest napisane na ulotkach to chyba każdy wie, że papier wszystko przyjmie za odpowiednią cenę. Ten co pisze sam nie ma pojęcia o czym pisze a na wspomnianym forum to jeden mądry wypunktował celnie.
Na koniec Ty jak Rejtan klatę wywalasz i kolejny raz o mnie piszesz zamiast odpowiedzieć co wcześniej pytałem.
teraz masz łatwe jak metr tasiemki pytanie:

który materiał tej samej objętości będzie miał większy współczynnik porowatości lub wskaźnik porowatości

bierzesz litr gąbki przykładowo ppi45 i swoje jakie tam chcesz.

Masz czas do jutra a jak nie to kolejny miesiąc Cię czeka a jak jeszcze raz do mnie będziesz smalił podeszwy to w kolejny poście to do x 2 Cię czeka.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Nalesnick 

Imię: Tomek
Wiek: 53
Dołączył: 20 Gru 2013
Posty: 81
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2017-04-12, 16:55   

ja Ci podałem wielkość powierzchni w litrze siporaxu
to jest goły fakt

a teraz mnie nie pytaj tylko skoro twierdzisz, że gąbka ma podobny to podaj
producenta i powierzchnię

wiem że nie podasz bo jest tak znikoma i nie do tego służy gąbka, że nikt się nie bawi raczej w szacowanie jej powierzchni (porowatości)

a proces biologiczny czy w morskim czy w słodkowodnym odbywa się do pewnego momentu identycznie


tylko w morskim dąży się by bakterii było jak najwięcej i te z wody usuwa odpieniacz
a w słodkowodnym dąży się by bakterii w złożu biologicznym było jak najwięcej bo rozkładają szkodliwe związki azotu do na mniej szkodliwe i wchłaniane przez rośliny azotany

tyle w temacie w dużym uproszczeniu oczywiście

ale na wszelki wypadek podam i cykl azotowy, zeby Adam miał mniej powodów do satysfakcji

Nazywamy go cyklem biologicznym, procesem nitryfikacji, lub nawet nowym zespołem zbiornika. Cykl ten polega na stworzeniu korzystnych bakterii w akwarium oraz w mediach filtracyjnych, które pomogą w przemianie amoniaku w azotyny, a następnie przekształci azotyny w azotanów.
Proces ten może trwać od 2 tygodni do 2 miesięcy lub w skrajnych przypadkach dłużej.


Cykl azotowy

Etap 1

Amoniak jest wprowadzany do akwarium przez odchody ryb i odpady niezjedzonego pokarmu. Odchody i nadmiar żywności dzielą się na zjonizowane amony (NH4) lub niezjonizowany amoniak (NH3). Amony nie są szkodliwe dla ryb tak jak amoniak. Czy w zbiorniku powstają amony lub amoniak zależy od pH wody. Jeżeli pH wynosi poniżej 7, utworzą się amony. Jeśli jednak pH wynosi powyżej 7 to utworzy się amoniak.

Etap 2
Bakterie zwane Nitrosomonas utworzą się w takiej ilości aby były w stanie utleniać amony w zbiorniku, co w późniejszym okresie doprowadzi do wyeliminowania ich z wody. Produktem ubocznym utleniania amonów są azotyny.

Etap 3
Bakterie zwane Nitrobacter przemienią azotyny w azotany. Azotany nie są tak szkodliwe dla ryb jak amoniak czy azotyny. Lecz są szkodliwe w nadmiernych ilościach. Najszybszym sposobem, aby pozbyć się z akwarium azotanów jest wykonanie częściowej wymiany wody.

I ta metoda zadziała w tym akwarium
Tu praktycznie i amony i azotyny nie będą przerabiane na bieżąco w azotany bo brakuje odpowiedniej ilości bakterii.
Te co są na gąbkach to jest ich za mało.
A poza tym, raz na tydzień płukanie gąbek spowoduje wypłukiwanie bakterii.

Także obstawiam, że tu nie tyle zadziała biologia co fizyka.
Dzięki odpowiednio częstym podmianom wody utrzyma się odpowiednio niski poziom związków azotu w akwarium.
Ostatnio zmieniony przez Nalesnick 2017-04-12, 18:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15