DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Pilne
Autor Wiadomość
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 38
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
  Wysłany: 2015-06-09, 18:58   Pilne

1) Zbiornik:
- pojemność litrów 390l
- od kiedy zbiornik funkcjonuje 1 rok
- wymiary 130x50x60
- rodzaj (roślinny, sterylny) ....
- rodzaj podłoża - piach

2) Woda:

- kwasowość (pH) 6,4
- twardość węglanowa i ogólna 4 kh; 15 gh
- wielkość związków azotowych 50-60
- temperatura wody 28C
- częstotliwość i wielkość podmian wody 100l/tyg
- sposób przygotowania wody do podmian- kwas ortofosfor
- obsada ryb (wymienić rodzaje ile, jakie od kiedy, wielkość 6 x blue diamond dorosłe, 5x marlboro red młode, ok 100 szt neona czerwonego, kilka hokejówek

3) Rodzaj pokarmu:
- (suchy, mrożony, żywy podawany ile razy dziennie) mix

Na zdjęciach widać białe czopy wychodzące z ciała ryb. Pozostają po nich dziury. Obserwuję że płetwy boczne są złożone a ryby oddchychają jednym skrzelem. Ryby nie jedzą, nie ma odchodów. Nie były niczym leczone. Czekałam na morenicol ze względu na szerokie sprektum działania (flubenol niedostępny już u weterynarzy), niestety facet zamilkł na amen a ja od trzech tygodni czekam. Obawiam się że więcej czasu na czekanie nie mam.
Parametry wody jak podane. W tej wodzie jakieś dwa-trzy miesiące temu wylęgały się młode, ryby non stop składały ikrę. Dorosłe mają dziury od samego zakupu (czyli od ponad roku) jednak ze względu na to że pojedyncze "pryszcze" pojawiały się rzadko i znikały samoistnie nie interweniowałam. Ponad miesiąc temu po podmianie wody ryby położyły się na ziemi, następnego dnia wstały, ale już w kiepskiej kondycji. Być może wodociągi zafundowany nam coś co osłabiło ryby a potem poszło z górki.
Tydzień temu odbyło się gruntowne czyszczenie filtrów, węży i wymiana podłoża. Woda jest czysta - przygotowana pod lekarstwo które nie dotarło :evil:
Czym leczyć? Zależy mi na leczeniu w ogólnym. Hokejówki też czują się kiepsko. Neony czerwone bez żadnych oznak choroby.

Jak dla mnie to to jest heksamitoza więc metro do wody, ale chcę usłyszeć Wasze opinie.

:arrow: https://youtu.be/xTN9l-u5jzg

Od razu zapytam:

Przepis nr 13 na leczenie wiciowców:
http://discusforum.adamn....ht=metronidazol

Na 400 l wychodzi mi dawka:

1 dz - 24 tab
2 dz - 24 tab
3 dz - 24 tab
4 dz - podmiana
...
repeta po tygodniu

W sumie 144 tabletki czyli ponad 7 opakowań.
Ostatnio zmieniony przez MałgorzataG 2015-06-09, 19:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Darek 
Darek68


Imię: Darek
Wiek: 55
Dołączył: 15 Mar 2013
Posty: 85
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-09, 20:09   

Faktycznie widać dziurawicę. Ale powinnaś sprawdzić czy nie ma również nicieni. Najwłaściwiej w takiej sytuacji byłoby leczyć w warunkach sterylnych. Ten zbiornik do restartu a filtry do dezynfekcji. Przy podłożu i roślinach pewnie podleczysz tylko. Pamietaj również o właściwym przygotowaniu wody do leczenia:
"Woda wcześniej przygotowana w akwarium sterylnym, świeża o następujących parametrach:
- temperatura 28 stopni (bez dbania o + - 1 stopień jak w innych metodach)
- pH 6,5-6,8 (poniżej 7)
- twardość poniżej 10 (4 tww -10 two)
- woda bez różnych dodatków firmowych (kran 100% wcześniej przygotowana jak w/w. bez wszelkiego rodzaju polepszaczy, nawozów itp.)"
Po podaniu metronidazolu do wody (dwie kuracje) mikroskop.

A i taniej będzie leczyć w mniejszym zbiorniku :-) - 1 opk Metro kosztuje 16-17 zł.
Ostatnio zmieniony przez Darek 2015-06-09, 20:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7466
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-09, 20:27   

raczej 12 dobry ale jak w skrzelach nic nie ma. Tu za daleko już się zafajdało po całości.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MICHALEK123 

Imię: Michal
Pomógł: 4 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Gru 2013
Posty: 579
Skąd: XX
Wysłany: 2015-06-09, 22:28   

Proponuje zaopatrzyć się w czyste metro będzie taniej ;-)

jarekmilczuk- jakiś czas temu sprzedawał
_________________
Pozdrawiam Michał
Ostatnio zmieniony przez MICHALEK123 2015-06-09, 22:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 38
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2015-06-10, 15:51   

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Metro ruszyło wczoraj a dzisiaj są już pierwsze efekty: większość ryb czuje się lepiej (kolory jaśniejsze, przepychanki, podpływanie do jedzenia) ale jeszcze daleka droga do wyzdrowienia.

Teraz problem: woda zrobiła się lekko mętna a na powierzchni utworzył się bakteryjny kożuch. Być może spaprałam, bo wczoraj wyłączyłam kubeł ale nie odcięłam przepływów na wężu, więc akwarium było fizycznie połączone z kubłem aż do teraz. Moje ewidentne gapiostwo :-/

Adamie - w Twoim przepisie znalazłam wzmiankę o podawaniu soli do wody. Czy to jest właśnie ten przypadek kiedy powinnam ją dodać?

Nowość! Na rybie dostrzegłam rozległą plamę przypominającą aksamit. Widoczna tylko gdy ryba stoi do mnie przodem lub tyłem. Ooodinum plurasis? Podobno lubi nawracać. To by była powtórka z rozrywki bo już wcześniej te same ryby były na to przeleczone. Jak miało wrócić to musiało teraz! Najbezpieczniejszym odkażalnikiem byłaby w aktualnym wypadku sól, żeby nie mieszać metro z innymi chemikaliami. Mam już dwa możliwe powody żeby ją zastosować.

Jeśli tak to w jakiej dawce?

I jeszcze jedno pytanie. W tym przypadku lepiej odkazić rośliny nadmanganianem potasu czy perhydrolem? Skupiamy się przede wszystkim na wybiciu wiciowców. Ja osobiście mam większe zaufanie do perhydrolu, ale mogę się mylić...

Mam całą masę pytań i kolejne w głowie :shock:
Ostatnio zmieniony przez MałgorzataG 2015-06-10, 19:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7466
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-10, 20:23   

perhydrol spali rośliny a cyst nie ruszy jak są. Przeleczyć a potem kontrolnie do żarcia 3-4 razy w miesiącu przez pół roku do serca metro. Znaczy filtry nie czyszczone były?
A teraz je czyściłaś lekko?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 38
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2015-06-10, 20:56   

Adam, filtry czyszczone były tydzień temu. Oba.

Pod pierwszy (JBL) podpięta jest grzałka przepływowa więc musi stale działać. Rozwiązałam to w ten sposób że wczoraj wyjęłam z niego wszystkie kosze i uruchomiłam zupełnie pusty kubeł. Filtr pracuje, pompuje wodę, grzałka grzeje do 34C, wszystko ok.

Drugi filtr (chińczyk) odłaczyłam jedynie z zasilania i zostawiłam - zapomniałam go wypiąć. Tu moje gapiostwo i być może przyczyna mętnej wody. Na szczęście ten również był czyszczony przed tygodniem. Aktualnie jest już odłączony.
 
 
sopel 


Imię: Grzegorz
Wiek: 56
Dołączył: 05 Sty 2015
Posty: 14
Skąd: Poddębice
Wysłany: 2015-06-11, 09:36   Pilne

Witam przyczyną mętnej wody są tabletki metro które dodałaś moja kuracja była zakończona dwa dni temu efekt mętnej wody był jak u Ciebie po podmianie woda kryształ więc chyba nie ma co się martwić jedna z moich miała podobne objawy szpiczaste białe dzioby wynikiem tego były wiciowce doprowadzając początkującą dziurawicę, po kuracji metrem jeszcze trochę pozostało białych śladów ale są już bardzo mało widoczne a ryba zjada pokarm z wielkim apetytem,zakup sobie czyste metro jak napisał Michałek bo przy tym litrażu to drogo wychodzą tabletki a za tą kasę czystego masz bardzo dużo.Nie mnij jednak przydało by się sprawdzić czy nie ma nicieni(prubka z filtra czy gąbki najlepiej)Pozdrawiam i życzę udanej kuracji

ps.właśnie ja też czekam za dostawą metro od Jarka
Ostatnio zmieniony przez sopel 2015-06-11, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 38
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2015-06-11, 17:51   

Trwa trzeci dzień kuracji a efekty leczenia były krótkotrwałe. Zerknijcie na film:

https://youtu.be/nLz0DOnAGIA

Problemy ze skrzelami, nalot na skórze, ciemne barwy.
 
 
MICHALEK123 

Imię: Michal
Pomógł: 4 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Gru 2013
Posty: 579
Skąd: XX
Wysłany: 2015-06-11, 18:40   

Myślę że z tym metrem to nie był najlepszy pomysł :-/ na start
Ja bym proponował na początek enrofloksacynę + nystatynę
A dopiero potem metro podać, ale to w zbiorniku 100l najlepiej, bo w tej wielkiej bańce tańsze będą nowe ryby niż leczenie ;-)
_________________
Pozdrawiam Michał
 
 
MałgorzataG 

Imię: Małgorzata
Wiek: 38
Dołączyła: 11 Lip 2014
Posty: 42
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2015-06-11, 20:29   

Absolutnie nie istnieje w tym momencie możliwość odławiania ryb. Zawsze ale nie teraz.
Jeżeli te paletki nie wytrzymają, to wybiorę inny gatunek, łatwiejszy w utrzymaniu.
Niestety najwidoczniej nie mogę poświęcić im tyle czasu ile potrzebują (nawet biorąc pod uwagę aktualną sytuację), a niedługo będę mieć tego czasu jeszcze mniej.
Jedni kupią ryby dobrze i nie mają żadnych problemów, drudzy kupią źle i mają same problemy, a większość z nas raz na jakiś czas musi napisać post w dziale choroby, bo coś się przyplącze albo się ujawni :-/

Niestety nie znam żadnej w miarę dużej pielęgnicy która prędzej czy później nie zjadłaby moich neonów jako przekąski...

Z antybiotyków mam Tsefalen 1000mg - 8 sztuk. Substancja czynna cefaleksyna. Czy to "kropla w morzu"?

Jestem w stanie oddać je komuś (ryby znaczy - nie tabletki;) kto zechce je dobrze zdiagnozować i wyleczyć.
Szkoda, żeby u mnie dopełniły swojego żywota, jeśli u kogoś mogą wyjść na prostą, a są bardzo wdzięczne i oddane.

Adam - u Ciebie najpewniej:)

P.S. Dzisiaj - ponieważ objawy nasilały się podałam FMC. Na tym etapie trudno powiedzieć, żebym mogła im bardziej zaszkodzić.
Ostatnio zmieniony przez MałgorzataG 2015-06-12, 14:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7466
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-14, 12:44   

większe nijakie a załatwiły je mniejsze z bakteriami na sobie co widać na płetwach, gdzie występują zmatowienia i zgrubienia.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 106
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-06-25, 00:50   

MICHALEK123 napisał/a:
Proponuje zaopatrzyć się w czyste metro będzie taniej ;-)

jarekmilczuk- jakiś czas temu sprzedawał


Dalej mam :)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7466
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-25, 18:06   

Trochę wyczucia kiedy i gdzie co pisać.. Jest w dziele to chyba każdy potrafi czytać. Nie pisać kilka postów w kilku działach na ten sam temat.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
roh 
Ryby z Amazonii to moja pasja

Imię: Roman
Pomógł: 2 razy
Wiek: 63
Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 500
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2015-06-25, 22:19   

adamn napisał/a:
Przeleczyć a potem kontrolnie do żarcia 3-4 razy w miesiącu przez pół roku do serca metro.
Adam

I to jest poważny przepis na pozbycie się heksamity i spironukleusa na jakiś czas. Dodałbym tylko podniesienie temperatury każdorazowo przed podaniem leku na 4 dni do 32 st C
Proponuję to zapamietać
Ostatnio zmieniony przez roh 2015-06-25, 22:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 18