DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE
Autor Wiadomość
Maciek P 

Imię: Maciej
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 59
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-05-15, 14:16   MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

- wielkość zbiornika w litrach: 500 L, pokrywa typowa zamknięta

- wymiary zbiornika: 2m x 0,5m x 0,5m

- od kiedy zbiornik funkcjonuje: od września 2014

- sposób przygotowania wody do zbiornika: mam wodę z sieci miejskiej, przepuszczam ją przez stację zmiękczania Epuro czyli złoże kationitowe, dodatkowo na potrzeby małych podmian mam filtr odwróconej osmozy jako oddzielne źródło. Podmiany ręczne nie mam automatu w akwarium. O ile wodę dostaję miękką to mam kłopot w wysokim ph gdzie w okresie zimowym było ono na poziomie 8,5 a teraz w sieci wyraźnie spadło do 7,5. Ph koryguję dla wody do podmian kwasem ortofosforowym 10% do poziomu ph 6,8 - 7,0

- woda i jej parametry: tww (KH), two (GH), pH i ewentualnie wielkość związków azotowych: KH 2, GH 4, Ph 6,5

- częstotliwość podmian wody: raz w tygodniu 20% czyli 100L i każdego dnia wymieniam 12 litrów na świeżą

- rodzaj podłoża z podaniem granulacji orientacyjnej w przypadku żwiru: mam częściowo żwirek i częściowo drobniutki kwarcowy piaseczek od strony przedniej szyby

- dodatkowe elementy jak korzenie, zamki ceramiczne, okręty podwodne, akropol z marmuru ;) czy też tła wewnętrzne czy skały: korzenie duże, tło to czarna mata naklejona na zewnętrznej ścianie tyłu akwarium

- obsada zbiornika, dokładnie ile dyskowców i pozostałych ryb. Samopoczucie ryb i aktywność: 11 dyskowców Turcus Royal Blue, 3 kosiarki, 3 zbrojniki, 2 bocje, 8 neonów czerwonych / te trzymam do naturalnej śmierci i nie będę uzupełniał stanu /. Wszystkie ryby zostały zakupione jako młode osobniki, bardzo małe. Paletki 4 cm a reszta tak po 1 cm, bocje 3 cm

- obsada roślinna i nawożenie (jeśli zbiornik nie jest higieniczny): mam z roślin dwa lotosy tygrysie zielone oraz jedną małą zwartkę Green, akwarium bez nawożenia co2 i żadnej chemii

- rodzaj filtracji, jaka i ile: dwa filtry, kubeł zewnętrzny HW-304B o wyd 2000 l/h i wewnętrzny Aquael Turbo 2000 z dwoma kolumnami o wydajności max 2000 l/h ustawiony na 1/2 mocy, filtr kubełkowy z lampą UV

- rodzaj wkładów filtracyjnych: zeolit, bioball, ceramika, wata, gąbka kilka warst

- ogrzewanie zbiornika szczegółowo: grzałka 300W

- oświetlenie zbiornika, ile i jak długo: belka 2 x 80 W świetlówki plus 2 x belka ledy o dł 1,9m plus belka 1 x ledy nocne o dł 1,4 m, czas do 10 godzin, w godzinach nocnych ustawiam słabe oświetlenie od 21.00 do 24.00 i następnie od 3.00 do 6.00, 3 godz jest wszystko zgaszone

- sposób i rodzaj karmienia: karmię małymi porcjami 5 razy dziennie w tym 2 x własny mix serce wołowe, 1 raz własny mix serce indycze, 1 discul life pokarm mrożony ze skorupiaków, krewetek itp oraz 1 x dziennie such pokarm, raz na 2 tygodnie podaję dżdżownicę kalifornijską siekaną zamiennie w stosunku do jednej porcji wymienionej wcześniej. Podaję też raz na jakiś czas mrożoną artemię.

- krótki, w kilku zdaniach, opis powstawania (czas kwarantanny, dojrzewanie):

- zdjęcie całego zbiornika:

- film jeśli jest taka możliwość (do 20 sekund):

- sukcesy i porażki jakie były ewentualnie do tej pory w zbiorniku:
_________________
Maciek P
Ostatnio zmieniony przez Maciek P 2015-05-15, 15:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Maciek P 

Imię: Maciej
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 59
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-05-15, 14:46   MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

Zdjęcia zamieszczę w kolejnych postach. Filmy też.

INFORMACJE I OBSERWACJE 1

1. Ryby zostały zakupione w profesjonalnej hodowli tym nie mniej nie jestem z tego do końca zadowolony i tutaj wszystkich uczulam lepiej jest na takim forum posłuchać i podpytać gdzie i od kogo nabyć ryby. Dodatkowo nie mogłem pojechać po ryby sam i dostałem je przesyłką i tu muszę przyznać profesjonalnie zapakowane, nic się im nie stało. Podstawowe mankamenty to to że ryby nie wybarwiają się w sposób jednakowy dla tej odmiany i tempo wzrostu jest różne u różnych osobników i z tym nie mogę sobie poradzić. 1 szt to typowy malec, rośnie bardzo słabo, 4 szt to średniaki tak je nazywam są trochę mniejsze od tych przodowników, rosną ale bez rewelacji natomiast 6 szt rośnie bardzo dobrze, są dosyć duże. Wszystkie ryby żerują bardzo łapczywie, dobrze przyjmują każdy pokarm z tych podawanych wcześniej. Ryby są dosyć aktywne i co mnie zdziwiło bo w przeszłości miałem palety ale innych odmian ta odmiana jest dosyć agresywna i dochodzi między rybami do utarczek, które często się kończą ranami. Może nie są groźne ale jednak czasami mam powód do zmartwień. Te 6 szt największych ma też bardzo ładny wzór turkusowo czerwony, reszta taki sobie.
_________________
Maciek P
 
 
Maciek P 

Imię: Maciej
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 59
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-05-15, 14:58   MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

Zdjęcie z początków zbiornika - luty 2015
_________________
Maciek P
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2015-05-15, 15:21   

Nie pisz posta pod postem bo za chwilę dostaniesz opierd.. jest coś takiego jak edycja prawy górny róg co to za kamienie tam masz to jakoś z dyskami nie w parze
przynajmniej do tej pory tak było przyjęte ;-)
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
Maciek P 

Imię: Maciej
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 59
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-05-15, 15:25   MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

Ok. Dobra nie będę tak pisał, faktycznie.

Kamieni już nie ma. Wywaliłem je zaraz po tym zdjęciu.
_________________
Maciek P
 
 
michal.l 

Imię: Michał
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lis 2012
Posty: 586
Skąd: myślenice (małopolskie)
Wysłany: 2015-05-15, 15:31   

Druga sprawa jak chcesz mieć palety takie jak co niektórzy na forum to
-puste szkło
-żarcie kilka razy dziennie
-podmiany
-zdrowe ryby
-chęci
-szczęście
_________________
sorry taki mamy klimat
 
 
Pawel M
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-15, 17:40   

daj z bliska foty rybolców - bo nie widać co tam masz
czy chwalić - czy krytykować ;-)
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-05-16, 08:38   Re: MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

michal.l napisał/a:
Nie pisz posta pod postem bo za chwilę dostaniesz opierd..

po co straszysz jak tu tego nie ma a jest delikatna perswazja i zwrócenie uwagi.
Adam

Maciek P napisał/a:
Podstawowe mankamenty to to że ryby nie wybarwiają się w sposób jednakowy dla tej odmiany i tempo wzrostu jest różne u różnych osobników i z tym nie mogę sobie poradzić. 1 szt to typowy malec, rośnie bardzo słabo, 4 szt to średniaki tak je nazywam są trochę mniejsze od tych przodowników, rosną ale bez rewelacji natomiast 6 szt rośnie bardzo dobrze, są dosyć duże. Wszystkie ryby żerują bardzo łapczywie, dobrze przyjmują każdy pokarm z tych podawanych wcześniej. Ryby są dosyć aktywne i co mnie zdziwiło bo w przeszłości miałem palety ale innych odmian ta odmiana jest dosyć agresywna i dochodzi między rybami do utarczek, które często się kończą ranami. Może nie są groźne ale jednak czasami mam powód do zmartwień. Te 6 szt największych ma też bardzo ładny wzór turkusowo czerwony, reszta taki sobie.

a cóż to za odmiana, że tak się zachowuje? mam ryby już trochę i jeszcze się nie spotkałem z takim stwierdzeniem. Ile miały jak je kupiłeś i ile teraz mają. No i zdjęcie z boku i przodu ryb to się dowiesz co masz.
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Maciek P 

Imię: Maciej
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 59
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-05-18, 10:28   MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

Teraz tak wygląda mój zbiornik.
Przepraszam za jakość zdjęć ale dopiero się uczę fotografii ryb w akwarium.
_________________
Maciek P
Ostatnio zmieniony przez Maciek P 2015-05-18, 10:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Maciek P 

Imię: Maciej
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 59
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-05-18, 15:03   MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

Adam może trochę przesadziłem z tą agresywnością. Ok. Kiedyś dawno temu miałem 300 L w w nim 4 Turkusy Diamond i 2 Mallboro. Rybki zero tertytorialności i agresywności wobec siebie. Nawet małego skubania. A tu się ganiają, samce bo zakładem że to one nastroszone, każdy ma swoje ulubione miejsce i go broni. Od tyle.
_________________
Maciek P
 
 
adamn 



Imię: Adam
Pomógł: 66 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 7856
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-05-19, 09:10   

jak są to ryby z "profesjonalnej hodowli" to chyba Ci profesjonalista powiedział, że każda ma wadę? Jedna rozumiem ale każda?
Adam
_________________
"Ten kto idzie za tłumem nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto idzie sam, dojdzie w miejsca do których nikt jeszcze nie dotarł" Albert E.
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2015-07-08, 10:55   

Może i mają wady,ale mimo to mają swój urok choć jak na ten wiek to ciut małe ale przecież nie każdy od razu może mieć medalowe okazy na czymś trzeba się uczyć
a prawda że zakup ryb w tych niby "profesjonalnych hodowlach: to już inna bajka
_________________
Duduś
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2015-07-08, 10:56   

Może i mają wady,ale mimo to mają swój urok choć jak na ten wiek to ciut małe ale przecież nie każdy od razu może mieć medalowe okazy na czymś trzeba się uczyć
a prawda że zakup ryb w tych niby "profesjonalnych hodowlach: to już inna bajka
_________________
Duduś
 
 
Maciek P 

Imię: Maciej
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 59
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-07-09, 11:35   MÓJ ZBIORNIK 500 L - OBSERWACJE i INFORMACJE

Witam
Wpis robię w związku z małą prze-organizacja w zbiorniku a mianowicie 3 rybki powędrowały do znajomych, po prostu postanowiłem w związku z litrażem zbiornika i ilością ryb bardziej dopasować obsadę do pojemności w sposób bardziej optymalny i w tej chwili mam 8 dyskowców, 3 kosiarki, 3 zbrojniki i 2 bocje. Neony też idą do odłowienia. Co do wad moich rybek to mam swoje zdanie i bazuję też na opinii innych osób, nie tylko Adama to jedno, to zresztą moja indywidualna sprawa. Natomiast temat tempa wzrostu ryb jest zawsze żywy i moim zdaniem nie do końca zgłębiony. Zgodzę się też z opinią, że ryby kupować należy własnie poprzez kontakty na takim forum np u Adama, on na pewno ma stosowną wiedzę kto co ma dobrego i godnego polecenia a nie u tzw hodowców. Łapiąc ryby ostatnio i gruntownie czyszcząc zbiornik dokonałem tez pomiarów ryb u mnie w akwarium i w tej chwili na 01.07.2015 mają one od 14 do 16 cm długości. Ich budowa co do ukształtowania ciała jest raczej w miarę dobra co oznacza że wysokość ryb jest taka sama lub lekko większa. Ich wiek jest w tej chwili 8,5 miesiąca. Myślę że ich wielkość będzie oscylować ok 20 cm może więcej, dodając też fakt że ryby rosną praktycznie całe swoje życie wnioskuję, że ich tempo wzrostu jest prawidłowe. Proszę o komentarze w tej sprawie.
_________________
Maciek P
 
 
Duduś 
Duduś


Imię: Tadeusz
Pomógł: 2 razy
Wiek: 69
Dołączył: 27 Mar 2015
Posty: 899
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2015-07-09, 13:02   

jeżeli one mają dopiero jak piszesz 8.5 miesiąca i mierzą 14/16cm. a mają mieć 20cm i więcej no to ja nie zabieram głosu niech wypowiedzą się bardziej znający temat
a ja czekam na efekty życzę powodzenia
_________________
Duduś
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11