DiscusForum.adamn.pl Strona Główna  
      FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Zaloguj     


Poprzedni temat «» Następny temat
Zakładanie akwarium dla palete315 l od nowa przez nowicjusz
Autor Wiadomość
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-27, 13:48   

Heheh być może, źle to odebrałem a może i nie :)

Ale wracając do tematyki tego postu. Pokrywę co prawda już zrobiłem i jak na razie nie mam fotek :( więc nic nie będę umieszczał :)

Ale postaram się nadrobić :) EDYTUJĄC :p

POKRYWA:

Jeśli chodzi o pokrywę to do jej zrobienia mi było spienione PCV 5 mm, korytka elektryczne 6 zawiasów, wkręty i silikon szklarski czarny, PCV w kolorze czarnym.

Niestety ale aparat odmówił posłuszeństwa i nie zapisał zdjęć. Postaram się przedstawić to na prostych obrazkach.

Więc zrobiłem najpierw stelaż na pokrywę o wymiarach takich samych jak akwarium 150 długość 42 szerokość. Wykonałem dwie takie same sztuki (rys. stelaż). Na środku dodane wzmocnienie podłużne, na której będzie belka z oświetleniem. Stelaż zrobiony z korytek na przewody elektryczne (rys korytka).

Stelaż skręcony wkrętami za pomocą łączników o kształcie litery L na rogach oraz tak samo zamontowane wzmocnienie podłużne. Oba elementy zostały połączone poprzeczkami o wysokości 15 cm zaznaczone na czerwono (rys stelaż z boku).

Po tym do całości zostały doklejone już silikonem szklarskim boki wycięte na wymiar oraz pokrywa górna. Pokrywa górna doklejona w całości. Po jej przeschnięciu dopiero wyciąłem otwór nożykiem w którym będą miejsca na pokrywy otwierane. Po wycięciu otwory przez połowę szerokości oraz całą długość pokrywy. Otwierane pokrywy wyciąłem również z PCV spienionego i podzieliłem je na dwie części (żeby nie otwierać całości jednocześnie).

Zawiasy przykręcone do pokrywy wkrętami, a następnie po wyregulowaniu przykręcone do klapek do zamykania.

Całość pokrywy na rogach oraz wzdłuż po długości i szerokości obkleiłem kątownikiem w kolorze czarnym, żeby nie było prześwitów oraz nie było widać łączenia poszczególnych elementów. Za PCV na taką pokrywę zapłaciłem 130 zł z docięciem na wymiar.


Dzięki zastosowaniu korytek elektrycznych pochowałem w nich kable od oświetlenia, filtrów, grzałek itd, w każdej chwili można zdjąć ich pokrywy i dołożyć w korytko kolejne kable i tym podobne.

Pokrywa jeszcze nie jest do końca wykończona, jeszcze będzie "powykańczana" drobnymi detalami, które nadadzą jej troszkę ładniejszego wyglądu.

OŚWIETLENIE:

Na chwilę obecną w akwarium jest zamontowana jedna świetlówka 36 W długości 110 cm i do tego LEDy 32 - 5 metrowy pasek, który będzie służył jako światło nocne. Całość podłączona zostanie do sterowników czasowych, które będą automatycznie ustawione na włączenia i wyłączenia w odpowiednich porach (będą imitowały dzień/noc). Myślę, że światło dzienne ustawić na 10 godzin, LEDy będą świeciły niewielką poświatą przez jakieś 2/3 godzinki do tego. Potem dopiero rano załączało będzie się oświetlenie dzienne :)


PODŁOŝE:

Co do podłoża zastosowałem piasek do piaskownic z OBI 2 x 20 kg z atestem. Przepłukałem go porządnie i potem został jeszcze lekko podpieczony w piekarniku, żeby pozabijać to co w nim ewentualnie zostało. Wsypany jest jak na razie do akwarium.


OSPRZĘT:

W akwarium dwa filtry HW 303B z lampą UV (taki bajer - zbyteczny), który będzie działał jako biolog - w środku na chwilę obecną kermazyt (sprawdzałem i nie zauważyłem, żeby podnosił mi parametry wody) biobale kilka szyszek olchy + dziś będzie dołożony jeszcze chyba torf, chociaż nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie. Na wlocie brudnej wody z akwarium założona będzie gąbka (ta która pływa na zdjęciach) i będzie służyła jako tzw. pre-filtr.

Wylot filtra zewnętrznego zakończony deszczownicą w poprzek akwarium przy ściance, gdzie znajdować będzie się grzałka, żeby mieszała od razu wodę w akwarium, druga grzałka będzie niedaleko wylotu filtra zewnętrznego. Grzałki jakie zastosuję będzie to 200 W i 150 W z termostatami Aqua El-a.

Jako mechanik w akwarium będzie umieszczony Aqua El do akwariów o pojemności max 600 litrów, myślę, że wystarczy.

Co do pozostałych elementów to planuję zamieścić w akwarium 3 korzenie: jeden widoczny na zdjęciu, + dwa takie małe, gdzieś po bokach akwarium + do tego niewielka roślinność:
- anubiasy na korzeniach,
- żabienice,
+ cryptocoriny (nie wiem czy dobrze napisałem).
Ostatnio zmieniony przez jarekmilczuk 2014-10-28, 09:01, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-11-05, 18:49   

Wracając do tematu - akwarium zalane

Jak już pisałem filtracja biolog zewnętrzny i mechanik wewnętrzny

Biolog HW 303B z "lampą" UV:
- biobale,
- ceramika (nie zatwardza wody - sprawdziłem),
- torf.

Mechanik:
- gąbki i nic więcej :)

Woda klaruje się ładnie. Zalana została zwykłą kranówką i regularnie podmieniam albo wodą z RO albo destylowaną.

Nie mam warunków postawienia sobie beczki, żeby mi RO zbierała dlatego na początek poszła kranówka a teraz podmianki idą. Co do parametrów to podaję te ostatnio badane (testy kropelkowe, poza No2 i No3):

31 października 2014
PH - 8
GH - 21
KH - 15
No2 - 0
No3 - 0

2 listopada 2014
PH - 7,8
GH - 17
KH - 13
No2 - 0
No3 - 0

4 listopada 2014

PH - 7,6
GH - 16
KH - 11
No2 - 0
No3 - 0

5 listopada 2014
PH - 7,6
GH - 14
KH - 10
No2 - 0
No3 - 0


Co do podmianek:
2 listopada poszło 40 litrów destylowanej,
3 listopada 40 RO,
5 listopada 15 litrów destylowanej.

W akwarium:
- 3 korzenie (z którymi miałem problem ale woda utleniona pomogła),
- 4 anubiasy,
- 2 żabienice,
- jakieś 20 nurzańców olbrzymich i spiralis (jeśli dobrze to napisałem),
- 4 cryptocoriny.

Przy sadzeniu roślinek wszystko się przyjęło poza nurzańcami :( ale zakupiłem teraz nowe i znów posadziłem. Nie mam pojęcia, czemu pierwsze padły w ciągu praktycznie 2-3 dni.


Do akwa wpuściłem neonki + 2 kiryski i 2 tzw. glonojady.

No i teraz oczekuję. Zastanawiam się nad tym, jak zbić jeszcze PH i resztę parametrów bo wydaje mi się, że dla dysków powinny być trochę niższe, czy czekać na zamknięcie cyklu azotowego i wtedy stabilizować, czy dalej podmieniać regularnie po 14-40 litrów :)

Z innych wskaźników akwa to temperatura 27 stopni na dwóch grzałkach 250 W i 150 W na które skierowane są strumienie wody.

Pozdrawiam


Jarek
 
 
bosak 
Paletki są cudem natury


Imię: Marcin
Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 782
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2014-11-05, 19:06   

jarekmilczuk napisał/a:
Woda klaruje się ładnie. Zalana została zwykłą kranówką i regularnie podmieniam albo wodą z RO albo destylowaną.


W jakim celu podmieniasz wodę skoro nie jest aktywna biologicznie to po kiego grzyba lejesz znów świeżą? Jak tam ma ruszyć biologia skoro przeszkadzasz naturze....Zakwaś wodę bo pH ma byc poniżej 7 dla paletek:) Jak chcesz kwas to napisz na PW do mnie.
_________________
Paletki są cudem natury:)
Ostatnio zmieniony przez bosak 2014-11-05, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-11-05, 19:11   

Jakoś dziwacznie to robisz, trzeba było wolniej ale lać wodę z Ro, podstawić wiadro choćby 10l i powoli nalewać bo takie podmiany są bez sensu i marnujesz tylko wodę. jak zejdziesz z twardością dzięki wodzie z ro, to ph zbijesz kwasem. Nie utrudniaj sobie życia, a te kiryski i glonojady są zdrowe? czy załadowałeś je w ciemno do zbiornika?
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-11-05, 19:16   

Wodę podmieniam po to żeby obniżyć parametry, bo nie robię tego w związku z nadmiarem wolnego czasu

Co do zakończenia cyklu to czy z podmianami czy tez bez w końcu się zakończy
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-11-05, 19:17   

Kiryski zdrowe i glonojady tez prawie 2 m-ce w sterylnym bez innych rybek, podobnie jak rośliny i korzenie
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-11-05, 19:19   

Jeśli chcesz tak robić i zmarnować mniej wody to wylej z połowę i dolewaj z ro, bo podmieniając po kilka litrów wylewasz tą twardą ale też tą którą wlałeś z ro i jest wymieszana z resztą. badałeś pod mikroskopem ?
Ostatnio zmieniony przez Luk_2_5 2014-11-05, 19:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bosak 
Paletki są cudem natury


Imię: Marcin
Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 782
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2014-11-05, 19:22   

Kwas solny mniej zabawy a efekt gwarantowany:) i woda taka jak paletki chcą:)
Sposób Łukasza też dobry ale praco i wodochłonny:P
_________________
Paletki są cudem natury:)
 
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-11-05, 19:26   

Hm.. z tym zakupem kwasu solnego to jednak nie taka łatwa chyba sprawa jest :(
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-11-05, 19:28   

Kwasem zbije ph , ale gh i kh to raczej zmieniając kranowit na ro
 
 
Luk_2_5 


Imię: Łukasz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 443
Skąd: Ponętów Górny Pierwszy
Wysłany: 2014-11-05, 19:30   

Więc kup na allegro aquacid , ja kupiłem taki http://allegro.pl/zoolek-...4752801859.html i jest ok
 
 
bosak 
Paletki są cudem natury


Imię: Marcin
Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 782
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2014-11-05, 19:30   

Luk_2_5 napisał/a:
Kwasem zbije ph , ale gh i kh to raczej zmieniając kranowit na ro


a zbijanie ph odbywa się przez obniżanie twardości -jest to zależność:)
_________________
Paletki są cudem natury:)
 
 
 
bosak 
Paletki są cudem natury


Imię: Marcin
Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 782
Skąd: Muszyna
Wysłany: 2014-11-05, 19:32   

jarekmilczuk napisał/a:
Hm.. z tym zakupem kwasu solnego to jednak nie taka łatwa chyba sprawa jest :(

pisz na pw to ustalimy szczegóły bo mam kwas czytaj uważniej Jarek
_________________
Paletki są cudem natury:)
 
 
 
jarekmilczuk 

Imię: Jarek
Wiek: 40
Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 108
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-11-05, 19:37   

Heheh dzięki za pomoc

Już załatwione :)

Więc pozostaje mi zbijać parametry ale chyba odczekam z tydzień czasu teraz niech sobie pracuje to akwa samodzielnie i potem dopiero do roboty :)
 
 
alegumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-05, 20:16   

Jarek nie obraź się, ale strasznie kombinujesz zupełnie nie potrzebnie, jeśli masz tak twardą wodę to lejesz ro przynajmniej 60-70% objętości akwarium dolewasz kran zakwaszasz bez ryb, sprzęt niech chodzi i po 48 h badasz wodę jeśli parametry ok, wpuszczasz ryby. W pierwszym okresie kontrolujesz parametry i nie podmieniasz bez potrzeby, później będziesz miał raczej problem ze spadającym ph. Co do roślin odkażone? Biologia ruszy jak będą ryby, więc o jakim cyklu mówicie. Nie komplikujemy sobie życia tam gdzie nie trzeba, prostota jest najlepsza ;-) Powodzenia
Ostatnio zmieniony przez 2014-11-05, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Wersja do druku

Skocz do:  


     DiscusForum.adamn.pl: forum dyskusyjne o dyskowcach     
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group :: c3s Theme © Zarron Media :: modified by Gilu & Vision
Edycja, modyfikacje i poprawki: TIserwis.pl







Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13